Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Nanatsu no Taizai (Seven Deadly Sins)


  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Απρίλιος 2015 - 00:55

Μιας και δεν βρηκα thread για τουτο εδω, ειπα να φτιαξω ενα!nanatsu-no-taizai-manga-1st-of-3-planned

Η ιστορια ακολουθει την Princess Elizabeth, η οποια μετα απο οταν αρχιζει να βλεπει το βασιλειο της να καταστρεφεται απο την δικτατορια των Holy Knights, ανθρωπων αλλοτε πιστων στον Βασιλια, αρχιζει να ψαχνει για βοηθεια.Αυτοι που αναζητει, δεν ειναι αλλοι απο μια ομαδα πρωην ιπποτων, οι οποιοι πριν 10 χρονια προσπαθησαν να ανατρεψουν την βασιλεια και αργοτερα κυνηγηθηκαν απο τους Holy Kngihts, τους Seven Deadly Sins.

Πρωτα, συναντα τον αρχηγο του group, Meliodas και η ιστορια αρχικα περιστρεφεται γυρω απο την προσπαθεια συγκεντρωσης ολων των μελλων της ομαδας!

Το διαβασα προσφατα και πραγματικα πιστευω οτι για αυτο που θελει να κανει, ειναι πολυ καλο!Εγω τουλαχιστον το ευχαριστηθηκα και θα συνεχισω να το παρακολουθω!

Fav char, Ban by far!!! :8):

Spoiler:

Το διαβαζει κανεις αλλος?

 


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#2 redpower1989

redpower1989

    Raftel

  • Members
  • 1.072 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Μάιος 2015 - 13:02

Δεν έχω ξεκινήσει το manga αλλά το anime ήταν πολύ καλό



#3 Dio Brando

Dio Brando

    Dark Will

  • Members
  • 1.185 Δημοσιεύσεις:
  • LocationFalconia

Καταχωρήθηκε 21 Μάιος 2015 - 13:12

Καλυτερο shounen αυτη τη στιγμη.


Spoiler:

#4 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Μάιος 2015 - 13:33

+1 και στους 2, ειδικα στον Dio :D 


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Itachi Akatsuki: 21 Μάιος 2015 - 13:34

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#5 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Μάιος 2015 - 00:50

Εμένα από την άλλη πιο πολύ μια γεύση μετριότητας μου άφησε. Plot twists που τα βγάζει από να μην πω που ο author, ακόμα και μετά από 100κάτι chapters που είχα διαβάσει δε με ενδιέφεραν οι χαρακτήρες. Επίσης μόλις έφτασα τα κεφάλαια που κάνει publishing, μετά από μια βδομάδα δεν είχα την όρεξη να το συνεχίσω.

 

Ίσως κάποια στιγμή (όταν βαρεθώ αρκετά) να το συνεχίσω, υπάρχουν και χειρότερα manga αυτή τη στιγμή.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Zentsugi: 30 Μάιος 2015 - 00:51


#6 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Ιούνιος 2015 - 03:38

Αρκετά καλό και φρέσκο με όλα τα καλά αλλά και τα κακά cliche των shounen αυτού του τύπου.Αν αυτά τα asspull στο arc με τον Hendriksen είχαν γίνει πχ στο one piece θα είχαμε πάρει τα όπλα επίσης αυτά τα powerlevel τι τα θέλε στα τελευταία chapter.

p.s Diane a cute


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#7 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Καταχωρήθηκε 18 Ιούνιος 2015 - 15:22

Εγώ προτίμησα να δω το anime, μέχρι τώρα με έχει αφήσει αρκετά ικανοποιημένη. Δεν το έχω τελειώσει ακόμα, αλλά βλέπεται ευχάριστα και εγώ γενικά το βλέπω 3-4 επεισόδια μαζι, έτσι για να γουστάρω :)

 

Στην αρχή είχα κάποια ανησυχία, κατα πόσο θα δείχνει μπούτια, στήθη, οπίσθια και άλλα τέτοια, που δε μου αρέσουν καθόλου στα anime, όταν είναι γεμάτο από τέτοια, αλλά οκ είναι σε φυσιολογικά με minimum επίπεδα.

 

Μέχρι στιγμής μου άρεσε πολυ η ιστορία του Ban + Elaine και η εμφάνιση του King! Αναρωτιέμαι γιατί στις αφίσες, που έδειχναν τα πρόσωπα των Seven Deadly Sins, ο Meliodas δεν έχει ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα... Ξέρει κανένας;;

 

Ελπίζω να βγάλουν και 2η σεζόν!!

 

Υ.Γ. Ξέρω ότι εδώ είναι για το manga και εγώ είμαι of topic, αλλά είναι το μοναδικό thread σχετικό!!


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Aena: 18 Ιούνιος 2015 - 15:24

30w46c0.jpg


#8 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Σεπτέμβριος 2015 - 22:49

Σήμερα έκανα catch up.Λίγο εύκολα δυνάμωσαν όλοι και ειδικά ο Meliodas.Άντε να βρουν τον 7ο σιγά σιγά και να δούμε τι σχέση έχει ο Meliodas με τους Demons και κυρίως τον poster guy.

http://readms.com/r/the_seven_deadly_sins/138/2911/1

Σε αυτό μόνο εμένα με χάλασε που έκανε τον dreyfus λίγο φλώρο και αυτοί οι 3 πιο είναι πάλι;

Βλέπω οι Holy Knights να παίζουν μικρό ρόλο σε αυτό το saga.



#9 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Σεπτέμβριος 2015 - 23:33



Σήμερα έκανα catch up.Λίγο εύκολα δυνάμωσαν όλοι και ειδικά ο Meliodas.Άντε να βρουν τον 7ο σιγά σιγά και να δούμε τι σχέση έχει ο Meliodas με τους Demons και κυρίως τον poster guy.

http://readms.com/r/the_seven_deadly_sins/138/2911/1

Σε αυτό μόνο εμένα με χάλασε που έκανε τον dreyfus λίγο φλώρο και αυτοί οι 3 πιο είναι πάλι;

Βλέπω οι Holy Knights να παίζουν μικρό ρόλο σε αυτό το saga.

 

Spoiler: Ten Commandments arc (δεύτερo arc)

 

Γενικά πιστεύω ότι είναι από τα καλά shonen αυτήν την στιγμή. O mangaka ξέρει που θέλει να πάει, μου άρεσε απίστευτα πολύ ο τρόπος με τον οποίο συνδυάστηκαν όλα τα side stories του πρώτου arc μεταξύ τους και με το main story και χαίρομαι ιδιάιτερα που η σειρά δεν έχει ούτε ένα filler chapter. Σε κάθε τσάπτερ συμβαίνει κάτι ή αποκαλύπτεται κάτι που σε κάνει να θέλεις να ανυπομονείς για το επόμενο. Το pacing αγγίζει την τελειότητα μέχρι στιγμής, κατά την γνώμη μου, τα πάντα διαρκούν όσο πρέπει να διαρκέσουν και οφείλω να ομολογήσω ότι σε αυτόν τον τομέα η σειρά βάζει τα γυαλιά σε πολύ μεγαλύτερα ονόματα. Επίσης, είναι η πρώτη φορά σε shonen που νιώθω ότι έχω συναντήσει μόνο ένα σοβαρό asspull μέχρι στιγμής όσο εξωφρενικά βολικά πράγματα και να συμβαίνουν για τους πρωταγωνιστές κάποιες φορές. Γενικά όπως είπα, μου έχει δωθεί η εντύπωση ότι ο mangaka προσέχει πολύ η ιστορία του να έχει λογική και συνέχεια, δίνει σημασία σε ό,τι έχει πει προηγουμένως και δεν αφήνει σχεδόν τίποτα στην τύχη. Στα συν επίσης ότι έχει κάνει πολύ καλή μελέτη στους Αρθουριανούς Θρύλους, πάνω στους οποίους έχει βασιστεί η σειρά, και ας τους έχει τραβήξει προφανώς από τα μαλλιά.

 

 

Έχει επίσης κάποια προβλήματα όμως με κυριότερο αυτό που ανέφερε o Zentsugi παραπάνω:

 

 

 

ακόμα και μετά από 100κάτι chapters που είχα διαβάσει δε με ενδιέφεραν οι χαρακτήρες.

 

 

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που δεν το θεωρώ για κανένα λόγο το καλύτερο shonen αλλά απλώς από τα "καλά". Είμαι up to date και δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι χαρακτήρες σαν χαρακτήρες. Κάτι πήγε να κάνει με τον King, τον Ban και την Diane και το παρελθόν τους αλλά και πάλι δεεεεν. Πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με κάτι άλλο που αναφέρθηκε παραπάνω:

 

Spoiler: Liones arc (πρώτο arc)

 

Το αν θα αποδειχθεί καλό shonen ή όχι θα εξαρτηθεί από το πως θα "χειριστεί" σαν κακούς τα Ten Commandments.

 

Spoiler: τελευταία τσάπτερ δεύτερου arc

 

Το μέλλον θα δείξει. Μέχρι τότε, διαβάζουμε κάθε εβδομάδα με ανυπομονησία. :P



#10 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Σεπτέμβριος 2015 - 04:46

Μάλλον αυτά που λες δεν τα χε δείξει στο anime η δεν τα θυμάμαι εγώ γιατί το manga το έπιασα από το 99 και μετά.

Συμφωνώ στα υπόλοιπα πάει πολύ το story αν και ότι δεν ενδιαφέρεσαι για τους χαρακτήρες είναι ένα μεγάλο αρνητικό.

Μόνο για την Elaine αν θα την δείξει και αν θα μπορεί να κάνει τίποτα που δεν νομίζω και την Elizabeth στο πως θα χρησιμοποιήσει την δύναμη της για να βοηθήσει.



#11 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Σεπτέμβριος 2015 - 12:51

Μάλλον αυτά που λες δεν τα χε δείξει στο anime η δεν τα θυμάμαι εγώ γιατί το manga το έπιασα από το 99 και μετά.

Συμφωνώ στα υπόλοιπα πάει πολύ το story αν και ότι δεν ενδιαφέρεσαι για τους χαρακτήρες είναι ένα μεγάλο αρνητικό.

Μόνο για την Elaine αν θα την δείξει και αν θα μπορεί να κάνει τίποτα που δεν νομίζω και την Elizabeth στο πως θα χρησιμοποιήσει την δύναμη της για να βοηθήσει.

 

Spoiler: arc 2

 

Δεν έχεις διαβάσει τα side stories μάλλον. Πήγαινε στους Redhawkscans και διαβάσε τα. Εξηγεί πάρα πολλά πράγματα που δεν θα μπορούσαν να εξηγηθούν αλλιώς. Μάλιστα, στο προτελευταίο (Τhe Vampires of Edinburgh) εμφανίζεται και o έβδομος, ο Escanor.



#12 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Σεπτέμβριος 2015 - 16:43

http://readms.com/r/the_seven_deadly_sins/139/2925/1

Να δούμε και τον Ζιβάγκο τι ρόλο βαράει.

Ναι δεν είχα διαβάσει τα side stories αλλά θα καθίσω τώρα.

Και για αυτό με τον Meliodas έχεις δίκιο μάλλον επειδή τα διάβαζα όλα μαζί και ψιλονύσταζα το έχασα.

Αυτά με τους τύπους από το chapter 138 θυμάσαι που τα αναφέρει;

Ο Escanor φαίνεται ενδιαφέρον σαν χαρακτήρας και πλέον έφτιαξε ζευγάρια για όλα τα sins.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από teo13: 07 Σεπτέμβριος 2015 - 17:55


#13 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Σεπτέμβριος 2015 - 19:27

Chapter 106. O κοντός με το μουστάκι είχε εμφανιστεί και στις δύο περιπτώσεις.



#14 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Σεπτέμβριος 2015 - 23:02

Πολύ καλό flashback αν και πολύ βολικά έκατσε η συνάντηση


#15 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Οκτώβριος 2015 - 16:07

http://readms.com/r/the_seven_deadly_sins/143/2959/15

Μεγαλύτερα βυζιά και κώλο άρα σε έχω.

Άρχισα να συμπαθώ την Jericho.