Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

91 Days


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 October 2016 - 17:25

bGbdM0F.jpg

 

Κατέβασα την συγκεκριμένη σειρά μόνο και μόνο επειδή τελείωσε το fansub της πολύ πρόσφατα και ήταν στην πρώτη σελίδα του Nya torrents.

Αν και το premise ~sic~! δεν μου γέμιζε το μάτι είπα δεν βαριέσαι είναι μόνο 12 επεισόδια. Τελικά αποδείχτηκε μία πάρα πολύ καλή σειρά που χρησιμοποιεί τους πρωταγωνιστές για να περάσει την κεντρική ιδέα ότι η εκδίκηση οδηγεί στο τίποτα.

 

Τα γεγονότα εξελίσσονται την περίοδο της ποταπαγόρευσης στην Αμερική και το πλάνο εκδίκησης του Avilio (ο αριστερά στην photo) ώστε να εξολοθρεύσει τους δολοφόνους της οικογένειας του.

 

Αν και φαίνεται για σειρά με μαφία και γκανγκστερ φάσεις :P ευτυχώς δεν είναι μόνο αυτό. Αν και έχει πολλές δολοφονίες όπως θα άρμοζε σε μία τέτοια σειρά το κυρίαρχο στοιχείο είναι οι χαρακτήρες. 

 

Από σχέδιο και μουσική η σειρά είναι εξαιρετική. Δεν είναι τίποτα το φοβερό αλλά αρκετό ώστε να δώσει ατμόσφαιρα στην σειρά.

Το μόνο μου παράπονο είναι ότι επειδή ακριβώς χτίζει τους χαρακτήρες της είναι αρκετά χαλαρή στο ρυθμό της με αποτέλεσμα να με πάρει μερικές φορές ο ύπνος. :P

Ok όχι η καλύτερη περιγραφή όταν προσπαθείς να πείσεις άλλους να την δουν αλλά το αναφέρω γιατί πιστεύω πως θα πρέπει να βλέπετε λίγα λίγα τα επεισόδια για να την ευχαριστηθείτε. 

 

Λε ινφοζ συν trailer και opening

 

https://myanimelist.net/anime/32998/91_Days

https://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=12014

 

Youtube Video

Youtube Video


Edited by Hazuki, 15 October 2016 - 17:27.

rsrGbGx.gif

#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 15 October 2016 - 19:22

Μία από τις σειρές του καλοκαιριού που βλεπόταν αν και δεν περίμενα fansubs κι έβλεπα του crunchy. Είναι από το στουντιο που έκανε και τα Durara οπότε ίσως από εκεί να κληρονομήθηκε η βαρεμάρα που χαρακτήριζε κάποια επεισόδια. Ευτυχώς που είναι δωδεκάρα σειρά και δεν προλαβαίνει να κουράσει.

Περισσότερο θα το παρομοίαζα με το Gankutsuou και λιγότερο με το Black Lagoon για παράδειγμα. Δεν ενδιαφέρθηκα και για κανέναν χαρακτήρα οπότε δεν μου έκανε καμιά διαφορά η κατάληξή τους.



#3 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 October 2016 - 21:19

Ναι θα μπορούσες να πεις ότι μοιάζει με το Gankutsuou, ίσως γι αυτό να μου άρεσε τόσο. Αχα γι αυτό έλεγα ότι κάτι μου θυμίζει, έχει αυτό το στυλ του Durara στο σχέδιο. Εν το μεταξύ κάποιοι χαρακτήρες μου φάνηκαν λες και είχαν βγει από το Baccano.


rsrGbGx.gif

#4 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 15 October 2016 - 21:27

Το Baccano είχε το κακό ότι προσάρμοσαν μόνο τμήμα της ιστορίας και έτσι με μπέρδεψε πολύ καθώς το έβλεπα. Εδώ έχει το καλό ότι είναι original κι έτσι μπόρεσαν να πουν μια πλήρη ιστορία.



#5 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 17 June 2017 - 18:52

Ήμουν 50-50 να δω τη σειρά όταν ξεκίνησε. Τελικά δε την είδα τότε, αλλά την ξαναθυμήθηκα πρίν λίγο καιρό και την είδα τελειωμένη. Δε το μετάνιωσα. Αρκετά καλή σειρά, έξυπνη, ίσως αρκετά σκληρή σε κάποιες φάσεις, αλλά θα συμφωνήσω ότι σκοπός του ξεκάθαρα ήταν να περάσει το νόημα ότι η εκδίκηση είναι μονόδρομος προς την καταστροφή και πως η μπάλα παίρνει κι άλλους εκτός απο σένα.

Spoiler:

 

Αυτό, όμως, που θα μου μείνει αξέχαστο απο τη σειρά είναι το opening, το οποίο έτυχε να ακούσω ξανά τώρα, και ήταν η αφορμή για αυτό το ποστ. :lovulovu:

 


tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 June 2017 - 19:32

Κι γω μερικές φορές το βάζω να το ακούσω. Από τον ίδιο εξίσου καλό και το intro της 1ης σειράς του Tokyo Ghoul.
rsrGbGx.gif

#7 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 17 June 2017 - 21:44

Ήταν μία από τις σειρές που βλεπόταν από τη μία, αλλά θα συμφωνήσω με το σχόλιο του 1451. Θυμάμαι ότι από το 6ο επεισόδιο και μετά είχε αρχίσει να με κουράζει - όσο πρόλαβε δηλαδή - σαν να έκανε μια κοιλιά ουσιαστικά.

Παίρνοντας και ένα σχόλιο που είχα κάνει παλιότερα

Spoiler:


Edited by Kamen Tantei Zura, 17 June 2017 - 21:46.


#8 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 18 June 2017 - 12:31

Παίρνοντας και ένα σχόλιο που είχα κάνει παλιότερα

Spoiler:

Μπήκα σε σκέψεις μετά από αυτό το σχόλιο και ξαναείδα το τελευταίο επεισόδιο.
Spoiler:

tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#9 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 June 2017 - 14:06

Μιας και quotάρουμε τον εαυτό μας. Εγώ είχα γράψει αυτό αντίστοιχα για το τέλος

 

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#10 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 18 June 2017 - 16:35

 

Spoiler:

Spoiler:

tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#11 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 June 2017 - 23:31

Τελικά ψιλό είδα και γω το τελευταίο επεισόδιο, θα συμφωνήσω με την Utaku

 

Spoiler:


Edited by Hazuki, 19 June 2017 - 23:33.

rsrGbGx.gif

#12 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 20 June 2017 - 09:45

Χαίρομαι που μπήκαμε στη διαδικασία να το συζητήσουμε και να το ξαναδούμε, γιατί πραγματικά μου είχε αφήσει ένα κενό αυτό το anime. Τώρα ξεκαθάρισε το τοπίο και το εκτίμησα λίγο παραπάνω.

 

ΥΓ1: Δεν ξαναβλέπω τελευταίο επεισόδιο όχι shoujo anime άμα νυστάζω

 

ΥΓ2: Δεν ξαναλείπω από το anime.gr ακόμα κι αν πιάσω 3 δουλειές. Μου χαν λείψει αυτά!!! (και πολλά άλλα)


tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#13 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 20 June 2017 - 10:55

Ναι όντως και γω το εκτίμησα περισσότερο σαν σειρά αν πάρουμε σαν δεδομένο ότι έτσι τελειώνει.

Βέβαια ...

 

Spoiler:


Edited by Hazuki, 20 June 2017 - 10:56.

rsrGbGx.gif

#14 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 23 August 2017 - 19:45

Έφαγα φλασιά!

Υποτίθεται πως τον Ιούλιο βγήκε ένα special, που μάλλον είναι συνέχεια της ιστορίας, το οποίο δε μπορώ να το βρω για κάποιο λόγο. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;

 

Θενξ!


tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#15 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 23 August 2017 - 21:16

Δεν το έχω πετύχει πουθενά και δεν μπήκα στον κόπο να το ψάξω είναι η αλήθεια αλλά έχει βγει όλη η περίληψη και πρόκειται για sequel, έχει κάποιες ιστορίες με τους Vanetti, και όχι για συνέχεια ή επιπλέον σκηνές για το τέλος.

ySss0UF.jpg