Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 2 Ψήφοι

Spoilers παντού: GoT - ASOIAF

game of thrones a song of ice and fire spoilers δράκοι βυζά και ζόμπια ουπς αυτό ήταν spoiler

  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#16 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2014 - 21:45

Γουέλ της φερόταν τόσο γούτσου γιατί ο μπαμπάς της ήταν δικαστής.Το ίδιο έκανε και στους τάιγουιν,όμπεριν.Και ξαναλέω:respect!


sc5bab.jpg


#17 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1.289 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2014 - 21:55

Respect και για την παραγωγή των filler σκηνών στου Κράστερ. Και μας έδειξαν τον Μπραν να κάνει κάτι, και μας έδειξαν τον Τζον να δείχνει την αξία του και ουσιαστικά δεν παρέκλιναν από την original ιστορία βάζοντας τα δύο αδέλφια να συναντηθούν. Ήταν μια διασκεδαστική παράκαμψη. Μέχρι στιγμής, η μάχη εναντίον των λιποτακτών, είναι η αγαπημένη μου σκηνή για φέτος.

Η ηθοποιός που παίζει την Lysa είναι εξαιρετική. 100% όπως την φανταζόμουν και στο βιβλίο.



#18 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2014 - 22:58

Σε ένα από τα πρώτα ποστ αναφέρθηκε ότι

Spoiler: Book 5 - enormous spoiler

 

(Έχω μπερδευτεί λίγο σε ποια πράγματα βάζουμε spoiler tag και σε ποια όχι...)


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Aena: 05 Μάιος 2014 - 23:07

30w46c0.jpg


#19 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1.289 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2014 - 23:03

Σε ένα από τα πρώτα ποστ αναφέρθηκε ότι

Spoiler:

 

(Έχω μπερδευτεί λίγο σε ποια πράγματα βάζουμε spoiler tag και σε ποια όχι...)

 

Good lord. Είναι spoiler του 5ου βιβλίου αυτό που διάβασες! Το παιδί σου το γράφει πιο πάνω. Βάλε ένα tag από πάνω τώρα για να μην spoiler-ιαστεί κανένας άλλος.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Black Kaiser: 05 Μάιος 2014 - 23:12


#20 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2014 - 23:09

Good lord. Είναι spoiler του 5ου βιβλίου αυτό που διάβασες! Το παιδί σου το γράφει πιο πάνω. Βάλε ένα tag από πάνω τώρα για να μην spoiler-ιαστεί κανένας άλλος.

 

Ναι συγγνώμη! Κατα λάθος. Συγγνώμη αν σε spoiler-αρισα!


30w46c0.jpg


#21 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1.289 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2014 - 23:14

Ναι συγγνώμη! Κατα λάθος. Συγγνώμη αν σε spoiler-αρισα!

 

Don't worry, you didn't. Είμαι book reader. Κοίτα το πρώτο ποστ για το που πρέπει να βάζεις spoilers:

 

 

1. Επιτρέπονται ακάλυπτα spoilers για τα επεισόδια της σειράς Game of Thrones.

2. Επιτρέπονται ακάλυπτα spoilers για τα βιβλία της σειράς A Song of Ice and Fire εφόσον υπάρχουν μέσα στην τηλεοπτική σειρά Game of Thrones.

3. Απαγορεύονται τα ακάλυπτα spoilers για πράγματα από τα βιβλία που δεν τα έχει δείξει ακόμα η σειρά.

4. Τα spoiler tags που χρησιμοποιείτε θα πρέπει να έχουν ένδειξη σε ποιό βιβλίο αναφέρονται.



#22 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2014 - 23:20

Oυφ οκ, γιατί ανησύχησα, ότι σου το χάλασα.

 

Ναι το έχω δει, απλά μιας και εγώ δε διαβάζω τα βιβλία και επειδή κάνω ερωτήσεις, που όσοι έχουν διαβάσει θα μπορέσουν να τις απαντήσουν, γι αυτό δεν ήμουν σίγουρη, αν πρέπει να βάλω spoiler tag ή όχι..


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Aena: 05 Μάιος 2014 - 23:20

30w46c0.jpg


#23 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2014 - 23:27

Τέλος πάντων, η πλήρης απάντηση... Μην το ανοίξετε, παίδες :P

 

Spoiler: Book 5 and Book 6 Spoilers (six, έξι, καλά διαβάσατε, μην πατήσετε)


#24 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2014 - 07:49

Σε ένα από τα πρώτα ποστ αναφέρθηκε ότι

Spoiler: Book 5 - enormous spoiler

 

(Έχω μπερδευτεί λίγο σε ποια πράγματα βάζουμε spoiler tag και σε ποια όχι...)

Αχέμ. Παιδιά προσοχή. Τέτοια ξεκάρφωτα spoilers δεν είναι οκ (και εγώ έτσι την είχα πάθει με το συγκεκριμένο fact).

 

Aena και όποιος βρίσκει παρόμοιες δυσκολίες, εάν μπερδεύεστε στο πού να βάζετε spoiler tags, βάλτε σε ό,τι δεν είναι από τη σειρά. Εάν έχετε μάθει τα spoilers ξεκάρφωτα και δεν ξέρετε από ποιό βιβλίο είναι, βάλτε ότι είναι από το 5ο για να είμαστε όλοι ασφαλείς.

 

Είμαστε λίγο πιο χαλαροί μιας και τώρα ξεκινάει το θρεντ, αλλά αυτό δεν θα συνεχιστεί επ άπειρον.


Δημοσιευμένη  εικόνα


#25 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2014 - 10:07

 

 

Aena και όποιος βρίσκει παρόμοιες δυσκολίες, εάν μπερδεύεστε στο πού να βάζετε spoiler tags, βάλτε σε ό,τι δεν είναι από τη σειρά. Εάν έχετε μάθει τα spoilers ξεκάρφωτα και δεν ξέρετε από ποιό βιβλίο είναι, βάλτε ότι είναι από το 5ο για να είμαστε όλοι ασφαλείς.

 

 

Οκ σε ευχαριστώ πολύ! Θα το έχω υπόψη μου!


30w46c0.jpg


#26 Wild Monkey

Wild Monkey

    Going Bananas

  • Members
  • 184 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2014 - 12:32

Είναι δική σου ερμηνεία το ότι λείπει η απαιτούμενη ηρεμία, το να μου το λες με σεβασμό ή χωρίς δεν μου κάνει καμία διαφορά, ειδικά όταν λες για "πιο ήρεμα" :P .  Παρόλα αυτά μιας και νιώθεις ότι λείπει ας γράψω το μεγαλύτερο ποστ που δεν ήθελα.

 

Άλλο μισογυνισμός, άλλο μισογυνική απεικόνιση. Άλλο σεξιστικά στοιχεία, άλλο μισογυνισμός. Όταν τα τσουβαλιάζεις μαζί και λες "περι μισογυνισμου των παραγωγων" τότε δείχνεις ότι δεν κάνεις τον παραπάνω διαχωρισμό. Και παραπάνω, όταν λες ότι μια καλή σκηνή μπορεί να χρησιμοποιηθεί "εναντίων" όποιας κριτικής του σεξισμού της σειράς τότε δείχνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ούτε την κριτική, ούτε και το πώς λειτουργεί και εμφανίζεται ο σεξισμός. Το ότι κάτι είναι καλό, και καλό ας πούμε και "φεμινιστικά", ούτε αναιρεί τις όποιες σεξιστικές και/ή μισογυνικές μπούρδες της σειράς, ούτε λειτουργεί ως αντίβαρο ισορροπίας ούτε τίποτα. Είναι απλά κάτι καλό που υπάρχει παράλληλα με τα μη-καλά πράγματα. Το να τα θέτεις ως αντιμαχούμενα επιχειρήματα πρώτον το βρίσκω τόσο περίεργο σαν σενάριο sci-fi και δεύτερον για μένα δείχνει αδυναμία κατανόησης της κριτικής, όπως και είπα. Πολύ απλά και ξεκάθαρα.

Και για να δώσω ένα κάπως αστείο και απλουστευμένο παράδειγμα (πραγματικά είναι το πρώτο που μου ήρθε).

Είναι σα να λέμε ότι α, ο Τζόφρι φέρθηκε ωραία στην Μαρτζορί, άρα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε αυτό σαν επιχείρημα εναντίων των όσων λένε ότι είναι σκατιάς γιατί βάραγε τη Σάνσα. Ε, ΟΧΙ. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 


Το ότι σου έκανε καλή εντύπωση ναι, φάνηκε και καλό το βρίσκω και εγώ. Από την άλλη το "α κάτι φαινομενικά καλό για το ρεπρεζεντέησιον των γυναικών στη σειρά ΤΕΛΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ έχουμε κάτι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να πούμε ότι οι παραγωγοί δεν είναι μισογύνιδες" απλά μειώνει και το ίδιο το γεγονός -που σιγά το γεγονός που τις έχουμε δει μόνο να κλαίνε και να βιάζονται και τώρα κάτι έκαναν σε ένα επεισόδιο και κάτι τρέχει σγκρουμφ σκγρουμφ- και όλη την πιο μέηνστριμ κριτική που κυρίως κράζει τα σεξιστικά στερεότυπα που αναπαράγουν και την κουλτούρα του βιασμού κτλ και δεν κατονομάζει ουδέποτε τους παραγωγούς ως μισογύνιδες (ffs σε μία σειρά που έχει τόσες πολλές τέλειες γυναίκες). Που ΛΟΛ δηλαδή που αυτή η σκηνή είναι "επιχείρημα" οποιουδήποτε είδους όταν στο ίδιο επεισόδιο έχουμε νέα βίαιη και εντελώς άβολη σκηνή απειλής βιασμού μιας ανήλικης, της Μίρα Ρίντ, η οποία πάλι δεν υπάρχει στα βιβλία.  Μωρ' καλά το λένε Rape of Thrones πλέον... XD

Το αν και τι σου φαίνεται άδικο στην κριτική είναι άλλη συζήτηση -δεν το θίγω και για να μην επεκταθώ και γιατί τέτοιες συζητήσεις μέσω φόρουμ μου έχουν μάθει ότι είναι κακή επιλογή[/spoiler]

 

Αναφερομαι στην κριτικη που γινεται κατα των παραγωγων οτι ο μισογυνισμος ειναι προσωπικη τους ατζεντα. Οτι ειναι δικη τους παρεμβαση στη σειρα, με βαση το δικο τους πιστευω. Οπως αυτο που λενε για την ''κατακρεουργηση'' του χαρακτηρα του Σταννις. Οτι τον απεικονιζουν ως villain επειδη οι ιδιοι εχουν αυτη την αντιληψη γι αυτον. Που μπορει να μην ειναι και ολοτελα λαθος αυτο.

 

Δεν μπαινω στον κοπο να διαφωνησω οτι ο μισογυνισμος ειναι υπαρκτος στον κοσμο του Westeros. Ειναι προφανες. Ειναι μια πατριαρχικη, μεσαιωνικη κοινωνια. Πως μπορει να μην εχει απεικονισεις μισογυνισμου? To rape culture ειναι παντου στο Westeros. Στην κουλτουρα των Ντοθρακων, στην κουλτουρα των Ironborn. Ειναι παντου, παντου, παντου, παντου, παντου. Παντου στα βιβλια. Γινεται να μην ειναι παρον στη σειρα? Δηλαδη πως μπορει να μην ειναι μισογυνιστικη η απεικονιση του κοσμου του Westeros? Με ποιον τροπο? Ειναι η επιλογη του συγγραφεα να γραψει για εναν φανταστικο κοσμο οπου η κοινωνικη αδικια ειναι υπαρκτη σε αηδιαστικο βαθμο. Που ακριβως ειναι φαουλ οι της παραγωγης? Υπηρχε ενδειξη οτι επιδοκιμαζουν οι συντελεστες το rape culture? Κι αν υπηρχε, τοτε μιλαμε ξεκαθαρα "περι μισογυνισμου των παραγωγων".

 

Εμενα με ενοχλησε οτι σε πολλες συζητησεις throughout the webs, κυριως μετα τη σκηνη βιασμου με τη Cersei υπηρχε πολυ naming & shaming σε στυλ ''α εσυ που λες αυτο κι αυτο εισαι μισογυνης και pro-rape. Ναι, εσυ προσωπικα.'' Και αναποφευκτα αυτο επικεντρωθηκε και στα προσωπα των παραγωγων. Ειναι σα να λες οτι ο Michael Bay ειναι πυρομανης επειδη οι ταινιες του ειναι γεματες εκρηξεις η δε ξερω κι εγω τι.

 

Μπορουμε αν θελεις να μιλησουμε για το nudity quota της HBO που ισως επιτεινει την ασχημη αισθηση που δινει η απεικονιση ενος ΗΔΗ μισογυνικου και μισανθρωπου κοσμου. Εκει μπορω να συμφωνησω.



#27 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2014 - 14:10

Αρχηγέ σε ποιον απαντάς. Ειλικρινά, τι γράφεις.

 

Το γεγόνος ότι αποτυπώνεται ένας βιασμός κανείς ποτέ δεν είπε ότι είναι από μόνο του σεξιστικό ή μισογυνικό. Το ότι αποτυπώνεται ένας βιασμός από έναν χαρακτήρα που πρώτον δε θα βίαζε (έχει εκφράσει στο παρελθόν την πλήρη απέχθεια του γι'αυτήν την πράξη ακόμα και πριν την απότομη στροφή του σε ταπεινότητα/ανθρωπιά) και δεύτερον, αν βίαζε, μπορεί ο ίδιος να μην το έβλεπε σαν βιασμό αλλα θα μπορούσε τουλάχιστον η σειρά να τον δει γι'αυτό που ακριβώς είναι (ξεκάθαρος βιασμός) και να ασχοληθεί σοβαρά με αυτό. Το ότι το δεύτερο δε συνέβη ούτε στις απαντήσεις των παραγωγών αλλά ούτε στη σειρά (που είναι το πιο σημαντικό και ίσως το μοναδικό σημαντικό) σημαίνει ότι φέρονται στον ξεκάθαρο βιασμό με τον πιο αηδιαστικό τρόπο: μη αναγνωρίζοντας ότι είναι ξεκάθαρος βιασμός. Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι γιατί αυτό είναι πρόβλημα.

 

ΑΚΟΜΑ και αν η σειρά αναγνώριζε ότι αυτό που συνέβη ήταν ξεκάθαρος βιασμός, θα ήταν ίσως ακόμα προβληματικό με άλλον τρόπο. Πρώτον επειδή ο Jamie δε θα βίαζε και δεύτερον επειδή βιασμό υπέστη η Cersei που είναι από τους πιο αντιπαθείς χαρακτήρες και το να τον κάνεις να κερδίζει πόντους συμπάθειας επειδή βιάσθηκε είναι ασόβαρο και τεμπέλικο.

Πόσο μάλλον όταν αρκετό από το κοινό σου θα σκεφτόταν "καλά να πάθει".


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Warchief: 06 Μάιος 2014 - 14:11


#28 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2014 - 14:22

Γιατί είναι πρόβλημα; 



#29 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2014 - 14:31

Επειδή υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι αυτό που συνέβη δεν ήταν ξεκάθαρος βιασμός. Επειδή υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι οι βιασμοί γίνονται μόνο σε σκοτεινά σοκάκια από αγνώστους ενώ αυτή είναι η συντριπτική μειοψηφία τους. Επειδή υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως το γεγονός ότι πήραν μία φορα συναίνεση σημαίνει ότι την έχουν για πάντα και ανά πάσα στιγμή. Επειδή η σειρά αναπαράγει όλα τα παραπάνω μη αναγνωρίζοντας τον ξεκάθαρο βιασμό ως ξεκάθαρο βιασμό.

 

Ελπίζω να λύθηκε η απορία σου.



#30 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2014 - 14:37

Εξαιρετικά points. 2 απορίες:

 

Επηρεάζονται πράγματι οι άνθρωποι από τα μέσα για να καταλήξουν σε όλες αυτές τις πεποιθήσεις;

 

Οι πραγματικοί και οι σκηνοθετημένοι βιασμοί είναι το ίδιο πράγμα;





Also tagged with one or more of these keywords: game of thrones, a song of ice and fire, spoilers, δράκοι βυζά και ζόμπια, ουπς αυτό ήταν spoiler