Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Vikings


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 03 August 2014 - 18:24

vikings.jpg
Yeeeeee boy

To Vikings απο το History channel , δείχνει την ιστορια του Ragnar Lodbrok , ενος θρυλικού ηγέτη που εζησε την εποχή των Βίκινγκ. Αν και η ιστοριά του δεν ακολουθείται κατα γράμμα και εχουν γινει αρκετες αλλαγες απο τον μύθο του η σειρά ειναι αρκετά πιστή σε ιστορικα στοιχεια για την εποχή εκεινη.  Αλλα πέρα απο την ιστορία ,που ειναι αρκετα καλα δεμενη με δολοπλοκιες και ιντριγκες και τα λοιπα , η σειρά εχει αρκετή δράση και βία. Όχι όμως ωμή βία. Ναι μαχες και επιδρομές ειναι πολυ συχνες (το ονομα της σειρας ειναι Vikings , I mean come on) αλλά σκηνές  που σε αλλες σειρες θα εδειχναν καθε μικρη λεπτομέρια (οπως για παραδειγμα σκηνες βασανιστηρίων -οσοι εχουν δει τη σειρά ξέρουν για ποια μιλάω-) , εκτελλουνται πανέμορφα με την αναλογη μουσική υπόκρουση.

Συγκρίσεις με το Game of Thrones γινονται συνεχεια. Ειδικά μετα απο καποια καυστικά σχολια του director του Vikings για το GoT και τη βια του. Αλλα πραγματικά δεν υπάρχει λογος. Ειναι προφανές ποια ειναι και θα ειναι η πιο δημοφιλής σειρά απο τις δύο. Απο 'κει και περα μετράει μονο το γουστο του καθενός.


Edited by BoredForLife, 03 August 2014 - 18:24.

v4kFmx.png


#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 August 2014 - 19:06

Ναι έπρεπε. Το αγαπάω το Vikings. Πάρα μα πάρα πολύ καλοί γυναικείοι χαρακτήρες και μέχρι στιγμής έχει αποφύγει πολύ τα faux pas του GoT. Μου άρεσε η ματιά στην καθημερινή ζωή και τα έθιμα των Vikings. Αγαπημένος minor character o αυτοκτονικός παππούς.

Δεν μπορώ ούτε και εγώ να το συγκρίνω άμεσα με το GoΤ γιατί έχουν διαφορετική νοοτροπία σε πάρα πολλά πράγματα. Αλλά σε επιμέρους στοιχεία μπορεί να γίνει σχολιασμός ακόμη και αν πχ η συγκεκριμένη σειρά δεν δίνει τόσο έμφαση στο πολιτικό του θέματος και τη συνωμοσία και είναι πιο πολύ action based.

 

Spoiler: season 2

 



#3 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 03 August 2014 - 19:36

 Αγαπημένος minor character o αυτοκτονικός παππούς.

 

Spoiler: season 2

 

Them feels με τον παππου-βικινγκ. Μου θύμισε εκεινο το μικρης διαρκειας animation που ειχε βγει πριν λιγο καιρο.
Εδιτ : Γι αυτο εδω ελεγα

Youtube Video

Spoiler:

Edited by BoredForLife, 03 August 2014 - 19:37.

v4kFmx.png


#4 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 03 August 2014 - 21:01

 Εμένα οι αγαπημένοι μου είναι η Lagertha,λόγω του πόσο badass είναι,και ο Halardson λόγω του πόσω τραγικός και πολύπλοκος είναι.Από την άλλη δεν μπορώ να αποφασήσω τι νιώθω για αρκετούς από τους χαρακτήρες.Ο ragnar τη μία μου φαίνεται αξιοθαύμαστος και την άλλη αλλαζόνας και απεχθής,η γυναίκα του Halardson τη μία μου φαίνεται εκνευριστική και την άλλη απόλυτα relatable.Υποθέτω αυτή είναι η απόδειξη πως είναι ρεαλιστικοί χαρακτήρες,όπως και με τους αληθινούς ανθρώπους δε μπορεί να σου αρέσει κάθε πράγμα που κάνουν.Κάποιες φορές συμφωνείς μαζί τους,άλλες θες να τους πνίξεις.Ο ιερέας ωστόσο δε με εντυποσιάζει ακόμα.Ελπίζω να γίνει κάτι πολύ ενδιαφέρον με αυτο αργότερα.Το ίδιο και για τον

Spoiler:


Και κάτι τελευταίο που νομίζω είναι απαραίτητο να αναφερθεί:ένας απο τους πρωταγονιστές λέγεται Floki.Στην αρχή νόμιζα πως κάποια στιγμή θα το συνηθίσω και πως δε θα ξαναπνιγώ από τα γέλια όπως όταν πρωτοάκουσα αυτό το όνομα.Αλλά όχι,κάθε φορά που κάποιος φωνάζει "FLOKI FLOKI" δεν αντέχω.Αναρωτιέμαι αν τους έχει πει κανένας Έλληνας το προβληματάκι με αυτό το όνομα.


 


Edited by Kalamaris, 03 August 2014 - 21:04.

sc5bab.jpg


#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 August 2014 - 21:11

Η Lagertha μου αρέσει και μένει ιδιαίτερα μετά την τροπή που πήρε ο χαρακτήρας της στη 2η season.

Spoiler: S02


Ο Ragnar φυσικά θα έχει και ελαττώματα. ¨Ολοι οι άνθρωποι έχουν. Για παράδειγμα το ότι είναι υπερβολικά φιλόδοξος το έχουμε καταλάβει από την πρώτη στιγμή και ορισμένες φορές όντως περνάει τα όρια της αρετής και του οραματισμού και καταλήγει στην απληστία.



#6 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 03 August 2014 - 21:26

H Λάγκερθα ειναι υπέροχος χαρακτηρας. Απο το πρωτο επισοδειο έδειξε πόσο badass και ανεξαρτητη ειναι , σωστη προσωποποιηση αρκετων γυναικων εκεινης της εποχης.  Προσωπικα I ship her with Ragnar , δεν πολυσυμπαθώ την Aslaug.

Ο Ραγκναρ ειναι απολυτα ρεαλιστικος χαρακτηρας. Εχει οσα ελατώματα όσο και ολοι οι υπόλοιποι , θελει γη , θελει πλουτο , θελει δυναμη , ανεξαρτησία κτλπ κτλπ.

Spoiler:

 

Το θεμα με το ονομα Floki το ειχα περασει οταν διαβαζα το Vinland saga... Δεν μπορω να γελασω με αυτην την θεϊκή μορφη που λέγεται Floki ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες ever ειδικα μετα τη δευτερη σεζον


Edited by BoredForLife, 03 August 2014 - 21:35.

v4kFmx.png


#7 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 03 August 2014 - 22:07

Η Lagertha μου αρέσει και μένει ιδιαίτερα μετά την τροπή που πήρε ο χαρακτήρας της στη 2η season.

Spoiler: S02


Ο Ragnar φυσικά θα έχει και ελαττώματα. ¨Ολοι οι άνθρωποι έχουν. Για παράδειγμα το ότι είναι υπερβολικά φιλόδοξος το έχουμε καταλάβει από την πρώτη στιγμή και ορισμένες φορές όντως περνάει τα όρια της αρετής και του οραματισμού και καταλήγει στην απληστία.

 Well said για τη Lagertha,και εγώ αυτό εννοούσα που έλεγα ότι λατρεύω πόσο badass είναι,όχι πως είναι καλή πολεμίστρια αλλά ότι είναι πολύ πολύ δυνατός άνθρωπος χωρίς αυτό να την κάνει,for lack of a better word,bully.

 Α πως ξέχασα να αναφέρθω και στους βασιλιάδες στην Αγγλία.

Spoiler:


Edited by Kalamaris, 03 August 2014 - 22:08.

sc5bab.jpg


#8 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 05 August 2014 - 22:58

 .  Προσωπικα I ship her with Ragnar , δεν πολυσυμπαθώ την Aslaug.
 

Spoiler: Season 2



#9 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 05 August 2014 - 23:51

Spoiler:

Edited by BoredForLife, 05 August 2014 - 23:51.

v4kFmx.png


#10 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 27 August 2014 - 18:38

Trailer της 3ης season απο τον seer. :3 Οχι οτι δειχνει πολλα αλλα φαινεται οτι θα εχουμε πολυ cool stuff παλι.

 

Youtube Video


15fkk04.jpg


#11 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 17 November 2014 - 13:50

Ωραία σειρά, αρκετά πιο ωραία από ότι περίμενα από μια σειρά που τιτλοφορείτε "vikings".

 

Πέρασα σχέση αγάπης και μίσους με τον Ragnar, αλλά τελικά κατέληξα στην αγάπη. Συνδυάζει ΤΟΣΑ πράγματα. Μια φιλοδοξία, μια επιθυμία, μια περιέργεια σαν παιδί που θέλει παραπάνω παιχνίδια αλλά αντί να γκρινιάζει για αυτά.... τα κλέβει. Και έρμαιο πάντα των παθών του. Βγάζει κάτι. Πέραν του ότι έχει μυαλό και ικανότητες.

Συν του ότι ο ηθοποιός του είναι τέλειος. Μιλάει με το σώμα του. Ματιές, κινήσεις, στάση. Κορυφαίος.

 

Ειδικότερα :

 

Spoiler:

qzMHWHd.png


#12 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 17 November 2014 - 17:53

Ωραία σειρά, αρκετά πιο ωραία από ότι περίμενα από μια σειρά που τιτλοφορείτε "vikings".

 

Πέρασα σχέση αγάπης και μίσους με τον Ragnar, αλλά τελικά κατέληξα στην αγάπη. Συνδυάζει ΤΟΣΑ πράγματα. Μια φιλοδοξία, μια επιθυμία, μια περιέργεια σαν παιδί που θέλει παραπάνω παιχνίδια αλλά αντί να γκρινιάζει για αυτά.... τα κλέβει. Και έρμαιο πάντα των παθών του. Βγάζει κάτι. Πέραν του ότι έχει μυαλό και ικανότητες.

Συν του ότι ο ηθοποιός του είναι τέλειος. Μιλάει με το σώμα του. Ματιές, κινήσεις, στάση. Κορυφαίος.

 

Ειδικότερα :

 

Spoiler:

 

 

Spoiler:

 

+1 σε όλα τα άλλα. :3


15fkk04.jpg


#13 Wild Monkey

Wild Monkey

    Going Bananas

  • Members
  • 184 posts

Posted 17 November 2014 - 20:15

Απ' αυτη τη σειρα κραταω τις υπεροχες ληψεις / εικονες / φωτογραφια / σκηνογραφια. Πραγματικα πολυ ομορφη να τη βλεπεις. Επισης, τα κοστουμια και γενικα η αποτυπωση της ζωης των βικινγκς μου φανηκαν εξαιρετικα. Ομως σε ενα βαθμο το γραψιμο και η πλοκη μου φανηκαν αδυναμα. Παει λιγος καιρος απο τοτε που την ειδα, οποτε δε θυμαμαι τα παντα, αλλα θα κανω μια προσπαθεια:

 

Spoiler: season 1 & 2 spoilers

 

Για τους βασικους πρωταγωνιστες εχω αναμικτα συναισθηματα. Ο Φλοκι ειναι εξαιρετικος, ο Ραγκναρ ερμηνευει πιο πολυ με το σωμα του παρα με το λογο του κι εχει κανει πολυ καλη δουλεια σ' αυτο. Ο Ρολλο αν και εκνευριστικος πολλες φορες εχει αποδωσει πολυ καλα το πολυπλοκο του χαρακτηρα του. Η Λαγκερθα ειναι ωραιος χαρακτηρας αν και δε μου αρεσει πολυ η ερμηνεια της τυπισσας. Η Σιγκυ αρκετα ενδιαφερουσα, μου πηρε αρκετο καιρο για να καταλαβω την ατζεντα της. Η Ασλαουγκ ξεκινησε πολυ καλα, αλλα απ τη στιγμη που

Spoiler:
μου φαινεται τερμα βαρετη. Ο Μπιορν απλα οχι. Ο Εθελσταν με κανει να θελω να βαρεσω ενεση απ' το ποσο βαρετος ειναι. Κι εδω που τα λεμε, δεν εχω καταλαβει ακομα πως επιβιωσε. Γενικα οι ερμηνειες μου φαινονται καπως παγωμενες, χωρις πολλες εκρηξεις συναισθηματων. Ισως επειδη εχω συνηθισει τους θυελλωδεις χαρακτηρες του GoT. Ισως παλι να φταιει το κλιμα της Σκανδιναβιας (no, seriously!)

 

Οι σκηνες μαχης δεν ειναι κατι το φοβερο, αλλα δεν ειναι κατι κακο αυτο γιατι ειναι πιο ρεαλιστικες. Και δεν εχει το budget αλλων σειρων, κατι που ειναι κατανοητο. Αν και η μαχη

Spoiler: season 2
μου φανηκε εξαιρετικη. Τελος, απο αποψη sex / nudity μου φανηκε πολυ συντηρητικη. Φυσικα δε χρειαζεται να φτασει σε επιπεδα ΗΒΟ αλλα νομιζω οτι το παρακαναν καπως (μονο shirtless dudes ειχε αν δε κανω λαθος). Καποιες ερωτικες σκηνες θα πρεπε να υπαρχουν κατα τη γνωμη μου. Ισως το Hollywood να μ' εχει κακομαθει, δε ξερω.



#14 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 27 February 2015 - 17:10

Άρχισε η 3η season, ε.

 

Spoiler:

qzMHWHd.png


#15 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 27 February 2015 - 23:52

 

Spoiler:

Τρομακτική ταύτιση με τον Floki στη σκηνή με την οικογένεια του. Πραγματικά, ενώ δεν έχω ξεκαθαρίσει αν τον συμπαθώ ή όχι, λέει ώρες ώρες κάτι υπέροχα πράγματα που ενδεχομένως κάποιοι να έπαιρναν στην πλάκα ή να τα θεωρούσαν απλά δείγμα της κουλτούρας των vikings, but trust me, I really know that feel.


Edited by Kamui, 28 February 2015 - 00:34.

O6rrvsU.jpg