Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Garo: Honoo no Kokuin | Garo: Mark of the Flame

MAPPA TV Series Fall 2014 GAR Fantasy Tokusatsu Action Demons Jam Project Tragedy

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#31 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Οκτώβριος 2014 - 23:37

Όταν κάποιος λέει κάτι που τον ενόχλησε και συζητά πάνω σε αυτό, και το χαρακτηρίζεις "αχρείαστο σπατάλημα χρόνου" - πάντα by your standards - ναι τότε επιχειρείς να τον φιμώσεις και να τον αποσιωπήσεις. Εϊναι το ανάλογο του να μιλάτε για μία σειρά και το τι σας άρεσε σε αυτήν και να έρθει ο τρίτος παρατηρητής και να σας πει ότι σπαταλάτε τον χρόνο όλων μας που μιλάτε on topic γι αυτό που σας έκανε εντύπωση.

Νομίζω εδώ παρεξήγησες τι είπα. Ως "σπατάλη" χρόνου (σε εισαγωγικά πάντα) ανέφερα την περεταίρω εξήγηση στα αισθήματα του θύματος από τα 20 λεπτά του επεισοδίου καθώς δεν ήταν αυτό το θέμα που ήθελε να επικεντρωθεί. Δεν είπα ότι γενικότερα η οποιαδήποτε επέκταση είναι αχρείαστη αλλά συγκεκριμένα στην προκειμένη περίπτωση. Τώρα δε νομίζω να φιμώνω κανέναν λέγοντας ότι το θεωρώ σπατάλη ειδικότερα επειδή χαρακτήρησα τη περαιτέρω επεξήγηση μιας σκηνής 2 δευτερολέπτων.

-*σχόλια πάνω σε γενικές καταστάσεις και συμπεριφορές με αφορμή τη σειρά*
-*απάντηση που αναφέρεται μόνο στο γενικό κομμάτι των καταστάσεων και συμπεριφορών αγνοώντας πλήρως τη συγκεκριμένη σειρά*
-ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Όταν καταφέρεις να βρεις που αναφέρομαι κάπου πέρα από τα πλαίσια της σειράς ή ως ψυχαγωγικού μέσου πες μου και μένα. Η ειρωνία σου συνεχίζεται να εκτιμάται απείρως, συνέχισέ το.


EDIT: Ας το διαγράψει κάποιος και ας προσθέσει το περιεχόμενο στο πάνω ποστ, έκανα βλακεία.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από iristella: 14 Οκτώβριος 2014 - 23:40


#32 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Οκτώβριος 2014 - 23:49

Η διάρκεια της σκηνής είναι άσχετη όταν υπάρχει σαφής πρόθεση και επαναλαμβανόμενα περιστατικά ανάλογης νοοτροπίας. Tbh δεν είναι τό μόνο πράγμα με το οποίο περιμένω να ασχοληθώ βλέποντας τη σειρά, δεν είναι το μόνο πράγμα που θα καθορίσει την άποψή μου ή το enjoyment μου, αλλά με ενοχλεί και το θεωρώ faux pas.

Edit: Φρόνιμα παιδιά. Ας την κρατήσουμε ontopic την συζήτηση.



#33 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Οκτώβριος 2014 - 23:50

Μάλλον το λέει επειδή τον κάνω εγώ objectified με τα πεντακόσια screenshots που έχω βγάλει και του αλλάζω το στερεότυπο εκ θελήσεως μου. Βut that's just me appreciating Papa wolf in a way SWA cannot do :P.

 

This one :P

Ανυπομονώ να εκτιμήσω την τύπισσα με τα μπούτια τώρα actually (δεν ξέρω καν ποιά είναι αυτή), οπότε θα σας αφήσω :P

 

όσο για το male gaze, it's GARo what did you expect !



#34 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Οκτώβριος 2014 - 23:52

Δεν είναι θέμα προσδοκίας. Είναι θεμα ότι μιλάμε για τη σειρά με τον τρόπο που στο σπίτι του κρεμασμένου μιλάνε για σχοινί.



#35 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Οκτώβριος 2014 - 00:08

Eίναι αδιάφορη, αλλά παίζει καλές φάπες. Θα σε αρέσει. Επίσης να αφήσεις τα αργά fansub groups και να το βλέπεις από τους horrible για να είμαστε όλοι up to date και αν σφαζόμαστε χαρούμενα κάθε βδομάδα :P

+1 σε iri, η σειρά έχει πολλά πράγματα που με κάνουν να χαίρομαι, πολύ περισσότερα από αυτά που με κάνουν να αηδιάζω. Σε καμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα drop, αντίθετα λαχταρώ για νέα επεισόδια κάθε σαββατοκύριακο.
Ελπίζω να έχει περισσότερο Leon στο τρίτο που μας έρχεται, και να μου γίνεται το ίδιο αγαπητός όσο προχωράει. Επίσης αν κοπούν τα disposable women tropes θα του δώσω thump up στην βαθμολογία


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#36 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Οκτώβριος 2014 - 00:38

Μια τηλεοπτική σειρά που προβάλλεται με σκοπό να διασκεδάσει τον θεατή δεν πρέπει να είναι καταπιεστική ως προς κανέναν. Επομένως διαφωνώ κάθετα. Τώρα για τα περί ιστορικής ακρίβειας δεν πρόκειται καν να τα σχολιάσω. ούτε και το πως όλως τυχαίως τα θύματα ήταν δυο νεαρές κοπέλες που εμφανισιακά τηρούσαν τα σύγχρονα δεδομένα ομορφιάς.

Ιδανικά, ναι. Αλλά περιορίζεις σημαντικά νομίζω το πως μπορείς να δουλέψεις. Εξάλλου νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι ένα θέμα που πολύ δύσκολα εκφράζεται με λεπτότητα. Επίσης ναι εμφανισιακά τηρούσαν τα σύγχρονα δεδομένα ομορφιάς αλλά ας μη ξεχνάμε και σε τι κοινό απευθύνεται η σειρά. Επιπλέον συχνά οι κατηγορούμενες βρισκόντουσαν σε αυτή τη θέση λόγω της ομορφιάς τους. Αμφιβάλλω αν έγινε με αυτή την πρόθεση αλλά να ΄χαμε να λέγαμε.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Zentsugi: 15 Οκτώβριος 2014 - 00:40


#37 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 Δημοσιεύσεις:
  • LocationPokke Village

Καταχωρήθηκε 15 Οκτώβριος 2014 - 09:42

Επίσης αν κοπούν τα disposable women tropes θα του δώσω thump up στην βαθμολογία

Ηδη απο το δευτερο επεισοδιο βαζουν μια αρκετα δυνατη πρωταγωνιστρια. Ταιριαζει αρκετα με τον χαρακτηρα του πατέρα , πιστευω θα εχουν καλο διαλογο μεταξυ τους. Ο γιος δεν παρουσιαζει καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον. Το design του μοιαζει πολυ με Fire-type pokemon trainer.

 

Το CGI μου φενεται βελτιωθηκε λιγο στο 2ο επεισοδιο , αν και ειναι ακομα λιγο αργο σε σχεση με το animation. Δεν με ενοχλεί οπτικά απλα σε καποια σημεια φενεται out of place.

Ωραια δουλεια πάντως μέχρι τώρα απο το Mappa. Πιστευω ειναι καλη απεικόνιση της εποχης των κηνυγιων μαγισσων (περα απο τα Horrors, i mean it is fantasy) με την ανωμαλια των ιερέων και την στοχοποιηση ανθρώπων για το οτι πήγαινε στραβα τοτε.


v4kFmx.png


#38 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 15 Οκτώβριος 2014 - 12:43

Άσε που κάποιες (γκουχ γκουχ) τα βγάζανε και screenshot :P

 

Για να εξηγιόμαστε, αν αναφέρεσαι σε εμένα, εγώ ένα screenshot τράβηξα και το έβαλα, όπου το περίεργο πράγμα στο στήθος του, φαινόταν ξεκάθαρα πως ήταν τρίχα γιατί προεξείχε, με σκοπό να ξεκαθαρίσω το μπέρδεμα όσων αφορά το αν είναι ουλή ή τριχιά. Δεν υπήρχε κανένας σκοπός objectification ή θαυμασμού tbh.

 

Spoiler:



#39 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4.499 Δημοσιεύσεις:
  • LocationArah

Καταχωρήθηκε 15 Οκτώβριος 2014 - 18:24

 

Τώρα αν το θέαμα ξύνει πληγές στο όποιο μικρό ποσοστό θεατών νομίζω είναι αμέλεια που προσπερνάται.

 

Γιατί όμως να προσπερνάται, εφόσον ΔΕΝ πρόκειτε για σοβαρή εξέταση του θέματος, που όπως πρόαναφέρθηκε είναι η επιθυμήτη εδώ?

Δηλαδή γιατί να ακουμπήσεις ένα ευαίσθητο θέμα αν δεν θες να κάνεις ένα point, στο οποίο δεν αντιτάχθηκε κανείς.


qzMHWHd.png


#40 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Οκτώβριος 2014 - 19:11

Γιατί όμως να προσπερνάται, εφόσον ΔΕΝ πρόκειτε για σοβαρή εξέταση του θέματος, που όπως πρόαναφέρθηκε είναι η επιθυμήτη εδώ?

Δηλαδή γιατί να ακουμπήσεις ένα ευαίσθητο θέμα αν δεν θες να κάνεις ένα point, στο οποίο δεν αντιτάχθηκε κανείς.

Γιατί στη προκειμένη περίπτωση χρησιμοποιείται για πρόκληση σοκ στο θεατή και στην κατασκευή του κόσμου. Αν χρησιμοποιηθεί παραπάνω φορές όμως ε τότε δεν εξυπηρετεί κάποιον άλλο σκοπό. Ουσιαστικά αν ήταν μια σειρά που επικεντρώνεται σε τέτοια θέματα τότε θα ήταν σοβαρή παράλειψη. Εφόσον όμως είναι μια σειρά με ξύλο και μαγεία και δαίμονες και λοιπά νομίζω μπορεί να προσπεραστεί.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Zentsugi: 15 Οκτώβριος 2014 - 19:16


#41 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Οκτώβριος 2014 - 20:52

Γι΄αυτό και αναφέραμε με την Iri ότι η σκηνή θα έπρεπε να μην υπάρχει. Δεν έχουν τις γνώσεις ή την θέληση να το παρουσιάσουν σωστά, δεκτό. Πάραυτα το παρουσιάζουν, απαράδεκτο.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#42 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4.499 Δημοσιεύσεις:
  • LocationArah

Καταχωρήθηκε 15 Οκτώβριος 2014 - 20:57

Πέραν του ότι το creating  shock value for the sake of it είναι κακή "σκηνοθετική" κίνηση.


qzMHWHd.png


#43 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Οκτώβριος 2014 - 23:58

Ωραίο το δεύτερο επ

 

Η τύπισα badass, χώνεται και μ' αρέσει. (επίσης είναι απρόσμενα δυνατή για κάποιον που δεν είμαι ιππότης μακάι)

1 shot με κωλομέρι είχε κυρίως, το άλλο κέντραρε στο πράμα που είχε περασμένο στο λε μπουτέ

 

Ο Alphonso είναι συμπαθητικός, ελπίζω να πάρει κι αυτός πανοπλία να fangirl-ιάσω

 

Παρατηρώ πως ο ΑΣΗΜΕΝΙΟΣ ΓΚΑΡΟ δεν έχει στόμα που κουνιέται στην πανοπλία (λειτουργεί δηλαδή κανονικά σαν κράνος). Ίσως το γεγονός σημαίνει πως έχει πλήρη έλεγχο πάνω στην μορφή του, σε αντίθεση με τον ΓΚΑΡΟ

 

Το op είναι αμαρτολή απόλαυση

 

Το 3d ήταν σίγουρα καλύτερο σαν animation, αλλά στο συγκεκριμένο επ μου άρεσαν ιδιαίτερα και οι 2d σκηνές δράσης.

 

Zoro best character, η σκηνή με τα φιλιά και τα λεγόμενά του, I just can't :P

 

 

Για να εξηγιόμαστε, αν αναφέρεσαι σε εμένα, εγώ ένα screenshot τράβηξα και το έβαλα, όπου το περίεργο πράγμα στο στήθος του, φαινόταν ξεκάθαρα πως ήταν τρίχα γιατί προεξείχε, με σκοπό να ξεκαθαρίσω το μπέρδεμα όσων αφορά το αν είναι ουλή ή τριχιά. Δεν υπήρχε κανένας σκοπός objectification ή θαυμασμού tbh.

 

Δεν εννοούσα εσένα, αλλά ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΗ D:


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Six Winged Angel: 15 Οκτώβριος 2014 - 23:59


#44 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Οκτώβριος 2014 - 22:36

Ειδα τα 2 μεχρι στιγμης επεισοδεια!Πολυ κομπλε, τι αλλο θες!?
Badass τυπαδες με λυκομορφες πανοπλιες που σκοτωνουν διαολια :P Pretty clear and I like dis shit!


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#45 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Οκτώβριος 2014 - 02:26

Κατώτερο από πλευράς πλοκής και ροής το τρίτο επεισόδιο σε σχέση με τα δυο προηγούμενα. Σπατάλησε πολύ χρόνο σε κομπάρσους που δεν πρόκειται να ξαναδείξει και άφησε cliffhanger για τον φάμπιουλους φούξια γκάρο, τον οποίο ήθελα να δω παραπάνω. Δεν έχει δείξει ακόμα motive για την μαντάμ μπούτι, αλλά ξεκαθαρίζει ποιο από τα δυο λυκάκια ακολουθεί. Το σχέδιο των χαρακτήρων (κυρίως σε μαλλιά και πρόσωπα) έχασε την πανέμορφη γραμμή που είχε και έγινε αρκετά πιο ατσούμπαλο, υποπτεύομαι ότι άλλαξαν animators. Ελπίζω να άλλαξε σε αυτό το χάλι μόνο για το τρίτο επεισόδιο, αγάπησα υπερβολικά πολύ την ροή των γραμμών στα καρέ των δυο προηγούμενων επεισοδίων και ήθελα να κρατηθεί σε εκείνα τα επίπεδα. On the bright side, δεν είχε βασανισμούς και βιασμούς γυναικών σήμερα.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.




Also tagged with one or more of these keywords: MAPPA, TV Series, Fall 2014, GAR, Fantasy, Tokusatsu, Action, Demons, Jam Project, Tragedy