Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 5 votes

Gary Yourofsky[Animal Rights Activist]

Gary Yourofsky

  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#16 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 September 2015 - 14:09

Mάλλον κάποιος δεν έχει ακούσει για το tartare. :P  Kαι για το ότι κάποιοι το κρέας τους το τρώνε rare. Kαι για το ότι πάρα πολλά φρούτα και λαχανικά έχουν είτε ουσίες οι οποίες δεν είναι ότι καλύτερο, είτε μας δίνουν το μεγαλύτερο μέρος των θρεπτικών τους συστατικών μαγειρεμένα. 
 
Αυτά που παραθέτετε δεν είναι facts. Εϊναι προσωπικές απόψεις κουκουλωμένες υπό το πρίσμα της επιστημονικότητας. Πράγμα που δεν βοηθάει να αναδειχθούν τα προβλήματα της βιομηχανίας του κρέατος τα οποία όντως υπάρχουν. 
 



#17 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 06 September 2015 - 16:38

Mάλλον κάποιος δεν έχει ακούσει για το tartare. :P  Kαι για το ότι κάποιοι το κρέας τους το τρώνε rare. Kαι για το ότι πάρα πολλά φρούτα και λαχανικά έχουν είτε ουσίες οι οποίες δεν είναι ότι καλύτερο, είτε μας δίνουν το μεγαλύτερο μέρος των θρεπτικών τους συστατικών μαγειρεμένα. 
 
Αυτά που παραθέτετε δεν είναι facts. Εϊναι προσωπικές απόψεις κουκουλωμένες υπό το πρίσμα της επιστημονικότητας. Πράγμα που δεν βοηθάει να αναδειχθούν τα προβλήματα της βιομηχανίας του κρέατος τα οποία όντως υπάρχουν. 
 

Το tartare απολειτε απο μοσχαρισιο κρεας που δεν εχει τοσα παρασιτα και τοξινες, ειναι πιο καθαρο. Βεβαια αν ποτε ακουσεις για tapeworm(ταινια) στο εντερακι μην παραξενευτεις, απο το ωμο κρεας ερχεται.
Σε παρακαλω κατσε δες το βιντεο. Και μετα οτι αποριες εχεις η εχω τις λυνουμε.


ezgif.com-resize.gif


#18 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 September 2015 - 16:51

Πράγμα το οποίο δεν έχει απολύτως καμία μα καμία σχέση με το ότι χρειαζόμαστε ντε και καλά φωτιά για να φάμε κρέας. Yπάρχουν διαφορετικά πιάτα σε διαφορετικές κουζίνες τα οποία περιλαμβάνουν ωμό κρεας ή ψάρι. Αν αυτό το οποίο τρώμε είναι unsanitised θα μας δημιουργήσει προβλήματα είτε μιλάμε για κρέας είτε για λαχανικά. 

Το βιντεάκι το έχω δει. Απορίες δεν έχω, παρατηρήσεις έχω για το πόσο ανακριβή είναι αυτά τα οποία λέγονται σε αυτό το thread. 



#19 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 06 September 2015 - 18:48

Γιατί ρε παιδιά, τα σαρκοφάγα όταν τρώνε ωμό κρέας δεν κινδυνεύουν από μολύνσεις και τα συναφή; Ασφαλώς και ο άνθρωπος μπορεί να φάει ωμό κρέας, η φωτιά απλούστατα βοηθάει στην πρόληψη και η ζέστη στη χώνευση, λόγω θερμοκρασίας πιο κοντά στη δική μας ect. Οι πρόγονοι μας εκατομμύρια χρόνια πίσω (πριν την ανακάλυψη της φωτιάς όπως θεωρείται) όχι μόνο έτρωγαν κρέας αλλά πιθανότατα καλύτερα κυνηγετικά ένστικτα από εμάς. Ποιός λέει πως το γεγονός ότι έχουμε πιο "αδύναμο" πεπτικό από αυτούς ή τα λιοντάρια δεν αποτελεί απλά μια εξελικτική εξοικείωση;

Γρήγορα google search πάνω στο θέμα:

http://www.theguardian.com/science/2012/sep/23/human-hunting-evolution-2million-years

http://www.geek.com/news/geek-answers-why-can-animals-eat-raw-meat-but-we-cant-1593883/

 

Γενικά ο Γιουρόφσκυ λέει κάποια απόλυτα πράγματα που τα πετάει παραπλανιτικά για να φαίνονται legit. Παρόλα αυτά, τα λεγόμενα του αποτελούν καταπληκτική τροφή για σκέψη/συζήτηση, και παρέχουν πολύ χρήσιμες πληροφορίες και γεγονότα (όπως αυτό της εκμετάλλευσης των ζώων). Σέβομαι την επιλογή των vegans και ως ένα σημείο προσπαθώ να ακολουθώ το σκεπτικό τους.  Έχει αλλάξει αρκετά την οπτική μου ιδιαίτερα όσων αφορά τα γαλακτοκομικά προϊόντα. Το λυπητερό βρίσκεται στην όλη πρακτικότητα της υπόθεσης που δικαιολογεί και την εμμονή τους για να γυρίσουν όσο πιο πολλούς μπορούν: με το να ακολουθείς αυτόν τον τρόπο ζωής μόνο εσύ κάνεις ακτιβιστικά μια τρύπα στο νερό και έχεις απλά την συνείδηση σου καθαρή (πέρα από τα λεγόμενα σωματικά συμφέροντα πάντα). Είναι όταν περισσότεροι ακολουθούν που αρχίζει η πράξη να έχει νόημα.



#20 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 06 September 2015 - 19:21

Γιατί ρε παιδιά, τα σαρκοφάγα όταν τρώνε ωμό κρέας δεν κινδυνεύουν από μολύνσεις και τα συναφή; Ασφαλώς και ο άνθρωπος μπορεί να φάει ωμό κρέας, η φωτιά απλούστατα βοηθάει στην πρόληψη και η ζέστη στη χώνευση, λόγω θερμοκρασίας πιο κοντά στη δική μας ect. Οι πρόγονοι μας εκατομμύρια χρόνια πίσω (πριν την ανακάλυψη της φωτιάς όπως θεωρείται) όχι μόνο έτρωγαν κρέας αλλά πιθανότατα καλύτερα κυνηγετικά ένστικτα από εμάς. Ποιός λέει πως το γεγονός ότι έχουμε πιο "αδύναμο" πεπτικό από αυτούς ή τα λιοντάρια δεν αποτελεί απλά μια εξελικτική εξοικείωση;

Γρήγορα google search πάνω στο θέμα:

http://www.theguardian.com/science/2012/sep/23/human-hunting-evolution-2million-years

http://www.geek.com/news/geek-answers-why-can-animals-eat-raw-meat-but-we-cant-1593883/

 

Γενικά ο Γιουρόφσκυ λέει κάποια απόλυτα πράγματα που τα πετάει παραπλανιτικά για να φαίνονται legit. Παρόλα αυτά, τα λεγόμενα του αποτελούν καταπληκτική τροφή για σκέψη/συζήτηση, και παρέχουν πολύ χρήσιμες πληροφορίες και γεγονότα (όπως αυτό της εκμετάλλευσης των ζώων). Σέβομαι την επιλογή των vegans και ως ένα σημείο προσπαθώ να ακολουθώ το σκεπτικό τους.  Έχει αλλάξει αρκετά την οπτική μου ιδιαίτερα όσων αφορά τα γαλακτοκομικά προϊόντα. Το λυπητερό βρίσκεται στην όλη πρακτικότητα της υπόθεσης που δικαιολογεί και την εμμονή τους για να γυρίσουν όσο πιο πολλούς μπορούν: με το να ακολουθείς αυτόν τον τρόπο ζωής μόνο εσύ κάνεις ακτιβιστικά μια τρύπα στο νερό και έχεις απλά την συνείδηση σου καθαρή (πέρα από τα λεγόμενα σωματικά συμφέροντα πάντα). Είναι όταν περισσότεροι ακολουθούν που αρχίζει η πράξη να έχει νόημα.

Α μην εισαι τοσο σιγουρος για αυτα που διαβαζεις, αυτο ισχυει και για μενα. Τωρα για την "εξελιξη" του ανθρωπινου εγκεφαλου επειδη καταναλωνε υψηλης ποιοτητας πρωτεινες δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι οφειλεται εκει περα.
Tωρα η ανατομια του ανθρωπου αποσο το εχω ψαξει ειναι φυτοφαγικη, το οτι μπορουμε και καταναλωνουμε αλλες τροφες ειναι καθαρα λογω της επεξεργασιας που τους εχουμε κανει. Ο ανθρωπος μπορει να φαει ωμο κρεας ομως με πολλα ρισκα, και για αυτο το λογο το ψηνει. Δεν ξερω κατα ποσο ο πρωτογονος ανθρωπος μπορουσε να επεξεργαστει ωμη σαρκα στο στομαχι του χωρις επιπλοκες.


ezgif.com-resize.gif


#21 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 September 2015 - 19:36

Mόνο που δεν είναι φυτοφαγική η ανατομία του ανθρώπου. Το στομάχι μας βγάζει υδροχλωρικό οξύ, έχουμε κυνόδοντες το πάγκρεάς μας έχει ένζυμα για να μεταβολίζει ένα πλήθος τροφών και όχι μόνο τις φυτικές. Είμαστε παμφάγα. Τώρα αν κάποιος θέλει να εστιάσει στην φυτική πλευρά της διατροφής του good for him/her αλλά αρκετά με τις ανακρίβειες και το wishful thinking.  

Δεν είναι το ίδιο το ρίσκο που έχεις από μόλυνση με το να μην μπορείς να μεταβολίσεις μία τροφή. Η διαφορά είναι ότι αν πάρεις τον σκύλο σου και του δώσεις contaminated σκυλοτροφή θα αρρωστήσει. Επίσης όμως θα αρρωστήσει αν του δώσεις ζάχαρη την οποία και δεν μπορεί να μεταβολίσει γιατί το ζωντανό δεν ήταν φτιαγμένο για να τρώει ζάχαρη και σοκολάτα. Τελείως διαφορετική όμως η μία περίπτωση από την άλλη. Το λες και το ξαναλές το επιχείρημα με το ρίσκο του να φάει κανείς ωμό κρέας Lethal Mike αλλά πραγματικά δεν σημαίνει αυτό το οποίο νομίζεις. 

Yπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα τα οποία μπορούν να ειπωθούν πάνω στο θέμα και τα οποία δεν εξετάζονται καν. Δηλαδή οκ στο βιντεάκι μία απλή αναφορά στο World Hunger αλλά  10 λεπτά λέγαμε για τον κώλο της γαλοπούλας. 



#22 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 06 September 2015 - 22:01

Lethalmike και speedfreak αυτό που προσπαθω να πω ειναι το εξης: Οσες επιστημονικες πηγες και αν εχω δει οσα χρονια ξερω να διαβαζω λίγο ως πολυ ηταν σαφεις.

 

Ειμαστε παμφαγοι, που σημαινει: Μεταβολιζουμε το ιδιο φυτικες και ζωικές τροφές. Τις μαλακες πιο ευκολα και τις σκληρες πιο δυσκολα, για να το πούμε μπακαλίστικα. Κατα συντριπτική πλειοψηφία, Ό,ΤΙ φας ωμο, απορροφάς περισσότερη βιταμινη πρωτεΐνη κτλ. από ότι αν το εψηνες εβραζες κτλ, γιατι πολύ απλα καθε θερμικη επεξεργασια (ακομα και η καταψυξη) σκοτωνει οτι ζωντανο και ευπαθες υπάρχει εκει μεσα. Από την άλλη βεβαια σκοτωνει και ενα σωρο μικροοργανισμους που ειναι βλαβεροι για τον άνθρωπο, που όμως αλλος εχει αντισώματα και άλλος όχι οπότε λέμε καλύτερα να τα ψηνουμε.

 

Σε απλά ελληνικά αν τσακίσουμε και γω και σεις μια χοιρινή ωμη (μπλιαχ) μια χαρα αφομοιωση και κουραδοποιηση θα γινει και στο δικο μου και στο δικο σας αντερακι. Απλως εμένα μπορει να με παει αιμα λογω κάποιου μικροβίου και εσας οχι.

 

Και ενα μικρο τριβια. Οι πρώτοι άνθρωποι που αποφάσισαν να ψησουν την μπριζόλα μαμούθ, δεν ηταν γιατί δεν τη χώνευαν και τους ειχε τελειώσει η σοδα, αλλα γιατι ή επρεπε να φανε ολο το μαμούθ μια οικογένεια σε μια μερα (πακετο αν δεν εχεις το Λουφυ σώγαμπρο) ή θα χαλαγε, θα το πεταγανε και αυριο επρεπε να κυνηγησουν άλλο. Μαλακία... από  την άλλη, αμα το κάπνιζες λιγο εβγαζε καποιες μερες.

 

Μπαϊδεγουέη, αυτο που ΔΕΝ χωνεύουμε καθολου ειναι οι... φυτικές ίνες. Ναι, αυτό εννοώ, τα all bran που τρως το πρωι για να στειλεις το φαξ στη δικια σου τουαλέτα, αντι να ακουν ολοι τις πορδες σου στο γραφειο. Δεν τις τρως γιατι ειναι γαμάτες, αλλα γιατι πανε κυριολεκτικά αχώνευτες και παρασερνουν οτι αλλο εχεις φάει "για την απρόσκοπτη και φυσιολογική λειτουργία του εντέρου". που λεει και η ξανθια μιλφ στη διαφημιση.  :kakaka:

 

Οπότε με όοοολη την αγάπη μου και τη φιλικη διάθεση, και καμια ειρωνια απλά διάθεση για χαβαλέ, αν ΟΝΤΩΣ σας ενδιαφέρει το ζήτημα ψάξτε να μαθετε τι παιζει γενικως απο εγκυρες και επιστημονικές πηγες, διοτι πολυ απλα ο yuri ΔΕΝ ειναι βιολογος η γιατρος η γουατεβα', και αυτά που λέτε ως φακτς μονο φακτς δεν ειναι. Και στην τελική εχει σημασία και από που παίρνουμε τις πηγές μας διότι και γω αν θελω να μαθω ποσες φορές το μηνα ειναι καλό να τρώω κρέας, δε θα παω να ψαξω σε sites  που είναι affiliated με την ψησταριά στα Βλάχικα...   :hahaha:


Edited by Lord Leon, 06 September 2015 - 22:05.

stasou%2520mygdala.jpg


#23 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 06 September 2015 - 22:19

 

Α μην εισαι τοσο σιγουρος για αυτα που διαβαζεις, αυτο ισχυει και για μενα.

 

Και ΚΥΡΙΩΣ για τον Γιουρόφσκυ :P



#24 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 06 September 2015 - 23:27

Lethalmike και speedfreak αυτό που προσπαθω να πω ειναι το εξης: Οσες επιστημονικες πηγες και αν εχω δει οσα χρονια ξερω να διαβαζω λίγο ως πολυ ηταν σαφεις.

 

Ειμαστε παμφαγοι, που σημαινει: Μεταβολιζουμε το ιδιο φυτικες και ζωικές τροφές. Τις μαλακες πιο ευκολα και τις σκληρες πιο δυσκολα, για να το πούμε μπακαλίστικα. Κατα συντριπτική πλειοψηφία, Ό,ΤΙ φας ωμο, απορροφάς περισσότερη βιταμινη πρωτεΐνη κτλ. από ότι αν το εψηνες εβραζες κτλ, γιατι πολύ απλα καθε θερμικη επεξεργασια (ακομα και η καταψυξη) σκοτωνει οτι ζωντανο και ευπαθες υπάρχει εκει μεσα. Από την άλλη βεβαια σκοτωνει και ενα σωρο μικροοργανισμους που ειναι βλαβεροι για τον άνθρωπο, που όμως αλλος εχει αντισώματα και άλλος όχι οπότε λέμε καλύτερα να τα ψηνουμε.

 

Σε απλά ελληνικά αν τσακίσουμε και γω και σεις μια χοιρινή ωμη (μπλιαχ) μια χαρα αφομοιωση και κουραδοποιηση θα γινει και στο δικο μου και στο δικο σας αντερακι. Απλως εμένα μπορει να με παει αιμα λογω κάποιου μικροβίου και εσας οχι.

 

Και ενα μικρο τριβια. Οι πρώτοι άνθρωποι που αποφάσισαν να ψησουν την μπριζόλα μαμούθ, δεν ηταν γιατί δεν τη χώνευαν και τους ειχε τελειώσει η σοδα, αλλα γιατι ή επρεπε να φανε ολο το μαμούθ μια οικογένεια σε μια μερα (πακετο αν δεν εχεις το Λουφυ σώγαμπρο) ή θα χαλαγε, θα το πεταγανε και αυριο επρεπε να κυνηγησουν άλλο. Μαλακία... από  την άλλη, αμα το κάπνιζες λιγο εβγαζε καποιες μερες.

 

Μπαϊδεγουέη, αυτο που ΔΕΝ χωνεύουμε καθολου ειναι οι... φυτικές ίνες. Ναι, αυτό εννοώ, τα all bran που τρως το πρωι για να στειλεις το φαξ στη δικια σου τουαλέτα, αντι να ακουν ολοι τις πορδες σου στο γραφειο. Δεν τις τρως γιατι ειναι γαμάτες, αλλα γιατι πανε κυριολεκτικά αχώνευτες και παρασερνουν οτι αλλο εχεις φάει "για την απρόσκοπτη και φυσιολογική λειτουργία του εντέρου". που λεει και η ξανθια μιλφ στη διαφημιση.  :kakaka:

 

Οπότε με όοοολη την αγάπη μου και τη φιλικη διάθεση, και καμια ειρωνια απλά διάθεση για χαβαλέ, αν ΟΝΤΩΣ σας ενδιαφέρει το ζήτημα ψάξτε να μαθετε τι παιζει γενικως απο εγκυρες και επιστημονικές πηγες, διοτι πολυ απλα ο yuri ΔΕΝ ειναι βιολογος η γιατρος η γουατεβα', και αυτά που λέτε ως φακτς μονο φακτς δεν ειναι. Και στην τελική εχει σημασία και από που παίρνουμε τις πηγές μας διότι και γω αν θελω να μαθω ποσες φορές το μηνα ειναι καλό να τρώω κρέας, δε θα παω να ψαξω σε sites  που είναι affiliated με την ψησταριά στα Βλάχικα...   :hahaha:

Γιαυτο τα σπαει η φυτικη ινα. Σε ξεστουπωνει.  :8): 
Σκεψου πλεον εγω τρωω 1-2 φορες την εβδομαδα πλεον ζωικο.
Ειχα πιστει και οχι μονο απο τον γκαρυ πως ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγο ζωο κατα βαση.
Ωραιο το ποστ σου, αλλα εχω μια ερωτηση που θελω να μου απαντησεις.
Ολοι οι vegans μπορουν να επιβιωσουν καθαρα απο φυτικη τροφη;
Ποια ειναι γνωμη σου;

Και ΚΥΡΙΩΣ για τον Γιουρόφσκυ :P

Ναι ειναι λιγο πίου ο τυπας σε μερικα θεματα. Αλλα οπως ειπα και στα αλλα ποστ, αυτο που με εξεπληξε με την διαλεξη ειναι ολη αυτη η παραγωγη και ο υπερκαταναλωτισμος που υπαρχει σε αυτον τον τομεα. Οπως και το abuse των ζωων.
Δεν περναει μερα χωρις να τρωνε ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ ΕΔΩ ΠΕΡΑ! Too much dude too much.

PS: Με εχει πιασει μια απεριγραπτη ορμη για βρωμικο.


ezgif.com-resize.gif


#25 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 07 September 2015 - 00:33

Να σου αντιστρέψω την ερώτηση: αν ενας γιατρος πει σε μια εγγυο ( δε το βγαζω απο την κοιλια μου εχει συμβει) να τρωει κρεας δυο με τρεις φορες την εβδομαδα, εσυ παιρνεις την ευθυνη να της πεις οτι ειναι φυτοφαγα και ο γιατρος της τομπαιρνει; 

 

Και για να σοβαρευτω λίγο, θα σου απαντησω με πραγματική ιστορία. Η κοπελια που εβγαινα δεν ηταν απλά vegan αλλα ηταν και χαρντκορ με τη διατροφή: Μακρια απο πολλές ζαχαρες, όχι γλουτένη (αρα ο κιμας απο σογια δεν εμπαινε στο ψυγειο) και πολλά άλλα.

Παρόλαυτά επειδη σα μαγειρισσα φυσαγε και επειδη εδω που ειμαι οι επιλογες που εχεις για vegan ηταν απειρες, ειτε εγω μαγειρευα ειτε αυτη παντα στηναμε κατι που να μπορουμε να τρωμε και οι δυο. Ουτε εγω ενιωσα να μου λειπει κατι οταν τρωγαμε, απο θεμα γευσης, αλλα και αυτη ηταν υγειεστατη μετά απο  δυο χρονια και κάτι, που το τραβαγε - ρε μηπως να την παρω κανα τηλεφωνο;  :kakaka:

 

Αλλά οκ αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν εχεις τις γνωσεις της, ωστε να παιρνεις Ο,ΤΙ θρεπτικο στοιχειο χρειαζεσαι, με όλους τους εναλλακτικους τροπους, το σουπερμαρκετ σου εχει από όλα, και δεν εχεις καποια παθηση η γενετικο θεμα να σε σπρωχνει προς το κρεας για λογους υγειας, η δουλειας (π.χ. αθλητης) τοτε ναι μια χαρα θα την παλέψεις πιστευω, αλλά γιατρος δεν ειμαι.

 

Αυτό που ξερω ειναι οτι αν πας να το παιξεις Vegan στο καλλικωμο ή στην κατω νερατζουλα, αργά ή γρηγορα σε βλεπω να αλοιφεις τα καροτα και τα κολοκυθακια με ελαιολαδο και να τα βαζεις υποθετο, για λόγους που μάλλον τους βλεπεις και μονος σου τετοιοι αουγκανοι που ειμαστε...


stasou%2520mygdala.jpg


#26 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 07 September 2015 - 00:52

Αυτό που ξερω ειναι οτι αν πας να το παιξεις Vegan στο καλλικωμο ή στην κατω νερατζουλα, αργά ή γρηγορα σε βλεπω να αλοιφεις τα καροτα και τα κολοκυθακια με ελαιολαδο και να τα βαζεις υποθετο, για λόγους που μάλλον τους βλεπεις και μονος σου τετοιοι αουγκανοι που ειμαστε...

 

:kakaka:  :kakaka:  :kakaka:  :kakaka: 

Spoiler:

Υπαρχει μια πολυ καλη πηγη ισαξιας πρωτεινης οπως του κρεατος και ειναι η σογια που γινεται και τοφου μετα
Οποτε αν πεις στην εγκυο φαε τοφου δεν νομιζω να εχει καποιο θεμα. Βεβαια μετα ερχεται και το θεμα απορροφησης. Οπως και με το σιδηρο, ο σιδηρος του κρεατος ειναι πολυ απορροφησιμος ενω ο φυτικος θελει προσθηκη Βιταμινης C για να τον ρουφηξεις ολο.
Απο την αλλη σκεφτομαι και τα καημενα τα ζωακια τι τραβανε, και απο την αλλη το ζουμερο τους κρεας.

PS: Μην εισαι ^#%#^@(, παρε την τηλ.


Edited by LethalMike, 07 September 2015 - 01:10.

ezgif.com-resize.gif


#27 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 07 September 2015 - 21:23

 

Οπότε με όοοολη την αγάπη μου και τη φιλικη διάθεση, και καμια ειρωνια απλά διάθεση για χαβαλέ, αν ΟΝΤΩΣ σας ενδιαφέρει το ζήτημα ψάξτε να μαθετε τι παιζει γενικως απο εγκυρες και επιστημονικές πηγες, διοτι πολυ απλα ο yuri ΔΕΝ ειναι βιολογος η γιατρος η γουατεβα', και αυτά που λέτε ως φακτς μονο φακτς δεν ειναι. Και στην τελική εχει σημασία και από που παίρνουμε τις πηγές μας διότι και γω αν θελω να μαθω ποσες φορές το μηνα ειναι καλό να τρώω κρέας, δε θα παω να ψαξω σε sites  που είναι affiliated με την ψησταριά στα Βλάχικα...   :hahaha:

Όχι φιλε μου δεν καταλαβες... Αυτη τη φορά θα πράξουμε πιο... πρακτικά...

Θα τσακισω ωμό ένα κρεατάκι από τον χασάπη, θα κάτσω να χωνέψω και μετά θα σου πω. Άσε που μετά θα βγάλω φοτό την κουραδοποίηση.

Πάντως χαίρομαι που εισακούστηκαν και άλλες γνώμες εδώ μέσα...

Οι κυνόδοντες πολύ πιθανώς υπάρχουν σε εμάς απλώς για να κόβουμε τις κοφτερές τροφές και όχι απαραίτητα γιατί είμαστε κρεατοφάγοι.

 

Το επιχειρημα του Γκάρυ ότι μολυνομαστε με τοξινες αμέσως μόλις φάμε κρέας και μόνο το φωσφορικο ασβεστιο των κοκκάλων (ή κατι τετοιο) μπορει να αντιστρεψει την κατασταση πού το πας???


Edited by SpeedFreak, 07 September 2015 - 21:25.

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#28 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 09 September 2015 - 21:39

A new article in The Globe and Mail is highlighting the massive drop-off in Canadian milk consumption. According to the piece, milk consumption has plummeted 18 percent since 1995, and in June sales were down 3 percent from the year before.
 
Concern for animal welfare and a rise in veganism were cited as two major reasons for the decline. This should come as no surprise.
 
In 2014, Mercy For Animals conducted an investigation at the largest dairy in Canada. The undercover video outraged the nation as images of workers kicking, punching, and beating cows played over and over on nightly news and social media.
 
No doubt these images had Canadians reaching for almond milk at the supermarket.
 
See the shocking video for yourself: [Δε νομιζω να θελετε να το δειτε.] Αλλά πρέπει....
 
Youtube Video
 
The abuse documented was so severe it prompted a raid from law enforcement and a recommendation from the B.C. SPCA that eight workers be brought up on criminal charges. Additionally, British Columbia officially incorporated dairy cow welfare improvements into its Prevention of Cruelty to Animals Act following MFA’s investigation.
 
 
Got ethics? Then do the same as millions of Canadians and choose humane vegan alternatives to milk.

source: http://www.mfablog.org/canadians-give-milk-the-cold-shoulder-2

Edited by LethalMike, 09 September 2015 - 21:39.

ezgif.com-resize.gif