Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Winter 2016 Anime Season


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 31 October 2015 - 21:10

Winter 2016 Anime Season

QsCDN8f.jpg

Καθώς είμαστε πλέον στα μέσα της φθινοπωρινής season και έχουμε διαλέξει τα anime εκείνα τα οποία θα συνεχίσουμε να παρακολουθούμε και ποια θα πετάξουμε στον κάλαθο των αχρήστων ήρθε η ώρα σιγά σιγά να προγραμματίζουμε και ποιες από τις χειμερινές σειρές θα παρακολουθήσουμε. Υπάρχει η παροιμία του ότι " Δεν πρέπει να κρίνουμε ένα βιβλίο από το εξώφυλλο" αλλά από την άλλη υπάρχει και το " Χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει". Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι με μία πρώτη ματιά μπορούμε να βγάλουμε κάποια πρώτα συμπεράσματα. 

Εικονίτσα εδώ και Αναλυτικό site εδώ

Μερικές πρώτες παρατηρήσεις εκ μέρους μου. 

Πιστεύω ότι τα τελευταία επεισόδια του God Eater θα είναι τόσο χλιαρά και αδιάφορα όσο και αυτά που προηγήθηκαν. Θα τα δω μόνο και μόνο να δω πώς θα μαζέψει το χάος που έχει δημιουργήσει με τα σκόρπια υπονοούμενα. 

Το Sekkou Boys έχει προοπτική να είναι κάτι αστείο και τσουρουφλισμένο αλλά φοβάμαι κατά βάθος ότι θα λάβει αντιμετώπιση χειρότερη από το Thermae Romae χωρίς την πρωτότυπη ιδέα και καλό πρωτότυπο υλικό να το στηρίζει. Θα είναι κρίμα αν πάρουμε τετράλεπτα shorts με flash animation.

To Ajin φαίνεται το κλασσικό horror adventure με το grim και edgy feel που υπάρχει σε κάθε season. Eίχα διαβάσει λίγο από το manga και μου είχε φανεί ωραίο αυτό ομως δεν σημαίνει ότι το ίδιο θα είναι και η τηλεοπτική του μεταφορά. 

Boku Dake και Shouwa Genroku είναι για μένα τα πιο αναμενόμενα anime από την χειμερινή season. Έχουν προοπτική για κάτι πραγματικά καλό και πραγματικά Ίσως και το Dagashi Kashi. To Akagami no Shirayuki Hime είναι το στανταράκι από τις δεύτερες season καθώς η πρώτη με διασκέδασε πάρα πολύ. 

Ίσως ρίξω μία ματιά σε Dimension W και Prince of Stride αν και δεν έχω πολλές προσδοκίες ενώ για το Ηai to Gensou είμαι από τώρα σίγουρη ότι θα φάει drop από το πρώτο δίλεπτο. 

Σοκ και δέος για το ότι δεν υπάρχει το οτιδήποτε Gundam Related. Τα ύστερα του κόσμου!!! 

Από ταινίες έχουμε πρεμιέρα Digimon Tri, High Speed και Doukyuusei αλλά θα κάνουμε πολύ καιρό να τα δούμε εμείς οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα δω για να μην με πιάσει απελπισία. 


 



#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 31 October 2015 - 22:27

Θα ρίξω μια ματιά στο Divine Gate κι ας είναι στη σύγχρονη εποχή και βάζει τους χαρακτήρες να κρατάνε μεσαιωνικά όπλα. Τόσο μου λείπει μια καλή σειρά δράσης.

 

Το Prince of Stride μου θύμισε το Run

 

Λίγες σειρές, σίγουρα θα δω περισσότερες στο τέλος.


Edited by 1451, 01 November 2015 - 09:56.


#3 CorvusC.

CorvusC.

    黒いアゲハチョウ

  • Members
  • 33 posts
  • LocationMy secret base

Posted 01 November 2015 - 02:55

Λοιπόν απ'ότι φαίνεται αυτά που θα τσεκάρω σίγουρα είναι Durarara, Dimension W, Ajin και Divine Gate και από 'κει και πέρα βλέπουμε  :joyful:



#4 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 01 November 2015 - 10:47

Με μια πρωτη ματια νομιζω πως με ενδιαφερουν τα:

Durararax2 Ketsu (πρεπει να τελειωσω το Ten πρωτα, γιατι το ειχα αφησει οταν ηταν ongoing)

Ajin

Divine Gate

Dimension W

και αυτο που με εψησε περισσοτερο, το Boku Dake!!!!!


Edited by Itachi Akatsuki, 01 November 2015 - 10:47.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#5 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 01 November 2015 - 12:23

Σίγουρα θα δω Akagami no Shirayuki-hime & GATE, γιατί έχω δεί και τις πρώτες σέζον.

Από τα άλλα μάλλον Ajin, Sekkou Boys, Boku Dake ga Iani Machi, Hai to Gesou no Grimgar, Prince of Stride. 

Θα δείξει τώρα ποια θα συνεχίσουν μέχρι το τέλος ή θα κοπούν στη μέση..


30w46c0.jpg


#6 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 01 November 2015 - 13:15

Ajin anime adaptation? Sign me up!

 

Τα υπόλοιπα δε μου πολυγυαλίζουν για την ώρα, αλλά ευτυχώς τη βγάζω και με μία-μπουνιά άνθρωπος rewatches



#7 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 01 November 2015 - 18:17

Περιμένω το JoJo Part 4 

Youtube Video


header.jpg?t=1485907896


#8 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 01 November 2015 - 22:55

To Jojo θα αργήσει. Δεν νομίζω να βγει χειμωνα. 



#9 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 01 November 2015 - 23:24

E ενταξει θα περιμενω για την ανοιξη,ουτως ή αλλως λιγο αδιαφορη ειναι η χειμερινη season και με πολυ λιγα anime σε σχεση με αλλες χρονιες και εποχες.


Edited by Toriko, 01 November 2015 - 23:25.

header.jpg?t=1485907896


#10 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 02 November 2015 - 03:24

Drrr
AssClass
Gate
Επειδή έχω δει τις προηγούμενες season

Τώρα τα υπόλοιπα είναι βάση studio, genres, trailers + interesting synopsis. 

Ajin
HaruChika
Boku Dake ga Inai Machi
Prince of Stride
Phantom World
Divine Gate
Grimgar
 


Posted Image

#11 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 02 November 2015 - 19:40

Με μια πρώτη ματιά θα τσεκάρω Sekkou Boys, Divine Gate, Ajin, Boku Dake, Dimension W, Phantasy Star, Shouwa Genroku, Prince of Stride και ίσως Scharzesmarken από περιέργεια να δω πόσο edgy θα'ναι.
Από δεύτερες σεζόν μόνο Drrr, ίσως Assclass αλλά με χαμηλές προσδοκίες.


Edited by Jorg, 03 November 2015 - 02:01.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#12 CorvusC.

CorvusC.

    黒いアゲハチョウ

  • Members
  • 33 posts
  • LocationMy secret base

Posted 02 November 2015 - 22:58

Το Ajin θα είναι σειρά επεισοδίων τελικά, γιατί απ' ότι ξέρω  τριλογία ταινιών ή OVA's θα γινόταν. Μακάρι να βγει σε σειρά αλλά το manga μάλλον έχει λίγο υλικό μέχρι στιγμής για κάτι τέτοιο, αν και έχω δει manga να γίνονται anime σειρές με λιγότερα volumes.



#13 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 08 November 2015 - 04:36

Youtube Video


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#14 devnull

devnull

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 25 December 2015 - 23:57

Το Boku Dake Ga Inai Machi μου τράβηξε αμέσως την προσοχή επειδή μου θυμίζει το παιχνίδι Time Hollow για το NDS, που είχε πολύ καλό concept (η εκτέλεση είχε περιθώρια ακόμα) και που όταν το τέλιωσα πράγματι σκέφτηκα ότι θα ήταν καλή ιστορία για άνιμε.



#15 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 26 December 2015 - 14:53

Για να δούμε. Αν και δεν είμαι σίγουρος για όλα.

 

Boku Dake ga Inai Machi, Ansatsu Kyoushitsu (TV) 2nd Season, Divine Gate Gate: Jieitai Kanochi nite, Kaku Tatakaeri 2nd Season, Durarara!!×2 Ketsu, Hai to Gensou no Grimgar, Schwarzesmarken, Ajin


Edited by Sparda, 26 December 2015 - 14:56.

Posted Image