Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Τί χρειάζεται να κάνει κανείς, για να μπορεί να αγοράσει/εισάγει Ιαπωνικά όπλα;


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Aki

Aki

    Anime Newbie

  • Members
  • 55 posts
  • LocationHQ

Posted 23 March 2016 - 16:31

Ως συλλέκτης, φυσικά. Κάποιοι εδώ έχουν ωραία κατάνα, μερικοί φέρνουν και σε cosplay, ζήλεψα και θέλω κι εγώ! Σε ποιά αρχή να απευθυνθώ, τί χαρτιά χρειάζεται;



#2 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 23 March 2016 - 18:15

Κοίτα Αυθεντικό θα πληρώσεις ...πολλά(μιλάμε για 4 ψηφία στον λογαριασμό).Προτείνω να πας στο μπιχλιμπιδάδικο της πόλης σου να δεις κάποια απομίμηση(υπάρχουν αρκετά καλές αν πας σε σωστό μαγαζί με και τα λεφτα πέφτουν αρκετά(περίπου στα 80-100 αν θυμάμαι καλά).


Posted Image


#3 Aki

Aki

    Anime Newbie

  • Members
  • 55 posts
  • LocationHQ

Posted 23 March 2016 - 19:17

Κοίτα Αυθεντικό θα πληρώσεις ...πολλά(μιλάμε για 4 ψηφία στον λογαριασμό).Προτείνω να πας στο μπιχλιμπιδάδικο της πόλης σου να δεις κάποια απομίμηση(υπάρχουν αρκετά καλές αν πας σε σωστό μαγαζί με και τα λεφτα πέφτουν αρκετά(περίπου στα 80-100 αν θυμάμαι καλά).

 

Κάποιο λάθος έγινε. Σε σελίδες όπως το "Swords of the East", έχει μέχρι με 150 ευρώ. Καλό και με βαλιτσάκι συντήρησης, σε προσφορά, 300. Με ζωγραφισμένη/σκαλισμένη σάγια, περίτεχνο, το όνειρο κάθε συλλέκτη... Εκτός αυτού όπως είπα, ενδιαφέρομαι για τη γραφειοκρατία και το νομικό, όχι για το οικονομικό, αν και σε ευχαριστώ τόσο για την πληροφόρηση, όσο και για την εμπάθεια (λόγο ακρίβειας). Φυσικά, αν δεν υπάρχει διάθεση για να βοηθήσει κάποιος μια αδερφή ψυχή, μπορώ να το δεκτώ και να το σεβαστώ. Άλλωστε είμαι άγνωστος, η εμπιστοσύνη κερδίζεται - δεν χαρίζεται και άλλες εύστοχες ρήσεις, που δεν χρήζουν εκτενούς αναφοράς, επί του παρόντος τουλάχιστον. Ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

 

Έψαξα φυσικά στα γειτονικά και δεν έχει. Από είδη κυνηγιού μέχρι "μπιχλιμπιδάδικα". Αν και στα μπιχλιμπιδάδικα βρήκα γνήσιο σούρικεν, πάντως...


Edited by Aki, 23 March 2016 - 19:22.


#4 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 23 March 2016 - 21:12

Κοίτα σου είπα τι ξέρω.Δεν έχω ακούσει ποτέ για αυθεντικό ιαπωνικό σπαθί κάτω από 3000-4000 χιλιάρικα.Μια καλή απομίμηση μπορεί να έχει 150 ευρώ όμως... Αλλά μιας και δεν το έχω ψάξει και εξονυχιστικά το θέμα μπορεί να σου λέω και  βλακείες.Anyway πρόσεχε τι θα πάρεις αν ψάχνεις ποιότητα.


Posted Image


#5 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 March 2016 - 10:49

Αν και δεν το έχω ψάξει δεν νομίζω ότι με 150€ ή 300€ μπορείς να πάρεις αυθεντικό σπαθί, πόσο μάλλον katana. Φίλος στην Σκωτία πήρε αυθεντικό σπαθί και έδωσε κάπου στο χιλιάρικο πριν από περίπου 8 χρόνια. Επίσης αν είναι όπλο και όχι διακοσμητικό θέλει άδεια για να το φέρεις. Με τα λεφτά που αναφέρεις μάλλον μπορεί να χαρακτηριστεί σαν διακοσμητικό και να μην χρειάζεται χαρτούρα αλλά καλύτερα να πας σε ένα οπλοπωλείο ή σε κάποια σχολή σπαθασκίας να ρωτήσεις. Σίγουρα θα ξέρουν καλύτερα από εμάς.


Edited by Hazuki, 24 March 2016 - 10:50.

rsrGbGx.gif

#6 Aki

Aki

    Anime Newbie

  • Members
  • 55 posts
  • LocationHQ

Posted 25 March 2016 - 04:25

Αν και δεν το έχω ψάξει δεν νομίζω ότι με 150€ ή 300€ μπορείς να πάρεις αυθεντικό σπαθί, πόσο μάλλον katana. Φίλος στην Σκωτία πήρε αυθεντικό σπαθί και έδωσε κάπου στο χιλιάρικο πριν από περίπου 8 χρόνια. Επίσης αν είναι όπλο και όχι διακοσμητικό θέλει άδεια για να το φέρεις. Με τα λεφτά που αναφέρεις μάλλον μπορεί να χαρακτηριστεί σαν διακοσμητικό και να μην χρειάζεται χαρτούρα αλλά καλύτερα να πας σε ένα οπλοπωλείο ή σε κάποια σχολή σπαθασκίας να ρωτήσεις. Σίγουρα θα ξέρουν καλύτερα από εμάς.

Ακριβώς αυτό έψαχνα! Τί άδεια χρειάζεσαι, πώς τη βγάζεις, σε ποιά αρχή απευθύνεσαι (αστυνομία; ), τί παραστατικά ζητούν; Σ' ωραίος!


Edited by Aki, 25 March 2016 - 04:26.


#7 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 25 March 2016 - 08:26

Έτσι μου χε πει, καλύτερα πήγαινε σε οπλοπωλείο ή σε κάποια σχολή όπως σου είπα, αυτοί θα ξέρουν, από δω μην περιμένεις σοβαρή απάντηση. :bath:


rsrGbGx.gif