Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Fate/Apocrypha

AnimeAction Fantasy Magic Fate Universe Type-Moon A1-Pictures

  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2017 - 12:53

83620l.jpg

 

MyAnimeList// Anime News Network// aniDB

 

 

Υπόθεση

 

Κάτω στα μέρη του Holy Grail War, σε μια παράλληλη εκδοχή του κόσμου του Fate Stay Night, προς το τέλος του Τρίτου Πολέμου για το Ιερό Δισκοπότηρο, το Greater Grail εξαφανίζεται μυστιριωδώς από την πόλη Fuyuki. Μετά από έτη σιωπής, στο χρονικό σημείο που ο Πέμπτος Πόλεμος θα είχε διεξαχθεί φυσιολογικά, μια οικογένεια μάγων, ονόματι Yggdimillennia, δηλώνουν την απόσχιση τους από από την Mage' Association και πως έχουν στην κατοχή τους το Ιερό Δισκοπότηρο.

 

Το Association στέλνει πενήντα έμπειρους μάγους με σκοπό να το επανασυλλέξουν, όμως όλοι πλην ενός εξοντώνονται άμεσα από έναν μυστήριο Υπηρέτη. Εκείνος ο ένας όμως καταφέρνει να ενεργοποιήσει το Greater Grail, επικαλώντας δεκατέσσερις πνεύματα υπηρέτες σύνολο.

 

Στην πόλη Trifas, δύο αντίπαλες φατρίες, η Μαύρη φατρία, μέλη της Yggdimillennia, που προστατεύουν το Δισκοπότηρο, και η Κόκκινη, της οποία τα μέλη στάλθηκαν από την Association ώστε να το πάρουν πίσω, έρχονται αντιμέτωπες, με την κάθε παράταξη να έχει στον έλεγχο της επτά Υπηρέτες.

Ενώ το Greater Grail έχει επικαλεστεί τον δικό του Ηρωικό Πνεύμα, ως ιερό επιβλέποντα της διαδικασίας. Και ο πόλεμος ξεκινά.

 

 

Συντελεστές

 

Α-1 Pictures φέρνει το έργο στην ζωή. Ένα στούντιο με πολλές δημοφηλές σειρές στο ενεργητικό του τα τελευταία χρόνια, με μπροστάρει το Sword Art Online franchise, αλλά και ποιοτικές σειρές όπως το Shin Sekai Yori. Σκηνοθέτη έχουμε τον Yoshiyuki Asai, ο οποίος έχει εργαστεί ως σκηνοθέτης μεμονομένων επεισοδίων σε πολλές σειρές, ενώ έχει καθίσει ως κύριο πρόσωπο της επίβλεψης ενός δημιουργήματος σε όλη την διάρκεια του, μόνο μια φορά πριν, στο Charlotte: Tsuyoimono-tachi.

Στην σύνθεση της σειράς έχουμε τον Higashide Yuuichiru, o οποίος έγραψε και το πρωτότυπο Light Novel.

Ο σχεδιασμός των χαρακτήρων έρχεται από το χέρι του Ototsugo Konoe ενώ την μουσική συνθέτει ο Yokoyama Masaru, που προσωπικά τον έχω πετύχει στο Kuzu no Honkai και ήταν τίμιος.

Opening της σειράς θα είναι το ''Eiyuu Unmei no Uta'' από Egoist και  Εnding το ''Désir'' από GARNiDELiA.

 

Trailer

 

Επειδή σέβεται τον εαυτό του, έβγαλε όχι ένα αλλά δύο πρόμο βιντεάκια!

 

Youtube Video

 

Youtube Video


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#2 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2017 - 12:54

Τι περιμένω από το έργο? Καταρχάς, 15 διαφορετικούς τρόπους να πεθαίνει κανείς. Δεύτερον, έριξα μια ματιά στο wiki του έργου και τα ονόματα των χαρακτήρων των κλάσεων. Περσόνες από μύθους και πρόσωπα ιστορικά δημιουργούν ένα πολύχρωμο και αδιότροπο καστ, με όλες τις ψευτοφιλοσοφίες και αντιπαραθέσεις ιδεολογιών που θα πλαισιόνουν τον καθένα. Ωρίστε μερικά ονόματα:

 

Spoiler:

 

Αν βρεθεί και η κατάλληλη συνταγή από το Α-1 στις μάχες, έχουμε στα χέρια έναν κορυφαίο υποψήφιο για διασκεδαστικά εικοσάλεπτα και, όπως αναμένω, θάψιμο, εδώ όλοι μαζί παρέα.

 

Πέρα από την σεναρική ποιότητα, δεν ξέρω πως θα μου φανεί η μετάβαση ενός type-moon δημιουργήματος στο A1-Pictures ειδικά. Έχουνε την κακιά συνήθεια να τους κάνουν όλους γλυκούλια και με ξενερώνει.

 

Υ.Γ. Έβαλα και tags!


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#3 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2017 - 13:43

Ελπίζω να έχει καλή δράση και η πλοκή να είναι αρκετή για να γίνεται και μία υποτυπώδης κουβέντα όπως και με το Fate/Zero ώστε να κρατήσει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

ySss0UF.jpg


#4 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2017 - 14:27

Εγώ θα μαι εδώ για το θάψιμο, αν προκύψει, και την παρέα.

Kai, εσύ δες το Unlimited Blade Works

#5 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2017 - 14:28

Εγώ θα μαι εδώ για το θάψιμο, αν προκύψει, και την παρέα.

Kai, εσύ δες το Unlimited Blade Works

 

Όλοι για αυτό θα είμαστε.

 

Δεν έχει δει ΟΥΤΕ το UBW? Γιατί την κάνω παρέα θέε μου!


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από TheGunsmasha: 18 Ιούνιος 2017 - 14:28

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#6 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2017 - 14:29

Όλα τα Fate φτάνουν στο σημείο να μιλούν η να ασχολούνται με βαθύτερα concepts.

Το κακό με την προκειμένη σειρά είναι ότι οι servants είναι σχεδόν πάντα waifu/husbando bait και συχνά διάφορες σκηνές, παρά την σχετικά αποδέκτη λογική τους, είναι πολύ πολύ άσχημα γραμμένες.
Spoiler:

Δεν είναι το μόνο παράδειγμα αλλά ένα από τα πολλά.


Επίσης, σε αντίθεση με το Strange Fake που είναι γραμμένο από τον Ryogo Narita, στο οποίο μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη να σου γράψει ένα καλό story, αυτό εδώ είναι original work από έναν τυχαίο.
Οπότε, brace yourself, it could get pretty bad.


Εγώ προσωπικά έχω δει κάποια identity spoilers τα οποία στην τελική με έκαναν να θέλω να δω ακόμα περισσότερο του χαρακτήρες εν δράση.
Το cast είναι όντως ενδιαφέρον και φαίνεται από τις "who would win" συζητήσεις online και από το ότι οι χαρακτήρες έχουν γίνει αγαπημένοι σε πολλούς πάρα το γεγονός ότι δεν είναι οσο παλιοί είναι η Saber και άλλοι.
Όχι ότι λέει κάτι το αν είναι αγαπημένοι σε πολλούς όταν υπάρχουν άτομα με αγαπημένο χαρακτήρα τον Natsu από το Fairy Tail αλλά λέμε τώρα.

Ασ ελπίσουμε ότι είναι αποδεικτικό στοιχείο ενός καλού και ενδιαφέρον cast.

#7 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2017 - 14:37

In για το θάψιμο αν τελικά βγει κακό αλλά για την ώρα μένουμε με την ελπίδα ότι θα είναι fun.

 

Takayama ισχύει αυτή η σκηνή που λες και γενικά το παλιό το Fate ήταν από τις σειρές που μου είχαν βγάλει την ψυχή να το τελειώσω με τους πρωταγωνιστές και τους διαλόγους που είχε. Θυμάμαι μόνο η Rin και η Caster μού είχε αρέσει.


ySss0UF.jpg


#8 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2017 - 14:38

Όλοι για αυτό θα είμαστε.

Δεν έχει δει ΟΥΤΕ το UBW? Γιατί την κάνω παρέα θέε μου!


Να δει; Heretics.

Μόνο VN ρε.
Με τα H-scenes on.

Όλοι πρέπει να γνωρίσουν το απόγειο του συγγραφικού ταλέντου που είναι το "Tohsaka's defenceless anus." και γενικότερα τα υπόλοιπα "υπέροχα" γραμμένα H-scenss.

Πέρα από την πλάκα.
Kai εάν θέλεις και ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου γράψω ένα miniguide για το VN. Ακόμα και σε σύγκριση με το την καινούρια σειρά το VN είναι καλύτερο στην αποτύπωση του ψυχικού κόσμου των χαρακτήρων και του development τους.
Εκτός αλλά αυτό το UBW είναι μόνο το δεύτερο από 3 ουσιαστικά βιβλία, το οποίο σημαίνει ότι χωρίς να έχεις διαβάσει το πρώτο, πολλά πράγματα δεν φαίνονται λογικά η φαίνονται σαν plot armor κτλ.

Αξίζει να το δεις.(το VN)

#9 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2017 - 14:46

Ευχαριστώ για την πρόταση Takayama αλλά δεν θα το χρησιμοποιήσω και θα πάει τζάμπα, μπορεί να ενδιαφέρει κανέναν άλλον όμως στο φόρουμ, ποτέ δεν ξέρεις.


ySss0UF.jpg


#10 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2017 - 17:27

Αφού έχει την Ιωάννα, φαίνεται να έχει και περισσότερη δράση από το κανονικό, καγκουροφέτα δηλαδή. Στο στουντιο έχω εμπιστοσύνη, στο υλικό έχω επίσης. Τί μπορεί να πάει στραβά στην επίκληση του δισκοπότηρου της διασκέδασης.



#11 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 Δημοσιεύσεις:
  • Locationalways searching for nii-chan

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2017 - 10:37

Στο συγκεκριμένο έχω διαβάσει το manga στα σκόρπια ότι έχουν βγάλει και δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε τόσο. Περισσότερο με μπέρδεψε μάλλον.

Έτσι κι αλλιώς έχω δυσανεξία στη φέτα, oh well.

#12 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούνιος 2017 - 21:14

https://mobile.twitter.com/pKjd/status/880789509675208704

2-Cour confirmed.
Θέλω να πιστεύω ότι ό,τι επεισόδια δεν δώσανε οι θεοί των anime στο Monogatari και μας βγήκε κουλό special δύο εφτά επεισοδίων τα δώσανε στην Φέτα. Great success.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Takayama Yuichi: 30 Ιούνιος 2017 - 21:46


#13 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιούλιος 2017 - 13:26

Το πρώτο, πρώτο επεισόδιο νέας σειράς που βλέπεται. Αν και δεν λείπει ένα κομμάτι που δείχνει το μέλλον και θα παραμείνει δυσνόητο μέχρι να προχωρήσουμε αρκετά στην ιστορία και ένα υποτυπώδες exposition στους αρχικούς διαλόγους γιατί υποθέτουν ότι παίζει να το δει κόσμος χωρίς καμία προηγούμενη επαφή με fate.

 

Στα του επεισοδίου, αν κατάλαβα σωστά θα έχει δυο εφτάδες servants και οι classes θα είναι ίδιες για αμφότερες τις παρατάξεις αλλά τα πρόσωπα για κάθε class να είναι διαφορετικά. Ελπίζω να είναι έτσι και όχι να έχουμε για παράδειγμα evil και good Artoria. Κρίμα που δεν δόθηκε ελευθερία για διαφορετικές συνθέσεις, meta slaves όλοι.

 

Τούμπανο η Mordred σαν τον επικαλεστή της τον νεκρομάντη δηλαδή. Περάσαν οι εποχές που οι μάγοι ήταν κοκαλιάρηδες, πλέον είναι όλοι σφίχτες. Συνολικά θετικές εντυπώσεις από το πρώτο επεισόδιο, για την ιστορία γράφτηκαν τα περισσότερα και στο op, για τα υπόλοιπα περιμένω ακόμα περισσότερα νυχτερινά επεισόδια. Το έχει αυτό το fate όπου αρκετές σκηνές είναι νυχτερινές σε αντιδιαστολή με άλλα anime που δεν είναι τόσο νυκτόβια.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από 1451: 03 Ιούλιος 2017 - 13:30


#14 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιούλιος 2017 - 18:42

Το είδα και εγώ. Το franchise έχει τεράστιο θέμα με την ενδιαφέρουσα παρουσίαση του exposition. Είναι δυνατόν να σου περιγράφει κάτι που υπό άλλες συνθήκες θα σου άρεσε, αλλά ο τρόπος το σκοτώνει.

Πολλοί κομπάρσοι και δευτερεύοντες χαρακτήρες. Δεν ξέρω αν οι μισοί θα έχουν κάποιο χρόνο πάνω τους. Πόσο μάλλον σε συνδυασμό με τους υπηρέτες.

Πολλές θρυλικές γυναίκες με το ίδιο παρουσιαστικό. Και αν για Arturia και Modred εξηγείται, η Joan δεν έχει λόγο να είναι πανομοιότυπη. Ξέρω πως είχε γίνει το hint στο Zero, όμως το θέμα μου με παρόμοιους ή και ολόιδιους χαρακτήρες το γνωρίζετε.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από TheGunsmasha: 03 Ιούλιος 2017 - 18:43

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#15 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Ιούλιος 2017 - 00:22

Δε με τρέλανε για να πω την αλήθεια. Φάνηκε λίγο σαν να προσπαθεί να μιμηθεί το πρώτο επεισόδιο του zero (αν εξαιρέσουμε την εισαγωγή) αλλά χωρίς την αντίστοιχη κλιμάκωση, και λίγο πιο tryhard. Βλέπεται πάντως μια χαρά. Το κράνος του Mordred είναι μέχρι στιγμής το καλύτερο πράγμα.

 

 

Πολλές θρυλικές γυναίκες με το ίδιο παρουσιαστικό. Και αν για Arturia και Modred εξηγείται, η Joan δεν έχει λόγο να είναι πανομοιότυπη. Ξέρω πως είχε γίνει το hint στο Zero, όμως το θέμα μου με παρόμοιους ή και ολόιδιους χαρακτήρες το γνωρίζετε.

 

και που 'σαι ακόμα..





Also tagged with one or more of these keywords: AnimeAction, Fantasy, Magic, Fate Universe, Type-Moon, A1-Pictures