Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Shingeki no Bahamut Genesis | Rage of Bahamut Genesis

Tv Series Studio Mappa Fantasy

  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#31 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 28 October 2014 - 10:06

Spoiler: 4



#32 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 28 October 2014 - 21:57

Ειδα, το 1ο επεισοδειο!Με αφησε απολυτα ευχαριστημενο!!!


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#33 neo7101

neo7101

    Starting...

  • Members
  • 54 posts
  • LocationZion

Posted 30 October 2014 - 15:40

Ειδα τα 3 πρώτα επεισόδια και έμεινα πολυ ευχαριστημένος!

 

Απο την αλλη κατέβασα το παιχνιδι για android αλλα το βρήκα τερμα μουφα.... :P


                        see you space cowboy

-----> http://myanimelist.net/animelist/neo7101 <-----

neo7101.jpg
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews


#34 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 30 October 2014 - 16:37

^^Ειδα και εγω τα 3 πρωτα επεισοδεια, απο τις πολυ ευχαριστες εκπληξεις τις season!!!Το περιμενα αρκετα βαρετο, ομως ουτε που καταλαβα πως περναγαν τα 25 λεπτα!!!


Edited by Itachi Akatsuki, 30 October 2014 - 16:37.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#35 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 04 November 2014 - 20:44

Spoiler: 5



#36 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 15 November 2014 - 04:43

Από το πρώτο επεισόδιο προέκυψε μέσα μου λόγω του setting μια σύγκριση με το Garo. Το Garo γενικά μοιάζει κάπως πιο πιασάρικο και cool, αλλά αυτό το συμπάθησα περισσότερο, παρότι η παρουσία του Favaro και η αλόκοτη αισθητική με ξένιζαν κάπως. Το shingeki πάντως είναι από τις λίγες σειρές που με εντυπωσίασε από τις πρώτες σκηνές με το animation, που σπανιώς προσέχω και θεωρώ σημαντικό. Η πορεία των επεισοδίων πάντως αποδεικνύει ξεκάθαρα ότι η σειρά είναι απείρως καλύτερη από το Garo, η καλύτερη από τις λίγες που άρχισα μέσα στη σεζόν κατά τη γνώμη μου. Κάθε επεισόδιο έχει concept χωρίς να γίνεται κουραστικά επαναλαμβανόμενο και προβλέψιμο. Είναι όντως σαν ένα rpg που σε ξεναγεί σιγά σιγά στον κόσμο του, έστω μέσα από λίγους χαρακτήρες, τους οποίους όμως δε βρίσκω ρηχούς ή πολύ ενοχλητικά cliche. Εξακολουθούν βέβαια να χρειάζονται περισσότερο development, and I'm actually waiting for it. Βέβαια ο μόνος που συμπαθώ από τους τρεις βασικούς είναι ο Kaisar, παρά την ατελείωτη βλακεία και προβλεψιμότητά του. Τουλάχιστον έχει μια συνείδηση του σωστού και νιώθω μια αγάπη για αυτόν και την προσκόλληση στο πονεμένο παρελθόν του. Τους άλλους δυο δεν τους πάω καθόλου αν και απόλαυσα κάποιες από τις σκηνές τους. Ο Favaro μου εκπέμπει μια ενοχλητική σκατιλα (προσπαθώ να βρω άλλη λέξη που να ταιριάζει τόσο καλά αλλα να μου αρέσει να χρησιμοποιώ ομως δεν υπάρχει) και η Amira είναι απρόσωπη και κτηνώδης. Έχει τεράστια δύναμη αλλά αυτή δε συνδέεται με κανένα προσωπικό της χάρισμα.

Τη rita θα την ήθελα για big sister ή waifu. Έχει αυτή την παγερή ηρεμία και το υψηλό κριτήριο απέναντι σε συγκινήσεις που με ελκύει και με ξεπερνάει ταυτόχρονα. Είναι η μόνη χαρακτήρας της σειράς που μπορείς να την έχεις δίπλα σου και να ξέρεις ότι δεν πρόκειται να σε ζαλίσει με κάποιο τρόπο.

Ο νταρκίλας Azazel δεν με εντυπωσιάζει αλλά ενδιαφέρομαι περισσότερο απ' ότι θα περίμενα από τον εαυτό μου να γνωρίσω καλύτερα την ηγεσία των αρχαγγέλων και να καταλάβω τον αληθινό λόγο της διαμάχης τους με τους δαίμονες.

Η χαρακτήρας όμως που βρίσκω ιδιαίτερα inspiring και συμπαθητική είναι η Jeanne D' arc. Πράγματι, δέχεται πολλή...αγάπη από τους Ιάπωνες τελευταία (sometimes love can hurt) αλλά η συγκεκριμένη παρουσία μου αρέσει. Είναι το απόλυτα εξιδανικευμένο White strong woman trope χωρίς όμως σεξιστικές μικρότητες και τέτοια. Δεν ξέρω αν πρόκειται να γνωρίσουμε κάποια πιο ανθρώπινη πλευρά της ή να καταλάβουμε ποια ακριβώς είναι η σχέση της με τα θεία αλλά αυτή και ο όμορφος στρατός της εμπνέουν τα πολεμοχαρή μου ένστικτα με τρόπο που δε θέλω να καταπιέσω.


Edited by Kamui, 15 November 2014 - 05:55.

O6rrvsU.jpg


#37 Emiya

Emiya

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 18 November 2014 - 14:31

recap για 6 επεισόδια? και όσες φορές έχουν κάνει στα 12 σε άλλα ανιμέ πάλι μου φαίνετε χάσιμο χρόνου...μέτα θα κάνουν recap στα 3 επεισόδια και μετα στο 1 :P



#38 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 18 November 2014 - 14:41

Το recap είναι αριθμημένο ως 6.5, οπότε υποθέτω έπρεπε να καθυστερήσουν το 7o επεισόδιο for reasons.


tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#39 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 24 November 2014 - 14:42

@Kamui: Εξήγησε μου καλύτερα αυτό που γράφεις για τον Favaro.

#40 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 24 November 2014 - 15:29

Παιδες το καινουργιο ειναι το 6.5 ετσι?
Για πειτε κανενας, δειχνει τιποτα καινουργιο η αποκλειστικα recap?Αμα ειναι μονο recap ας το αφησω και ας περιμενω για το 7 :P


Edited by Itachi Akatsuki, 24 November 2014 - 15:29.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#41 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 24 November 2014 - 20:26

Η Ιωάννα μου αρέσει κι εμένα αν και το μέλλον της προβλέπεται δυσοίωνο. Είναι εργαλείο των θεών και του δειλού βασιλιά. Πολύ φοβάμαι ότι εκμεταλλεύονται το ζήλο της για να διατηρήσουν τα χέρια τους καθαρά.

Η Ρίτα είναι η χρησιμότερη χαρακτήρας όσον αφορά τις δυνάμεις της όμως σαν προσωπικότητα είναι η χειρότερη εκεί μέσα. Μέχρι και ο Λαβαλεη παρουσιάζει μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

 

Και το καινούριο επεισόδιο είναι το έβδομο όπως αναφέρθηκε.

Spoiler: 7



#42 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 25 November 2014 - 11:40

Παιδες το καινουργιο ειναι το 6.5 ετσι?
Για πειτε κανενας, δειχνει τιποτα καινουργιο η αποκλειστικα recap?Αμα ειναι μονο recap ας το αφησω και ας περιμενω για το 7 :P

Όχι δεν ειναι recap, δες το :ureshii:

 

Και το καινούριο επεισόδιο είναι το έβδομο όπως αναφέρθηκε.

Spoiler: 7

 

Spoiler:


Edited by Alpasar, 25 November 2014 - 11:45.

Posted Image

#43 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 25 November 2014 - 12:28

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#44 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 25 November 2014 - 16:05

Όχι δεν ειναι recap, δες το :ureshii:

 

 
 

Οντως?Και το αφησα ο μαλακας :P Τεσπα, την Πεμπτη θα δω και τα 2!!!


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#45 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 25 November 2014 - 22:10

Οντως?Και το αφησα ο μαλακας :P Τεσπα, την Πεμπτη θα δω και τα 2!!!

Ή μαλλον λαθος μου, recap ειναι...


Posted Image



Also tagged with one or more of these keywords: Tv Series, Studio Mappa, Fantasy