Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Death Parade

angst thriller tragedy original work στιγμή αλήθειας anime super bartender sharingan

  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#76 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάρτιος 2015 - 17:28

Spoiler: Τέλος



#77 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Απρίλιος 2015 - 06:45

Για κάποιο λόγο δεν μπήκα ποτέ σε αυτό το thread για να δω ότι το ψιλοκράζεται και βασίστηκα σε κάποια καλά λόγια στο ιντερνετ και το opening που μου άρεσε και την άρχισα την σειρά.Δεν ήταν μιά απο τις καλύτερες αποφάσεις μου...Το αστείο ήταν στα πρώτα επεισόδεια που η λογική και η υποτιθέμενη ηθική είχαν πάει περίπατο, είμουνα λιγάκι ψαρωμένος και λέω μάλλον εγώ δεν καταλάβαίνω κάτι καλά αλλά μετά μπήκα εδώ και είδα ότι δεν είμαι εγώ ο τρελός.Τουλάχιστον το opeνimg ήταν καλό αν και δε ταίριαζε με το χαρακτήρα της σειράς, επίσης θέλω να δω σε ένα battle shounen κάποιον με δυνάμεις string και να ακούγεται αυτό το ηχητικό του ντεκίμ, toei pls.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#78 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Απρίλιος 2015 - 13:10

Χαχαχαχα, αυτο με τις δυναμεις με τα strings του Decim του σκεφτηκα και εγω, φαση θα ειχε :D

Στο Death Parade χαραμιζεται :P

Που εχεις φτασει (η το τελειωσες?).Στα τελευταια 1-2 επεισοδεια παντως εγω κοντεψα να κοψω φλεβα, δεν ξερω για σενα :sleepy:


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#79 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2015 - 01:14

Ναι το τελείωσα εντάξει τα τελευταία επεισόδεια ήταν υποφερτά και δεν με πείραξαν πολύ γτ δεν είχα καθόλου απαιτήσεις.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#80 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιανουάριος 2016 - 19:17

Ξεκίνησα και εγώ το anime λόγο του opening song, δεν ειχα δει το ova για το οποίο μιλάτε.

Προσωπικά βρήκα τη σειρά O.K είναι ένα quickwatch  και μου αρέσε

το στήσιμο και το concept. Μετά είπα να έρθω να διαβάσω εδώ τις γνώμες σας και 

ειλικρινά δεν περίμενα τέτοιες απόψεις.

 

Αλήθεια ακόμη ψάχνετε βαθιά  νοήματα και εσωτερικές αναζητήσεις στα anime

τα τελευταία χρόνια δεν σας έμαθαν τίποτα; Ωραία σε έβαλε το anime να προβληματιστείς

για κάποια πράγματα. Αλλά δεν χρειάζεται να μπεις σε τόσες αναλύσεις, φυσικό είναι μετα

να απογοητευτείς.

 

Εκείνο που αρχικά έπρεπε να σας δώσει μια ιδέα για το πόσο λάθος είναι να αναζητείτε βαθύτερα

νοήματα ήταν όταν είδατε την Ελληνική μυθολογία, να ανακατεύεται με τον Βουδισμό και 

να κάνει και ένα πέρασμα από τον Χριστιανισμό.

 

Η κλωθώ/nona αντι να παρακολουθεί τους ανθρώπους παρακολουθεί την Λάχεσις/Decima σε ένα ρόλο που δεν είναι δικό της.

Οι μοίρες αποφασίζουν για το που θα καταλήξει μια ψυχή αλλά εδώ έρχεται το λάθος του δημιουργού

και δεν δίνει περιθώριο ανάπτυξης της ψυχής ώστε να κριθεί κατάλληλα...παραβιάζει βασικούς κανόνες

του βουδισμού και τα κάνει σαν τα μούτρα του...

 

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως όταν αναλύουμε τόοσο βαθιά αυτό που βλέπουμε χάνουμε τη διασκέδαση

αν ήθελα βαθύ προβληματισμούς για τη ζωή θα διάβαζα κανα βιβλίο. Στη σειρά είχε προβληματισμό 

χωρίς να το παρακάνει και αν ήθελε να περάσει κάποιο μήνυμα ήταν να μην αναλωνόμαστε σε μικροπρεπή 

πράγματα γιατί η ζωή είναι μικρή και εκεί που δεν το περιμένεις έρχεται  η ώρα σου. είτε είσαι καλός είτε κακος είτε βαρετός.



#81 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιανουάριος 2016 - 22:17

Δεν έκρινα τη σειρά αρνητικά επειδή μου υποσχέθηκε βάθος και δεν το παρείχε. Απλά έκανε κοιλιά από τη μέση και μετά. Δεν χειρίστηκαν νομίζω καλά το γράψιμο.

Και γενικά ο βαθμός στον οποίο ο καθένας και η καθεμία αποφασίζουν να εμβαθύνουν θα διαφέρει, κανένας τους όμως δεν θα έχει λάθος. Είτε αυτός που το βλέπει για πλάκα είτε αυτός που θέλει να βρει κρυφά νοήματα εκεί που δεν υπάρχουν.



#82 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιανουάριος 2016 - 23:01

θα το δεκτώ





Also tagged with one or more of these keywords: angst, thriller, tragedy, original work, στιγμή αλήθειας anime, super bartender, sharingan