Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ερώτηση για ταινία.


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Pytheas

Pytheas

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 06 April 2017 - 16:21

Καλησπέρα σας! :)

 

Να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη που ανοίγω thread σε αυτή την ενότητα, αλλά ειμαι εντελώς καινούριος, και δε γνωρίζω καλά τη διαρθρωση του φόρουμ από τη μικρή περιήγηση που έκανα, οπότε γράφω εδώ..

 

Συγχαρητήρια πάντως για αυτή την όμορφη γωνιά που έχετε φτιάξει για την κοινότητα των άνιμε!


Αναζητώ λοιπόν, την πρωτη ταινία ιαπωνικού anime που ειδα ποτέ μου, και μου ειχε κανει, θυμαμαι εξαιρετική εντύπωση.
Κατα καιρους, εχω κανει καποιες προσπάθειες μόνος μου, αλλά εις μάτην.

Τα clues:
1. Ήταν μεταγλωτισμένη στα Ελληνικά.
2. Την έβαζα σε επανάληψη όταν οι υπόλοιποι σταμάταγαν να βλέπουν τους ολυμπιακούς της Σεούλ (1988), άρα ψαχνω για κάτι πριν το 1988. Αν υποθέσουμε και την καθυστερηση της εισαγωγής και της μεταγλώτισης στο στουντιο, ίσως είναι δημιουργημα του 1986 και πίσω...

3. Ήταν δραματικό/μυθικό ρομάντζο.

4. Το μόνο που θυμάμαι από την πλοκή, ήταν το τέλος, όπου η δακρυσμένη πρωταγωνίστρια, ή το ζευγάρι (κορίτσι/αγόρι), πεφτουν από ένα ψηλό πύργο, και διασώζονται από ένα σμήνος από λευκά περιστέρια. (Ή μετατρέπονται σε λευκά περιστέρια;)
5. Επίσης σημαντικό ρόλο στην πλοκή παιζει ένας λευκός δράκος, ο οποίος συνδεόταν με μεταφυσικό τρόπο με την κοπέλα: ήταν το alter ego της, η ψυχή της ή η μεταμόρφωσή της, δε θυμάμαι. Τον δρακο αυτό, πρωτη φορά στο εργο, τον έβλεπε το αγόρι μέσα σε ένα ποτάμι της πόλης, όπου και σαγηνέυτηκε.

 

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθειά σας.



#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 April 2017 - 20:55

Ειλικρινά δεν ξέρω, αν θες μπορείς να δεις τα δύο παρακάτω θέματα μήπως έχει ρωτήσει/βρει κάποιος κάτι παρόμοιο.

 

 

http://www.anime.gr/forum/topic/4460-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-anime-manga-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/

 

http://www.anime.gr/forum/topic/10105-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C-%CF%84%CE%BF-animemanga-%CE%B2%CE%BB-1%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B5/?hl=%CF%88%CE%AC%CF%87%CE%BD%CF%89


rsrGbGx.gif

#3 harharias

harharias

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 06 April 2017 - 22:46

Κατι μου θυμιζει αυτο που λες, δεν ξερω που το ξεθαψες, θελω να το βρω και γω τωρα. Βρηκα αυτο http://www.imdb.com/title/tt0999910/ που ειναι της ιδιας εποχης.

 

 

edit: Ακυρο μαλλον το βρηκα http://www.imdb.com/title/tt0078349/ εχει εναν πυργο στο τελος.


Edited by harharias, 06 April 2017 - 22:59.


#4 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 07 April 2017 - 08:54

Την πρώτη ταινία όσες φόρες κι αν την είχα δει με έπιανε κατάθλιψη, πολύ μαυρίλα δεν κάνει για παιδιά σου λέω!~  :beaten:


rsrGbGx.gif

#5 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 07 April 2017 - 11:18

η δευτερη ταινια ειναι η ιαπωνικη εκδοση της λιμνης τον κυκνων...την εχω δει αμετρητες φορες αν και τα τελευταια χρονια οχι και τοσο αλλα δεν θυμαμαι να εχει δρακο στην ταινια...


                                                                       


#6 Pytheas

Pytheas

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 08 April 2017 - 08:33

@hazuki
Ουαο! ο πρωτος σύνδεσμος είναι φανταστικός! Θα τα ψαξω ενα προς ένα, δεν ειναι και πάρα πολλά, ευχαριστώ πολύ!!! :)
Όσο για τον δευτερο... Υποθέτω έπρεπε να θεσω το ερωτημα εκει ε; :) Θα μελετησω πάντως διεξοδικα και αυτό, όχι για άλλο λόγο, αλλά πάντα ανακαλύπτεις κρυμμενα διαμαντια σε τετοιες συζητήσεις... Ευχαριστω και πάλι!
 

 

 

@harharias

Όχι, όχι, δεν είχε καθόλου την αίσθηση "παιδικού" anime! 

Ήταν σαν κινουμενη ζωγραφιά της μεσαιωνικής ιαπωνίας, αυτές με το μπλε μελάνι 

καμία σχέση με ευρωπαϊκό παραμύθι επίσης - είχε όλα τα στοιχεία της άπω ανατολής, κιμόνο, δρακο, αρχιτεκτονική κτηρίων, ανθη κερασιάς, κλπ
https://hammer.ucla.edu/fileadmin/media/exhibitions/2005/WrightDetail001.jpg

 

 

ο άσπρος δράκος ήταν σαν πρόγονος αυτού στο  Spirited Away και του Tatsu no ko Karo
yumiko-kayukawa-tatsunoko-taro-taro-the-