Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Yuri Kuma Arashi

yuri ikuhara utena αρκούδες SYMBOLISM LOVE

  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 08 January 2015 - 04:04

~Yuri Kuma Arashi~

 

 

s7aatmB.png

 

Direction: Ikuhara Kunihiko

  Charachter Design: Susimoto Etsuko

Music: Hashimoto Yukari

Animation: Silver Link

 

 

Some time ago, the asteroid Kumaria exploded in the depths of space.

The resulting fragments became a meteor shower that rained down on Earth, and for some reason, bears all over the world rose up and attacked humanity! In "Man vs. Bear," the bears ate the humans and the humans shot the bears, resulting in a seemingly unending battle and a cycle of hatred. In the end, a giant "Wall of Extinction" was erected between the humans and bears and a state of mutual nonaggression came to pass...

The human world.

One morning, Arashigaoka Academy students Kureha Tsubaki and Sumika Izumino were by themselves and saw the "Yuri Flower" that bloomed in a flower bed. The two are friends as well as lovers. The flower bed is an important place to the two. At that moment, the Bear Alarms ring out! The bears are invading the human world, and humans are being attacked! Are they really those bears? One mystery invokes yet another mystery, one after another. The curtain rises magnificently on Yuri Kuma Arashi

 
 
 
Yuri Kuma Arashi λοιπόν, τo (πολύ)αναμενόμενο νέο anime του δημιουργού του Revolutionary Girl Utena/Mawaru Penguin Drum, που σε αυτό το forum αποτελεί εγγύηση αρκετά μεγάλη ώστε να κάνει την υπόλοιπη παρουσιάση περιττή (αλλά παρόλα αυτά θα την φάτε στη μάπα).
 
Με περισσότερες τεχνικές ομοιότητες στο penguindrum, μας έδωσε ένα υπερβολικά γεμάτο και δυσνόητο πρώτο επισόδιο που αν μη τι άλλο κρατά τη προσοχή του θεατή και είχε το στίγμα του σκηνοθέτη με την πληθώρα συμβολισμών και καλλιτεχνική εναλλαγή σκηνών.
 
Προφανώς δεν προσφαίρετε για χαλαρή θέαση.
 
Spoiler:
 
Κάπου εδώ να προλάβω τα σχόλια για ANGELS και TITANS.
 
 
Όσους δε χωρά αγάπη η καρδιά σας, μη το δείτε ρε.
 
D8VKSfu.jpg
 
Αυτά και καλή θέαση.

qzMHWHd.png


#2 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 08 January 2015 - 12:08

Το είχα ξεχάσει εντελώς αυτό. Ecchi, yuri(ξέρω ότι είναι shoujo ai μην βαράτε)
από τον Ikuhara? Yes please. Ζήτω Based Ikuhra \o/, ζήτω!

#3 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 09 January 2015 - 03:22

good guy mado hatta με βγάζει από τον κόπο :P love (είχα έτοιμο το summary βέβαια)

 

10/10 για αρκούδες tag

 

θέλω κι εγώ να είμαι αρκούδα



#4 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 09 January 2015 - 04:02

>yuri
>κοριτσάκια ΑΡΚΟΥΔΕΣ
>μπόλικο μέλι
>mahou shoujo μεταμφιέσεις
>κουνιχικος
>σαπιοσυμβολισμοί
>fabulous αρκουδοτρίο

AOTS!!!
フカフカ

#5 maarinos

maarinos

    Anime Freak

  • Members
  • 311 posts

Posted 09 January 2015 - 11:00

Fail υποτιτλισμός

Spoiler:



#6 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 09 January 2015 - 13:17

Δυσκολευόμουν να συγκεντροθώ και να το συμπαθήσω καθώς το έβλεπα χθες το βράδυ, καθώς και να καταλάβω αν υπήρχαν άμεσοι συμβολισμοί στις περισσότερες σκηνές (I suppose not), αλλά τώρα που ξύπνησα νιώθω το φως της αλήθειας του επεισοδίου να αχνοφέγγει μέσα μου.

Spoiler:

Εγώ πάντως δε θέλω να είμαι αρκούδα. Προτιμώ να είμαι προστάτης της πλατωνικής αγάπης.


Edited by Kamui, 09 January 2015 - 13:19.

O6rrvsU.jpg


#7 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 09 January 2015 - 15:12

εγώ ξέρω μόνο πως στις ιαπωνίες όταν θες να πεις σε κάποιον κάτι ερωτικό του προ τρέπεις να σε φάει.

 

δεν ξέρω αν θα μπορέσω να kumaντάρω τις αρκούδες, το γκιρι γκιρι γκορι γκόρι, τα νεκταρ και τα κρουασανάκια

θα φροντίσω να βάζω γύρη ανθέων στο γάλα μου πλέον.

 

επίσης η φωνή στο OP με ανατρίχιασε και όχι με τον καλό τρόπο.

 

/will bear it



#8 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 09 January 2015 - 23:43

Όσων αφορά τους συμβολισμούς, λαμβάνοντας υπόψην πως lily -> αγνότητα, ευαγγελισμός και δε συμαζεύεται, σε σχέση με τις σκηνές στις οποίες εμφανίζεται φτάνουμε στο εξείς εικονογραφικό συμπέρασμα:

 

είναι κάτι κορίτσια σε ένα σχολείο και κάνουν ΣΕΞ (κομμένοι κρίνοι, βρόμικα χέρια = χαμένη παρθενιά) και μετά έρχονται και κάτι ΑΡΚΟΥΔΕΣ και κάνουν και αυτές σεξ. Το μέλλον ειν λαμπτρό όπως δε μπορεί φεύγει :P



#9 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 10 January 2015 - 04:06

Spoiler:

 

 

Spoiler:

 

 

 

Και πάρτε ένα Image με καταγραφή (των ΠΟΛΛΩΝ) συμβολισμών/referances/hidden stuff και γενικές παρατηρήσεις.

 

Spoiler:

 

Spoiler:


qzMHWHd.png


#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 10 January 2015 - 13:06

To ένα για μένα δεν αναιρεί το άλλο απαραίτητα. Το νόημα είναι να μιλήσεις για κάτι με τρόπο ώστε να μπορεί ο καθένας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και όχι να το κάνεις spoonfeed. Δεν θεωρώ τον συμβιβασμό αυτονόητο. Με βάση κάποια συμπεράσματα που έβγαλα.

Spoiler:
 

Τώρα οκ 1ου επεισοδίου speculations είναι και είμαι και λίγο ψόφια apologies αν η μνήμη μου δεν είναι ακριβής σε λεπτομέρειες.



#11 Gasai_Yuno

Gasai_Yuno

    Starting...

  • Members
  • 22 posts

Posted 10 January 2015 - 18:58

Wow.. πολλά ερωτηματικά σαν να άφησε το πρώτο επισόδειο... είναι νορμάλ αυτό για τον Ikuhara Kunihiko? Αν εξαιρέσουμε κάτι ψιλά από sailor moon δεν πρέπει να έχω δει δουλειές δικές του.

Πάντως διακριτικός δεν είναι σε ότι αφορά τον σχολιασμό του σε σχέση με την κοινωνία , και όχι μόνο :P Περιμένω την συνέχεια πως και πως!



#12 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 10 January 2015 - 21:24

Μεγάλο βάρος κουβαλά το συγκεκριμένο show από τον προκάτοχο του. Πολλά γεγονότα και αρκετή τροφή για σκέψη μας έδωσε η πρεμιέρα, με όλα τους να είναι απλές υποθέσεις όμως.

 

Υπέροχη η σκηνοθεσία και τα σκηνικά. Λάτρεψα την οπτική γωνία και την παρουσίαση ορισμένων σκηνών, όπως πχ. ήταν εκείνες με την στριφογυριστή σκάλα που καλή ώρα έβαλε ο Hatter. Όμορφα και τα γραφικά ενώ η μουσική μου θύμισε το Penguin drum.

 

Για τους συμβολισμούς:

Spoiler:

 

Να δούμε αν θα επαληθέψει τις (πάρα) πολλές υψηλές προσδοκίες που έχουν δημιουργηθεί. Θα έχει ενδιαφέρον ο χειμώνας με αυτό το άνιμε.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#13 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 11 January 2015 - 00:32

Κι εγώ έχω την εντύπωση πως ο ένας εκ των τριών ήταν γένους θηλυκού ΑΛΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ /point :P

 

Εγώ π.χ. πιστεύω πως η σειρά στοχεύει (μέσα σε όλα τα υπόλοιπα) σε μια meta (ξανα)απενοχοποίηση της σεξουαλικότητας στα πλαίσια ενός σύγχρονου παρεξηγημένου φεμινισμού , αλλά δεν είμαι σίγουρος διότι ακόμα και για τον κουνίχικονγκ το θεωρώ λίγο χλωμό να είναι 2 βήματα πιο μπροστά από την τωρινή κατάσταση της oversexualised anime/manga βιομηχανίας.

 

γιαυτό όπως είπαμε είναι εξαιρετικά νωρίς για να βγάλουμε συμπεράσματα :P το γεγονός βέβαια πως προσπαθούμε να το κάνουμε βάζει το anime ήδη αρκετά ψηλά.


Edited by Six Winged Angel, 11 January 2015 - 02:10.


#14 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 11 January 2015 - 00:59

Έχω την εντύπωση ότι είναι όλοι male και απλά ο Life Cool έχει γυναίκα VA. Όπως είπα όμως δέχομαι ότι μπορεί να κάνω λάθος και να μου έχει ξεφύγει αυτή η λεπτομέρεια. Δεν θεωρώ ότι αλλάζει κάτι όμως στην ευρύτερη συλλογιστική.  

Also ένα πολύ όμορφο review του πρώτου επεισοδίου. 

 

Δεν ξέρω είμαι conflicted. Από τη μία θέλω να το δώ από την άλλη νομίζω το week by week χαλάει την συναισθηματική επίδραση.



#15 Gasai_Yuno

Gasai_Yuno

    Starting...

  • Members
  • 22 posts

Posted 14 January 2015 - 00:04

Αρχίζει να εξελίσεται γρήγορα μου φαίνεται...

Spoiler: