Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση για ένα ταξίδι στην Ιαπωνία???


  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#16 kostasGR

kostasGR

    Starting...

  • Members
  • 13 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Οκτώβριος 2017 - 16:25

Ωραία ευχαριστώ για την βοήθεια θα το κοιτάξω αυτό με το τρένο γιατί μάλλον θα με συμφέρει περισσότερο και θυμήθηκα έναν φίλο μου που του αρέσουν τέτοια είδους ταξίδια αν συμφωνήσει και έρθει μαζί μου τότε θα είναι κομπλέ λόγο οικονομικό αλλά και κυρίως θα έχω και παρέα.  :riiight:



#17 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 17 Οκτώβριος 2017 - 22:36

Καπότε,μια φορά κιέναν καιρό, πριν ψοφήσει / δλδ συνχονευτεί η ολυμπιακή/αετζίαν νομίζω παίζανε και απευθείας όπως και για το νιου γιορκ και τα πωκει μέρη, οπότε παίζανε σε λιγότερες ώρες, πλέον τα χουν κόψει όπως και πολλά άλλα, γενικα οπουδίποτε για ασία , όχι μονο ιαπωνία θες μετεπιβίβαση που στη καλύτερη θα ναι 2-3ώρες στη χειρότερη μπορεί και μέρα ολόκληρη. και είναι κούραση i guess, γιατί σου διπλασιάζει τις ώρες ταξιδιού. Αν η πτήση είναι 14ώρο και γίνεται 25ώρο. Κιαν δεν μένεις και αθήνα ίσως ακόμα χειρότερα...μπορεί να βγεί και πάνω από μέρα αν δεν είσαι τυχερός xD Mε το καλό μάλλον με βλέπω για κίνα κάποια στιγμή φέτος, οπότε ίσως επιστρέψω με τις εφιαλτικές μου εμπειρίες στα αεροδρόμια ...κάποια στιγμή. :canthelp:


フカフカ

#18 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2.136 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Οκτώβριος 2017 - 23:28

Το χώ κάνει 21 μέρες με περίπου 1500 ευρώ. (Αεροπλάνο, ξενοδοχείο και railpass, χωρίς να μετράμε το πόσα έφαγα εκει  :rip: )  οπότε τα πράγματα δεν είναι τοσο τραγικά αν το ψάξεις και κλείσεις κάννα εξάμηνο πριν πας.

 

Πιο αναλυτικά:
Αεροπλανο: Aeroflot Αθήνα-Μόσχα-Tokyo (θα είσαι άνετος αν δεν είσαι πάνω απο 150cm και η αναμονή απο τη μία πτήση στην άλλη ηταν 2 ώρες μονο)
Ξενοδοχείο: στην Chiba, όχι κεντρο Tokyo άλλα όσο πιο κοντά στο Tokyo σε παίρνει. (Ήθελα μισή ώρα για να είμαι Tokyo Station οπότε και στο Shinkansen+added bonus, θα είσαι κοντά στη Disneyland weeee!)

Japan Rail Pass: Οπωσδήποτε. Το Shinkansen εκμηδενίζει τις αποστάσεις οπότε μπορείς ανετα να πας αυθημερόν Himeji, Kyoto, Osaka, Nara και όπου αλλού σε παίρνει ρεαλιστικά χωρίς να χρειαστεί να κάνεις διανυκτέρευση.

 

Αυτά όσον άφορα μετακινήσεις και ξενοδοχεία.

Σε γενικές γραμμές είναι πανεύκολη χώρα για να τη γυρίσεις γιατι όλα δουλευουν ρολόι οπότε μπορείς να προγραμματίσεις την ημέρα σου με ακρίβεια μέχρι το τελευταίο λεωφορείο σε όποιο ξεχασμένο βουνό και να πας και πάλι τα πάντα θα είναι στην ώρα τους.

Αν θα έκανα κάτι διαφορετικά, θα νοίκιαζα SIM για το κινητό γιατι πολλά απο τα "free" WIFI τους είναι provider bound, πράγμα ηλίθιο και άβολο άλλα ευτυχώς παντού υπάρχουν McDonalds που έχουν πραγματικό τζάμπα WiFi.


LfNX0dh.png


#19 kostasGR

kostasGR

    Starting...

  • Members
  • 13 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Οκτώβριος 2017 - 08:04

Δηλαδή πέρα από τα 1500 ευρώ που ήτανε το ταξίδι το ξενοδοχείο και το japan rail pass δεν χρειάστηκαν άλλα τόσα για να κάνεις κάποια αγορά και όταν είχες πάει είχες πάει μόνος σου οι με κανέναν φίλο σου? για να ξέρω τι θα κάνω και εγώ :)



#20 kostasGR

kostasGR

    Starting...

  • Members
  • 13 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Οκτώβριος 2017 - 08:08

Καπότε,μια φορά κιέναν καιρό, πριν ψοφήσει / δλδ συνχονευτεί η ολυμπιακή/αετζίαν νομίζω παίζανε και απευθείας όπως και για το νιου γιορκ και τα πωκει μέρη, οπότε παίζανε σε λιγότερες ώρες, πλέον τα χουν κόψει όπως και πολλά άλλα, γενικα οπουδίποτε για ασία , όχι μονο ιαπωνία θες μετεπιβίβαση που στη καλύτερη θα ναι 2-3ώρες στη χειρότερη μπορεί και μέρα ολόκληρη. και είναι κούραση i guess, γιατί σου διπλασιάζει τις ώρες ταξιδιού. Αν η πτήση είναι 14ώρο και γίνεται 25ώρο. Κιαν δεν μένεις και αθήνα ίσως ακόμα χειρότερα...μπορεί να βγεί και πάνω από μέρα αν δεν είσαι τυχερός xD Mε το καλό μάλλον με βλέπω για κίνα κάποια στιγμή φέτος, οπότε ίσως επιστρέψω με τις εφιαλτικές μου εμπειρίες στα αεροδρόμια ...κάποια στιγμή. :canthelp:

Χμμμ όταν με το καλό πας μοιράσου μια τις εμπειρίες με τα αεροδρόμια αλλά και γενικά με το ταξίδι γιατί όπως και να΄χει και η κίνα είναι ωραία χεχεχε.



#21 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Οκτώβριος 2017 - 09:09

Η Κίνα από όσο έχω ακούσει μπορεί να βγαίνει πιο οικονομική γιατί τα έξοδα που θα κάνεις εκεί είναι πολύ χαμηλά λόγο συναλλάγματος. Στην Ιαπωνία η ζωή γενικά είναι ακριβούτσικη.  :dazed:


rsrGbGx.gif

#22 kostasGR

kostasGR

    Starting...

  • Members
  • 13 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Οκτώβριος 2017 - 09:13

Οκ θα ρίξω μια ματιά και για κίνα γιατί και εκεί θέλω να πάω στο μέλλον.



#23 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Οκτώβριος 2017 - 09:15

Έτυχε να δω αυτό χτες, μπορεί να σε ενδιαφέρει

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#24 kostasGR

kostasGR

    Starting...

  • Members
  • 13 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Οκτώβριος 2017 - 12:41

Φίλε μου να'σε καλά ευχαριστώ δεν το σκέφτηκα να το ψάξω στο youtube τώρα θα ξέρω πάνω-κάτω πόσα λεφτά πρέπει να μαζέψω και πως πρέπει να τα εξοικονομήσω όταν πάω εκεί. :riiight:



#25 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Φεβρουάριος 2018 - 00:09

Έχεις ταξιδεψει ποτέ μόνος σου? Πώς θα σου φαινόταν σαν ιδέα?

pic.jpg


#26 RevengerGR

RevengerGR

    Manga Collector

  • Members
  • 379 Δημοσιεύσεις:
  • LocationNew World

Καταχωρήθηκε 12 Ιούνιος 2018 - 19:50

Εχω σκοπο να ταξιδεψω στην Ιαπωνια μονος μου τον Μαρτιο. Δεν θα ελεγα οτι ειμαι οτακου αλλα κυριως λατρης της Ιαπωνικης ιστοριας οποτε το ταξιδι μου θα ειναι 7 ημερες στο Kyoto στη Hiroshima και το νησι Miyajima. Εκτος απο τα ακριβα αεροπορικα και τη διαμονη πρεπει να σκεφτεις το Japan Rail pass που θα πρεπει να βγαλεις εκτος αν κατσεις μονο Τοκυο. Κοιτα το Japan-guide.com για να μαθεις οτι θες. Θεωρω οτι 1.200 ευρω για 7 μερες ειναι καλο ποσο (spending money)
Δημοσιευμένη  εικόνα
Spoiler: ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜANGA

#27 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Ιούνιος 2018 - 20:11

Εννοείς 1200 χωρίς εισιτήρια και διαμονή;


rsrGbGx.gif

#28 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 12 Ιούνιος 2018 - 21:14

Όλο μαζί υποθέτω, παραπάει αν είναι χωρίς. :dazed:  Εγω εκει 1200-1500ρι υπολόγιζα 2βδομαδο πάντος. Απλα εξαιρώντας φαί και αγορές/εισητήρια εντός πόλεων! Αν και άνοιξη είναι η πιο ακριβή περίοδος γενικά να πάει κανείς...


フカフカ

#29 RevengerGR

RevengerGR

    Manga Collector

  • Members
  • 379 Δημοσιεύσεις:
  • LocationNew World

Καταχωρήθηκε 12 Ιούνιος 2018 - 22:10

Εννοείς 1200 χωρίς εισιτήρια και διαμονή;

Φυσικα, αφου τα αεροπορικα ειναι 800€ και η διαμονη περιπου 500-650.
Δημοσιευμένη  εικόνα
Spoiler: ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜANGA

#30 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 13 Ιούνιος 2018 - 02:16

Φυσικα, αφου τα αεροπορικα ειναι 800€ και η διαμονη περιπου 500-650.

 

Αεροπορικά ψάχτα λίγο καλύτερα θα λεγα, αν και είναι ανάλογα την εποχή και απο πόσο νωρίς τα βρεις, πάντος βρίσκεις και με 500-600 πηγαινέλα. 

Διαμονή ειδικά αν είσαι και μόνος σου, συμφέρει χοστελ, και οικονομικά και γενικότερα.

Αναμένουμε εντυπώσεις πάντος όταν με το καλό πας :D  και φωτό!


フカフカ