Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Garo: Honoo no Kokuin | Garo: Mark of the Flame

MAPPA TV Series Fall 2014 GAR Fantasy Tokusatsu Action Demons Jam Project Tragedy

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#76 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 October 2014 - 09:33

Vagelio δεν υπάρχει κάποια ανάγκη να το ξεκαθαρίσεις ή να απολογηθείς επειδή συμφωνείς με κάποια από αυτά που λέω,  ή εγω με κάποια από αυτά που λες. Απλά επειδή ήταν ξεκάθαρη η νοοτροπία του "ζητάω τα ρέστα για τα ποστ του ενός από τον άλλο", την οποία βρίσκω μειωτική, και μη παραγωγική όταν γίνεται επίτηδες το ξεκαθάρισα οτι η κάθε άποψη είναι εχμ προσωπική.

Το γεγονός ότι πρεπει αυτό το πράγμα να το ξεκαθαρίσουμε δύο άτομα ενώ οι υπόλοιποι λένε ότι θέλουν χωρίς κανέναν φόβο μην ακουστούν απόλυτοι, ακόμη και όταν προσπαθούν να υπαγορεύσουν το περιεχόμενο της συζήτησης  θα ήταν αστείο, αν δεν ήταν θλιβερό. Παράλληλα λειτουργεί και σαν silencing και discrediting τεχνική. Βάλε και ένα πατρονάρισμα σε όλα τα παραπάνω και έχεις bingo.

Six Winged Angel σε όλη την διάρκεια της συζήτησης σπαταλάς περισσότερη ενέργεια για το πώς θα εκφράζονται οι άλλοι για την σειρά, παρά για το πώς θα μιλήσεις εσύ για την σειρά. Δεν είναι διάλογος αυτό που κάνεις και πραγματικά καταλήγει τοξικό. Οι συζητήσεις δεν είναι exclusive club για το perceived intended audience.



#77 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 25 October 2014 - 11:05

Six Winged Angel σε όλη την διάρκεια της συζήτησης σπαταλάς περισσότερη ενέργεια για το πώς θα εκφράζονται οι άλλοι για την σειρά, παρά για το πώς θα μιλήσεις εσύ για την σειρά. Δεν είναι διάλογος αυτό που κάνεις και πραγματικά καταλήγει τοξικό. Οι συζητήσεις δεν είναι exclusive club για το perceived intended audience.

 

Τις απόψεις μου τις λέω πάντα όσο το δυνατών νωρίτερα και είναι ελεύθερος όποιος θέλει να τις κριτικάρει. Επίσης τα λόγια μου τα διαλέγω πολύ προσεκτικά, ευχαριστώ πάρα πολύ. Τέλος, όταν μιλάς για "perceived intended audience", αντιφάσκεις με τα δικά σου λεγόμενα που τόσες φορές προσπάθησες να μας τρίψεις στο πρόσωπο. Μπορώ να απορίψω τα πάντα στον κόσμο κάνοντας λόγο για αντιλήψεις, το θέμα είναι που βάζουμε τα όρια μας.


Edited by Six Winged Angel, 25 October 2014 - 11:07.


#78 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 October 2014 - 11:57

Δεν είπα ότι δεν τα διαλέγεις προσεκτικά τα λόγια σου. Είπα πως η συμπεριφορά σου είναι τοξική. Δεν είπα ότι δεν λες τη γνώμη σου. Είπα πως αναλώνεσαι στο πώς θα πουν οι άλλοι τη δική τους.

Μπορείς να απορρίψεις όποια άποψη θέλεις. Δεν μπορείς να απορρίψεις το δικαίωμα των άλλων να την εκφράζουν επειδή εσένα "σε κουράζει"," δεν ταιριάζει με την αισθητική σου", θεωρείς ότι επειδή λέγεται η σειρά "GARo" και έχεις μία άλφα εικόνα για την νοοτροπία της οι "συγκεκριμένοι" άλλοι πρέπει να εναρμονίζονται μαζί σου. Στο λέω από την αρχή αυτό και δεν υπήρξε ποτέ καμία αντίφαση.

Τα όρια μας τα βάζουμε εκεί που αντί να συζητάμε για την σειρά, και πάνω σε αυτή ανταλλάσοντας απόψεις (διαφορετικές) παραγωγικά,  συζητάμε για αν ο χι χρήστης είναι απόλυτος επειδή δεν τόνισε χίλιες μύριες φορές το αυτονόητο ότι εκφράζει την άποψή του, αν μας κουράζει, αν πιστεύουμε ότι κάνει τον δικηγορό του άλλου. Κάνεις derail τη συζήτηση συστηματικά.
 



#79 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 25 October 2014 - 13:06

Δεν είπα ότι δεν τα διαλέγεις προσεκτικά τα λόγια σου. Είπα πως η συμπεριφορά σου είναι τοξική. Δεν είπα ότι δεν λες τη γνώμη σου. Είπα πως αναλώνεσαι στο πώς θα πουν οι άλλοι τη δική τους.

 

δεδομένου ότι δεν είσαι στη θέση μου άσε με να χειρίζομαι τον χρόνο μου, και την εκτίμησή μου όπως κρίνω εγώ καλύτερα.

Το αν αναλώνομαι ή όχι θα το κρίνω εγώ, και το πως θα πει ο άλλος αυτό που θέλει να πει το θεωρώ πολύ σημαντικό, γιατί πρέπει να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε.

 

 

Μπορείς να απορρίψεις όποια άποψη θέλεις. Δεν μπορείς να απορρίψεις το δικαίωμα των άλλων να την εκφράζουν επειδή εσένα "σε κουράζει"," δεν ταιριάζει με την αισθητική σου", θεωρείς ότι επειδή λέγεται η σειρά "GARo" και έχεις μία άλφα εικόνα για την νοοτροπία της οι "συγκεκριμένοι" άλλοι πρέπει να εναρμονίζονται μαζί σου. Στο λέω από την αρχή αυτό και δεν υπήρξε ποτέ καμία αντίφαση.

Πόσα σημεία της σειράς (όπως το γεγονός ότι όλοι οι Garo είναι άντρες) χρειάζεται να τονίσω για να αποδειχτεί το οφθαλμοφανές (φυσικά με βάση τα λεγόμενα σου περί perception, δεν μπορεί να αποδειχθεί τίποτα ποτέ αλλά εδώ απορρίψαμε παλιότερα την έννοια της γενικότητας, τώρα θα κολλήσουμε;) Εμένα μου φαίνεται πως εσείς προσπαθείτε να υποβάλετε τη νοοτροπία της σειράς κάτω από τα δικά σας στάνταρ, περιμένοντας πως τα πάντα θα πρέπει να τα ακολουθούνε αλλιώς είναι "λανθασμένα".

 

 

Τα όρια μας τα βάζουμε εκεί που αντί να συζητάμε για την σειρά, και πάνω σε αυτή ανταλλάσοντας απόψεις (διαφορετικές) παραγωγικά,  συζητάμε για αν ο χι χρήστης είναι απόλυτος επειδή δεν τόνισε χίλιες μύριες φορές το αυτονόητο ότι εκφράζει την άποψή του, αν μας κουράζει, αν πιστεύουμε ότι κάνει τον δικηγορό του άλλου. Κάνεις derail τη συζήτηση συστηματικά.

Το αυτονόητο ότι το μπουτάκι παραπέμπει έστω και άκακα σε σεξισμό όμως δεν παρέπεμψε να το τονίσει χίλιες μύριες φορές και εδώ και σε χίλια δυό topic.



#80 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 October 2014 - 13:34

Στο πλαίσιο στο οποίο είναι ο ρόλος μου η οn topic διεξαγωγή των συζητήσεων θα το κρίνω εγώ βασικά το που θα αναλώνεται η συζήτηση. Με βάση τους κανόνες και όχι την προσωπική μου προτίμηση. Το θέμα του thread είναι η σειρά. Θες να συζητήσεις πάνω στη σειρά? Είσαι ελευθερος να πεις ότι θέλεις (εντός κανόνων). Θες να συζητήσεις γιατί πιστεύεις ότι η Vagelio συγκεκριμένα έχει θέμα με τα σορτσάκια in general? PM ¨η VM. Εϊναι εύκολη η διαφορά. Και ελπίζω να  αντιλαμβάνεσαι ότι πρέπει να απευθυνθείς στην Vagelio και όχι σε μένα.
 
Καταλαβαίνω ότι χάνεσαι κάπου ανάμεσα στο "έχεις δικαίωμα να πεις την άποψή σου", "έχει ο άλλος δικαίωμα να πει την δικιά του", "έχετε δικαίωμα να συζητήσετε και να κάνετε κριτική επί των απόψεων περί της σειράς και όχι επί του προσωπικού ή κουμάντο στο πώς και αν θα λέει ο άλλος κάτι on topic". Στο εξήγησα πάρα πολλές φορές και επιμένεις να μιλάς περί perception και ανέμων και υδάτων.

Θες να συζητήσουμε για το intended audience του Garo? Στην διάθεσή σου. Θα το συζητάμε μέχρι να λήξει η σειρά πραγματικά. Αν και  δεν νομίζω ότι διαφωνούμε ως αφετηρία. 

Την επόμενη φορά όμως που θα προσπαθήσεις να αποκλείσεις άτομα από την συζήτηση θα υπάρξει τελειως διαφορετική αντιμετώπιση. Ελπίζω να έγινα κατανοητή. 

ΤL:DR =>  Θες να μιλάμε για τη σειρά; Πες ότι θέλεις στο thread.
Θες να μιλάμε για το πώς πιστεύεις ότι πρέπει να μιλάνε οι άλλοι? ΟΧΙ. Στείλε pm/vm αν θες. (but seriously though just because you can doenst mean that you should).


 



#81 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 25 October 2014 - 14:16

Πιστεύω πως δεν παρέβηκα κάποιον από τους κανόνες του forum, ούτε έφυγα off-topic μιας και η κριτική μου ήταν πάνω σε κριτικές που αφορούσαν το ίδιο το Garo και όχι κάποια μπηχτή τύπου:

 

Θες να συζητήσεις γιατί πιστεύεις ότι η Vagelio συγκεκριμένα έχει θέμα με τα σορτσάκια in general?

Αν μετέβηκα σε ανάλυση εντός κάποιου πιο γενικού πλαισίου, είναι διότι ήταν άμεσο παράγωγο και συσχετιζόμενο με το θέμα, και όταν ΔΕΝ το κάνω, συνήθως λαμβάνω παράπονα πως δεν επεξηγώ αυτά που γράφω.

 

Αν τώρα εσύ αυτό το κρίνεις derail και λάθος, δέχομαι warnings και kickbans και ότι άλλο προβλέπουν οι perceived (θα το κάνω καραμέλα αυτό :P) κανόνες ομαλής λειτουργίας του forum.


Edited by Six Winged Angel, 25 October 2014 - 14:23.


#82 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 27 October 2014 - 03:07

Spoiler: 4


O6rrvsU.jpg


#83 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 30 October 2014 - 02:40

^What he said.

 

Ήταν γενικά γεμάτο πάντως το 4o επ. Είχε 2 θεματάκια και πιο τεχνικά βέβαια, το ένα είναι πως στο τέλος το pacing έδειχνε να βιάζεται υπερβολικά πολύ, με αποτέλεσμα οι σκηνές να χάνουν σε impact. Το άλλο είναι ένα σκηνοθετικό λαθάκι που δημιουργούσε σύγχηση (που δεν νομίζω να ήταν ηθελημένο) σχετικά με την εμφάνιση του τέρατος (δεν βλέπουμε καν πως βγαίνει), Είναι πολύ πιθανό να μην τους έφτανε ο χρόνος και απλά να έκοψαν σκηνές με όπως είναι (με σκοπό ίσως να τις προσθέσουν στο dvd release).



#84 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 15 November 2014 - 01:25

06:

Spoiler:


07:
Spoiler:


Στο επόμενο θα έχει alpha-male-wannabe papa wolf να τρέχει πέρα δώθε τσίτσιδος. Wow, so funny *αναστενάζει βαριεστημένα αναζητώντας το πλοτ*.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#85 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 24 November 2014 - 23:33

Alpha male sleezbag papa wolf θες να πεις. 

Οκ εκεί που περίμενα να προχωρήσει κομματάκι η πλοκή είχαμε το τρομερό XXXposition με την αναδρομή στο παρελθον και την σκηνοθετική παρέμβαση. 

Βαρέθηκα λιγάκι τη ζωή μου αλλά το θετικό είναι ότι το Garo πήρε ταινίες δεύτερη season manga θεατρικό και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο οπότε δεν υπάρχει φόβος μην μας μείνει λειψή η υπόθεση και το character development. 

Btw είμαστε επεισόδιο 8 και ακόμη να συναντήσει ο Leon το πριγκηπόπουλο και να αρχίσουν τα mamoru mamoru έτσι? 

Mark my words με το που θα συναντηθούμε αρχίζουμε και μετράμε τα mamoru.



#86 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 24 November 2014 - 23:42

Ποιο development, όλο το επεισόδιο ήταν ο κώλος του papa wolf μαζί με την επίδειξη κακής σκηνοθεσίας και τραγικών κομπάρσων D:. Πότε επιτέλους θα δούμε το fated meeting και τον φούξια Γκάρο (ο οποίος btw είναι ο μόνος που κάνει rp εκεί μέσα). Αρχίζω να το βαριέμαι :<


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#87 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 01 January 2015 - 06:02

Spoiler: 11

 

Spoiler: 12

O6rrvsU.jpg


#88 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 13 February 2015 - 17:42

Επιτέλους το έπιασα πάλι αρχίζοντας από το 5ο

 

Garo best power trip ever

 

Spoiler:

 

ναι, έχω ακόμα αλλά το πάω λάου λάου, δε θέλω να υπάρξει ούτε ο ελάχιστος κορεσμός της απιστευτοσύνης του opening.





Also tagged with one or more of these keywords: MAPPA, TV Series, Fall 2014, GAR, Fantasy, Tokusatsu, Action, Demons, Jam Project, Tragedy