Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Διάφανα Κρίνα η γνώμη σας?


  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 14 October 2006 - 12:43

Τον τελευταίο καιρό (εκτός από DT βέβαια :hehe: ) ακούω πολύ Διάφανα Κρίνα. Ο gothic στίχος τους με έχει κερδίσει όπως η rock μουσική τους.
Αγαπημένα μου έχουν γίνει πολλά κομμάτια κ ξεχωρίζω τα εξής : Μέρες Αργίας , Ότι Απέμεινε Από Την Ευτυχία , Έγινε η απώλεια συνήθεια μας κτλ. Έμαθα ότι έβγαλαν καινούριο βιβλίο (μόνο μουσική).
Αν ξέρετε κ εσείς κανένο νέο ποστάρετε το ;)
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#2 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 14 October 2006 - 13:02

Τους ακούω απο το '93 και τις μέρες αργίας...τους έχω δει μια 20αριά φορές...απο τα αγαπημένα μου Ελλ. συγκροτήματα...8)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#3 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 14 October 2006 - 13:47

Τους ανακάλυψα πριν 2 χρόνια περίπου κι από τότε τους ακούω... Μ' αρέσει ο ήχος τους και το στυλ τους... Όσα τραγούδια τους ξέρω είναι όλα ένα κι ένα! Ξεχωρίζω όμως τις μέρες αργίας και το αυτό το τραγούδι δεν είναι για σένα...

Posted Image



#4 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 October 2006 - 17:07

Γενικά ελλήνικο rock άκουγα πολύ στο γυμνάσιο-λύκειο, το πρώτο τους είναι από τους καλύτερους δίσκους γενικά αλλά δυστηχώς δεν συνέχισα να τους ακούω. Προτίμησα τη τρέλα του Αγγελάκα :D
rsrGbGx.gif

#5 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 15 October 2006 - 00:42

Αν κι έχω ακούσει μόνο το instrumental Ο γύρος της μέρας σε 80 κόσμους, η μουσική τους ομολογώ ότι είναι υπέροχη.
Posted Image

#6 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 19 October 2006 - 22:04

πιτσιρικάς τους άκουγα σαν τρελός,τώρα τελευταία έχω καιρό να μάθω νέα τους.από τα πιο δυνατά ελληνικά συγκροτήματα με ποιητικό στίχο και αρκετά καλή μουσική.αγαπημένα κομμάτια ''Κυριακή των Βαϊων,έγινε η απώλεια η συνήθεια μας,βάλτε να πιούμε,κάτι σαράβαλες καρδίεςστιγμές,στο πλάι σου" και πάρα πολλά άλλα.απλά τέλειοι! :)

#7 Luffy88

Luffy88

    mpafanakos^^

  • Members
  • 104 posts

Posted 13 November 2006 - 14:26

Τα παιδία κάνουν φοβερή δουλεία.. πολύ μου αρεσε η επιλογή τους να παίρνουν κάποια ποιήματα κ να τα διασκευάζουν σε τραγούδι!! :kakashithumbup:

#8 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 28 November 2006 - 20:56

Τα παιδία κάνουν φοβερή δουλεία.. πολύ μου αρεσε η επιλογή τους να παίρνουν κάποια ποιήματα κ να τα διασκευάζουν σε τραγούδι!! :kakashithumbup:


Ναι πολύ πρωτότυπο μόνο αυτοί το έκαναν.


Του άκουγα όλη μου τη φοιτητική ζωή, η μοίρα δεν το θέλησε να τους δω live ακόμη.. Με τσάντισαν πολύ άσχημα με τον τρόπο που φέρθηκαν στους συμφοιτητές μου και στη διοργάνωση του φεστιβάλ μας.

Λατρεύω τι μουσικής τους αλλά σαν καλή πρώην φοιτήτρια του ΤΕΙ Ηρακλείου δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ γνήσιο cd τους.

#9 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 29 November 2006 - 00:08

Μπορείς να το διευκρινήσεις λίγο αυτό? Εγώ άκουσα ότι σε μία εμφάνιση τους στην Θάσο ήταν μόνο 10 άτομα κ αυτοί είπαν '' Πολύ Ωραία λίγοι κ καλοί'' , άλλοι μπορεί να έλεγαν 3-4 κομάτια κ να έφευγαν ... (Off Topic : Έχεις θεικό avatar :))
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#10 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 29 November 2006 - 02:38

Τον τελευταίο καιρό (εκτός από DT βέβαια :hehe: ) ακούω πολύ Διάφανα Κρίνα. Ο gothic στίχος τους με έχει κερδίσει όπως η rock μουσική τους.
Α

πως τα λες.αχ καλε πως τα λες.....
οσο γκοθικ ειναι ο κοργιαλας αλλο τοσο γκοθικ ειναι και οι στιχοι των Δ.Κ.

Posted Image


#11 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 29 November 2006 - 05:52

Όχι ειρωνίες παρακαλώ...:cry:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#12 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 29 November 2006 - 09:20

πως τα λες.αχ καλε πως τα λες.....
οσο γκοθικ ειναι ο κοργιαλας αλλο τοσο γκοθικ ειναι και οι στιχοι των Δ.Κ.


E.. γκοθικ είπε όχι gothic

#13 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 29 November 2006 - 10:45

από μουσικής απόψεως , σχετικά καλά...

από στίχους καλά αλλά αυτή η επιτηδευμένη μαυρίλα all the time κάπου βαράει άσχημα... Δεν είναι για όλες τις ώρες προφανώς... :D Πάντως το "αυτό το τραγούδι δεν είναι για σένα" με είχε σημαδέψει για κάποιο καιρό...

για τα live τους δεν έχω ακούσει και τόσο καλά λόγια... πολύ τράβηγμα στους "μαγνητισμούς" [υπάρχει τέτοια έκφραση , δε ξέρω , μου το έχουν περιγράψει... όταν κρατάνε τις κιθάρες σε συγκεκριμένη απόσταση από τα ηχεία ώστε να δημιουργεί μικροφωνισμό με τους μαγνήτες της...] και αρκετό τουπέ... δλδ. στο "μέρες αργίες" να μη μετακινείτε ο κόσμος ή να μην ενθουσιάζετε γιατί τώρα κάνουν ποίηση...

#14 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 29 November 2006 - 15:13

πως τα λες.αχ καλε πως τα λες.....
οσο γκοθικ ειναι ο κοργιαλας αλλο τοσο γκοθικ ειναι και οι στιχοι των Δ.Κ.


Παλικαρε αν θες να μας πεις οτι εισαι καποιος τουλαχιστον καντο με επιχειρηματα. Απο την αλλη ειναι gothic κ το πιστευω. (κ αλλου ποσταρες με καποιο υφακι που δν το γουσταρω καθολου, αν εδινες επιχειρηματα θα σεβομουν την αποψη σου) EDIT: εγραψα λαθος το gothic ...
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#15 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 29 November 2006 - 20:04

Δεν μπορώ να πώ ότι έχω ακούσει gothic μουσική.

Ωστόσο τους θεορώ αρκετά σκοτεινούς. Ιδανικοί για να τους ακούσεις όταν αισθάνεσε μίζερος. Είναι σαφώς θετρικοί, έτσι εύκολα γίνονται υπερβολικοί κάποιες στιγμές. Το τι τραγουδάν δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είναι οι ίδιοι.

Θα μου άρεζαν περισσότερο αν δεν φαινόταν τόσο έντονα το πόσο ψεύτικά νιώθουν γι αυτό που κάνου. Δεν λέω να είναι μίζεροι απλά να είναι πιο συνειδητοποιήμενοι προς τον κόσμο που τους ακούει.