Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Garo: Honoo no Kokuin | Garo: Mark of the Flame

MAPPA TV Series Fall 2014 GAR Fantasy Tokusatsu Action Demons Jam Project Tragedy

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#61 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 23 October 2014 - 19:12

Οπότε για να καταλάβω. Η δικιά σου εμπειρία σε μία σειρά καταστρέφεται όταν κάποιος....διαφωνεί μαζί σου; Boy are you in the wrong place.

Η διαφωνία μου με την συγκεκριμένη χαρακτήρα δεν καλύπτεται από το ότι είναι δυνατή. In fact δεν μου λέει τιποτα απολύτως το στερεότυπο της δυνατής γυναίκας ως κλισέ για να δίνει extra flavor στο fanservice. Δυνατός χαρακτήρας δεν σημαίνει και σωστά δομημένος. Eίχες τον Disciple από την κόλαση. Σε ένα επεισόδιο έμαθες για πολλά πράγματα μέσα από την πλευρά του. Κατάλαβες το πώς προσπαθούσε σκληρά να ευχαριστήσει τον δάσκαλό του, κατάλαβες τον πειρασμό, κατάλαβες τι είναι αυτό το οποίο εν πάση περιπτώση τον έκανε αυτό που είναι. Δεν είναι το αρτιότερο character development ούτε είναι το πιο πρωτότυπο, αλλά είναι κάτι το οποίο έδωσε στον χαρακτήρα μία μοναδικότητα.

Αντίθετα το χαρακτηριστικό της Makai Alchemist για να την αναγνωρίσουν είναι ότι είναι...ερμ δυνατή και έχει τους σπάγκους. Κατανοώ ότι είναι μόλις το 3ο επεισόδιο και σε καμία περίπτωση δεν περιμένω να δώ ολόκληρη την ζωή της, αλλά κάτι ουσιαστικό που να την διαχωρίζει από τον κομπάρσο νο 166 δεν έχουμε δει. Oπότε πρέπει να εγκρίνουμε κάπως το γεγονός ότι η μοναδική σε πρωτεύων ρόλο γυναίκα χαρακτήρας έχει το banneraki "strong female character" και μένει σε αυτό, όταν και πάλι με έμμεσους τρόπους το male gaze εξυπηρετεί;

Ο Herman όπως εξήγησα και σε προηγούμενο post ακόμη και όταν είναι τσίτσιδος είναι στο κέντρο της σκηνής ως δράστης και όχι ως παθητικό αντικείμενο. Η σκηνή στο πρώτο επεισόδιο μας έδειξε. Το πόσο πανούργος είναι, το πόσο ψύχραιμος α και extra manly points cause he got a blow. Το αντικειμενοποιημένο σε αυτή τη σκηνή που το είδες; Γιατί ήταν όχι μόνο active participant αλλά είχε και λόγο η γύμνια του at this point.

Δηλαδή εξισώνουμε τη γύμνια με ρόλο επί της υπόθεσης και η οποία εξυπηρετεί male gaze με την γύμνια χωρίς λόγο πέραν του fanservice η οποία εξυπηρετεί και πάλι male gaze. Και είμαστε πάτσι επειδή έτσι λειτουργεί το όλο θέμα. *rolleyes*

Kλείνοντας να ξεκαθαρίσω ότι κανείς δεν μίλησε για λογοκρισία κανενός. Απάντησα σε κάτι συγκεκριμένο. Ρωτήθηκα πώς μπορούσε να παρουσιαστεί σωστά στην συγκεκριμένη σειρά και απάντησα ότι δεδομένου του ύφους της σειράς και της (έλλειψης) σοβαρότητάς της καλό θα ήταν να μην παρουσιαστεί καθόλου. Αν κάποια στιγμή ο φόνος φτάσει να γίνει έγκλημα τόσο κανονικοποιημένο ώστε να είμαστε της λογικής "είναι απόλυτα φυσικό να συμβεί" και "φταίει το θύμα" και είναι τόσο διαδεδομένο ώστε να υπάρχουν παντού θύματα από αυτό το φαινόμενο ναι τότε θα αλλάξει και η στάση μου απέναντι στη βία for fun.

Mέχρι τότε μπορεί προφανώς ο καθένας να βγάζει ότι θέλει, όπως μπορώ και εγώ να το κρίνω προβληματικό.

Μια μικρή παρατήρηση. Δεν νομίζω να θεωρούταν το ίδιο φυσιολογικό και ταιριαστό με το storyline να βιάζουν οι άντρες φρουροί άντρες μάγους ή οι γυναίκες φρουροί άντρες μάγους. Όχι επειδή οι παραπάνω συνδυασμοί δεν είναι πιθανοί αλλά επειδή δεν μας πάει το μυαλό ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να συμβεί τόσο λογικά και φυσιολογικά ως γενικευμένη περίπτωση.

 



#62 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 23 October 2014 - 20:31

Έγραφα το ποστ μου και καταλάθος πάτησα backwards και σβήστηκε, ξενέρωσα οπότε θα είμαι σούπερ συνοπτικός

 

 

Οπότε για να καταλάβω. Η δικιά σου εμπειρία σε μία σειρά καταστρέφεται όταν κάποιος....διαφωνεί μαζί σου; Boy are you in the wrong place.

Η εμπειρία μου καταστρέφεται όταν πάω να συζητήσω για το επεισόδιο, και βλέπω 4 σελίδες σεντόνια και complaints πάνω στον σεξισμό, βιασμό και το male orientation.

 

 

Η διαφωνία μου με την συγκεκριμένη χαρακτήρα δεν καλύπτεται από το ότι είναι δυνατή. In fact δεν μου λέει τιποτα απολύτως το στερεότυπο της δυνατής γυναίκας ως κλισέ για να δίνει extra flavor στο fanservice. Δυνατός χαρακτήρας δεν σημαίνει και σωστά δομημένος. Eίχες τον Disciple από την κόλαση. Σε ένα επεισόδιο έμαθες για πολλά πράγματα μέσα από την πλευρά του. Κατάλαβες το πώς προσπαθούσε σκληρά να ευχαριστήσει τον δάσκαλό του, κατάλαβες τον πειρασμό, κατάλαβες τι είναι αυτό το οποίο εν πάση περιπτώση τον έκανε αυτό που είναι. Δεν είναι το αρτιότερο character development ούτε είναι το πιο πρωτότυπο, αλλά είναι κάτι το οποίο έδωσε στον χαρακτήρα μία μοναδικότητα.

Αντίθετα το χαρακτηριστικό της Makai Alchemist για να την αναγνωρίσουν είναι ότι είναι...ερμ δυνατή και έχει τους σπάγκους. Κατανοώ ότι είναι μόλις το 3ο επεισόδιο και σε καμία περίπτωση δεν περιμένω να δώ ολόκληρη την ζωή της, αλλά κάτι ουσιαστικό που να την διαχωρίζει από τον κομπάρσο νο 166 δεν έχουμε δει. Oπότε πρέπει να εγκρίνουμε κάπως το γεγονός ότι η μοναδική σε πρωτεύων ρόλο γυναίκα χαρακτήρας έχει το banneraki "strong female character" και μένει σε αυτό, όταν και πάλι με έμμεσους τρόπους το male gaze εξυπηρετεί;

Το ανεξάρτητη φυσικά το πετάμε από το παράθυρο. Please, ξέρουμε πολλά παραπάνω για την χαρακτήρα από την κωμωδία που προσπαθείς να πλασάρεις. Ξέρουμε πως γουστάρει να τελειώνει τις δουλειές τις μόνη της. Ξέρουμε πως είναι ψύχραιμη σαν ιδιοσυγκρασία και πως διατηρεί το ειρωνικό στυλάκι της ότι και αν γίνει. Ξέρουμε πως της αρέσει να έχει τα πάντα υπό έλεγχο ενώ παίζει με τον εχθρό της σε σημείο που θυμίζει σχεδόν σαδισμό. Ξέρουμε πως δεν ενδιαφέρετε για τον μπαμπά παρά μόνο για τον νεαρό. Ξέρουμε πως είναι πολύ πιθανόν να κρείβει μια πιο ευαίσθητη πλευρά για τους άλλους μέσα της (σκηνή με το χέρι). Αυτά, όντας συνοπτικός και με την πολύ αδύναμη μου μνήμη, ήδη συγκρίνονται με αυτά που ξέρουμε για τον μπαμπά ακόμα και αν δεν τα φτάνουν. Μην συγκρίνεις σε παρακαλώ έναν χαρακτήρα που πρέπει να ξεπεταχτεί/επιλυθεί μέσα σε έναν επεισόδιο με μία από τους τέσσερις χαρακτήρες που έχουν να σύρουν ολόκληρη σειρά, γιατί είναι άτοπο. Χώρια το γεγονός ότι μιλάμε για έναν υποτιθέμενα μυστηριώδη χαρακτήρα, ρόλος που δεν αντιστοιχεί φυσικά αποκλειστικά σε ένα από τα δύο φύλα.

 

 

Ο Herman όπως εξήγησα και σε προηγούμενο post ακόμη και όταν είναι τσίτσιδος είναι στο κέντρο της σκηνής ως δράστης και όχι ως παθητικό αντικείμενο. Η σκηνή στο πρώτο επεισόδιο μας έδειξε. Το πόσο πανούργος είναι, το πόσο ψύχραιμος α και extra manly points cause he got a blow. Το αντικειμενοποιημένο σε αυτή τη σκηνή που το είδες; Γιατί ήταν όχι μόνο active participant αλλά είχε και λόγο η γύμνια του at this point.

Άμα όμως ο Herman ήταν γυναίκα ξέρουμε όλοι τι θα γινόταν εδώ πέρα.

 

 

Δηλαδή εξισώνουμε τη γύμνια με ρόλο επί της υπόθεσης και η οποία εξυπηρετεί male gaze με την γύμνια χωρίς λόγο πέραν του fanservice η οποία εξυπηρετεί και πάλι male gaze. Και είμαστε πάτσι επειδή έτσι λειτουργεί το όλο θέμα. *rolleyes*

Υπονοώντας ότι δεν υπάρχει fanservice στη σκηνή του Herman (I didn't need to see his ass, especially from the "male gaze" side of things) ή ρόλος επί της υπόθεσης στη σκηνή της Ema. Υπονοώντας πως το σορτσάκι είναι "γύμνια" ίδιας κλίμακας με την πρώτη και δεν είναι κάτι απόλυτα αποδεκτό δημόσια από την κοινωνία στην οποία ζούμε (εκτός και αν ασπάζεσαι το ισλάμ).

 

 

Αν κάποια στιγμή ο φόνος φτάσει να γίνει έγκλημα τόσο κανονικοποιημένο ώστε να είμαστε της λογικής "είναι απόλυτα φυσικό να συμβεί" και "φταίει το θύμα" και είναι τόσο διαδεδομένο ώστε να υπάρχουν παντού θύματα από αυτό το φαινόμενο ναι τότε θα αλλάξει και η στάση μου απέναντι στη βία for fun.

Οπότε το γεγονός πως το θέμα του βιασμού υποφέρει από το victim blaming αποποινικοποιεί τον φόνο, τη βία και οτιδήποτε μπορεί να τα επηρεάζει ή προωθεί.

 

"είναι απόλυτα φυσικό να συμβεί"

θανατική ποινή και εξιλέωση κακών μέσω του θανάτου στην τέχνη.



#63 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 23 October 2014 - 21:10

Δηλαδή για να καταλάβω. Πέρα από το γεγονός ότι η συζήτηση προχωράει και επανέρχεται από διαφορετικά άτομα που θέλουν να συζητήσουν και αναπάντεχα τα post τους έχουν απαντήσεις, όταν βρίσκεσαι σε έναν χώρο με πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους περιμένεις οι άλλοι να συζητήσουν ότι θέλεις εσύ και μόνο αυτό; Το να λες εσύ την άποψή σου ελεύθερα αλλά μετά να σε κουράζει ο αντίλογος πάνω σε αυτό που λες δεν λέγεται διάλογος. Και πρόκειται για θέμα αποκλειστικά και μόνο δικό σου.

Από εκεί και πέρα ποτέ δεν είπα ότι αποποινικοποιείται το οτιδήποτε. Εάν θέλεις να συζητήσουμε την χρήση βίας for shits and giggles, την θανατική ποινή ή ότιδήποτε άλλο μπορεί να θεωρείς προβληματικό σε μία σειρά, πραγματικά είσαι ελεύθερος να το κάνεις και πολύ πιθανό να συμφωνήσω κιόλας. Θεωρώ πως για λόγους που ήδη εξήγησα το συγκεκριμένο είναι ένα θέμα το οποίο δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για την τέρψη του φιλοθεάμονος κοινού. Εξήγησα το πρόβλημά μου με το concept την εκτέλεση και τα tropes και τις irl προεκτάσεις.

Στην σκηνή με τον Herman υπήρχε και μία γυναίκα btw. Όχι ότι είχαν τελείως διαφορετική αντιμετώπιση ξέρω γω. Τα στερεότυπα on masculinity που εξέφραζε η συγκεκριμένη σκηνή btw ήμουν η πρώτη που τα ανέφερε. Απλά τα συγκεκριμένα στερεότυπα πάλι απευθύνονται σε ένα ειδικευμένο κοινό. Και ακόμη και αν δεν εξυπηρετούσαν το ίδιο κοινό, η μία σεξιστική προσέγγιση δεν αναιρεί την άλλη. Το χρησιμοποιείς ξανά και ξανά λες και είναι κάποιου είδους ελαφρυντικό αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτήν την λογική. Δηλαδή αν προσβάλλει όλο τον κόσμο είναι δίκαιο κάτι και όχι τρισχειρότερο;

Τα περισσότερα από αυτά που είπες για την Makai Alchemist πραγματικά είναι συνώνυμα ή συχνά σχετιζόμενα με το "δυνατή γυναίκα" και το υπόλοιπο ένα το μαντεύεις καθαρά. Και το κίνητρο καμία σχέση δεν έχει με την ιδιοσυγκρασία. Από την περιγραφή σου και μόνο μπορώ να σου βρώ δέκα διαφορετικούς χαρακτήρες με αυτά τα γενικά χαρακτηριστικά. Θα μπορούσες κάλλιστα να μιλάς για την Jury από το Utena πχ. Ακόμη και ο one time character είχε ουσιαστικό POV στη σειρά και αυτό δεν μας προβληματίζει καθόλου. Γιατί είναι δυνατή (τόσο απίθανο πράγμα για γυναίκα ε?). Μπορεί να αλλάξει αυτό και πραγματικά το εύχομαι. Μέχρι στιγμής όμως απλά δεν το θεωρώ καλό χειρισμό χαρακτήρα.

Ωραίο το ισλαμοφοβικό σχόλιο btw. Είμαι σίγουρη ότι έχουν πολλά να μάθουν ως πολιτισμός από τις εύστοχες παρατηρήσεις του thread (ΔΕΝ).
 



#64 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 24 October 2014 - 00:53

 

Δηλαδή για να καταλάβω. Πέρα από το γεγονός ότι η συζήτηση προχωράει και επανέρχεται από διαφορετικά άτομα που θέλουν να συζητήσουν και αναπάντεχα τα post τους έχουν απαντήσεις, όταν βρίσκεσαι σε έναν χώρο με πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους περιμένεις οι άλλοι να συζητήσουν ότι θέλεις εσύ και μόνο αυτό; Το να λες εσύ την άποψή σου ελεύθερα αλλά μετά να σε κουράζει ο αντίλογος πάνω σε αυτό που λες δεν λέγεται διάλογος. Και πρόκειται για θέμα αποκλειστικά και μόνο δικό σου.

Δεν έχω θέμα με τον αντίλογο αλλιώς δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να απαντήσω τώρα, ίσα ίσα, πιστεύω πως είναι από τα πιο παραγωγικά πράγματα στο forum αρκεί να γίνεται σε λογικά πλαίσια και να ξεφεύγει. Με είδες πουθενά να παραπονιέμαι σε αντίθετα ως προς την σειρά σχόλια άλλων? Το θέμα μου είναι όταν οι δημοσιεύσεις είναι κακόβουλες (που δεν έχει να κάνει με αυτό το thread) και όταν φτάνει να ξεφτιλίζεται η φεμινιστική θεωρία και αισθητική.

 

 

Από εκεί και πέρα ποτέ δεν είπα ότι αποποινικοποιείται το οτιδήποτε. Εάν θέλεις να συζητήσουμε την χρήση βίας for shits and giggles, την θανατική ποινή ή ότιδήποτε άλλο μπορεί να θεωρείς προβληματικό σε μία σειρά, πραγματικά είσαι ελεύθερος να το κάνεις και πολύ πιθανό να συμφωνήσω κιόλας. Θεωρώ πως για λόγους που ήδη εξήγησα το συγκεκριμένο είναι ένα θέμα το οποίο δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για την τέρψη του φιλοθεάμονος κοινού. Εξήγησα το πρόβλημά μου με το concept την εκτέλεση και τα tropes και τις irl προεκτάσεις.

 

Στην σκηνή με τον Herman υπήρχε και μία γυναίκα btw. Όχι ότι είχαν τελείως διαφορετική αντιμετώπιση ξέρω γω. Τα στερεότυπα on masculinity που εξέφραζε η συγκεκριμένη σκηνή btw ήμουν η πρώτη που τα ανέφερε. Απλά τα συγκεκριμένα στερεότυπα πάλι απευθύνονται σε ένα ειδικευμένο κοινό. Και ακόμη και αν δεν εξυπηρετούσαν το ίδιο κοινό, η μία σεξιστική προσέγγιση δεν αναιρεί την άλλη. Το χρησιμοποιείς ξανά και ξανά λες και είναι κάποιου είδους ελαφρυντικό αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτήν την λογική. Δηλαδή αν προσβάλλει όλο τον κόσμο είναι δίκαιο κάτι και όχι τρισχειρότερο;

Μα αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα αγαπητή. Δεν είδα κανέναν να σχολιάζει την χρήση βίας ή άλλες σεξιστικές προσεγγίσεις πέραν των γυναικών και στερεότυπα που μπορεί να προσβάλουν κόσμο. Αυτό που βλέπω είναι τα ίδια και τα ίδια άτομα, να κάνουν για άλλη μια φορά τα ίδια και τα ίδια σχόλια πάνω στο ίδιο κλασικό θέμα. Το θέμα βαδίζει πλέον imo στα όρια της υποκρισίας και αυτό είναι που θεωρώ προβληματικό. Οχι δηλαδή η φιλοσοφία την οποία ενστερνίζεστε ούτε οι συνέπειες αυτής (ίσα ίσα τα επικροτώ) αλλά η λογική με την οποία την προσεγγίζετε.

 

 

Τα περισσότερα από αυτά που είπες για την Makai Alchemist πραγματικά είναι συνώνυμα ή συχνά σχετιζόμενα με το "δυνατή γυναίκα" και το υπόλοιπο ένα το μαντεύεις καθαρά. Και το κίνητρο καμία σχέση δεν έχει με την ιδιοσυγκρασία. Από την περιγραφή σου και μόνο μπορώ να σου βρώ δέκα διαφορετικούς χαρακτήρες με αυτά τα γενικά χαρακτηριστικά. Θα μπορούσες κάλλιστα να μιλάς για την Jury από το Utena πχ. Ακόμη και ο one time character είχε ουσιαστικό POV στη σειρά και αυτό δεν μας προβληματίζει καθόλου. Γιατί είναι δυνατή (τόσο απίθανο πράγμα για γυναίκα ε?). Μπορεί να αλλάξει αυτό και πραγματικά το εύχομαι. Μέχρι στιγμής όμως απλά δεν το θεωρώ καλό χειρισμό χαρακτήρα.

Τι σχέση έχει η Jury με την Ema? Ακόμα και τόσο νωρίς στην σειρά οι διαφορές είναι οφθαλμοφανείς σαν characterization. Ούτε το ειρωνικό στυλάκι ούτε τίποτα. Μόνο το γεγονός πως είναι ...καλές στη μάχη? Μήπως τελικά δε βάζω εγώ τους γυναικείους χαρακτήρες στο καλούπι της "δυνατής γυναίκας"?

 

 

Ωραίο το ισλαμοφοβικό σχόλιο btw. Είμαι σίγουρη ότι έχουν πολλά να μάθουν ως πολιτισμός από τις εύστοχες παρατηρήσεις του thread (ΔΕΝ).

Ευχαριστώ για το προσβλητικό σχόλιο αλλά θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις πως δεν ξέρεις σε πιο πράγμα απευθύνομαι. Ούτε χαρακτήρισα το Ισλάμ ούτε έκρινα τον πολιτισμό του. Ανέφερα απλούστατα την διαφορά ως προς την κοινωνική αποδοχή σχετικά με το δημόσιο ντύσιμο των γυναικών και τη δυτική κουλτούρα.



#65 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 24 October 2014 - 04:50


Oπότε έχουμε μία σειρά η οποία κατά δική σου ομολογία δεν έχει λεπτότητα, είναι τίγκα στο fanservice αλλά για κάποιο λόγο περιμένεις αντικακοποιητικό μήνυμα , ή την δυνατότητα να εκληφθεί έτσι το πόσο σεξουαλικά παρουσιάζεται σε πολλά σημεία η βία.  Και για κάποιο λόγο βλέπεις και σχόλιο για την κακοποίηση των γυναικών και όχι προσπάθεια να φανεί edgy. Γιατί έδωσε τοση βάση στην κακοποίηση η σειρά και στα επόμενα επεισόδια (ΔΕΝ) και είχε σαφή κοινωνικό σχολιασμό.

Δε ξέρω τι σημαίνει "αντικακοποιητικό μύνημα", ή γιατί φαίνομαι να περιμένω κάτι τέτοιο, απλά λέω ότι αυτό που βλέπω δε με ενθουσιάζει αλλά δεν είναι και αρκετά εμετικό για να μην έχει ελπίδες βελτίωσης. Κοιωνικό σχολιασμό πέρα από αυτόν που είδαμε δε βρίσκω το λόγο να περιμένω πάντως. Απλά θέλω να δω αν θα αποκτήσει ποτέ κανένα νόημα, αν θα πραγματευτεί σοβαρά ζητήματα γύρω από το θέμα "σεξ και βία", δε χρειάζεται να είναι κοινωνικός απαραίτητα ο σχολιασμός ούτε να περνάει κάποιο θετικό μύνημα στους θεατές.

Το πιο πιθανό είναι να μη δούμε τίποτα και να βαρεθώ, αλλά αυτό δε θα με κάνει να θεωρήσω ότι η ύπαρξη και μόνο του θέματος "σεξ και βία" ήταν απαράδεκτη επειδή δεν συνοδευόταν από επαρκή κοινωνικό σχολιασμό και αντικακοποιητικά μυνήματα, απλά θα τη βρω αδιάφορη.

 

 

Και όλο αυτό με  την παραδοχή σου ότι πρόκειται για male oriented series οπότε να υποθέσω ότι αυτός είναι ο τρόπος σου για να πεις "boys will be boys" και μην περιμένετε κάτι άλλο;

 

Male power fantasy είναι σίγουρα, εξάλλου οι makai knights είναι μόνο άντρες σε όλο το franchise νομίζω, δε βλέπω όμως κάποιο male gaze που να βγάζει μάτια, υπάρχουν τυπικά tropes αλλά κανένα σε ενοχλητικό επίπεδο. Εδώ σε στιγμές μου φαινόταν ότι η Emma φορούσε παντελόνι λογω του χρώματος δέρματός της και του στυλ γραφικών. Το σεξουαλικό στοιχείο επικρατεί παντού στη σειρά αλλά η κάμερα δε νομίζω πώς τείνει να προκαλέσει συγκεκριμένους ερεθισμούς σε αγόρια και να αντικειμενοποιήσει τις γυναίκες γενικά.
 

Κάτι "βγάζει σεναριακά νόημα" επειδή ο δημιουργός το επέλεξε. Επέλεξε να κανονικοποιήσει την σεξουαλική βία στο context της σειράς, επέλεξε να έχει τα κουδουνάκια στα μπούτια της και να έχουμε όλη αυτήν την σεξυ συζήτηση για το που θα της χώσει την βελόνα. Με την ίδια λογική που μία από ότι φαίνεται αρκετά σημαντική χαρακτήρας έχει λιγότερο characterisation μέσα σε δύο επεισόδια από τον κομπάρσο ο οποίος εμφανίστηκε στο τρίτο απλά και μόνο για να ψοφήσει. Δεν εννοώ να μην έχει μυστήριο αλλά θα μπορούσε να είναι τόσο fleshed out όσο είναι ο papa wolf. Όλα αυτά είναι επιλογές και κρίνεται γι αυτές η σειρά. Όχι μόνο γιατί δεν είναι "καλά ενσωματωμένες" αλλά γιατί υπάρχουν in the first place.

Well, εγώ τα υπονοούμενα για το πού θα της τη χώσει τη βελόνα δεν τα έπιασα. :P Sorry, madam, I'm too innocent for this!

Anyway, ένας χαρακτήρας που πεθαίνει στο ίδιο επεισόδιο όπου εμφανίζεται και δεν ειναι κομπάρσος είναι λογικό να πάρει μεγαλύτερο development από μια recurring character για την οποία ούτε εμείς ούτε οι χαρακτήρες γνωρίζουν κάτι.
 

 

Tην ψευδοιστορικότητα προσωπικά την προσπέρασα γιατί δεν πίστευα ότι θα υπήρχε άνθρωπος ο οποίος θα θεωρούσε ότι αυτό το πράγμα είναι ιστορικά βασισμένο κάπου ( apparently i was mistaken). Οπότε αν θες μπορούμε να συζητήσουμε για την παρουσίαση των μαγισσών σε αυτή τη σειρά. Αρχικά δηλώνοντας το προφανές ότι δεν υπάρχει μαγεία και κατά δεύτερο λόγο ότι δεν έγιναν έτσι τα witch hunts. Αλλά το εφάρμοσε ωραία σεναριακά (τόσο που πολλοί φίλοι μπερδεύτηκαν) οπότε όλα οκ; Right?

Σαφώς, ούτε εγώ το περίμενα μέχρι να πέσω στην παραπάνω συζήτηση. Βέβαια, εφόσον κάποιες περίμεναν σοβαρή κοινωνιολογική κριτική σε ένα power fantasy series (χωρίς να είναι κακό αυτό, σοβαρά), shit got serious. Αν είναι να το δούμε σοβαρά ας δούμε ολόκληρη την εικόνα, η οποία είναι μέχρι στιγμής ασαφής και αδιάφορη κατά τη γνώμη μου, όχι εμετική και απαράδεκτη εξαιτίας ορισμένων σκηνών.
 

 

Αλλά ναι εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν είναι συγκρίσιμο με κάτι το οποίο δεν έχουμε ξεπεράσει σαν παγκόσμια κοινωνία σε μαζικό επίπεδο. Δεν βοηθάς με το να το παρουσιάζεις ως κάτι το αναπόφευκτο και που "βγάζει νόημα σεναριακά" (whatever that means) επειδή είναι λογικό να συμβεί. Δεν είναι κάτι που μπορεί να συμβεί σε κάποιους από εμάς έτσι μακρινά. Είναι κάτι που ενδεχομένως να έχει συμβεί σε πολλά από τα μέλη και εσείς με όλη αυτήν την συζήτηση προσπαθείτε να τους πείτε "ότι η εμπειρία του βγάζει νόημα" γιατί είναι on par με την rape culture που επικρατεί που είνα απολύτως νορμάλ. Και σε όλους τους υπόλοιπους ότι αυτά είναι business as usual οπότε να μην παραξενεύονται όταν θα το δούν γύρω τους. Makes only sense right?

 

Το ότι κάτι είναι απαίσιο δε σημαίνει ότι δεν είναι και νορμάλ. Έχει να κάνει με το πώς αντιμετωπίζει ο καθένας τη φύση των πραγμάτων. Για μένα το παραπάνω σκεπτικό βγάζει νόημα. Υπάρχει λόγος που ορισμένες σημερινές κοινωνίες προσπαθούν να ανατρέψουν αυτή τη φύση των πραγμάτων και να αντιμετωπίσουν προβλήματα όπως ο βιασμός, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το ίδιο είναι υποχρεωμένη να κάνει και η τέχνη, πόσο μάλλον ένα έργο καθαρής φαντασίας. Εφόσον κάτι δεν παρουσιάζεται με παράλογο και παραπληροφορητικό τρόπο, δε με νοιάζει αν φαίνεται σαν κάτι σκατόψυχο, στο πλαίσιο ενός σκατόψυχου σύμπαντος που ομολογουμένως παρουσιάζει. Το να παρουσιάζεις βιασμούς και όλα τα θύματα να δείχνουν να το απολαμβάνουν και να θέλουν κι άλλο, ναι, είναι fucked up, είτε σε fantasy setting είτε όχι. Το να θίγεις το θέμα χωρίς να εστιάζεις στην ψυχολογία του θύματος και να κάνεις κοινωνική κρίτικη πέρα από την στοιχειώδη που έγινε το βρίσκω απολύτως νορμάλ.


Edited by Kamui, 24 October 2014 - 04:53.

O6rrvsU.jpg


#66 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 24 October 2014 - 12:20

 

Το σεξουαλικό στοιχείο επικρατεί παντού στη σειρά αλλά η κάμερα δε νομίζω πώς τείνει να προκαλέσει συγκεκριμένους ερεθισμούς σε αγόρια και να αντικειμενοποιήσει τις γυναίκες γενικά.

Α δε ξέρεις καλά εμάς τους άντρες καλά ! Όταν δούμε λίγο μπούτι εκστασιαζόμαστε απ' ότι φαίνεται :frozen:

edit: lel νόημα


Edited by Six Winged Angel, 24 October 2014 - 15:50.


#67 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 24 October 2014 - 15:31

Α δε μας εμάς τους άντρες καλά ! Όταν δούμε λίγο μπούτι εκστασιαζόμαστε απ' ότι φαίνεται :frozen:

Αντί να λες κακοπροαίρετους όσους αντιδρούν απέναντι στην λογική μιας σειράς που σας αντιμετωπίζει ακριβώς έτσι μήπως να στραφείς προς την σειρά; Λέμε τώρα... :)

To ότι έχεις αντίθεση σε συγκεκριμένα posts και posters νομίζω είναι ηλίου φαεινότερο. Μην προσπαθείς να μας πείσεις όμως ότι ο λόγος είναι " η σωτηρία της φεμινιστικής """""θεωρίας""""""" από τον εξευτελισμό.

 

Btw να το ξέρουμε την επόμενη φορά που θα ποστάρουμε για το τι μας ενόχλησε να ζητήσουμε λίστα με το τι άλλο θέμα πρέπει να αναφέρουμε οπωσδήποτε ώστε να έχει η άποψή μας δικαίωμα να ακουστεί και να είναι credible και tr00. (ή και όχι)

 

Κamui πραγματικά σε χάνω. Δεν το λέω για να σε ειρωνευτώ. Απλά δεν θυμάμαι να μίλησα ποτέ αφενός για εμετική σειρά αφετέρου δεν καταλαβαίνω πώς το να παρουσιάζει κάποιος αυτό το οποίο αντιλαμβάνεται ως κανονικότητα το καθιστά υπεράνω κριτικής. Επίσης τι σχέση έχει το premise? Σε ένα υποθετικό premise δηλαδή τελείως εκτός πραγματικότητας εκφράζω εγώ την άποψή μου ότι η φυσική τάξη των πραγμάτων είναι ότι η χι ψι ομάδα πρέπει να καταπιέζεται  - όλως τυχαίως αυτό το πράγμα συμβαίνει στην πραγματικότητα που ζω εγώ και οι υπόλοιποι άνθρωποι, και οι άλλοι άνθρωποι θα πρέπει να το δεχτούν because art?



#68 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 24 October 2014 - 16:09

Αντί να λες κακοπροαίρετους όσους αντιδρούν απέναντι στην λογική μιας σειράς που σας αντιμετωπίζει ακριβώς έτσι μήπως να στραφείς προς την σειρά; Λέμε τώρα... :)

Ε αυτό αδυνατώ να το δω, τουλάχιστον σε καμία περίπτωση όχι σε προβληματικά επίπεδα όπως αμέτρητες άλλες σειρές.

 

 

To ότι έχεις αντίθεση σε συγκεκριμένα posts και posters νομίζω είναι ηλίου φαεινότερο. Μην προσπαθείς να μας πείσεις όμως ότι ο λόγος είναι " η σωτηρία της φεμινιστικής """""θεωρίας""""""" από τον εξευτελισμό.

well, δεν έχω κάποιο άλλο λόγω να αντιτίθεμαι πόσο μάλλον όταν αυτοί οι posters είναι άτομα που ξέρω καιρό και εκτιμάω σε διάφορα επίπεδα. lol

 

 

Btw να το ξέρουμε την επόμενη φορά που θα ποστάρουμε για το τι μας ενόχλησε να ζητήσουμε λίστα με το τι άλλο θέμα πρέπει να αναφέρουμε οπωσδήποτε ώστε να έχει η άποψή μας δικαίωμα να ακουστεί και να είναι credible και tr00. (ή και όχι)

Μπορείτε να λέτε ότι θέλετε, αλλά εγώ, ο υπέρτατος υπερασπιστής της δικαιοσύνης, o σκοτεινός ιππότης, θα είμαι πάντα εδώ για να κάνω τις δηλώσεις μου :P

Spoiler:


#69 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 24 October 2014 - 21:55


 

Κamui πραγματικά σε χάνω. Δεν το λέω για να σε ειρωνευτώ. Απλά δεν θυμάμαι να μίλησα ποτέ αφενός για εμετική σειρά αφετέρου δεν καταλαβαίνω πώς το να παρουσιάζει κάποιος αυτό το οποίο αντιλαμβάνεται ως κανονικότητα το καθιστά υπεράνω κριτικής. Επίσης τι σχέση έχει το premise? Σε ένα υποθετικό premise δηλαδή τελείως εκτός πραγματικότητας εκφράζω εγώ την άποψή μου ότι η φυσική τάξη των πραγμάτων είναι ότι η χι ψι ομάδα πρέπει να καταπιέζεται  - όλως τυχαίως αυτό το πράγμα συμβαίνει στην πραγματικότητα που ζω εγώ και οι υπόλοιποι άνθρωποι, και οι άλλοι άνθρωποι θα πρέπει να το δεχτούν because art?

To ξέρω ότι ούτε εσύ ούτε η Βαγγελιώ θεωρείτε τη σειρά εμετική, παρά μόνο τα στοιχεία που σας ενόχλησαν. Αυτό με κάνει να απορώ ακόμα περισσότερο βέβαια, γιατί αν σας ενόχλησαν τόσο κάποια συγκεκριμένα στοιχεία και θεωρείτε ότι δε θα έπρεπε να υπάρχουν, απορώ τι βρίσκετε στο υπόλοιπο που να πρέπει να υπάρχει anyway. Αυτό ήταν το point μου εξαρχής. Όταν βλέπεις αυτή τη σειρά υπό αυτό το πρίσμα και σου δημιουργούνται τέτοια συναισθήματα και συμπεράσματα για τι σειρά από συγκεκριμένες σκηνές, τι το ωραίο έχει για να μην τη βρεις απαίσια?

Δεν είπα ότι η τέχνη είναι υπεράνω κριτικής για το περιεχόμενό της, είπα ότι δεν είναι υποχρεωμένη να χειρίζεται το περιεχόμενό της με συγκεκριμένο τρόπο που πρέπει να αρέσει σε όλους. Εκεί τίθενται διάφορα ιδεολογικά ζητήματα του θεατή. Το να διαφωνήσω με το πώς κριτικάρεις εσύ ένα έργο τέχνης δεν είναι το ίδιο με το να πω ότι δε θα έπρεπε να το κριτικάρεις γενικότερα. Κι εγώ κριτικάρω πάρα πολλά πράγματα για προσωπικούς λόγους, και προσπαθώ να το στηρίξω σαν προσωπική μου άποψη, δε θεωρώ όμως ότι μπορούν όλοι να αντιληφθούν τα πράγματα όπως εγώ γιατί δεν έχουν τα ίδια βιώματα και κοσμοθεωρία με μένα, ακόμα κι αν κάποια στιγμή προσπαθήσω να θέσω αυτή την κοσμοθεωρία σαν απόλυτο ιδανικό. Το να πω ότι απεχθάνομαι μια σειρά γιατί δεν συμβαδίζει με την κοσμοθεωρία μου είναι διαφορετικό από το να πω ότι η σειρά δε θα έπρεπε να υπάρχει ή δε θα έπρεπε να έχει συγκεκριμένα στοιχεία γιατί υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να νιώσουν άσχημα με αυτά. Πρόβλημά τους, όλα για κάποιο λόγο καταλήγουν να εκφράζονται από τον άνθρωπο και έχει ενδιαφέρον τουλάχιστον να τα βλέπουμε, μετά τα κρίνουμε όπως νομίζουμε και ανταλλάζουμε απόψεις.

Πουθενά στο Garo δε φάνηκε η αντίληψη ότι οι μάγισσες δικαίως καταπιέζονται. Κάθε άλλο, στο πλαίσιο της κατάδειξης ενός κακού καθεστώτος παρουσιάζεται και το post-rape scene. Το θέμα είναι να δεχτούμε ότι αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα μπορεί να απεικονιστεί χωρίς αναλυτικούς σχολιασμούς πάνω στο θέμα. Είπα εξάλλου ότι υπάρχουν νοήματα που μπορεί να θέλει να περάσει ένας καλλιτέχνης που είναι παράλογα, εξωπραγματικά και επικίνδυνα και σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνάνε τα όρια του αποδεκτού. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το να δω οτιδήποτε βέβαια, μπορώ μετά να σκεφτώ πώς πρέπει να το κρίνω.


O6rrvsU.jpg


#70 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 24 October 2014 - 23:05

Kamui αν νομίζεις ότι τόση ώρα προσπαθώ να επιβάλλω την δική μου κοσμοθεωρία νομίζω έχεις παρεξηγήσει την συζήτηση. Αν μη τι άλλο το δήλωσα ξεκάθαρα.
 

 

Και ας αφήσουμε τον καθένα να σχολιάζει αυτά που κρατάει από την σειρά. Οι προτεραιότητες διαφέρουν , οι θεατές διαφέρουν και δεν υπάρχει κάτι που να υπαγορεύει που και σε τι θα δίνει βαρύτητα ο καθένας.


Aπό την πρώτη στιγμή μιλάω για το τι ενόχλησε εμένα. Εμένα. Δεν μιλάω καν για την Vageliο γιατί δεν είμαστε κάποιο hivemind που συμφωνει στα πάντα. Όπως είναι προφανές πολλοί δεν συμφωνείτε μαζί μου και είναι απόλυτα σεβαστό δικαίωμά σας. Οπότε φέρατε αντιρρήσεις στις οποίες απάντησα, διαφωνώντας παράλληλα με πράγματα που ειπώθηκαν όπως για παράδειγμα το επιχείρημα περί ιστορικής ακρίβειας. Κάνω διάλογο, δεν σε αναγκάζω να δεχτείς κάτι από αυτά που λέω. Δεν σου απαγορεύω καν να πεις την γνώμη σου σε αντίθεση με post τα οποία προηγήθηκαν.

Κατά δεύτερο λόγο ρώτησε ο SWA ποιός θα ήταν για την αντίπαλη άποψη ο σωστός τρόπος να αποτυπωθεί ένα είδος σκηνής στο συγκεκριμένο context και ύφος και πάλι ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ είπα
 

 

Εν προκειμένω στο Garo η σωστή αντιμετώπιση θα ήταν κατά την ταπεινή μου γνώμη να αποσυνδέσει τα θεματάκια σεξ και βία. Δεν ζητάω από την σειρά παραλληλισμούς και σχολιασμό πάνω στο πραγματικό κυνήγι μαγισσών. Δεν ζητάω καν αφηγηματική αρτιότητα. Ζητάω να μην ποντάρει πάνω στην gendered βία  και να μην επιχειρεί να δώσει ελκυστική διάσταση σε κάτι ουσιαστικά σιχαμένο.


Btw de facto δεν μπορώ να υποχρεώσω την τέχνη για τίποτα. Γιατί λοιπόν η προσωπική σου άποψη για το ποιός έχει το πρόβλημα όταν ενοχλείται και το τι πρέπει να κάνει η τέχνη και σε ποιούς πρέπει να απευθύνεται είναι λιγότερο καταπιεστική από την δική μου;

Στα υπόλοιπα νομίζω έχω ήδη απαντήσει αλλά βρήκα ένα ωραίο αρθράκι για σχετική περίπτωση που νομίζω τα λέει καλύτερα.

ΥΓ. Το ότι αναγνωρίζεις έναν συγκεκριμένο τομέα ως προβληματικό δεν σημαίνει ότι απαραίτητα ξεγράφεις κάτι ή ότι δεν έχεις άλλους λόγους για να το βλέπεις. Εσύ δηλαδή καταναλώνεις μόνο τέχνη που αντιλαμβάνεσαι ως τέλεια; Προφανώς και όχι γιατί δεν θα βρισκόσουν σε αυτό το thread κατά δική σου ομολογία.
 



#71 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 25 October 2014 - 00:16

Το πρόβλημα 1 είναι η χρήση της λέξης "λανθασμένη"

 

Το πρόβλημα 2 είναι η αντίληψη πως το γεγονός ότι η σειρά απευθύνεται ως προς μεγάλο ποσοστό της σε άντρες, είναι κάτι μη αποδεκτό.

 

Το πρόβλημα 3 είναι μια εμμονή για την υπό ενός φεμινιστικού πρίσματος αποδόμηση ακόμα και τις μικρότερης λεπτομέριας και σκηνής με σκοπό την ανάδειξη ενός αρνητικού αντίκτυπού εκεί που δεν υπάρχει, ή είναι που άκρως αμελητέο, η οποία σε συνδυασμό με το πρόβλημα 2 μας δίνει το πρόβλημα 1.

 

Επίσης δίνεται η εντύπωση πως υπάρχει η τάση για ένα προκατειλημμένο επαγωγικό σκεπτικό που προτείνει ότι επειδή στερεότυπα του στυλ "boys must be boys" είναι προβληματικά, τότε ο ισχυρισμός "boys can't be boys" -και κατά συνέπεια "girls can't be girls"- είναι ο μόνος έγκυρος (βλ. ενοχοποίηση κάθε χαρακτηριστικού που αναγνωρίζουμε ως θηλυπρεπές, όπως κοντά σορτσάκια κλπ κάτω από την σάλπιγγα του σεξισμού), πράγμα που είναι εξίσου προβληματικό.



#72 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 25 October 2014 - 00:41

Kamui αν νομίζεις ότι τόση ώρα προσπαθώ να επιβάλλω την δική μου κοσμοθεωρία νομίζω έχεις παρεξηγήσει την συζήτηση. Αν μη τι άλλο το δήλωσα ξεκάθαρα.
 

Well, έχουμε μπερδευτεί και παρεξηγηθεί γενικότερα.:P 

Το βρίσκω κάπως απόλυτο και επιβλητικό το να πεις ότι μια σκηνή δε θα έπρεπε να υπάρχει αλλά ξέρω ότι δεν το επιβάλλεις σε εμάς ούτε αρνούμαι αυτό που είπες. Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω τη δική μου θέση, όχι τόσο να κριτικάρω τη δική σου.

 

Aπό την πρώτη στιγμή μιλάω για το τι ενόχλησε εμένα. Εμένα. Δεν μιλάω καν για την Vageliο γιατί δεν είμαστε κάποιο hivemind που συμφωνει στα πάντα. Όπως είναι προφανές πολλοί δεν συμφωνείτε μαζί μου και είναι απόλυτα σεβαστό δικαίωμά σας. Οπότε φέρατε αντιρρήσεις στις οποίες απάντησα, διαφωνώντας παράλληλα με πράγματα που ειπώθηκαν όπως για παράδειγμα το επιχείρημα περί ιστορικής ακρίβειας. Κάνω διάλογο, δεν σε αναγκάζω να δεχτείς κάτι από αυτά που λέω. Δεν σου απαγορεύω καν να πεις την γνώμη σου σε αντίθεση με post τα οποία προηγήθηκαν.

 

Well, το αστείο είναι ότι όταν σχολίασα κάποια posts της Vagelio δε μου απάντησε και έδωσε τη σκυτάλη σε εσένα, αλλά ας το προσπεράσουμε.:P Δεν φταις εσύ για αυτό ούτε εκείνη είναi κακό να θεωρεί ότι την έχεις ήδη καλύψει (αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν την είχες καλύψει γιατί δεν ανασκεύασα απόλυτα ούτε την άποψη του zentsugi ουτε του swa). Κι εγώ διάλογο κάνω. Δε ξέρω αν φάνηκε να σε κατηγορώ για κάτι τέτοιο, αλλά δε το ήθελα. Εμένα δε μου καταστρέφεις κάποια φοβερή garoεμπειρία πάντως.:D
 

 

 


Btw de facto δεν μπορώ να υποχρεώσω την τέχνη για τίποτα. Γιατί λοιπόν η προσωπική σου άποψη για το ποιός έχει το πρόβλημα όταν ενοχλείται και το τι πρέπει να κάνει η τέχνη και σε ποιούς πρέπει να απευθύνεται είναι λιγότερο καταπιεστική από την δική μου;

 

Νομίζω ότι η δική μου είναι λιγότερο καταπιεστική γιατί δεν προσπαθεί να χειραγωγήσει το πώς λειτουργεί η τέχνη χειραγωγόντας την κοινή γνώμη. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η τέχνη μπορεί να καταπιέσει την κοινή γνώμη, αλλά η κοινή γνώμη μπορεί να καταπιέσει την τέχνη. Καλό είναι η τέχνη να δέχεται κριτική και να καταπιέζονται τα προβληματικά στοιχεία της, αλλά όταν αυτό γίνεται για λόγους που δε θεωρώ επαρκείς και έγκυρους, απλά διαφωνώ με τη συγκεκριμένη κριτική και δε μου αρέσει να τη βλέπω να γίνεται κοινή γνώμη.
 



ΥΓ. Το ότι αναγνωρίζεις έναν συγκεκριμένο τομέα ως προβληματικό δεν σημαίνει ότι απαραίτητα ξεγράφεις κάτι ή ότι δεν έχεις άλλους λόγους για να το βλέπεις. Εσύ δηλαδή καταναλώνεις μόνο τέχνη που αντιλαμβάνεσαι ως τέλεια; Προφανώς και όχι γιατί δεν θα βρισκόσουν σε αυτό το thread κατά δική σου ομολογία.

 

Σαφώς, απλώς στη Vagelio κυρίως φαίνεται να αρέσει πολύ και μου φάνηκε περίεργο τι έχει να πάρει κάποιος από αυτή τη σειρά που να είναι αρκετό για να τον κάνει να μη σταθεί στα στοιχεία που θεωρεί τόσο προβληματικά. Είπε ότι τη βρίσκει απολαυστικότητατη βέβαια, ok, κανένα πρόβλημα με μένα.


O6rrvsU.jpg


#73 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 October 2014 - 00:55

SWA Eξακολουθείς να απαντάς σε πράγματα που δεν έχω πει ποτέ. Ακόμη και αν είχα χρησιμοποιήσει την λέξη "λανθασμένη" εγώ και όχι εσύ, εχω κάθε δικαίωμα να το κάνω από την στιγμή που πρόκειται για προσωπική μου εκτίμηση. Όπως και εσύ χρησιμοποιείς τις λέξεις πρόβλημα, προκατειλημμένο και γενικότερα κάθε επιθετικό προσδιορισμό για να εκφράσεις μία άποψη.

Από εκεί και πέρα έχω αναλύσει σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό ποια ακριβώς είναι η ένστασή μου αλλά επιμένεις να την μειώνεις σε ένα σορτσάκι επειδή βολεύει να το παρουσιάσεις σαν femphobic. Όπως πολύ βολικά αναγάγεις το σορτσάκι σε απελευθέρωση και την διαφορετική κουλτούρα σε καταπίεση de facto.  Και επειδή το να απαντάω συνέχεια σε strawman arguements οδηγεί στο να λες ότι πολύ ασχολούμαστε και δίνουμε υπερβολικά μεγάλη έκταση θα βγω από το τριπάκι.

Kamui και τα δύο εξίσου παρεμβατικά είναι. Η τέχνη και η κοινή γνώμη είναι αλληλένδετα και επηρεάζουν το ένα το άλλο. Το δίλημμά σου είναι τύπου αν η κότα κάνει το αυγό ή το αυγό την κότα. Πάντα υπάρχει context μέσα στην δημιουργία και το να επιχειρείς να την απομονώσεις είναι εχμ Παρέμβαση. :P

 



#74 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 25 October 2014 - 02:41

Δεν είμαστε κάποιο hivemind Iri, αλλά μιας και βλέπουμε τα ίδια ελαττώματα στο garo, προτιμώ να τα πεις εσύ που είσαι καλύτερη στο να εξηγείς πράγματα. Δεν μου είναι εύκολο να αναλύω ευαίσθητα θέματα σε νιανιά levels και η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να μπαίνω στο κόπο να το κάνω όταν αισθάνομαι ότι υπάρχει μια άλφα προκατάληψη από τους συνομιλητές με τους οποίους δεν μοιραζόμαστε τις ίδιες απόψεις. Το γεγονός επίσης ότι γίνεται convenient derailing σε εριστικά επίπεδα σε κάποιες περιπτώσεις *glares at SWA* μου κόβει την όρεξη για περαιτέρω ανάλυση.
 

Σαφώς, απλώς στη Vagelio κυρίως φαίνεται να αρέσει πολύ και μου φάνηκε περίεργο τι έχει να πάρει κάποιος από αυτή τη σειρά που να είναι αρκετό για να τον κάνει να μη σταθεί στα στοιχεία που θεωρεί τόσο προβληματικά. Είπε ότι τη βρίσκει απολαυστικότητατη βέβαια, ok, κανένα πρόβλημα με μένα.

Βρίσκω κάποια στοιχεία του συνόλου σιχαμένα Kamui, αυτό δεν σημαίνει ότι θα μαρκάρω όλο το garo ως φολίδι και θα το πετάξω στα σκουπίδια, ειδικά όταν βλέπω ότι έχει πράγματα που ήθελα και περίμενα να μου προσφέρει. To ξεκίνησα έχοντας expectations για κάτι ρηχό και καγκούρικο με καλά production values. Τα έχει; Ναι. Μου κάνει για να χαίρομαι τα Σαββατοκύριακα.
Also, αυτό το thread δεν είναι το μοναδικό στο οποίο κάνω συζήτηση για την σειρά, επομένως καλό θα ήταν να μην βγάζεις πολύ απόλυτα συμπεράσματα ως προς το τι με ενοχλεί από το σύνολο των ποστ που έχω κάνει εδώ. Ούτε και να κατηγορείς ότι μιλάω μόνο για το προσβλητικό κομμάτι (που και να το έκανα, δικαίωμα μου πάλι) του garo, καθώς αυτό δεν υφίσταται.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#75 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 25 October 2014 - 02:50

@Iristella: Μιλούσα για την Βαγγελιώ σε όλα τα points, της οποίας είσαι η δικηγόρος όπως ήρθε το πράγμα, και από μόνη της η λέξη "λανθασμένη" (την οποία χρησιμοποίησε) σε συνδυασμό με τον τόνο της δεν αφήνει  περιθώρια εντυπώσεις περί προσωπικής εκτίμησης. Ο λόγος για τον οποίο την ρώτησα ποιός είναι ο σωστός τρόπος είναι για να την κάνω να το αναλογιστεί, αλλά η απάντηση της δεν μου έδειξε κάτι τέτοιο.





Also tagged with one or more of these keywords: MAPPA, TV Series, Fall 2014, GAR, Fantasy, Tokusatsu, Action, Demons, Jam Project, Tragedy