Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Death Parade

angst thriller tragedy original work στιγμή αλήθειας anime super bartender sharingan

  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#16 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 30 Ιανουάριος 2015 - 07:02

To death billiards δε με χάλασε ιδιαίτερα, πέρα από την εντελώς βεβιασμένη φρίκη και την αναίτια θετική προκατάληψη για τη σημασία μιας ανθρώπινης ζωής για έναν χαρακτήρα εντελώς ωφελιμιστικό.

 

Ήμουν περισσότερο αρνητικά προκατειλημένος για το death parade λόγω των σχολίων που διάβασα εδώ, και το πρώτο επεισόδιο με άφησε με αρκετά κενά. Ίσως δεν μπορούσα να διανοηθώ πόσο άθλιο μπορεί να είναι, αν όντως δεν μας εξαπατά με κάποιο τρόπο, οπότε παρέμεινα ελαφρώς "ουδέτερος". Για το μόνο που ήμουν σίγουρος ήταν η αλαζονεία των δημιουργών που ανέφερε η iristella, που είναι διάχυτη παντού. Το Death Parade είναι η πιο χαρακτηριστική ψευτοφιλοσοφημένη νταρκίλα που νομίζει ότι είναι αριστούργημα που έχω δει. Δε χρειαζόταν να δω το δεύτερο για να το συνειδητοποιήσω, αλλά ναι, εκεί τα πράγματα πήγαν σε ένα άλλο επίπεδο.

Spoiler: 2

 

Το τρίτο ήταν πιο συμπαθητικό αν και η αποκάληψη της αλήθειας κάπως "κακόμοιρη". Το πρόβλημα δεν πιστεύω ότι είναι το να επαναλαμβάνεται το pattern των ζευγαριών ως αντρόγυνα, αλλά οι ψυχολογικές προεκτάσεις των χαρακτηριστικών των φύλων. Άντρες μαλθακοί και αθώοι - γυναίκες κρυπτομανείς και ανασφαλείς.

 

Αυτή τη φορα ο αντρας δεν πηγε στη κολαση; :hmmm:

Εγω δεν εχω καταλαβει με ποια κριτηρια τους καταταζουν και γιατι πρέπει σωνει και καλα κάποιος να παει στη κολαση και ο αλλος στον παραδεισο.

Μου φαινεται σαν να θελει να το παιξει ψαγμενη η σειρα και μεχρι στιγμης αποτυχαινει οικτρα. Ελπιζω να μαθουμε συντομα περισσοτερα πραγματα για το προσωπικό ή να γινει κατι συνταρακτικο γιατι αν συνεχισει στο ιδιο μοτιβο η σειρα, θα το παω για drop συντομα...  :down:

Spoiler: 3

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Kamui: 30 Ιανουάριος 2015 - 15:22

O6rrvsU.jpg


#17 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1.226 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthena

Καταχωρήθηκε 30 Ιανουάριος 2015 - 15:30


 

Spoiler: 3

 

Δεν έχει γίνει αναφορά σε παράδεισο.Είμαι 100% σίγουρος ότι μόνο κάτω(void) ή πάνω(μετενσάρκωση) είναι οι  επιλογές που έχουν οι arbiters.Ισχύει βέβαια ότι την κατάληξη τους δεν την μάθαμε ποτέ στο 3το επεισόδιο


Δημοσιευμένη  εικόνα


#18 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 30 Ιανουάριος 2015 - 16:49

Μα το λέει σε κάθε επεισόδιο: "Κανονικά οι ψυχές πηγαίνουν είτε στην κόλαση είτε στον παράδεισο". Το bar υπάρχει για να γίνεται η απόφαση, ή για τις περιπτώσεις που κάποιοι πεθαίνουν ταυτόχρονα, ή τα ζευγάρια που πεθαίνουν ταυτόχρονα, και ό,τι άλλο βολέψει τον σεναριογράφο να μας πει σε κάθε επεισόδιο, οπότε μην περιμένεις να βγάλεις νόημα. Οι ανελκυστήρες πράγματι μέχρι στιγμής έχουν να κάνουν με reincarnation και void, το αρχικό δόγμα όμως μιλάει για κόλαση και παράδεισο. Αν υπάρχει ταύτιστική αναλογία ανάμεσα σε reincarnation και παράδεισο, και void με κόλαση αντίστοιχα, δε γνωρίζω, αν και υποθέτω ότι κανένας σεναριογράφος δεν μπορεί να είναι τόσο ξεδιάντροπα άθλιος για να κάνει κάτι τέτοιο.

Επιστρέφοντας στο θέμα, πάνω από κάθε ανελκυστήρα υπάρχει μια μάσκα. Αυτή του reincarnation είναι μια λευκή γυναικεία νομίζω, ενώ του void είναι μια μάσκα ενός ιαπωνικού δαίμονα.

Spoiler: 3

 

Παρεπιπτόντως στο προηγούμενο ποστ μου ξέχασα να πω ότι παρά τα αίσχη εξακολουθώ να βρίσκω το premise της σειράς αρκετά διασκεδαστικό, και να έχω όρεξη να δω κάθε επεισόδιο. Επίσης η ατμόσφαιρα φτιάχνεται λόγω jazz. Σπουδαία πράγματα.


O6rrvsU.jpg


#19 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1.280 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιανουάριος 2015 - 17:27

Spoiler:


Τη σειρά γενικά τη σιχάθηκα από το 1ο επεισόδιο για τους λόγους που είπε στην αρχή η Iristella. Προσπάθησα να ανεχτώ την κατάσταση με τη δικαιολογία ότι το αποτέλεσμα εξαρτάται καθαρά από τους παίχτες οπότε μπορεί και να μην είναι αντικειμενικό και αμερόληπτο, αλλά το δεύτερο επεισόδιο μου πέταξε αυτή τη δικαιολογία στα σκουπίδια. Το 3ο ήταν πιο υποφερτό λόγω πιο ευχάριστης ατμόσφαιρας (αν και κάτι φάσεις όπως αυτή που ο άλλος την έβρισκε με τη ζεστασιά της καρδιάς της άλλης φρόντισαν να με επαναφέρουν στη πραγματικότητα), αλλά ξέρουμε ότι that was a one-time thing και δεν ήταν και κάτι ανώτερο ποιοτικά.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Jorg: 31 Ιανουάριος 2015 - 15:18

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#20 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 30 Ιανουάριος 2015 - 17:53

Spoiler:


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Keito: 31 Ιανουάριος 2015 - 20:40


#21 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 30 Ιανουάριος 2015 - 17:58

Spoiler:

Πάλι όμως, ο μπάρμαν μίλησε μόνο για κόλαση και παράδεισο, δεν είπε τίποτα για reincarnation. Αν το συνδέσω αυτό με τον τρόπο που το είχε παρουσιάσει στο πρώτο επεισόδιο, ότι το quindecim δηλαδή υπάρχει για να γίνεται ο καθορισμός, δείχνοντας ταυτόχρονα πλάνο με τους δύο ανελκυστήρες, τότε τεινω ακόμα περισσότερο να πιστέψω ότι στο ευφυέστατο μυαλό του σεναριογράφου, μετενσάρκωση και παράδεισος είναι το ίδιο πράγμα.

 

*kills himself in the distance*


O6rrvsU.jpg


#22 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1.280 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιανουάριος 2015 - 19:50

Μα νομίζω είχε αναφέρει (στο 1ο αν θυμάμαι) ότι δε πρόκειται για actual παράδεισο και κόλαση, αλλά χρησιμοποιούν αυτές τις λέξεις επειδή είναι πιο εύκολο να τις κατανοήσει ένας άνθρωπος ή κάτι τέτοιο. Δε ξέρω άμα τα έχει συνδέσει έτσι ο σεναριογράφος, αλλά κάθε φορά που χρησιμοποιούν αυτές τις λέξεις αναφέρονται σε reincarnation και void.


tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#23 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 31 Ιανουάριος 2015 - 01:01

Το εξηγεί ξεκάθαρα στο δεύτερο τελικά, έτσι είναι.  Το πιο ηλίθιο και κακό copy paste μεταφυσικών θεωριών που έχω δει στη ζωή μου, πραγματικά.


O6rrvsU.jpg


#24 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Ιανουάριος 2015 - 14:23

Οκευ, the same as before το καινουργιο.Τα ιδια πραγματα.Ενας αντρας και μια γυναικα πανε στο μπαρ.
Παιζουν ενα παιχνιδι.
Θυμουνται διαφορα πραγματα απο την ζωη τους.
Καποιος πηγαινει στον παραδεισο η στην κολαση.
Lolz.
Πρεπει να αλλαξει λιγο το μοτιβο.
Τεσπα δεν καταλαβα

Spoiler:

Με πιο κριτιριο?


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#25 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Ιανουάριος 2015 - 15:11

επειδη ειναι γυναικα



#26 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Ιανουάριος 2015 - 15:22

Καλα ναι, αυτο εννοειται :P Ειπα μηπως υπηρχε αλλος λογος αλλα μπααα :yawn2:


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#27 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Ιανουάριος 2015 - 19:03

Spoiler: 4



#28 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Ιανουάριος 2015 - 22:08

Spoiler:


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από TheGunsmasha: 31 Ιανουάριος 2015 - 22:14

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#29 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Ιανουάριος 2015 - 22:58

Μια εικασία για τη φύση των δοκιμασιών και ένα μοτίβο που επαναλαμβάνεται

Spoiler:

 

Μπορεί να είναι έτσι, μπορεί και να μην είναι, μια σκέψη παραθέτω.

 

Όσο για το τέταρτο

Spoiler:



#30 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Φεβρουάριος 2015 - 02:16

Μια εικασία για τη φύση των δοκιμασιών και ένα μοτίβο που επαναλαμβάνεται

Spoiler:

 

Μπορεί να είναι έτσι, μπορεί και να μην είναι, μια σκέψη παραθέτω.

 

Όσο για το τέταρτο

Spoiler:

Ωραιες παρατηρησεις θα συμφωνησω!!!


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om




Also tagged with one or more of these keywords: angst, thriller, tragedy, original work, στιγμή αλήθειας anime, super bartender, sharingan