Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Summer 2017 Anime Season

summer 2017 anime season what to watch

  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 11 June 2017 - 20:09

Untitled-1_zps1nqsqwhd.png


ojhikoj_zpshnahigql.png


Το κλασικό thread που κλαιγόμαστε ότι η επόμενη σεζόν δεν φαίνεται να έχει τίποτα καλό ούτε για δείγμα και μετά λέμε ότι θα δούμε τουλάχιστον 5 σειρές για guilty pleasure σαν καλά tsundere

και ο TheGunsmasha προσπαθεί να μας πείσει ότι πρέπει να δούμε ό,τι έχει

να κάνει σχέση με monogatari.


AniChart // LiveChart // MyAnimeList


Στα γρήγορα για να γίνει η αρχή, το Ballroom e Youkoso φαίνεται από τις υποσχόμενες σεζόν με την υπογραφή του Production I.G. που πιστεύεις ότι θα τη δουν αρκετοί αλλά όσο τρέχει δε φαίνεται να τη βλέπει κανένας και την ανακαλύπτουν τελικά καιρό αργότερα όταν σου έχει φύγει η διάθεση να μιλήσεις γι' αυτήν όμως πιθανότατα θα τη δουν όλοι οι fans του Yuri on Ice και μετά οι μισοί από αυτούς θα κλαίγονται επειδή δεν ήταν το ίδιο.

Το Made in the Abyss φαίνεται πανέμορφο, τουλάχιστον οπτικά, οπότε θα δοκιμαστεί.

Το Νana Maru San Batsu προσωπικά το περιμένω με ανυπομονησία ελπίζοντας ότι και οι υπόλοιποι δεν θα τη παραβλέψουν ενώ το Aoyama-kun! θυμίζει κωμωδία τύπου Sakamoto Desu ga και από το PV ίσως να μπορούμε να ελπίζουμε να είναι στα ίδια επίπεδα αν όχι καλύτερα και λογικά το Youkai Apato no Yuuga na Nichijou θα τα συνοδεύσει ελπίζοντας να μην πάει άπατο γιατί συνήθως ό,τι έχει youkai είναι τουλάχιστον συμπαθητικό.

Το Altair να έχει μία ευκαιρία κυρίως για τον ενθουσιασμό των αναγνωστών του manga κι επειδή ένα φεγγάρι είχα διαβάσει δύο κεφάλαια και δε θυμάμαι Χριστό αλλά θυμάμαι ότι το σχέδιο ήταν όμορφο μαζί με το Vatican που είναι από αυτές που λες θα το δω όταν διαβάζεις την υπόθεση αλλά τρέμεις λίγο για το τι θα δεις στο τέλος.

Κατά τα άλλα τα 18if, The Reflection, Compulsive Gambler, Hajimete no Gal και άντε και το Games ίσως να έχουν μια ευκαιρία ανάλογα με το χρόνο και τα κέφια, μπορεί και αφού τελειώσουν.

Δικό σας.

ySss0UF.jpg


#2 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 11 June 2017 - 20:27

Διάβαζα το manga του Hajimete no Gal. Διαφέρει αρκετά από τις άλλες χαζές ecchi σειρές με αποτέλεμσα να είναι σχετικά διασκεδαστικό. Το μόνο σχόλιο που μπορώ να κάνω είναι οτι στο manga λόγο του σχεδίου οι χαρακτήρες ηταν πολύ πιο εκφραστικοί και εμφανισιακά ενδιαφέρον.



#3 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 11 June 2017 - 20:33

O-W-A-R-I-M-O-N-O-G-A-R-I

Best season ever. Nuff said.

 

Ίσως δω το Fate/Apocrypha, επειδή γράφει πάνω Fate. Λογικά θα το κράζω. Θα δω το Νana Maru San Batsu γιατί το διαφημίζει η Kai και είμαι καλό πρόβατο. Και όποιο άλλο δεκτεί καλά λόγια ή μου αρέσει όταν ρίξω μια πιο αναλυτική ματιά στο chart.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#4 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 11 June 2017 - 20:36

fate γιατί fate, κιελπίζω να μη μετανιώσω.

Katsugeki touken ranbu also

Nana maru san batsu κιεμένα με τράβηξε.

Tην νεκρανάσταση του jigoku shoujo πως και πως.

Owarimonogotari γιατί κιεγώ φανμπόι των monogatari.

και βλέπουμε, πιθανόν να πιάσω διάφορα εν τέλη αλλά θα περιμένω να ξεκινήσουν με το κλασικό μαζοχιστικό watch μου του πρώτου επεισοδίου όλης της season.  :dazed:


フカフカ

#5 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 11 June 2017 - 20:36

Διάβασα παρόμοια σχόλια για το Hajimete στο internet και πιο πολύ το έχω υπόψιν επειδή γίνονται ζευγάρι και έχει tag σκέτο ecchi και όχι harem. Ecchi έχω δει κι άλλα που ήταν οκ, το harem πλέον με κουράζει αφάνταστα, οπότε όταν συνδυάζονται δεν τους δίνω εύκολα ευκαιρία πλέον εκτός κι αν ακούσω πολύ καλά λόγια που δεν γίνεται σχεδόν ποτέ.

 

Τσοπανάκος ήμουνα, προβατάκια έβοσκα~


ySss0UF.jpg


#6 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 11 June 2017 - 20:38

Ecchi έχω δει κι άλλα που ήταν οκ, το harem πλέον με κουράζει αφάνταστα, οπότε όταν συνδυάζονται δεν τους δίνω εύκολα ευκαιρία πλέον εκτός κι αν ακούσω πολύ καλά λόγια που δεν γίνεται σχεδόν ποτέ.

 

Δες Monogatari! Είναι καλό!


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#7 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 11 June 2017 - 20:41

Πάμε στα κλασσικά, το Ballroom σίγουρα - μου το είχαν προτείνει και το manga μου άρεσε - οπότε γιατί όχι το anime; Για το Made in Abyss είναι για κάποιο λόγο hype, στέλνω παντού το trailer του και λέω δείτε τι ωραίο που φαίνεται (η σπαστικιά ξέρω γω). Μετά χωρίς κάποια σειρά θα έλεγα το "Isekai Shokudou", το είπε είχε επίσης όμορφο trailer και το Nana Maru Sa Batsu και το Youkai Apato no Yuuga na Nichijou. Και λογικά θα δω και το νέο adaptation του Mahoujin Guru Guru.

Τώρα, πέρα απ' αυτά, συνήθως λέω θα δω αυτό θα δω εκείνο, αλλά συνήθως καταλείγω με λίγα. Altair και Vatican είναι σίγουρα μέσα στις επιλογές. Θα δω λογικά το New Game γιατί είδα την πρώτη, μεχ. Στα monogatari έχω να κάνω catch up και απλώς τα βλέπω και είμαι σε φάση "πότε;". Gamers, το Hajime no Gal ίσως, το anime του Stan Lee, Koi to Uso.

ΥΓ. Κλαίω Guns, που προσπαθείς να την πείσεις να δει Monogatari.


Edited by Kamen Tantei Zura, 11 June 2017 - 20:41.


#8 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 11 June 2017 - 21:37

Compulsive Gambler θέλω να δω χάρη στο στούντιο που το κάνει. Τα υπόλοιπα, αξιόλογα και μη, τα γράψατε κι εσείς οπότε ας μη κουράζω τα δάχτυλά μου με παραπαρνίσια πληκτρολόγηση.



#9 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 12 June 2017 - 00:11

hajime no gal - γτ αγαπήσαμε gyaru girls μετα το oshiete galko-chan

isekai wa smartphone - συχρονη μαστιγα πλεον οι isekai ιστοριες

kakegurui - γτ τζόγος και λογικα mind games

vatican kiseki chousakan

keppeki danshi - μακαρι να ναι σαν το σακαμοτο ντεσου γκα

dive - γτ αγαπάμε κολυμπι και bishie στο νερο

teekyuu 9

 

και τιποτα από τα παραπανω να μην δω αυτό που μετραω τις ωρες και τα δευτερόλεπτα για να ερθει η στιγμη είναι το symphogear axz :3 :3



#10 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 12 June 2017 - 12:58

Μου υποσχέθηκαν Saiki Kusuo για καλοκαίρι του 17, ειναι καλοκαίρι του 17, που είναι το Saiki Kusuo μου.

Season Dropped.


LfNX0dh.png


#11 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 20 June 2017 - 20:10

Βαριέμαι να ανοίξω thread άσε που δεν αξίζει κιόλας

Πάρτε εδώ preview για εξαιρετικότατο το Hajimete no Gal.
Youtube Video



Αυτό που έχω να σχολιάσω, πέρα από τα obligatory βυζιά που δεν γίνεται να άγνοησεις ακόμα και να το θες, είναι ότι το σχέδιο και τα χρώματα στο αρχικό πλάνο όπου φαίνεται το σχολείο μου φαίνονται πολύ περίεργα.
Βασικά scrap that γενικά τα χρώματα παραείναι ζωηρά και δεν δένουν μεταξύ τους...

Πέρα από αυτό το character design των male χαρακτήρων,πλην του πρωταγωνιστή ο οποίος είναι decent-bad, είναι τόσο κακό που θα πρέπει να πάω στον γιατρό να δω αν έπαθαν μόνιμη ζημιά τα μάτια μου.

Edited by Takayama Yuichi, 20 June 2017 - 20:10.


#12 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 20 June 2017 - 20:19

Ρε φίλε κάθε κοπέλα μοιάζει να είναι κλεμμένη από παλαιότερα σόου και την πέρασαν ένα βερνίκι σεξουαλικής αντικειμενοποίησης, και οι άντρες κομπάρσοι β διαλογής.

H παλέτα χρωμάτων είναι όντως φρικτή.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#13 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 20 June 2017 - 20:30

anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'αλες σειρές.


フカフカ

#14 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 20 June 2017 - 20:39

Ρε φίλε κάθε κοπέλα μοιάζει να είναι κλεμμένη από παλαιότερα σόου και την πέρασαν ένα βερνίκι σεξουαλικής αντικειμενοποίησης, και οι άντρες κομπάρσοι β διαλογής.
H παλέτα χρωμάτων είναι όντως φρικτή.


Ισχύει, αλλά το ίδιο μπορείς να πεις για τα περισσότερα mecha/slice of life/romance, δηλαδή "α είναι το ίδιο ρομπότ/τύπισα/φάση με μια νέα βαφή και λίγα παραπάνω gadgetάκια", και πάει λέγοντας.

Για την σεξουαλικής αντικειμενοποίηση δεν έχω να πω κάτι παραπάνω από το ότι είναι εκεί.
Ήταν εκεί από την εποχή του Macross, δεν είναι κάτι ούτε καινούριο ούτε πρωτόγνωρο για τα anime.
Το γεγονός ότι είναι self aware και in your face τουλάχιστον το κάνει ίσως απειροελάχιστα πιο σεβαστό στα μάτια μου.

Πιστεύω ότι το μασκάρεμα που επιχειρούν να κάνουν ορισμένα τρισάθλια Light Novel Adaptation(Akashic, Asterisk War, Phantom World etc.) είναι μακράν χειρότερο από αυτό εδώ.
To Gal δεν σου πουλάει superpowered battle high-school με shitty self-insert πρωταγωνιστή με δόσεις από άκυρα panty/shots, ξέρεις από την πρώτη στιγμή τι πας να δεις, and I can respect that.

Edited by Takayama Yuichi, 20 June 2017 - 20:40.


#15 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 20 June 2017 - 20:53

anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'αλες σειρές.

 

Το πιστεύω ακράτατα και το έχω μεγάλο άχτι, όπως θα σχολιάσω παρακάτω, αλλά λατρεύω τον τρόπο που το έγραψες. Ψήνομαι να το βάλω στο signature, αν δεν σε χαλά.

 

Ισχύει, αλλά το ίδιο μπορείς να πεις για τα περισσότερα mecha/slice of life/romance, δηλαδή "α είναι το ίδιο ρομπότ/τύπισα/φάση με μια νέα βαφή και λίγα παραπάνω gadgetάκια", και πάει λέγοντας.

 

Με την δεύτερη σου παράγραφο δυστυχώς συμβιβάζομαι, επειδή το σεξ πουλάει και βγάζει χρήματα.

Με αυτήν εδώ έχω πολλά θέματα. Δεν καταλαβαίνω, πως κάποιος αποκαλεί τον εαυτό του CHARACTER DESIGNER και καταλήγει να σχεδιάσει τον ίδιο χαρακτήρα. Δηλαδή, μία από τις ηδονές του καρτούν είναι οι καινοτόμες και αξιμνημόνευτες εμφανίσεις. Θεωρείς την δουλειά σου τόσο εμπορευματοποιημένη ώστε να μην μπορείς να σχεδιάσεις κάτι πρωτότυπο?

 

Και δεν λέω, οκ εδώ, μπορεί ο άλλος να είδε τι παίζει με το σενάριο και να είπε δεν γαμιέται, αλλά αυτό ισχεί και σε άλλα έργα, όλων των genre όπως είπες και ο ίδιος. Γιατί κάποιος να σχεδιάσει στο πρώτυπο ένος δημοφιλούς χαρακτήρα? Επειδή πουλάει? Αυτό θα είναι εφήμερο, και αν το κάνει.

 

Μπορώ να ανοίξω ολόκληρο thread και να τα χώνω σε αυτήν την σύγχρονη φιλοσοφία της βιομηχανίας μας.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018




Also tagged with one or more of these keywords: summer 2017, anime, season, what to watch