Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μαθήματα ιαπωνικών


  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 03 October 2017 - 15:57

Γεια σας συνφορουμιτες μου! Θελω την βοήθεια σας (θα ψάξω και μόνος μου αλλα εδω παίζει και το τι ξέρετε και εσείς) επειδη θελω να βρω κάποιον να μου κανει μαθήματα ιαπωνικών.

Ζω στο Πέραμα και θα με βόλευε απίστευτα αν καποιος ήξερε που (πιθανον) μπορω να βρω ενα κέντρο ξένων γλωσσών ή και ιδιαίτερα ιαπωνικών στον Πειραιά ή και στο κερατσινι (αν καο δεν νομίζω να υπάρχουν, Πειραιάς ειναι πιο λογικό).

Θενξ εκ των προτέρων και αν το θέμα ειναι σε λαθος ενότητα, please move it όπου θεωρείτε οτι πρεπει να παει xD

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 October 2017 - 16:00

Αν βολεύει Ίλιον, η ιδιοκτήτρια της σχολής ήταν μέλος εδώ πέρα!

 

http://japanese-lessons.gr/


Edited by Hazuki, 03 October 2017 - 16:01.

rsrGbGx.gif

#3 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 03 October 2017 - 17:46

Αν βολεύει Ίλιον, η ιδιοκτήτρια της σχολής ήταν μέλος εδώ πέρα!

 

http://japanese-lessons.gr/

Δυστυχως, Ιλιον δεν βολευει καθολου καθως προτιμω ενα μερος το οποιο να ειναι κοντα στο περαμα και να ειναι και σχετικα κοντα σε σταση λεωφορειου xD Βρηκα το interlingua, το οποιο φαινεται να ειναι μια καλη επιλογη. Μαλιστα, αποψε θα περασω απο εκει για τις λεπτομερειες.

 

Thanks παντως! Και χρονια πολλα λολ


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#4 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 03 October 2017 - 23:51

Δεν καταλαβα αν θες να κανεις ιδιαιτερα ή θες να πας σε φροντηστηριο αλλα μιας και δεν το διευκρινιζεις θα σου πω για φροντηστηριο .

 

Θα σε βολευε θαρρω πολυ περισσοτερο να καβαλησεις το τραμ , σε περιπτωση που δεν εχεις μεταφορικο , και να πας στη Νεα Σμυρνη στο φροντιστηριο Σιουντρης ..

 

Απο προσωπικη εμπειρια 1 χρονου (περυσι) Ιαπωνικων (και 3 χρονων αλλης ξενης γλωσσας) , οι καθηγητες ειναι παρα πολυ καλοι σε γνωσεις και σε ορεξη για δουλεια και ειναι ολοι ξενοι με μονη εξαιρεση τους καθηγητες αγγλικων που εχει και ελληνες .

 

Οι καθηγητες Ιαπωνικων ειναι αρκετα αυστηροι και εχουν "κολλημα" με την ιαπωνικη νοοτροπια του οτι δεν υπαρχει σημαντικος λογος να χασεις μαθημα εκτος αν εισαι ενα βημα πριν τα τιναξεις τα πεταλα και πιστευουν πως για να καταφερεις να φτασεις σε ενα αρκετα ικανοποιητικο επιπεδο θα πρεπει να ασχοληθεις παρα πολυ σοβαρα με το αντικειμενο για αρκετες ωρες μεσα στη μερα . Αυτο σημαινει οτι δεν ειναι σαν τις αλλες απλες ξενες γλωσσες οπου τα θυμασαι και λιγακι απο την παραδοση του μαθηματος ή και να εχεις καποια κενακια θα καλυφθουν με διαβασμα του ποδαριου.

 

Στα λεω αυτα γιατι αν ειναι κατι που θα θες να το κανεις απλα σαν χομπυ και οχι να φτασεις σε ενα καλο επιπεδο τοτε θα συμβουν 2 πραγματα (πιθανοτατα) :

1ον θα βαρεθεις το μαθημα και θα χασεις το ενδιαφερον σου ...

2ον ο καθηγητης μπορει να σου αρνηθει το να συνεχισεις τα μαθηματα μαζι του γιατι απλα δεν θεωρει οτι ασχολεισαι σοβαρα και αρα δεν σε χρειαζεται στο τμημα του ... (αυτο ειναι πραγματικο γεγονος το οποιο εζησα εγω γιατι λογω δουλειας ειχα χασει αρκετα μαθηματα και ενω στα τεστακια εγραφα συνηθως 17-19 ο καθηγητης μου θεωρησε πως ειχα παρα πολλα κενα)

 

Aν παρολαυτα θες να το κανεις για χομπυ μονο μπορεις και παλι να το συζητησεις με το διευθυντη και τον καθηγητη και φανταζομαι πως θα βρειτε καποια κοινη γραμμη πλευσης.

 

Στα συν οτι οι καθηγητες εχουν τρομερα χρησιμες και τρομερα πολλες σημειωσεις τις οποιες δινουν στους μαθητες τους και η προετοιμασια που γινεται για το εκαστοτε πτυχιο δεν αφηνει σχεδον καθολου κενα. Προφανως και ενας καλος καθηγητης θελει οι μαθητες του να εχουν παντα επιτυχιες και για αυτους αλλα και για τη φημη του ιδιου οποτε καταλαβαινεις πως το επιπεδο ειναι υψηλο.

Θα σου προτεινα να πας μια βολτα ,μιας και οι εγγραφες κρατανε ακομα και τα μαθηματα ξεκινουν απο την επομενη εβγομαδα , να μιλησεις με τη γραμματεια  και να παρεις πληροφοριες.

Προς θεου δεν κανω διαφημιση απλα το συζηταω μιας και πηγαμε εκει εγω αλλα και 2-3 αλλα παιδια γνωστοι μου και αρα σου μιλαω "εκ (μ)πειρας" :P

Υπαρχει και στο κεντρο το ινστιτουτο γλωσσομαθειας (νομιζω ετσι λεγεται ) το οποιο ειναι ξεκαθαρα πιο φτηνο μιας και τα διδακτρα ηταν οταν ειχα ρωτησει εγω πριν κανα δυο χρονια γυρω στα 300€ το χρονο . Βεβαια τα τμηματα ηταν των 30 ατομων και δεν νομιζω πως θα ειχες την προσοχη του καθηγητη και γενικα το επιθυμητο αποτελεσμα..

 

Να προσθεσω οτι στο τμημα μου ειχαμε ξεκινησει 9 ατομα και καταληξανε 2. Γενικα ειναι μια αρκετα δυσκολη γλωσσα αν και αρκετα ενδιαφερουσα. 

Δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις!


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#5 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 04 October 2017 - 00:08

Αν και ειχα γραψει και παλιοτερα διαφορα, αθηνα σιουντρης παιζει να ειναι το καλυτερο αλλιως συο διδασκαλιο για κατι χαλαρο. Τωρα για ειδιετερα πολλα παιζουνε θα μπορουσα να σε φερω κιεπαφη με την παλια μου καθηγητρια αν σε ενδιεφερε τοο ειδιετερο. Η αν δεν εχεις επαφη με τη γλωσσα και το βλεπεις σα χομπυ και για κανα n5 στη καλυτερη ,θα μπορουσα να σου κανω κιεγω μερικα μαθηματα, παω για n2 σε κανα χρονο κιεγω, γερασαμε. Αναλλογα τι προσδοκιες εχεις γενικα..
フカフカ

#6 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 04 October 2017 - 16:45

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Εχθές πήγα στο εν λόγω κέντρο που σας είπα πιο πανω αλλα τελικά δεν μας βολεύει.

Γενικα, μακρινές περιοχές δεν μας βολεύουν. Να λάβουμε και υπ' οψην την ηλικία μου.

Πάντως, τα ιαπωνικά απλα γουστάρω να τα μάθω, δεν σκοπεύω να τα χρησιμοποιήσω επαγγελματικά εκτός κι αν (το χέρι του να βάλει ο θεός) παω να δουλέψω στην spike Chunsoft. Δεν πιστευω οτι θα τα βαρεθω κιόλας, απ' όσα εχω δει, ειναι μια τρομερά ενδιαφέρουσα γλώσσα και κουλτούρα γενικότερα. Και σκοπεύω να στοχευσω για n3, το οποίο εχω πληροφορηθεί (πείτε μου άμα κανω λαθος) οτι ειναι ικανοποιητικοτατο.

GhostPrince, θα σου στείλω πμ, με ενδιαφέρει η παλιά σου καθηγήτρια (wow that sounded wrong)!

Τελικώς, σκέφτηκα και τα Rosetta Stone σαν μια αρχη. Θα γινει δουλειά με τουτα; xD

Edited by Angel.tze, 04 October 2017 - 16:46.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#7 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 04 October 2017 - 18:06

Εχει πολλα καλα πραγματακια απο το ιντερνετ. Εγω προσωπικα ειμαι φανατικος του duolingo και εχω μπει στη λιστα αναμονης για την beta version απο γιαπωνεζικα - δεν ειναι ετοιμη ακομα αλλά θα ειναι συντομα. Αμα σε ενδιαφερει μπορω να γραψω ποια εχω χρησιμοποιησει κατα καιρους και εντυπωσεις (αν θυμαμαι). Μερικα εχουν και εφαρμογες για android.

stasou%2520mygdala.jpg


#8 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 04 October 2017 - 18:08

Αμα σε ενδιαφερει μπορω να γραψω ποια εχω χρησιμοποιησει κατα καιρους και εντυπωσεις (αν θυμαμαι).

Ενδιαφερομαι εννοειται xDD 


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#9 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 04 October 2017 - 22:31

Δεν καταλαβα αν θες να κανεις ιδιαιτερα ή θες να πας σε φροντηστηριο αλλα μιας και δεν το διευκρινιζεις θα σου πω για φροντηστηριο .

 

Θα σε βολευε θαρρω πολυ περισσοτερο να καβαλησεις το τραμ , σε περιπτωση που δεν εχεις μεταφορικο , και να πας στη Νεα Σμυρνη στο φροντιστηριο Σιουντρης ..

 

Απο προσωπικη εμπειρια 1 χρονου (περυσι) Ιαπωνικων (και 3 χρονων αλλης ξενης γλωσσας) , οι καθηγητες ειναι παρα πολυ καλοι σε γνωσεις και σε ορεξη για δουλεια και ειναι ολοι ξενοι με μονη εξαιρεση τους καθηγητες αγγλικων που εχει και ελληνες .

 

Οι καθηγητες Ιαπωνικων ειναι αρκετα αυστηροι και εχουν "κολλημα" με την ιαπωνικη νοοτροπια του οτι δεν υπαρχει σημαντικος λογος να χασεις μαθημα εκτος αν εισαι ενα βημα πριν τα τιναξεις τα πεταλα και πιστευουν πως για να καταφερεις να φτασεις σε ενα αρκετα ικανοποιητικο επιπεδο θα πρεπει να ασχοληθεις παρα πολυ σοβαρα με το αντικειμενο για αρκετες ωρες μεσα στη μερα . Αυτο σημαινει οτι δεν ειναι σαν τις αλλες απλες ξενες γλωσσες οπου τα θυμασαι και λιγακι απο την παραδοση του μαθηματος ή και να εχεις καποια κενακια θα καλυφθουν με διαβασμα του ποδαριου.

 

[...] 

Δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις!

 

^This Σιούντρης και ξερό ψωμί και συστήνω τον δικό μου καθηγητή Ντάισουκε Γιαμαγκούτσι <3 Θεός απλά. Υπήρχαν κάποια παράπονα από όσο θυμάμαι για τις άλλες καθηγήτριες αλλά με τον συγκεκριμένο οι τάξεις του δεν είχαμε πρόβλημα. Μας μάθαινε και καμιά ιαπωνική καφρίλα 



#10 8tails

8tails

    アニメ マスター

  • Members
  • 406 posts

Posted 06 October 2017 - 16:44

^Νταησούκε Γιαμαγκούτσι ο κορυφαίος όλων, αν θες να μαθεις ιαπωνικα σωστά και όχι με χίλια δυο λαθη όπως τα  διδασκουν κάποιοι. Όχι λόγω Σιουντρη, απλα ο Σιούντρης είναι πολυ τυχερος που εχει τον Γιαμαγκουτσι. εγω εκανα 1 ωρα κιενα τεταρτο ταξίδι για να παω κιαλλο τόσο για να ερθω, για να κανω μαθημα μαζί του. Είναι θεός.



#11 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 October 2017 - 17:04

Αν σε ενδιαφέρει υπάρχει κι αυτό

 

https://www.italki.com/


rsrGbGx.gif

#12 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 06 October 2017 - 17:11

Δυστυχως, επειδη τα ιαπωνικα τελικα ειναι απρόσιτα και δυσκολο να τα κανω για διαφορους λογους που δεν μπορω να εξηγησω μεσω text, δεν θα κανω. Τουλαχιστον, οχι στην παρουσα φαση. Μαλλον θα καταληξω στα ιταλικα xDDD

 

Παντως, θα δοκιμασω να ξεκινησω απο rosetta stone και βλεπουμε. Ειδικα τωρα που ακουω για τον κυριο Νταισουκε, αρχιζω και θελω να παω στον Σιουντρη xDDD Θα το λαβω σοβαρα υποψην μου για το μελλον ;)

 

Σας ευχαριστω ολους για τις ιδεες και τις προτασεις σας!

 

Το θεμα υποθετω πως μπορει να κλειδωθει xDD


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#13 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 October 2017 - 17:15

Τέλειοοοοοοοοοο, από τα Ιαπωνικά καταλήξαμε στα Ιταλικά!  :kakaka:


rsrGbGx.gif

#14 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 06 October 2017 - 17:20

Τέλειοοοοοοοοοο, από τα Ιαπωνικά καταλήξαμε στα Ιταλικά!  :kakaka:

xDDDDDDDDDDDDDD

 

Truth is, ημουν αναμεσα στα ιταλικα και στα ιαπωνικα για δευτερη ξενη γλωσσα αφου πηρα το proficiency το καλοκαιρι. Αποφασισα οτι ηθελα τα ιαπωνικα πιο πολυ και ετσι ξεκινησα να ψαχνω. Δυστυχως, αποδεικνυεται οτι τα ιταλικα ειναι καλυτερη λυση απ' ολες τις αποψεις (οικονομικο κομματι, χρονος, μεταφορες, χρησιμοτητα σε πιθανες σπουδες κλπ κλπ). :beaten:


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#15 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 October 2017 - 20:14

Κοίτα, υποθέτω πας σχολείο ακόμα, αν περάσεις Αθήνα τότε θα έχεις όλο τον ελεύθερο χρόνο να ασχοληθείς με την γλώσσα. :riiight:


rsrGbGx.gif