Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Shirogane no Ishi: Argevollen


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 05 July 2014 - 14:21

Shirogane no Ishi Argevolen

 

0-23.jpg

 

ενα απο τα mecha anime του καλοκαιριου που εμενα θα με απασχολησουν φετος μαζι με το aldnoah.zero(μακαρι να υπαρξουν κι'αλλοι...)

 

 

 

  studio!

απο την XEBEC (παρακλαδι της Production I.G) μας ερχεται το Shirogane no Ishi Argevolen που μεταξυ αλλων εχουν φτιαξει στο παρελθον τα Love Hina,Martian Successor Nadesico...

 

 

opening/ending

 

το opening της σειρας θα ειναι απο την KOTOKO γνωστη απο το ACCEL WORL,TO LOVE-RU κ.α(more info Kotoko)

το ending theme θα ειναι απο Sachika Misawa (More info  Sachika Misawa)

opening

                                                                                     

Youtube Video

ending

                                                                               

Youtube Video

 

 

plot

 

 

στην ιστορια βρισκομαστε σε εναν κοσμο με 2 χωρες οπου μαχωνται εδω και παρα πολυ καιρο η μια την αλλη..η Αrandas και η Ingelmia.

ο Tokimune ενας νεαρος στρατιωτης και πιλοτος ενας μηχανικου unit στην διαρκεια μιας μετακινησης του στρατευματος σε αλλη περιοχη  σωζει μια κοπελα απο μια συμπλοκη αντιπαλων στρατευματων ονοματι Jamie.

Στην συμπλοκη επανω καταστρεφει το unity του και ο μονος τροπος για να σωθει ειναι να πιλοταρει ενα unit ονοματι Argevollen που μετεφερε η Jamie..

 

CAST

στο cast στους πρωταγωνιστικους ρολους θα δουμε τους :

Tokimune Susumu Voiced by: Ryōta Ōsaka

Jamie Hazaford Voiced by: Saori Ōnishi

Ukyō Samonji Voiced by: Hiroshi Tsuchida

Saori Suzushiro Voiced by: Sayaka Ohara

 

 

 

 

 

 

το πρωτο επεισοδιο εχει βγει και απο αυτο που ειδα νομιζω οτι θα ειναι για το ειδος του μια καλη παραγωγη και ευχαριστη οπτικα/ακουστικα...

Ειχα καιρο να δω ενα mecha anime που θα με τραβηξει....μιας και το τελευταιο ηταν το GARGANTIA που απο καμιο σημειο και μετα το εβλεπα απλα για να το τελειωσω και το οποιο  μου αφησε μια αισθηση κενου..περιμενα το μπαμ του σαν anime..

αρχισε-τελειωσε και το μπαμ μου δεν ηρθε ποτε....

 

 

και ενα P.V 

                                               

Youtube Video
                     


Edited by vectrapearl, 05 July 2014 - 14:24.

                                                                       


#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 05 July 2014 - 15:17

Φωνάζει σαπίλα αλλά θα το δω μόνο και μόνο για το ωραίο thread που εκανε ο vectrapearl.

the_things_i_do_for_you_guyz.jpg



#3 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 05 July 2014 - 15:57

Why does this have it's own thread



#4 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 05 July 2014 - 16:17

Why does this have it's own thread

και εγω θα μπορουσα να απορω γιατι να εχει το π.χ. το Shounen Hollywood: Holly Stage for 49... :canthelp: γουστα ειναι αυτα...

 

ασε που ειχα κατι αιωνες να φτιαξω thread και γουσταρα..... :kakaka:

πιστευω οτι καθε σειρα πρεπει να εχει δικο της thread ...αλλα καθαρα και μονο πρακτικα δεν γινεται... :canthelp:

 

το thread το εφτιαξα κατα βαση γιατι στο thread anime summer 2014 ειδα αρκετους που ειπαν οτι ειναι μεσα στην watchlist τους και μιας και ειδα και το πρωτο επεισοδιο και προσωπικα θα το ακολουθησω να δω που το παει..οποτε καλο ειναι να υπαρχει για συζητηση..

 

γενικα ντροπαρω σειρα απο το 5 επεισοδιο και μετα οποτε θα εχει λιγο μελλον...

 

κακο παντως δεν το λες...σιγουρα εχει πολλα στοιχεια που φωναζουν οτι ειναι ΑΛΛΗ μια mecha σειρα και αλλη μια απο τα ιδια..αλλα κατι μου λεει οτι δαυτη θα εχει κατι να μας πει παραπανω.....

και στο κατω κατω της γραφης και σαπιο να ειναι οπως  και το daimidaler θα εχουμε καπου να το ξεφωνιζουμε :hehehe:

οσο για τα κοριτσακια με το μαλλι κομμωτηριου και αλλα αδιαφορα......ενα μονο σχολιο.......

καταραμενο funbase.... :if:

και στο tokyo ghoul η σκηνη με τα βυζακια δεν μου αρεσε και την θεωρησα αχρειαστη...αλλα σιγορα σε καποιους ηταν αρεστη..εεε δεν θα το ντροπαρω για λιγο funbase


                                                                       


#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 05 July 2014 - 16:50

Μπορείτε να φτιάχνετε thread για όποιο anime θέλετε. Αλήθεια.

Ίσα ίσα τα fun watching threads έχουν πολύ γέλιο με τις ατάκες που πέφτουν.



#6 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 05 July 2014 - 17:38

Μπορείτε να φτιάχνετε thread για όποιο anime θέλετε. Αλήθεια.

Ίσα ίσα τα fun watching threads έχουν πολύ γέλιο με τις ατάκες που πέφτουν.

Points at  No.6 !

 

Εγώ πάλι δεν ξέρω αν θα το δω.Μπορεί να το αρχίσω αργότερα.


Posted Image


#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 05 July 2014 - 17:48

Είδα το πρώτο επεισόδιο. Πραγματικά η σειρά αυτή κατόρθωσε να κάνει τα είκοσι λεπτά να φαίνονται ώρα. Το μαλλί κομμωτηρίου είναι το λιγότερο πρόβλημα των χαρακτήρων.

Αυτό το οποίο με ενοχλούσε σε όλη την υπόθεση δεν ηταν τα κλισέ, δεν ήταν το γενικό pilot episode που ήταν σε φάση "every mecha ever" και θα μπορούσε κάλλιστα να είναι επισόδειο από το Valvrave ή το Broken Blade ήταν η εξοργιστικά ακατανόητη ιεράρχηση προτεραιοτήτων από όλους τους χαρακτήρες ανεξαιρετως.

Ο κόσμος χάνεται και οι στρατηγοί πίνουν ήρεμα τσάι ενώ καταρρέει η πρώτη γραμμή. Οι στρατιώτες κοιτάνε χαλαρά, και οι ενισχύσεις είναι κοσμάρα. Είναι σχεδόν λες και δεν συμβαίνει πόλεμος και είναι μία νορμάλ μέρα στο σχολείο.

Η σύγκριση με το Daimidaler είναι άδικη. Το Daimidaler είναι επίπεδα ανώτερο και έχει το εξής βασικό προσόν. Δεν το παίζει σοβαρό δεν παίρνει τιποτα στα σοβαρά και κανιβαλίζει όλα τα mecha tropes και τον εαυτό του τον ίδιο. Είναι αστείο και ενδιαφέρον. Σε αντίθεση με το συγκεκριμένο που προσπαθεί να δημιουργήσει ένταση και πλοκή και δεν του βγαίνει με καμία κυβέρνηση. Κανά δύο επεισόδια ακόμη και πάει για drop.



#8 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 05 July 2014 - 18:38

Η σειρά είναι ότι πρέπει για μεσημέρι Σαββάτου όπου έχεις φάει, είσαι στην ντάγκλα και το μόνο που θέλεις είναι να δεις μια βλακεία για να χυλώσει ακόμα περισσότερο το μυαλό σου.


Posted Image

Avatar & signature by Kai


#9 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 05 July 2014 - 19:09

μα το θεο το ξαναειδα....(το ειδα πρωτη φορα το πρωι στο μαγαζι που δεν ειχα δουλεια)

απο οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα ο πολεμος πρεπει να ειναι ρουτινα και πρεπει να γινεται καιρο τωρα...γιαυτο και ειναι στην κοσμαρα τους ολοι...καπου λεει οτι ''τα τοιχη δεν πεσανε ποτε''...και μονο οταν σκανε τα κοκκινα unit μεσα βλεπεις τους στρατιωτες να κανουν κακα τους...και τα μεγαλα κεφαλια κοβουν λασπη...

απο την αλλη δινοντας περισσοτερη προσοχη βρηκα και εγω καποια πραγματα που οντως δειχνουν οτι πιεζει καταστασεις για να βγαλει κατι αλλα δεν..

 

εγω για να μην παρεξηγηθω δεν ειπα οτι ειναι το anime του καλοκαιριου..ουτε οτι παει για δαφνες νικητη...

ειδωμεν...τα επομενα επεισοδια θα δειξουν το μελλον του...

 

κριμα και εχυσα (sic) τοσο κοπο για το thread..... :sweat:

 

ΟΧΙ ΡΕ ...θα το δειτε ολο και θα σας αρεσει κιολας..........(και εγω μεσα) :hypno:  :hypno:  :hypno:  :hypno:  :hypno:


                                                                       


#10 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 05 July 2014 - 22:19

ΟΧΙ ΡΕ ...θα το δειτε ολο και θα σας αρεσει κιολας..........(και εγω μεσα) :hypno:  :hypno:  :hypno:  :hypno:  :hypno:

*κάνει ένα βήμα προς τα πίσω όσο πιο διακριτικά μπορεί*

Sorry vectrapearl, άντεξα το πρώτο επεισόδιο με δυσκολία. Υπερβολικά πολλά κλισέ, αδιάφορο cast, κακός χειρισμός του χρόνου και έλλειψη στοιχειώδους έρευνας πάνω στο στρατό και στον πόλεμο. Θα κρατήσω αποστάσεις κι αν αρχίσουν να ακούγονται καλά λόγια θα σκεφτώ να ξανασχοληθώ μαζί του.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#11 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 05 July 2014 - 22:33

οπως ειπα και παραπανω και εγω κραταω πισινη...απλα ηταν το πρωτο της σεζον που ειδα και εκανα ενα thread μιας και ειχα και καιρο να κανω για να ξεσκουριασω.....

 

μαλλον τελικα θα το κρατισουμε για ξεφωνημα του εν λογο ανιμε....


                                                                       


#12 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 05 July 2014 - 23:02

No worries, είναι ωραίο να έχουμε threads για όλες τις σειρές :3


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#13 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 06 July 2014 - 11:14

Καλά ντε μια πλάκα έκανα :P

 

 Ο χρυσός κανόνας των mecha λέει ποτέ μην ντροπάρεις ένα στο πρώτο επεισόδιο. Ίσως φταίει το ότι πέρα από το daimidaler (λίγα τα λόγια :P) έχω να δω να βγαίνει καλό mecha από την εποχή του star driver, και απογοητεύομαι lol.

 Ίσως του δώσω άλλη μία ευκαιρία αλλά δεν περιμένω πολλά και το γεγονός ότι είναι και 3D δεν βοηθάει.



#14 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 07 July 2014 - 20:28

Κανένα Mecha ισάξιο του tengen gurren lagann υπάρχει ;;



#15 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 07 July 2014 - 22:37

Ναι και ήρθες στο κατάλληλο θρεντ.

Join the ride κι απόλαυσε αυτό το αριστούργημα του Ιαπωνικού Πολιτισμού.


Posted Image

Avatar & signature by Kai