Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μουσική και Manga

#manga #μουσική #music

  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 17 June 2017 - 00:37

Ολοι απο εδώ διαβάζουμε μάνγκα η έχουμε διαβάσει μάνγκα, είναι γεγονός. Ωστόσο κάποιοι συνάνθρωποι από εμάς τα βρήσκουν βαρετά χωρίς την κατάλληλη μουσική υπόκρουση απο γιουτιουμπια και random playlists κτλ κτλ. Έσείς ακούτε μουσική καθώς διαβάζετε manga; Αν ναι τι είδος; Μπορείτε επείσης να δώσετε link απο μουσικές που σας άρεσαν και θέλετε άλλα άτομα να τις ακούνε ενώ διαβάζουν manga.

 

Εγώ ακόμα ψάχνομαι και γι' αυτό έκανα αυτό το τοπικ :P (ναι έψαξα στο search, δεν βρήκα κάτι σχετικό)



#2 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 17 June 2017 - 10:21

Οτιδήποτε κάνω είναι βαρετό χωρίς την κατάλληλη μουσική υπόκρουση!!! :benkyou:

Διαβάζοντας manga, νομίζω προτιμώ να ακούω Ασιατική μουσική. Όχι απαραίτητα για να είμαι στο κλίμα, αλλά γιατί γενικώς μπερδεύομαι να ακούω τη γλώσσα στην οποία διαβάζω ή τη γλώσσα την οποία μιλάω και σκέφτομαι, γιατί αποσυντονίζομαι, γι' αυτό Αγγλικά και Ελληνικά δύσκολα θα ακούσω.Οπότε, καταλήγω σε κομμάτια και ost από anime ή από διάφορες Ασιατικές σειρές που έχω δει.


tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#3 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 17 June 2017 - 10:39

Τα μάνγκα που έχω διαβάσει μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού, ωστόσο σε εκείνα, όταν τα άκουγα με μουσική, σχετικά συχνά, έβαζα soundtracks και osts από διάφορα άνιμε ή βίντεοπαίχνιδα. Προτειμώ επίσης να μην έχουν λόγια τα κομμάτια που ακούω. Μόνο μελωδία.

 

Χαρακτηριστικά να αναφέρω τα osts του Touhou Project (aka, UN owen was her? και Reach for the Moon, Immortal Smoke), που όποτε ξαναπέφτω πάνω τους, μου θυμίζουν το λατρευτό Pandora Hearts, επειδή ήταν η εποχή που άκουγα και διάβαζα παράλληλα.

 


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#4 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 17 June 2017 - 10:52

Δε συνηθίζω ιδιαίτερα να ακούσω μουσική όταν διαβάζω κάτι, αλλά όταν το κάνω είναι κυρίως γιατί θέλω να χαλαρώσω και να επικεντρωθώ τελικά σε αυτό που διαβάζω οπότε προτιμώ κι εγώ κυρίως soundtracks.


ySss0UF.jpg


#5 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 17 June 2017 - 12:14

Truth be told, κι εγώ σπάνια αν σχεδόν ποτέ θα ακούω το οτιδήποτε ενώ διαβάζω κάτι. Μου αρέσει να συγκεντρώνομαι σ'αυτό που διαβάζω και θέλω να το καταλαβαίνω όσο μπορώ, γι αυτό δε θέλω να αποσπούμαι. Αν για κάποιο λόγο μου έρθει να ακούσω κάτι βέβαια, θα είναι τραγούδι, δεν την παλεύω με τα soundtracks. Με κοιμίζουν, όσο δυνατά, θορυβώδη ή exciting κι αν είναι.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#6 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 17 June 2017 - 13:01

Τα μάνγκα που έχω διαβάσει μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού, ωστόσο σε εκείνα, όταν τα άκουγα με μουσική, σχετικά συχνά, έβαζα soundtracks και osts από διάφορα άνιμε ή βίντεοπαίχνιδα. Προτειμώ επίσης να μην έχουν λόγια τα κομμάτια που ακούω. Μόνο μελωδία.

 

Χαρακτηριστικά να αναφέρω τα osts του Touhou Project (aka, UN owen was her? και Reach for the Moon, Immortal Smoke), που όποτε ξαναπέφτω πάνω τους, μου θυμίζουν το λατρευτό Pandora Hearts, επειδή ήταν η εποχή που άκουγα και διάβαζα παράλληλα.

 

σε φαση 2 steps from hell λες; που κανουν μουσικη φαση epic music?



#7 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 17 June 2017 - 17:15

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο αν και συνήθως το ρίχνω σε J-pop τύπου Akb/momoiro/κτλ ή καμιά daoko, όταν διαβάζω μάνγκα. Βέβαια αναλόγως και το μάνγκα πολλές φορές πέφτουν και απλά soundtracks από ταινίες ή άνιμε. Ωστόσο αυτό άν είμαι σπίτι, στό δρόμο(άκα λεωφορεία που κάνουνε 145 ώρες για απόσταση 10λεπτών fucking OAS8) δεν ακούω κάτι συνήθως, απλά διαβάζω τα τσάπτερς στο κατεστραμένο κινητό μου.


フカフカ

#8 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 June 2017 - 22:22

Τίποτα, απλά διαβάζω μέχρι να βαρεθώ δηλαδή μέσα στα επόμενα δύο vol.  :kakaka:

Το Vagabond πήγαινα με τα volumes και άραζα Θησείο να διαβάσω σε παγκάκι οπότε άκουγα τα πουλάκια και το κόσμο, τέλειο white noise!  :riiight:


rsrGbGx.gif

#9 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 19 June 2017 - 22:23

Τίποτα, απλά διαβάζω μέχρι να βαρεθώ δηλαδή μέσα στα επόμενα δύο vol.  :kakaka:

Το Vagabond πήγαινα με τα volumes και άραζα Θησείο να διαβάσω σε παγκάκι οπότε άκουγα τα πουλάκια και το κόσμο, τέλειο white noise!  :riiight:

 

 

καλο κι αυτό αλλα για καποιό λόγο δεν μ αρέσει να αράζω έξω με ένα κινητό μόνος μου και ειδικά στο θησείο που ερ χεμ... ας πουμε δεν εχει και οτι καλυτερο απο άτομα



#10 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 19 June 2017 - 22:28

σε φαση 2 steps from hell λες; που κανουν μουσικη φαση epic music?

 

Τώρα το είδα πως μου έγραψες. Το οποίο κανάλι είναι πολύ καλό για αυτήν την δουλειά, αλλά όχι δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο. Όποια λίστα μου αρέσει το πρώτο κομμάτι ένα πράμα. Αν είναι από άνιμε τόσο το καλύτερο.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#11 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 June 2017 - 22:32

καλο κι αυτό αλλα για καποιό λόγο δεν μ αρέσει να αράζω έξω με ένα κινητό μόνος μου και ειδικά στο θησείο που ερ χεμ... ας πουμε δεν εχει και οτι καλυτερο απο άτομα

 

Ποιο κινητό μωρέ, έβαζα δύο vol στην τσάντα και βουρ. Μίλκο από το περίπτερο και κουλούρι, απόλαυση! Σιγά ρε το Θησείο Κυριακή μεσημέρι είναι μια χαρά! 


rsrGbGx.gif

#12 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 19 June 2017 - 22:32

Έχετε δοκιμάσει εδώ που τα λέμε να δείτε αυτά τα μανγκα που βγάζουν στο youtube που σου δείχνουν το manga frame by frame με κατάλληλη υπόκρουση; Σαν ιδέα μου φάνηκε πολύ καλό αλλά για κάποιο λόγο δεν με πολυενθουσιαζει.
 
Επίσης εγώ για μανγκα ακούω συνήθως battle metal, σε φαση sabaton manowar η ακομα καλυτερα rhapsody of fire, τα λογια για καποιο λογο δεν με αποσυντωνίζουν και είμαι κομπλέ, αν δεν είχα αυτές τις μουσικές θα είχα σταματήσει να διαβάζω καιρό τώρα XD

Ποιο κινητό μωρέ, έβαζα δύο vol στην τσάντα και βουρ. Μίλκο από το περίπτερο και κουλούρι, απόλαυση! Σιγά ρε το Θησείο Κυριακή μεσημέρι είναι μια χαρά!


ααα συ εισαι hardcore παιδι μ, οι τιμές των manga τελευταία φορά που κοίταξα στα public ακομα και στα αγγλικα είναι άθλιες XD, προτειμώ να διαβάζω απο το ιντερνετ. Αν μιλας για κυριακη μεσημερι ειναι οκ, αλλα Παρασκευη και Σαββατο βραδυ ειδικά αν συχνάζεις εκεί που φαντάζομαι είναι γεμάτο γκοθοκαταστάσεις

Edited by Scarlet D., 19 June 2017 - 22:35.


#13 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 02 January 2018 - 22:58

Τα εβδομαδιαία σίγουρα τα διαβάζω με συνοδεία μουσικής καθώς και τελειωμένα Manga, συγκεκριμένα με μουσική από το anime adaption τους.


header.jpg?t=1485907896


#14 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 25 January 2018 - 18:15

Ενδιαφερον τοπικ ^ ^ εγω παντος δν μπορω να διαβασω μανγκα χωρις να ακουω μουσικη.περισσοτερο ακουω j-rock και j-pop.ισως πιο σπανια ost και πολλα openings αναλογα με το mood του καθε μανγκα.Κλασικο αγαπημενο βιντεο 1-Hour Best of Ling Tosite Sigure Mix - Vol.1 - YouTube


320?cb=20161114052234


#15 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 April 2018 - 20:46

διπλα που μένω υπάρχει καφετερία, οπότε θέλοντας και μη ακούω μουσική από ελληνικό ρεπερτόριο, μαζί με γέλια και παλαμάκια ενίοτε

Για εκδίκηση τους κλέβω το wifi (20 mbps, μια χαρά). Αρκεί να μην πατήσω το κουμπί μετάδοσης του Youtube και διακοπεί ο ποδοσφαιρικός αγωνας με anime openings