Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Free games - Προσφορές

ο τζάμπας ζει ευρόπουλα γκειμζ

  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#61 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Αύγουστος 2020 - 13:24

Ha το χα ξεχάσει, γιατί controversy; Αγόρασε τελευταία στιγμή την αποκλειστικότητα το epicstore;


rsrGbGx.gif

#62 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2.136 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Αύγουστος 2020 - 13:54

Να troy η μάνα και του παιδιού να μη δίνει


LfNX0dh.png


#63 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Αύγουστος 2020 - 14:06

68306212.jpg

 

Ζηλευτό θα έλεγα, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, μπράβο σου! 


rsrGbGx.gif

#64 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 14 Αύγουστος 2020 - 15:21

Ha το χα ξεχάσει, γιατί controversy; Αγόρασε τελευταία στιγμή την αποκλειστικότητα το epicstore;

Κι εμένα μου φάνηκε υπερβολικό στην αρχή, αλλά ναι, η epic αγόρασε αποκλειστικότητα του παιχνιδιού για ένα χρόνο, αναγκάζοντας το fanbase να συντονιστεί σε μια πλατφόρμα που δε θεωρείται τόσο καλή όσο το steam. Το θέμα βέβαια είναι ότι δίνοντάς το δωρεάν με τη μία, ουσιαστικά όλοι ξέρουμε ότι η CA έβγαλε τα λεφτά της πριν καν εκδόσει το παιχνίδι, που σημαίνει ότι δεν υπάρχει κίνητρο να επενδύσει στην ποιότητά του. Κάποιοι το υποστηρίζουν, αλλά μερικοί θρυλικοί youtubers όπως ο Pixelated Apollo αποφεύγουν τα τελευταία παιχνίδια της CA, ο τελευταίος μάλιστα αποφάσισε να παρατήσει τα total war εν γένει, ενώ έκανε καριέρα ασχολούμενος σχεδόν μόνο με αυτά. Δεν έχω παίξει τίποτα καινούριο από τα total war αλλά είναι σαφές ότι τα πρόσφατα marketing practices τους είναι ελεϊνά και ότι αυτό φαίνεται και στην ποιότητα των παιχνιδιών που βγαίνουν. Αυτό πόσο μάλλον όταν αποφάσισαν να κάνουν ένα μεγάλο άνοιγμα στην Κινεζική αγορά, με αποτέλεσμα να παρασκευάζουν πιο "chinese friendly" προϊόντα. Γενικά κάνουν συνέχεια αρπαχτές χωρίς να αξιοποιούν το potential των settings που εκμεταλλεύονται, και η πλήρης απουσία ανταγωνισμού στο συγκεκριμένο είδος τους επιτρέπει να το κάνουν επ' άπειρον.

Δε θα σχολιάσω την ποικιλία χαρακτήρων στο Three Kingdoms, αλλά ακόμα και στο Troy οι ήρωες ουσιαστικά περιορίζονται μόνο στους faction leaders, και λείπουν σημαντικά πρόσωπα όπως ο Αίας, ο Πάτροκλος ή ο Διομήδης. Αυτό ίσως έχει να κάνει και με λόγους balance και gameplay, αλλά όταν αποφασίζεις να βασιστείς σε ένα μυθολογικό setting και δεν συμπεριλαμβάνεις παρά μόνο τα πολύ βασικά πρόσωπα του έργου, δεν το αξιοποιείς και τόσο.


O6rrvsU.jpg


#65 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Αύγουστος 2020 - 22:10

Δωρεάν το Serious Sam First Encounter στο GOG. Μόνο για τις επόμενες 15 ώρες.


rsrGbGx.gif

#66 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Οκτώβριος 2020 - 21:12

Το ABZU δωρεάν στο Epic store.


rsrGbGx.gif

#67 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Οκτώβριος 2020 - 17:54

SEGA Mega Drive and Genesis Classics bundle στο steam για μια χουφτα δολάρια...


stasou%2520mygdala.jpg


#68 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 Δημοσιεύσεις:
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Καταχωρήθηκε 17 Ιανουάριος 2021 - 13:44

τζαμπε το battlefront 2 στο epic games store για λιγες μερες ,εως 21 γεναρη , και μετα τις 21 το galactic civilization 3

 

 

https://www.epicgames.com/store/en-US/free-games



#69 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιανουάριος 2021 - 16:18

Το τσίμπησα!  :bath:


rsrGbGx.gif

#70 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 18 Φεβρουάριος 2021 - 14:04

SEGA Mega Drive and Genesis Classics bundle στο steam για μια χουφτα δολάρια...

Το τσίμπησα. Πολύ βαρύ για τον υπολογιστή μου δυστυχώς, οπότε έμεινα με τη γλύκα.

 

Παρατήρησα το κακό με τα PC παιχνίδια. Ποτέ δεν ξέρεις πώς θα τρέξει ένα παιχνίδι στον υπολογιστή σου. (Αν θα τρέξει).

Έχω βέβαια παλιό υπολογιστή (για δουλειές κυρίως), αλλά νομίζω ότι πάντα θα βγαίνουν παιχνίδια που δε θα τα τραβάει το μηχάνημα.

 

Αντίθετα, με το PlayStation ξέρω ότι μπορώ να παίξω ό,τι παιχνίδι βγει για την κονσόλα.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#71 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Φεβρουάριος 2021 - 15:54

Ε ναι για αυτό παίρνεις την κονσόλα, κάνεις κάποιες υποχωρήσεις στην ποιότητα των γραφικών για την ευκολία. Πιστεύω είναι καλύτερο deal από το να χρειάζεται να αλλάζω κάρτα γραφικών κάθε τρία χρόνια.


rsrGbGx.gif

#72 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 Δημοσιεύσεις:
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Καταχωρήθηκε 19 Φεβρουάριος 2021 - 01:17

δε ξερω παντως εγω τα τελευταια χρονια δεν εχω τετοιο θεμα, η κονσολα εχει σιγουρα την ευκολια και βγαινει αρκετα πιο φτηνα αλλα και σε φιλο που εδωσα την παλια μου καρτα γραφικων (R9 380x) παιζει μια χαρα ολα τα παιχνιδια με ικανοποιητικα γραφικα ακομα και σημερα , αυτο το θα αλλαζω καρτα γραφικων για να παιζει κτ δεν ισχυει τοσο πολυ πλεον



#73 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 19 Φεβρουάριος 2021 - 01:32

H R9 380x δεν είναι και τόσο παλιά. Για να αγοράσει κανείς ανάλογη ή λίγο καλύτερη κάρτα εξακολουθεί να είναι πανάκριβο, πόσο μάλλον όταν εξακολουθούν να υπάρχουν ένα σωρό αστάθμητοι παράγοντες για το αν θα παίζει το παιχνίδι καλά. Και ας μην ξεχνάμε ότι αυτό λειτουργεί και αντιστρόφως. Λόγω του optimization, τα πιο αναβαθμισμένα συστήματα hardware αλλά και τα windows αποκτούν μεγαλύτερη δυσκολία στο να παίζουν παλαιότερα παιχνίδια που δεν είναι optimized για τα συγκεκριμένα συστήματα. Επομένως η εξέλιξη δεν είναι πάντα θετική. Από την άλλη, αυτό που οι κονσόλες ενίοτε θυσιάζουν fps για εντυπωσιακά settings που δεν μπορείς να αλλάξεις με ξεπερνά. Σήμασία πάνω απ' όλα έχει να πουλήσουν τα trailers!


O6rrvsU.jpg


#74 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 19 Φεβρουάριος 2021 - 14:06

Για να πω την αλήθεια, επειδή είμαι φίλος των ιαπωνικών παιχνιδιών, μέχρι πρόσφατα η μοναδική μου επιλογή ήταν η κονσόλα.

Τελευταία, βλέπω ότι πολλά ιαπωνικά παιχνίδια κυκλοφορούν και για υπολογιστές, οπότε η ψαλίδα έχει κάπως κλείσει.

Ο κύριος λόγος που αγόρασα PlayStation4 π.χ. ήταν γιατί ήθελα να παίξω το EDF 4.1 το οποίο αρχικά είχε βγει μόνο για PlayStation4.

Αργότερα βγήκε και για υπολογιστές, αλλά είχα σκάσει τα λεφτά για PlayStation4 και δεν έχει νόημα να ξανασκάσω πάλι λεφτά για να πάρω gaming PC.

 

Συμπερασματικά λέω ότι το καλύτερο για τον καθένα εξαρτάται από τα παιχνίδια που θέλει να παίξει, σε συνδυασμό με τα λεφτά που διαθέτει.

Σε γενικές γραμμές με το PlayStation4 έμεινα ικανοποιημένος, με μόνη εξαίρεση το ότι το online κατά κανόνα χρεώνεται.

Επίσης ψιλοσπάστικα που αντιγράφει ΟΛΟ το δισκάκι στον σκληρό, οπότε ο σκληρός γεμίζει με 4-5 μεγάλα παιχνίδια.

 

Για το PlayStation3 δεν έχω το παραμικρό παράπονο.

 

Τα λεφτά που έσκασα ήταν για το (μεταχειρισμένο) PS3 καμιά 100αριά ευρώ (το 2012) και γύρω στα 400 ευρώ για το (καινούριο) PS4 το 2015.

Με αυτά τα 500 ευρώ δεν ξέρω τι υπολογιστή θα μπορούσα να είχα πάρει και τι θα σήκωνε τώρα, αλλά νομίζω ότι οι επιλογές μου ήταν καλές.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από ATANASHIOSU: 19 Φεβρουάριος 2021 - 14:06

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#75 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 Δημοσιεύσεις:
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Καταχωρήθηκε 19 Φεβρουάριος 2021 - 20:20

H R9 380x δεν είναι και τόσο παλιά. Για να αγοράσει κανείς ανάλογη ή λίγο καλύτερη κάρτα εξακολουθεί να είναι πανάκριβο, πόσο μάλλον όταν εξακολουθούν να υπάρχουν ένα σωρό αστάθμητοι παράγοντες για το αν θα παίζει το παιχνίδι καλά. Και ας μην ξεχνάμε ότι αυτό λειτουργεί και αντιστρόφως. Λόγω του optimization, τα πιο αναβαθμισμένα συστήματα hardware αλλά και τα windows αποκτούν μεγαλύτερη δυσκολία στο να παίζουν παλαιότερα παιχνίδια που δεν είναι optimized για τα συγκεκριμένα συστήματα. Επομένως η εξέλιξη δεν είναι πάντα θετική. Από την άλλη, αυτό που οι κονσόλες ενίοτε θυσιάζουν fps για εντυπωσιακά settings που δεν μπορείς να αλλάξεις με ξεπερνά. Σήμασία πάνω απ' όλα έχει να πουλήσουν τα trailers!

βσκ ειναι απο το 2015 καινουργια δεν τη λες και βασιζεται και σε παλιοτερο μοντελο, οταν κτ απο το 2014 στα παιζει ολα σχετικα νορμαλ εν ετη 2021 δε το λες καθολου κακο , καποτε μετα απο 2 χρονια δεν επαιζαν τιποτε

 

ειναι γεγονος πως οι κονσολες εχουν την ευκολια πως θα τα παιξουν ολα και ειναι και πολυ πιο φτηνες , αν και με τις τελευταιες κονσολες αυτο εχει αρχισει να αλλαζει καπως , πχ την εποχη του playstasion 2 δεν επαιζαν κοληματα σε παιχνιδια κλπ, ενω τωρα υπαρχουν παιχνιδια που σε μια κονσολα να δυσκολευεται να φτασει τα 30 fps