Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αποστολή ποτού στο εξωτερικο


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 20 September 2017 - 13:45

No idea if this is the right place so move accordingly if not. Anyway, θέλω να στείλω μια φιάλη Μαστιχα στην Κων/πολη αλλά με ενημέρωσαν σήμερα πως η Τουρκία έχει απαγόρευση και δεν μπορείς να στείλεις αλκοόλ τουλάχιστον όχι με αυτή την περιγραφή. Μου είπαν πως μπορώ να το στείλω με τον χαρακτηρισμό διάφορα or something, ως γράμμα αφού δεν υπερβαίνει τα δυο κιλά αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να το ανοίξουν και να το κρατήσουν εκεί. Να το στείλω και ό,τι γίνει; Έχει στείλει ποτέ κανείς σας οινοπνευματώδη στο εξωτερικό; Trying to come up with something obviously so I'm looking for ideas.



#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 20 September 2017 - 15:56

Δεν έχω στείλει αλλά με το καθεστώς παρακολούθησης στην Τουρκία δεν νομίζω ότι θα το γλυτώσεις να πάει άκλαφτο.

Αν πρέπει να πάει με το μπουκάλι είναι ακόμα πιο δύσκολο γιατί θα πρέπει να αγοράσεις ειδική συσκευασία που θα κάνει φανερό ότι πρόκειται για για κάποιο είδος υγρού.

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα παγούρι από αυτά τα μεταλλικά που είναι για camping, αεροστεγές για να μην τρέξει έξω το περιεχόμενο και να το στείλεις με την συσκευασία του σαν δώρο.

Θα σου βγει λίγο πιο ακριβό αλλά νομίζω πιο πιθανό να φτάσει, αν πρέπει να φτάσει οπωσδήποτε. Αν τα βαριέσαι όλα αυτά στείλτο και προσευχίσου!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#3 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 20 September 2017 - 23:35

@Hazuki καλα ασε, το κουτί για το μπουκάλι το έχω πάρει ήδη καθώς δεν γνώριζα τι παίζει, πάλι καλά ήταν φτηνό. Καλή ιδέα το παγούρι πάντως. Διάβασα κάπου για μπουκαλάκια νερό χαχα. Thanks anyway!



#4 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 September 2017 - 08:54

Στην αρχή κι 'γω αυτό σκέφτηκα, να το βάλεις σε μπουκάλι από νερό αλλά μετά υπέθεσα πως θα σκέφτονταν οι υπάλληλοι εκεί και δεν μου φάνηκε τόσο καλή ιδέα.

Στα τελωνεία είναι γατόνια οπότε ένα δέμα με ένα μπουκάλι νερό δεν νομίζω ότι θα ήταν αρκετά πιστικό (μα καλά γιατί στέλνουν νερό από την Ελλάδα),

επίσης λίγο να πότιζε η άκρη του μπουκαλιού λόγο ανεπάρκειας του πλαστικού μπουκαλιού, αν το μυρίζανε θα τους ερχόταν κατευθείαν η μυρωδιά από το αλκοόλ.

 

#smugglingfun  :riiight:


rsrGbGx.gif

#5 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 21 September 2017 - 09:28

Εχω κατι πιο απλο. Ανοιξε τη σελιδα του επισημου φορεα που λεει ολες τις διαδικασιες για νομιμη αποστολη φαγητου και ποτου στην τουρκια, και ακολουθησε τις :Ρ

stasou%2520mygdala.jpg


#6 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 21 September 2017 - 10:25

Στην αρχή κι 'γω αυτό σκέφτηκα, να το βάλεις σε μπουκάλι από νερό αλλά μετά υπέθεσα πως θα σκέφτονταν οι υπάλληλοι εκεί και δεν μου φάνηκε τόσο καλή ιδέα.

Στα τελωνεία είναι γατόνια οπότε ένα δέμα με ένα μπουκάλι νερό δεν νομίζω ότι θα ήταν αρκετά πιστικό (μα καλά γιατί στέλνουν νερό από την Ελλάδα),

επίσης λίγο να πότιζε η άκρη του μπουκαλιού λόγο ανεπάρκειας του πλαστικού μπουκαλιού, αν το μυρίζανε θα τους ερχόταν κατευθείαν η μυρωδιά από το αλκοόλ.

 

#smugglingfun  :riiight:

 

 

Ο λόγος που σκέφτηκα το πλαστικό μπουκάλι και πως, ήταν το εξής ποστ από άλλο φόρουμ: 

 

ρε κάντο όπως η μάνα μου.

 

Πακετώνει το τσίπουρο από το χωριό (δικιά μας παραγωγή) - φρόντισε το μπουκάλι τοπλαστικό να είναι γεμάτο κάργα να μην κάνει γλου γλου- και το συσκευάζει ανάμεσα σε φανελάκια και σεντόνια.

Τελικά στην εσχάτη των περιπτώσεων θα το κάνω με φλασκί. 

 

Εχω κατι πιο απλο. Ανοιξε τη σελιδα του επισημου φορεα που λεει ολες τις διαδικασιες για νομιμη αποστολη φαγητου και ποτου στην τουρκια, και ακολουθησε τις :Ρ

 

Κοίτα ρώτησα στα Ελτά όπως είπα και στην αρχή και μου είπαν πως μπορώ να το στείλω κανονικά με το μπουκάλι, το κουτι κτλπ. αλλά μάλλον θα το κρατήσουν γιατί είναι ποτό και δεν θα φτάσει ποτέ στον προορισμό του.
 



#7 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 21 September 2017 - 12:36

Οπως νομιζεις. Εγω θα προτιμουσα παντως να ξοδεψω πεντε λεπτα να διαβασω τι ισχυει επισημα και να ακολουθησω τις διαδικασιες παρα να κανω αλχημειες. Εκτος αν νομιζεις οτι οι απαντησεις δημοσιων υπαλληλων σε γκισεδες ειναι αξιοπιστες.

Νομιζω παντως οτι ο πιο απλος τροπος ειναι ο επομενος που θα ρθει απο ελλαδα να του φερει μια απο τα duty free. Απαγορευση παντως δεν υπαρχει - υπαρχει οριο, οπως υπαρχει σε ολες τις χωρες.

stasou%2520mygdala.jpg


#8 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 21 September 2017 - 15:08

@Lord Leon Έχω επικοινωνήσει και με ACS και μου είπαν το ίδιο πράγμα. Έλεγξα την σελίδα της Fedex καθώς και της DHL και πάνω κάτω τα ίδια λέει. Περιμένω και μια απάντηση από UPS έτσι για σιγουριά. Επίσης δε νομίζω ότι θα είχα λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενα της υπαλλήλου από την στιγμή που μου έχει δείξει σε έγγραφο τι ισχύει. Αναγκαστικά θα καταφύγω λοιπόν σε άλλους τρόπους καθώς έχω πει στο εν λόγο άτομο ότι θα του στείλω και σκοπεύω να το τηρήσω. Όριο υπάρχει στις μεταφορές μέσω αεροδρομίου, απαγόρευση στις αποστολές καθώς η Τουρκία έχει μονοπώλιο στο αλκοόλ.



#9 Aki

Aki

    Anime Newbie

  • Members
  • 55 posts
  • LocationHQ

Posted 21 September 2017 - 15:57

No idea if this is the right place so move accordingly if not. Anyway, θέλω να στείλω μια φιάλη Μαστιχα στην Κων/πολη αλλά με ενημέρωσαν σήμερα πως η Τουρκία έχει απαγόρευση και δεν μπορείς να στείλεις αλκοόλ τουλάχιστον όχι με αυτή την περιγραφή. Μου είπαν πως μπορώ να το στείλω με τον χαρακτηρισμό διάφορα or something, ως γράμμα αφού δεν υπερβαίνει τα δυο κιλά αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να το ανοίξουν και να το κρατήσουν εκεί. Να το στείλω και ό,τι γίνει; Έχει στείλει ποτέ κανείς σας οινοπνευματώδη στο εξωτερικό; Trying to come up with something obviously so I'm looking for ideas.

Θα πάει άκλαφτο και το ποτό, ίσως και ο... Παραλήπτης. Όχι πολύ παλιότερα, συντηρητικοί μουσουλμάνοι στην Τουρκία, είχαν δείρει φοιτητές που σε περίοδο νηστείας, έπιναν (ουζάκι ήταν, αν θυμάμαι καλά! ) Τα του καίσαρος τω καίσαρι και τα του θεού τω θεώ. Πρόσεχε τί στέλνεις και που. Και προς Θεού, ποτέ μην τολμήσεις να στείλεις χοιρινό απέναντι...


Edited by Aki, 21 September 2017 - 15:58.


#10 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 21 September 2017 - 18:50

Alcohol can be imported by the private sector by obtaining license and permission from the Tobacco, Tobacco Products and Alcoholic Drinks Market Regulatory Authority (TAPDK), which is an independent regulatory body (Decree # 2011/9). Despite these changes, non-tariff barriers, arduous document requirements, and high duty rates continue to limit trade in alcoholic beverages.

Το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με τις αρχες και να τους πεις οτι ειναι για δωρο. Στο εξωτερικο οι εταιρειες κουριερ στελνουν σλκοολ στην τουρκια, αλλά χρεωνουν λιγο παραπανω για "δωρο" που σημαινει οτι κανουν αυτοι τη δουλεια αντι για σενα.

stasou%2520mygdala.jpg


#11 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 21 September 2017 - 21:14

Alcohol can be imported by the private sector by obtaining license and permission from the Tobacco, Tobacco Products and Alcoholic Drinks Market Regulatory Authority (TAPDK), which is an independent regulatory body (Decree # 2011/9). Despite these changes, non-tariff barriers, arduous document requirements, and high duty rates continue to limit trade in alcoholic beverages.

Το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με τις αρχες και να τους πεις οτι ειναι για δωρο. Στο εξωτερικο οι εταιρειες κουριερ στελνουν σλκοολ στην τουρκια, αλλά χρεωνουν λιγο παραπανω για "δωρο" που σημαινει οτι κανουν αυτοι τη δουλεια αντι για σενα.

 

Ενδιαφέρον. Μήπως όμως αναφέρεται σε custom brokers? Το βρίσκω κάπως περίεργο ACS και ΕΛΤΑ να μου λένε το αντίθετο εκτός και αν είναι τόσο ανίδεοι περί των ισχυόντων διατάξεων. Αλλά και η FedEx έχει το αλκοόλ ως prohibited στη λίστα για μεταφορές στην Τουρκία. Έχεις κάποιο λινκ να το ελέγξω; Αν ισχύει κάτι τέτοιο θα μπορούσα να κάνω μια προσπάθεια αν και δυστυχώς οι Τούρκοι στον δημόσιο τομέα δεν τα πάνε καλά με τα Αγγλικά.



#12 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 22 September 2017 - 09:08

Υποθέτω private sector εννοεί επαγγελματίες όχι απλούς πολίτες.

Επίσης από εκεί που το είδες

 

https://www.export.gov/apex/article2?id=Turkey-Import-Requirements-and-Documentation

 

μιλάει για προφόρμα τιμολόγια κλπ διαδικασίες που υποδηλώνουν, επαγγελματική εισαγωγή και όχι ιδιωτική αποστολή. Τέλος μάλλον πρόκειται για κανονισμούς του γιου ε σέι.

Θα έμενα σε αυτά που αναφέρει η DHL και η Fedex, they know their shit για να μην μπλέκουν με τέτοιες αηδίες. Βασικά ο παραλήπτης είναι Κωνσταντινούπολη ή κάπου στην Τουρκία; 


Edited by Hazuki, 22 September 2017 - 09:15.

rsrGbGx.gif

#13 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 22 September 2017 - 11:01

@Hazuki Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρεται σε εμπορικές μεταφορές αφου μιλάει για εισαγωγή προιόντων και όχι shipment ενώ και οι διαδικασίες που περιγράφονται είναι πολύπλοκες και επίσημες για απλή αποστολή. Επίσης στην σελίδα αναγράφεται πάνω αριστερά "Helping U..S companies export" άρα μιλάμε όχι μόνο για εμπόριο αλλά και για τις σχέσεις ΗΠΑ - Τουρκίας.

Ο παραλήπτης βρίσκεται όντως Κων/πολη.



#14 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 22 September 2017 - 13:44

Private is anyone is not public. Οποτε εννοει και εσενα. Ομοιως για import/export. Αυτο που θες να κανεις νομικα εξαγωγη λεγεται ακομα και αν δεν "πουλας".

Ειδα κυριως αμερικανικες και αγγλικες σελιδες και ολες ειχαν το ιδιο. All I am saying is θεωρω πως αν δεν κανεις ενα τηλεφωνο στο TAPDK πριν κανεις ολα αυτα που λεγατε, εσυ μαλλον θα χασεις οχι εγω buddy. Οι υποθεσεις ειναι αχρηστες ή γνωση οχι ;) Το μονο που κανα ηταν πεντε λεπτα googling για αναφορες στο νομικο πλαισιο των γειτονων.

Επισης ειμαι απολυτα σιγουρος οτι μπορω να ξεχωρισω καλυτερα τη διαφορα μεταξυ απαγορευσης και ελεγχομενου εμποριου/διακινησης απο τα γιδια καρεκλοκενταυρους στις διαφορες ελληνικες υπηρεσιες. Been there, done it in the past and got the t-shirt.

Αυτα απο μενα, καλη τυχη και ψαχτε και λιγο μονοι σας γιατι αν ακουτε τους "υπευθυνους" καηκατε. Οver and out.

stasou%2520mygdala.jpg


#15 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 22 September 2017 - 15:30

@Lord Leon Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την βοήθεια, much appreciated, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω προς τι το attitude. Συζήτηση κάνουμε. Θα επιχειρήσω μια επικοινωνία αν και οι Τούρκοι απλά δεν το έχουν με τα αγγλικά, υπέφερα όταν ήμουν εκεί . Θα πω και στον φίλο μου να ρωτήσει, που είναι εκεί να είμαι 100% σίγουρος.