Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μαθήματα ιαπωνικών


  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#16 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 06 October 2017 - 20:21

 

 

υποθέτω πας σχολείο ακόμα

yup xD Πρωτη λυκειου παω, οποτε εχουμε καιρο μπροστα μας. Ελπιζω παντως να καταφερω να ασχοληθω και πιο σοβαρα με αυτα πιο νωρις *prays*


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#17 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 06 October 2017 - 20:50

Αν πηγαίνεις σχολείο ακόμη δεν συμφέρει να κάνεις Ιαπωνικά. Θέλει αρκετό διάβασμα η γλώσσα, που σημαίνει ότι μπορεί και να ξενερώσεις, όπως έχει συμβεί με κάποιους, καθώς άλλο άνιμε, άλλο πραγματικότητα και καθηγητές όπως ο Ντάισουκε είναι ιδιαίτερα απαιτητικοί. (Τα Ιταλικά είναι πανεύκολα πάντως, σε δυο μήνες με εντατικά έχεις τελειώσει).



#18 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 06 October 2017 - 21:25

Μπααα τα λες επειδη δεν με ξερεις, ειμαι απο αυτούς που διαβάζουν πολυ και γενικα τα πιάνουν εύκολα. Και ξερω πολυ καλα οτι άλλο τα ανιμε και άλλο τα ιαπωνικά xD θελω να μάθω τη γλώσσα επειδη μου φαινεται πολυ ενδιαφέρουσα. Γι' αυτο ξερω οτι δεν θα ξενερωσω xD τα ιαπωνικά ειναι στόχος μου για το άμεσο μέλλον (άμεσο μέλλον = στα επόμενα πεντε χρονια xDDD).

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#19 8tails

8tails

    アニメ マスター

  • Members
  • 406 posts

Posted 09 October 2017 - 10:36


 

Οι καθηγητες Ιαπωνικων ειναι αρκετα αυστηροι και εχουν "κολλημα" με την ιαπωνικη νοοτροπια του οτι δεν υπαρχει σημαντικος λογος να χασεις μαθημα εκτος αν εισαι ενα βημα πριν τα τιναξεις τα πεταλα και πιστευουν πως για να καταφερεις να φτασεις σε ενα αρκετα ικανοποιητικο επιπεδο θα πρεπει να ασχοληθεις παρα πολυ σοβαρα με το αντικειμενο για αρκετες ωρες μεσα στη μερα .

 

Είναι σα ν' ακούω το θεούλη το Νταησουκε :D  Ο τυπος είναι η πηγη γνωσης των ιαπωνικών (ξερει και αρχαία ιαπωνικά και αρχαία ελληνικά, μεταξυ αλλων γλωσσων πχ κινεζικα κλπ) αλλα μη τυχον και λειψεις χωρις πολυ σοβαρό λόγο σε μαθημα, ή ακόμα χειρότερο μη και ερθεις στο μαθημα χωρις να εχεις κανει όοοολες τις ασκησεις, λεξιλογιο, κάντζι, εκθεση κλπ κλπ..

Αλλα αν δει ότι το παίρνεις σοβαρα, είναι άπαιχτος και σου λεει πραγματα για τη γλώσσα που ουτε οι ιαπωνες ξερουν.



#20 RevengerGR

RevengerGR

    Manga Collector

  • Members
  • 379 posts
  • LocationNew World

Posted 13 June 2018 - 13:56

Είναι σα ν' ακούω το θεούλη το Νταησουκε :D Ο τυπος είναι η πηγη γνωσης των ιαπωνικών (ξερει και αρχαία ιαπωνικά και αρχαία ελληνικά, μεταξυ αλλων γλωσσων πχ κινεζικα κλπ) αλλα μη τυχον και λειψεις χωρις πολυ σοβαρό λόγο σε μαθημα, ή ακόμα χειρότερο μη και ερθεις στο μαθημα χωρις να εχεις κανει όοοολες τις ασκησεις, λεξιλογιο, κάντζι, εκθεση κλπ κλπ..
Αλλα αν δει ότι το παίρνεις σοβαρα, είναι άπαιχτος και σου λεει πραγματα για τη γλώσσα που ουτε οι ιαπωνες ξερουν.

Ποιος ειναι αυτος ο υπεροχος κυριος και ποσα θελει να γινει sensei μου?
Posted Image
Spoiler: ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜANGA

#21 8tails

8tails

    アニメ マスター

  • Members
  • 406 posts

Posted 18 June 2018 - 22:40

^ δεν κανει ιδιαιτερα, εκτος ίσως, αν είσαι πολυ προχωρημενος ηδη (Ν2, Ν1)  Μπορείς να τον βρεις στο φροντιστήριο του Σιουντρη. Θα πηξεις στις ασκησεις του minna no nihongo :D



#22 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 18 June 2018 - 22:56

Βασικά καλό το Minna No Nohongo αλλά θα ήθελα κάτι με περισσότερο μπλα μπλά πχ να εχει κανονεσ κλπ κλπ και όχι μονο πίνακεσ με τα γραμματικά φαινόμενα.



#23 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 18 June 2018 - 23:20

Βασικά καλό το Minna No Nohongo αλλά θα ήθελα κάτι με περισσότερο μπλα μπλά πχ να εχει κανονεσ κλπ κλπ και όχι μονο πίνακεσ με τα γραμματικά φαινόμενα.

 

Υπάρχει αν και νομίζω δεν κυκλοφορεί στο ιντερνέτο φρι , με παραγγελία δλδ μόνο. Απ'το  tokyo gaikokugo daigaku (ryuugakusei nihongo kyoiku center!) chuukyuu(日本語中級) intermediate course。Ένα κιτρινωπό εξώφυλλο έχει. Το είχαμε τους καιρούς που πασχίζαμε για n3 και ήταν αρκετά καλό, με μόνο κείμενα πάνω κάτω και αρκετά μεγάλα που μπορούσες λιγο λιγο να απομωνώνεις μέσα απτα κείμενα στην ουσια όλη τη γραμματική.  

Για γραμματική κυκλοφορούν πολλά λεξικά γενικώς επίσης, αναλόγως και τι βολεύει τον καθένα. Βολικό είχα βρει το 日本語文型辞典 αλλα είναι απο ιαπωνικά σε ιαπωνικά. Οπότε  αν είσαι ν4 και πίσω δεν θα βολέψει αυτο πιθανόν.

minna no nihongo, τουλάχιστον το II που κάνουμε τώρα, είναι ότι πρέπει για να ξεκαθαρίσει κάποιος γραμματική ή και εκφράσεις, δημιουργίες προτάσεων και εκθεσούλες. Παρέα με κανά shinkenzen master. Τουλάχιστον σ'αυτα τα δύο έχω καταλείξει πλέον με μυθυστοριματάκια για συμπλήρωμα. Τον ατελείωτο έχει αυτη η γλώσσα αλλά τι να κανεις...

Γενικά χωρίς καθηγητή είναι περίεργα, τουλάχιστον απο εμπειρίες διακοπών που δεν έχεις τν sensei να ρωτάς χάνεσαι πολλές φορές στις λεπτές διαφόρες που ναι γεμάτη αυτη η γλώσσα, δεν μπορώ να φανταστώ άτομα που διαβάζουν εντελώς μόνοι μόνημα πως την παλεύουν. :borednn9:


Edited by GhostPrince, 18 June 2018 - 23:21.

フカフカ

#24 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 23 October 2018 - 21:53

Ξεκίνησα ξανά τα μαθήματα στο διδασκαλείο ξανά N5 αλλά μετά θα πρέπει να πατήσω γκάζι δεν ξέρω που μπορώ να βρώ ταχύρρυθμά μαθήματα πχ. 5 μέρες την εβδομάδα γιατί σαν στόχο έχω το 2020 να κάνω κατάθεση ένα research proposal σε κανά Παν/μιο Ιαπωνίας.



#25 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 24 October 2018 - 00:42

Ξεκίνησα ξανά τα μαθήματα στο διδασκαλείο ξανά N5 αλλά μετά θα πρέπει να πατήσω γκάζι δεν ξέρω που μπορώ να βρώ ταχύρρυθμά μαθήματα πχ. 5 μέρες την εβδομάδα γιατί σαν στόχο έχω το 2020 να κάνω κατάθεση ένα research proposal σε κανά Παν/μιο Ιαπωνίας.


Muri desu xD αν έχεις λεφτά, υπάρχουν προγράμματα που είναι σε τέτοια φάση στην ιαπωνία , καθημερινό για 6μηνο η και παραπάνω. Ελλάδα από n5 σε n3 που είναι ένα a επίπεδο, δεν φτάνεις εκτος κιάν δεν κανεις τίποτα άλλο πέρα απτά ιαπωνικά, well και πάλυ δεν αλλα λέμε xD

Edited by GhostPrince, 24 October 2018 - 00:43.

フカフカ

#26 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 October 2018 - 08:18

Pc_maga πάνε εδώ, θεωρώ είναι κοντά στο σπίτι σου.

http://japanese-lessons.gr/
rsrGbGx.gif

#27 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 October 2018 - 23:01

Τα τελευταία posts μεταφέρθηκαν στο παρακάτω θέμα.

 

http://www.anime.gr/forum/topic/1347-workingliving-in-japan/page-8

 

Συνεχίστε εκεί.


rsrGbGx.gif