Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Τέλος τα δωρεάν anime σε ιστοσελιδες;


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1 GokussjGod

GokussjGod

    Anime Fan

  • Members
  • 220 posts

Posted 30 July 2014 - 20:21

Οπως λεει και ο τιτλος του τορικ τα ανιμε ( και τα μανγκα) δεν θα ειναι πια δωρεαν οπως διαβασα σήμερα  εδώ σε αυτό το άρθρο:

 

 
Σοκ προκαλεί η καινούργια είδηση για την κατάργηση των online anime και manga από την Ιαπωνική κυβέρνηση.

 

Ιαπωνική κυβέρνηση θα ξεκινήσει το σχέδιο για τον αφανισμό 580 περίπου ξένων ιστοσελίδων προβολής anime, σε συνεργασία με 15 μεγάλες εταιρίες παραγωγής και εκδότες manga, τον επόμενο μήνα. Όλες αυτές οι ιστοσελίδες προέβαλλαν τα anime αλλά και τα manga παράνομα, χωρίς να έχουν λάβει την άδεια του κατόχου των πνευματικών δικαιωμάτων τους, είπε η NHK στις 28 Ιουλίου. Ενώ η κυβέρνηση αναγνωρίζει το είδος ως βασικό στοιχείο της κουλτούρας που παρουσιάζουν στις ξένες χώρες, βλέπουμε πως η πειρατεία δεν σταματάει ποτέ και συνεχώς ανεβαίνει παράνομο υλικό σε πειρατικές ιστοσελίδες, κυρίως Κινέζικα. Ο οργανισμός πολιτιστικών υποθέσεων υπολογίζει ότι τον προηγούμενο χρόνο, εξαιτίας των κινέζικων πειρατικών ιστοσελίδων η Ιαπωνία έχασε περίπου 560 δισεκατομμύρια Yen (5.5 δισ. δολάρια).

 

Η Ιαπωνική κυβέρνηση την 1η Αυγούστου θα ξεκινήσει να στέλνει ταυτόχρονα αιτήματα και στις 580 ιστοσελίδες να κατεβάσουν το παράνομο υλικό από anime και manga. Επιπλέον, θα δημιουργηθεί μια καινούργια ιστοσελίδα η οποία θα προτρέπει τους οπαδούς να παρακολουθούν πάνω από 250 τίτλους μαζί με τους πιο πρόσφατους, με χρέωση εκατοντάδων Yen.

 

:Crying2: :Crying2: :Crying2:

Οταν διαβασα αυτην την ειδηση τσαντιστηκα λιγο ειναι η αληθεια . Στην αρχη σκεφτηκα οτι πολυ δεν θα μασησουν με μερικα αιτημα

 για να κατεβασουνε τα ανιμε ομως πολυ φοβαμαι πως επειτα θα ακουλουθησουνε μηνησεις , παρεμβασεις και δεν ξερω τι αλλο .

Και καλα θα ανηξουνε ιστοσελιδα για να βλεπουμε απο εκει ανιμε ,κατα την γνωμη μου ομως υπαρχουνε 2 προβληματακια :

1 . Ποιος λογικος ανθρωπος θα δωσει τοσα φραγκα για να δει μερικα ανιμε ;

2. Και πες πως το δεχομαστε , πως θα πληρωσουμε σε γεν τα λεφτα  ; ( Εκτος αν ειναι μονο για την ιαπωνια χωρις υποτιτλους , αλλη

χαζομαρα.

 Πιστεω οτι μια τετοια κινηση θα ειναι ενα μεγαλο σφαλμα διοτι πολλοι οπαδοι ανιμε ανα τον κοσμο , δεν θα μπορουνε να απολαβανουνε τα ανιμε για τους λογους που ανεφερα παραπανω . Τα σχολια δικα σας .

Συνγνωμμη παιδια αν σας χαλασα με αυτην την ειδηση μα πιστευα πως επρεπε να το μαθετε.



#2 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 30 July 2014 - 20:45

Υπάρχει ξέρεις ήδη το Crunchyroll και το Daisuki, που είναι νόμιμα και μπορείς να δεις πολλά από τα ongoing anime είτε δωρεάν είτε με συνδρομή.

 

Παράνομα streaming sites που κλέβουν fansubs και βγάζουν λεφτά από διαφημίσεις, καλά κάνουν και τα κλείνουν.

 

Δεν βλέπω τί άλλο μπορούμε να συζητήσουμε πάνω σε αυτό, για λουκέτο το βλέπω να πηγαίνει.


Posted Image
Posted Image

#3 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 30 July 2014 - 20:59

Τα torrentαδικα δεν θα πεσουν ποτε!!



2bbd14fc.jpg


#4 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 30 July 2014 - 21:36

Εγω βαριεμαι να κατεβαζω τα ανιμε και τα βλεπω online, κυριως στο anime fushigi.Δεν ξερω αν ειναι νομιμο η παρανομο το site, αλλα αμα οντως γινει κατι τετοιο, εγω δεν θα εχω και πολυ ορεξη για να βλεπω ανιμε.Ειδει τα ειχα ελλατωσει, ε τωρα αντε γεια.Να κατεβασω σκυλοβαριεμαι.
Οσο για τα crunchyroll και daisuki ειναι χαλια και τα δυο.


Edited by Itachi Akatsuki, 30 July 2014 - 21:49.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#5 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 30 July 2014 - 21:53

Οσο για τα crunchyroll και daisuki ειναι χαλια και τα δυο.

Από το Daisuki έχω δει το Gundam SEED και ήταν τέλειο. Πολύ καλή ποιότητα εικόνας και μια χαρά υπότιτλοι.

Και τα δύο τα χρησιμοποιούν δεκάδες χιλιάδες κόσμος.

Τί ακριβώς ήταν χάλια?


Posted Image
Posted Image

#6 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 30 July 2014 - 21:55

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Η ποιότητα ενός ανιμε που κατεβάζει κανείς στο pc του από το να το δει στο internet είναι πολύ καλύτερη συνήθως και επιπλέον δεν περιμένει να φορτώσει. Το downloading μέσω torrent κυρίως στα ongoing ανιμε, διαρκεί το πάρα πολύ 10 λεπτά με μία νορμαλ προς χάλια σύνδεση internet (εννοείται αν δεν φορτώνεται η σύνδεση με περαιτέρω διεργασίες). Οπότε κατά τη γνώμη μου τώρα, site τα οποία ναι μεν προβάλουν ανιμε, αλλά σε κάθε κλικ εμφανίζουν 2000 διαφημίσεις που δεν ενδιαφέρουν κανέναν και μπορεί να περιέχουν και ιούς ή διάφορα άλλα κακόβουλα λογισμικά από πίσω που εισέρχονται μέσω τον coockies, στον υπολογιστεί, καλά θα κάνουν να φύγουν.

 

Όσο τώρα για το animefushigi, προσωπικά το έχω ως οδηγό, για να βλέπω αν βγήκε ή όχι το επεισόδιο (σε ένα ongoing anime), καθώς επίσης και ως μία συγκεντρωτική λίστα που έχει όλα τα ανιμε με αλφαβητική σειρά, έτσι ώστε να ψάχνω και αν βρω κανέναν πιασάρικο τίτλο, να διαβάσω πλοκή και αν δω ότι έχει ενδιαφέρον, να το κατεβάσω και να του ρίξω μία ματιά. 

 

Όσον αφορά τώρα το animefushigi, δεν ξέρω αν είναι παράνομο, πάντως δεν νομίζει να κλείσει. Το πολύ πολύ να πάψει να πετάει τις λιγοστές διαφημίσεις που πετάει.



#7 GokussjGod

GokussjGod

    Anime Fan

  • Members
  • 220 posts

Posted 30 July 2014 - 22:21

Τα torrentαδικα δεν θα πεσουν ποτε!!

Το ελπιζω φιλε .

 

Υπάρχει ξέρεις ήδη το Crunchyroll και το Daisuki, που είναι νόμιμα και μπορείς να δεις πολλά από τα ongoing anime είτε δωρεάν είτε με συνδρομή.

 

Παράνομα streaming sites που κλέβουν fansubs και βγάζουν λεφτά από διαφημίσεις, καλά κάνουν και τα κλείνουν.

 

Δεν βλέπω τί άλλο μπορούμε να συζητήσουμε πάνω σε αυτό, για λουκέτο το βλέπω να πηγαίνει.

 Ευχαριστω που μου παραθεσες αυτα τα δυο σαιτ δυστυχως ομως δεν ξερω καλα αγλκικα οπως και  αλλοι υποθετω .

Τωρα οσον αφορα τα παρανομα σαιτ δεν νομιζω πως επωφελουνται ολα , θα πρεπει να υπαρχουνε και καποια που δεν εχουνε κερδος και τα ανεβαζουν  για να τα απολαβανουνε και αλλα ατομα μονο και μονο .



#8 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 30 July 2014 - 22:44

Από το Daisuki έχω δει το Gundam SEED και ήταν τέλειο. Πολύ καλή ποιότητα εικόνας και μια χαρά υπότιτλοι.

Και τα δύο τα χρησιμοποιούν δεκάδες χιλιάδες κόσμος.

Τί ακριβώς ήταν χάλια?

Κακοι players κυριως.Σε οσους browsers τα εχω δοκιμασει απο το PC μου, μου βγαζανε προβληματα.
Τεσπα ελπιζω να μην κλεισει κανενα "καλο" anime streaming site και βαραω το κεφαλι μου μετα.
Btw το Daisuki, ποσα ανιμε εχει διαθεσιμα στο συνολο?


Edited by Itachi Akatsuki, 30 July 2014 - 22:46.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#9 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 30 July 2014 - 22:48

Ναι οκ, δεν ειναι κιη πρωτη φορα που επειχειρουν κατι τετοιο, αμφιβαλω αν θα τα καταφερουν και παλυ, cause this is internet. Οσο να χει πολλα site κλεινουν καθε τοσο αλλα παντα θα υπαρχει κατι φια να στο προσφερει δωρεαν και πλεον και σε καλη ποιοτητα. Υπαρχει μια μεγαλη ταση για καταπολεμιση της περατειας και προστασιας δικαιωματων αλλα το να φτασουμε σς σημειο που να πληρωνουμε αναγκαστικα για να βλεπουμε η να κατεβαζουμε ειναι δυσκολο εως ολιγον αδυνατον. Θα παρει αρκετα χρονια κατι τετοιο ακομα κιαν φτασουμε καπια στιγμη.
Γενικα σε μια τετοια καταςταςη πιο πολυ προβλημα θα εχουμε εμεις που δεν ζουμε ιαπωνια μιας κιεκει ετσι κιαλιως τα βλεπουν απο την τηλεοραση τους και απο την αλη οι οτακους πετανε τα κερατα τους ετσι κιαλιως σε BD,dvd,figures,toys e,t,c
Οποτε προβλημα δεν θα ειναι, τουλαχιστον οχι για την χωρα παραγωγης η τις εταιριες. Για τον κοσμακι θα ειναι που οσοι εκτος τζαπαν θα δυσκολευονται να βρουν πολλα ανιμε και μπορει και μην τα βρησκουν καν αν δεν εχουν λεφτα για συνδρομη e.tc Αλλα αν το σκεφτουμε, καπως ετσι δεν ηταν και παλια? πολυ δυσκολα εβρησκες τα ανιμε που ηθελες οταν δεν ηταν ακομα τοσο διαδεμενα και υπηρχαν ενα 2 ιστοσελιδες, κιοχι 500 οπως τωρα που να τα διανεμουν. Απο την αλη ειχαμε και τα βιντεο κλαμπ; Βεβαια.
フカフカ

#10 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 30 July 2014 - 22:51

τι πραγμα??????????/ τι λες ρε μεγαλε εδω ειναι ελλαδα!

θα μας βαλουν μεσα για κατοχη κρακερ..μαυρου, μπλιτς και ναρουτο!


Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#11 Aldark

Aldark

    Αιώνιος Ρομαντικός

  • Members
  • 317 posts

Posted 30 July 2014 - 23:14

Είναι λυπητερό αν όλο αυτό ισχύει...Από την άλλη το χω δει πολλές φορές παρόμοιο το έργο αλλά δε συνέβη κάτι. Έτσι κι αλλιώς τα τορρεντάδικα δε πιστεύω να πέσουν. Ονλάην δε βλέπω τίποτα , so...


Hunter_x_Hunter_image_hunter_x_hunter_36


#12 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 31 July 2014 - 02:55

Το ελπιζω φιλε .

 

 Ευχαριστω που μου παραθεσες αυτα τα δυο σαιτ δυστυχως ομως δεν ξερω καλα αγλκικα οπως και  αλλοι υποθετω .

 

Πρώτον, απο που έβλεπες online ελληνικά anime; 

 

Δεύτερον εγώ προσωπικά κατεβάζω ο,τι είναι να δω. Από το ελληνικό κείμενο φαίνεται πως δεν θα επηρεαστεί αυτός ο τομέας, αλλά στο αγγλικό δεν ξεκαθαρίζουν αν με το uploaded δεν εννοούν και τα τορρεντς. 

 

Όπως και να 'χει, το να αφανίσουν την πειρατεία το θεωρώ αδύνατο, αλλά το να λάβουν μέτρα και το να υποβάλλουν κυρώσεις σε μια ομάδα ανθρώπων που θα τα παραβούν δεν είναι καθόλου απίθανο. Σίγουρα το θεωρώ ανούσιο και περισσότερο βλαβερό για την βιομηχανία πάντως. Με τις τιμές των προϊόντων στην ελλάδα τουλάχιστον, είναι μαρτύριο το να αγοράζεις κάτι αν δεν το αγαπάς πολύ, και δεν το κάνεις για συλλογή. Το να αγοράζει ο κόσμος πριν δοκιμάσει σπάνια εφαρμόζεται πλέον, και με το να του μειώνεται η δυνατότητα να δοκιμάσει κάτι, μόνο σε λιγότερες πωλήσεις οδηγεί, νομίζω. 

Λεφτά ούτως ή αλλιώς μπορούν να βγουν από πολλά άλλα, τα οποία δεν χάνουν την αξία τους λόγω της πειρατείας, όπως οι φιγούρες, τα keychains, τα μπλουζάκια κτλ κτλ κτλ. 

 

Anyway, επειδή είναι το ίντερνετ όπως λέει και ο φίλος ghostprince, ένα να κάψουν, δύο μπορούν να ξεφυτρώσουν. Και εκτός αυτού τα άνιμε σε τόρρεντ πλέον είναι παντού. Ακόμα και στο piratebay π.χ. που είναι τεράστιος tracker, και έχει χίλια-δυό άλλα, υπάρχουν. Δεν ξέρω, λίγο δύσκολο μου φαίνεται να βρεθούμε ξαφνικά σε θέση να μη μπορούμε να δούμε τίποτα από πουθενά χωρίς να πληρώσουμε. Θα δείξει...


Edited by Keito, 31 July 2014 - 02:55.


#13 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 31 July 2014 - 12:26

Meanwhile, οι Horriblesubs υποστηρίζουν το http://manga-anime-here.com/guardians

 

Youtube Video

 

 

 

Up until a decade ago, some “pirates” used to illegally upload the latest Manga/Anime just because they wanted to get attention online. Others loved Manga and Anime so much that they translated scripts and captioned on the screen for their own satisfaction. But, it is not like that anymore; now it is all about money in most cases.

In these days, “pirates” are getting advertisement revenue, kick-bucks from cyberlockers, affiliations with E-commerce sites, or selling Apps.
They are exploiting Manga and Anime just for the sake of money.

IMO όλα τα παράνομα streaming sites πρέπει να κλείσουν γιατί υπάρχει νόμιμος τρόπος να δεις anime.

Το Crunchyroll είναι σε καλό δρόμο, όπως το Netflix, αρκεί να τακτοποιήσουν τις διάφορες νομοθεσίες για να εξαπλωθεί και σε άλλες χώρες.

Αν το Nyaa γινόταν private tracker με συνδρομή για να πληρώνει τα licenses, και έμπαιναν σε torrents παλιότερα anime από τις βιβλιοθήκες των studios, θα γραφόμουν με τη μία.


Posted Image
Posted Image

#14 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 July 2014 - 12:43

20 δισ δολλαρια; 5.5 δισ;

 

η Ubisoft τους το εγραψε;



#15 luffy1908

luffy1908

    Starting...

  • Members
  • 285 posts

Posted 31 July 2014 - 13:09

Διαβασα το κειμενο πολυ συγκινητικο...μας λενε οτι παλια οι fansubbers τα ανεβαζαν απο αγαπη προς τα ανιμε αλλα τωρα το κανουν για τα λεφτα.
Οι Horrible ηταν αθλιοι γενικα αλλα  τωρα παραεγιναν. Η φαση μου θυμιζει Napster και Metallica και τα επιχειρηματα ειναι αστεια. Προσπαθουν να μας πεισουν οτι αν καποιος διαβαζει πχ. one piece και bleach online  οτι θα δωσει και 500ευρω να παρει ολους τους τομους.