Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Akatsuki no Yona

akatsuki no yona manga Action Adventure Comedy drama romance Fantasy Historical Supernatural

  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 17 June 2017 - 14:30

Akatsuki no Yona  / 暁のヨナ

 

 Genre: Action, Adventure, Comedy, Drama, Fantasy, Historical, Romance, Supernatural 

Author & Artist: Mizuho Kusanagi

Year: August 4, 2009 – present

 

akatsuki-no-yona.jpg

 

 

Λίγο πριν ξεκινήσει το anime είχα φτιάξει το αντίστοιχο thread, αλλά από τότε έχουν αλλάξει πολλά: Το anime τελείωσε μόλις η ιστορία έφτασε στο ζουμί της, σε αντίθεση με το manga που συνέχισε να «ωριμάζει» και να εκπλήσσει ανά chapter. Για εμάς, λοιπόν, που ακολουθούμε ακόμα πιστά την ιστορία, είτε από πριν είτε μετά το anime, είτε και από τώρα, αξίζει να υπάρχει κι αυτό το thread για να μπορούμε να συζητάμε όλες τις εξελίξεις! Για εσάς που γνωρίζετε, λοιπόν και για εσάς που ενδιαφέρεστε να μάθετε, ξεκινώ με την υπόθεση της ιστορίας μας.

 

Η Yona, η μοναδική πριγκίπισσα του βασιλείου, κάτω από την αγάπη και τη φροντίδα του πατέρα της, ζει μια ανέμελη και πολυτελή ζωή, όπως άλλωστε αρμόζει σε κάθε σωστή πριγκίπισσα. Κοντά της έχει τον παιδικό της φίλο και προστάτη Hak, καθώς και τον ξάδερφό της Soo-won, με τον οποίο είναι τρελά ερωτευμένη. Όταν, όμως, στα 16α γενέθλιά της ο άνθρωπος στον οποίο τόσα χρόνια είχε τυφλή εμπιστοσύνη προδίδει τον πατέρα της αλλά και την ίδια, καλείτε να ξυπνήσει από τον ονειρεμένο της κόσμο, να ωριμάσει και να πάρει τη ζωή στα χέρια της. Ο Hak, πάντα πιστός δίπλα της, την ακολουθεί και μαζί ξεκινάνε το ταξίδι για μια νέα ζωή, πολύ διαφορετική από αυτή που μέχρι τώρα γνώριζε η Yona, στην οποία, όμως, φαίνεται να προσαρμόζεται αρκετά γρήγορα. Ως οδηγό τους, έχουν ένα αρχαίο μύθο, που κάνει αναφορά σε 4 δράκους με διαφορετικές δυνάμεις ο καθένας. Η παρέα σιγά σιγά μεγαλώνει, με άτομα τόσο ξεχωριστά μεταξύ τους, αλλά που τόσο εύκολα δένονται και γίνονται μια οικογένεια, γιατί ίσως τελικά, ήταν γραφτό να βρεθούν. Όλοι μαζί, μια ομάδα, θα προσπαθήσουν να σώσουν το βασίλειο, περνώντας πρώτα από διάφορες περιπέτειες και αντιμετωπίζοντας πολλά εμπόδια.

                                                              

tumblr_omfm9hcTCL1v75llwo1_500.jpg

 

Μου αρέσουν τα manga που με ξαφνιάζουν και αυτό σίγουρα είναι ένα από αυτά. Το πρώτο chapter είναι πέρα για πέρα παραπλανητικό, αλλά πιστεύω πως αυτό είναι που το κάνει ακόμα καλύτερο. Ένα πολύ ποιοτικό manga, που μπορεί να γίνει εξίσου ρομαντικό, σοβαρό, γλυκούλι, αστείο και απρόβλεπτο. Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο chapter, φαίνεται η εξέλιξη και η ωριμότητα των χαρακτήρων σε όλα τα επίπεδα. Έχουν περάσει 141 chapters, και αυτή η ιστορία συνεχίζει να με ξαφνιάζει. Δεν υστερεί σε τίποτα σε σχέση με άλλα manga του είδους του. Είναι γεμάτο συναισθήματα και οι χαρακτήρες, από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο, είναι τόσο δουλεμένοι που σαν να είσαι κι εσύ κομμάτι της ιστορίας, αισθάνεσαι και καταλαβαίνεις την κάθε τους κίνηση.

 

tumblr_mtpne3wgjg1rslozho1_500.jpg 15070935530_444251b41b_o.jpg

 

Η Yona για μένα, είναι μια μοναδική πρωταγωνίστρια, διαφορετική από αυτές που συνηθίζεται να παρουσιάζουν οι Ιάπωνες. Μέσα από αυτό που της συνέβη, κλήθηκε να γίνει δυνατή, να ωριμάσει και να ανακαλύψει τον εαυτό της. Μέρα με τη μέρα, chapter με το chapter συνεχίζω να τη θαυμάζω και συνεχίζει να με ξαφνιάζει. Κρατώ μια ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου για έναν έναν ξεχωριστά από τους πρωταγωνιστές, αλλά όσο περνάει ο καιρός, η Yona είναι αυτή που εξελίσσεται όσο κανένας. Μέσα από τα βιώματά της και με τη βοήθεια των πιστών της φίλων, έχει καταλάβει ποιες είναι οι πραγματικές αξίες της ζωής και έχει διαμορφώσει και συνεχίζει να διαμορφώνει έναν δυνατό και ώριμο χαρακτήρα, ικανό πλέον να αντιμετωπίσει τα πάντα. Και το γεγονός ότι ακόμα εξελίσσεται μέσα της, κάνει και τις κινήσεις της ακόμα πιο απρόβλεπτες και αυτό ίσως σε κάνει να τη θαυμάζεις ακόμα περισσότερο.

 

Ελπίζω το manga αυτό, να αγγίζει κι άλλους όσο κι εμένα, αλλά κι αν όχι, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε!

 

The_Dark_Dragon_and_the_Happy_Hungry_Bun

Dark Dragon and the Happy, Hungry Bunch


Edited by Utaku, 17 June 2017 - 14:34.

tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#2 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 17 June 2017 - 15:28

Έχοντας δει μόνο το anime, θυμάμαι ότι ενώ είχα ξεκινήσει με αρνητική εντύπωση για την πρωταγωνίστρια στη συνέχεια με είχε κερδίσει αρκετά η εξέλιξή αν και συνέχιζα να έχω κάποιες ενστάσεις για άλλα σημεία της σειράς. Να αναγνωρίσω εδώ ότι ενώ είχε αρκετές επιρροές από παλαιότερες σειρές του είδους, όπως το Basara, το Arslan και ως ένα σημείο και το Twelve Kingdoms και μπορούσες να τις ξεχωρίσεις αν έχεις δει τις προηγούμενες, έμειξε πολλά πράγματα και δημιούργησε κάτι δικό του χωρίς να γίνει απλή απομίμηση.

 

Περίμενα πάντως και δεύτερη σεζόν η οποία δεν ήρθε μετά το τέλος της πρώτης αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τώρα, το manga το είχα υπόψιν μου αλλά ήθελα να το διαβάσω ολοκληρωμένο, πράγμα που δεν πιστεύω ότι θα γίνει πολύ σύντομα και δυστυχώς πλέον προσπαθώ να περιορίσω όσο γίνεται την τάση να ξεκινάω κάτι που δεν έχει τελειώσει αλλά ίσως υποκύψω κάποια στιγμή αν μου έρθει όρεξη για κάτι τέτοιο.

 

Kudos για το thread, φαίνεται ότι την αγαπάς τη σειρά, θα μπορούσες αν ήθελες να γράψεις και μια review για το anime και πώς διαχειρίστηκαν τη μεταφορά του μιας και είσαι fan του manga. 


ySss0UF.jpg


#3 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 17 June 2017 - 16:48

Kudos για το thread, φαίνεται ότι την αγαπάς τη σειρά, θα μπορούσες αν ήθελες να γράψεις και μια review για το anime και πώς διαχειρίστηκαν τη μεταφορά του μιας και είσαι fan του manga. 

Ευχαριστώ !!! :congrats: Την αγαπώ πραγματικά, ίσως και γιατί δεν έχω συναντήσει κάτι αντίστοιχο τόσο όμορφα δομημένο. Αν και γεγονός είναι ότι δεν ξέρω καν τις σειρές που αναφέρεις. Είστε τα πρότυπά μου όλοι εσείς οι ψαγμένοι εδώ μέσα.

 

Όσο για το review, η αλήθεια είναι δεν έχω σκεφτεί ποτέ να γράψω, γιατί κυρίως δεν ξέρω αν το χω και πολύ και γιατί με το χρόνο που έχω πλέον, θα μου πάρει εβδομάδες :( Επίσης, όσο και να με ενθουσίαζε να βλέπω σε άνιμε ένα απο τα αγαπημένα μου μανγκα, δε το θεωρώ τελειωμένο σαν ιστορία γιατί το έκοψαν στο σημείο που ξεκινάνε όλα, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι τόσο ενθουσιώδης!

 

Υ.Γ.: Χρόνια προσπαθώ κι εγώ να μη ξεκινάω μη-τελειωμένες σειρές και ομολογώ ότι κι εγώ τα πάω αρκετά καλύτερα πλέον. Ελπίζω για τη συγκεκριμένη να μη το μετανιώσω. :wet2:


tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#4 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 17 June 2017 - 17:02

 

 

Όσο για το review, η αλήθεια είναι δεν έχω σκεφτεί ποτέ να γράψω, γιατί κυρίως δεν ξέρω αν το χω και πολύ και γιατί με το χρόνο που έχω πλέον, θα μου πάρει εβδομάδες :( Επίσης, όσο και να με ενθουσίαζε να βλέπω σε άνιμε ένα απο τα αγαπημένα μου μανγκα, δε το θεωρώ τελειωμένο σαν ιστορία γιατί το έκοψαν στο σημείο που ξεκινάνε όλα, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι τόσο ενθουσιώδης!

 

 

Σίγουρα φαίνεται τρομαχτικό κάπως στην αρχή, είναι μέχρι να το δοκιμάσεις. Σίγουρα είναι ευκολότερο να γράψεις για κάτι που πραγματικά σου αρέσει παρά για ό,τι βρεθεί μπροστά σου. Όπως και να έχει μπράβο για το thread και ελπίζω να δούμε κι άλλα.

 

Πιστεύω ότι αν δοκιμάσεις το Basara και το Τwelve Kingdoms θα σου αρέσουν αν και είχαν δυστυχώς και αυτά την ίδια μοίρα, ξεκίνησαν εκεί που άρχιζε το καλό, παρότι το δεύτερο κατάφερε να δώσει ένα πολύ καλό, δυνατό και ολοκληρωμένο arc επειδή είχε το ατού των 50 επεισοδίων.

 

Σε παρόμοιο στυλ και το Saiunkoku Monogatari με κάποια κοινά στοιχεία σκόρπια αλλά να χωρίς να θυμίζει το ένα το άλλο πολύ έντονα, αν και έχω μείνει στην πρώτη σεζόν.

 

Ψαγμένοι, lol. XD


ySss0UF.jpg


#5 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 17 June 2017 - 17:23

Πιστεύω ότι αν δοκιμάσεις το Basara και το Τwelve Kingdoms θα σου αρέσουν αν και είχαν δυστυχώς και αυτά την ίδια μοίρα, ξεκίνησαν εκεί που άρχιζε το καλό, παρότι το δεύτερο κατάφερε να δώσει ένα πολύ καλό, δυνατό και ολοκληρωμένο arc επειδή είχε το ατού των 50 επεισοδίων.

 

Σε παρόμοιο στυλ και το Saiunkoku Monogatari με κάποια κοινά στοιχεία σκόρπια αλλά να χωρίς να θυμίζει το ένα το άλλο πολύ έντονα, αν και έχω μείνει στην πρώτη σεζόν.

 

Τις σημείωσα όλες να τις ξεψαχνίσω αργότερα! Ευχαριστώ! Αν και αν δεν είναι τελειωμένα τα άνιμε προτιμώ να τα διαβάζω σε manga όσα βέβαια υπάρχουν, γιατί εδώ βλέπω ότι τα περισσότερα είναι light novels.


tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#6 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 June 2017 - 15:40

Ναι, το Lenend of Basara είναι manga και τελειωμένο όμως. Δεν το έχω διαβάσει αν και θα ήθελα κάποια στιγμή λόγων των πολλών τόμων αλλά είναι μεταφρασμένο ολόκληρο.


ySss0UF.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: akatsuki no yona, manga, Action, Adventure, Comedy, drama, romance, Fantasy, Historical, Supernatural