Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Spoilers παντού: GoT - ASOIAF

game of thrones a song of ice and fire spoilers δράκοι βυζά και ζόμπια ουπς αυτό ήταν spoiler

  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#211 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 08 August 2015 - 02:03

Μου θυμίζεις την μικρή αδερφή μου τις ημέρες της Eurovision όπου επιλέγει καμιά δεκαριά χωρές να υποστηρίζει και μετά καυχιέται πως ο αγαπημένος της κέρδισε.

Πως γίνεται να υποστηρίζεις Denearys και Walkers ταυτόχρονα με ξεπερνά...

 

Επίσης επειδή έχω δει και εσένα, και τον Gilmaru και τον 1451, άτομα που γενικά διαβάζω εδώ μέσα χωρίς καμία κολακεία, να το υποστηρίζεται, ΟΧΙ (!!!!), αν το τέλος αποτελέσει μια εξ ολοκλήρου νίκη των περπατητών και καταστροφή του κόσμου των ανθρώπων προσωπικά θα κάψω τα βιβλία και δεν θα ξαναμιλήσω για αυτό το θέμα. Δεν γίνεται να διαβάζεις 6 βίβλια και να βλέπεις άλλες 7 seasons πολιτικά παιχνίδια, ίντριγκες και πολέμους για τον θρόνο και τελικά να πεθαίνουν από μια στρατιά ζόμπι!

Σε ποιόν θα άρεσε στην μάχη των Μαύρων Πυλών να ερχόντουσαν Τζεντάι με τα διαστημόπλοια και να έκλεβαν το δαχτυλίδι? Εγώ έτσι θα νιώθω αν καταλήξει σε αυτό...

 

Πάντως στα βιβλία μια χαρά πολιτική φυσιογνωμία και ηγέτης των μαζών εμφανίζεται ο Σπουργήτης. Είναι στην σειρά που έχουν επιλέξει να τον κάνουν ταπεινότερο.

Μα γιατί σου κάνει εντύπωση να υποστηρίζω Daenerys και Walkers ταυτόχρονα; Υπάρχουν σαφείς διαφορές, αλλά στηρίζονται σε ένα κοινό βασικό στοιχείο: Και οι δύο θέλουν να επιφέρουν στο Westeros μια κάθαρση, να αντικαταστήσουν το σάπιο παλαιό καθεστώς με μια νέα, αδιάφθορη τάξη πραγμάτων.

Οι διαφορές τους είναι ότι η Daenerys είναι πιο αισιόδοξη και θέλει να διατηρήσει το ζωντανό ανθρώπινο είδος ως κυρίαρχο. Αυτό όμως είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί από μόνο του δεν μπορεί παρά να σημαίνει αδικία, πόνο, θάνατο και αντιπαραβαλλόμενους εγωισμούς. Δε λέω ότι θα είναι τα ίδια χάλια με το παλαιό καθεστώς, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι το ανθρώπινο είδος δε σώζεται, πόσο μάλλον όπως παρουσιάζεται στο GoT.

Τα συναισθήματα σου σε σχέση με τους White Walkers είναι φυσιολογικά αλλά τα θεωρώ συναισθηματισμούς και φανμποϊσμούς. No offense mate, αλλά η συμπάθεια μου προς τις συγκεκριμένες ομάδες δεν είναι μια συμπάθεια τύπου Eurovision, καμία σχέση. Δεν είναι η εξελιξη μιας φανταστικής ιστορίας που θέλω να δω ως fanboy. Είναι θέμα ηθικής και πολιτικής ιδεολογίας, και πίστεψε με, δεν είναι ζήτημα συναισθηματικής προτίμισης αυτό.

Κι εγώ σε αυτή τη ζωή έχω δεθεί σε ένα βαθμό με ανθρώπους, πράγματα, εικόνες, αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι το άμεσο τέλος αυτού του είδους είναι η μόνη σίγουρη λύση για τα προβλήματά του. Και το λέω αυτό νιώθοντας συναισθηματικά μπερδεμένος, ένα σφύξιμο μέσα μου. Αλλά δε θέλω να το παρουσιάζω σαν cop out από τις πραγματικές, εν ζωή προσπάθειες για επανάσταση και μεταρρύθμιση. Γι' αυτό και στηρίζω Daenerys, τη στηρίζω σαν μια τελευταία προσπάθεια για ρίξη με το παλαιό καθεστώς.

Ας πολεμίσει αυτή τους White Walkers κι ας νικήσει ο καλύτερος.

Τη στηρίζω όσο θα στήριζα στη γη την αριστερά, δεν πιστεύω βαθειά σε αυτήν, δεν επενδύω ελπίδες σε αυτήν, αλλά τη σέβομαι περισσότερο από το υπάρχον αίσχος. Και αυτή η αριστερά ή οποιαδήποτε καλύτερη τάξη πραγμάτων δεν πρόκειται να έρθει δίχως θυσίες, θυσίες που ακόμα και όσοι τη στηρίζουν θεωρητικά δεν ξέρουν πως θα πρέπει να κάνουν.

Oι Sparrows από την άλλη είναι η χριστιανική πλευρά μου. Αισθητικά, ηθικά και ως προσωπική σύνδεση, τους προτιμάω από οτιδήποτε άλλο και ενώ ρεαλιστικά είμαι υπέρ του διαχωρισμού εκκλησίας-κράτους, θα προτιμούσα να ζω σε θεοκρατούμενη κοινότητα, αρκεί να συμφωνούσα πλήρως με τη θρησκεία να αναγνώριζαμε όλοι μαζί την ουσία και την ηθική της σημασία, έχοντας διαλέξει να ζούμε σε αυτήν και όχι υπό τη μορφή προπαγάνδας εκ μέρους μιας εξουσίας προς ένα αδαές πλήθος. Πάλι τους βρίσκω πολύ βίαιους και οριακά τρελούς για να νιώσω τη γαλήνη που θέλω μαζί τους.

Όλες οι προτιμήσεις μου έχουν ξεκάθαρη λογική σύνδεση πάντως. Η ουσία είναι η θέληση για κάθαρση. Προσωπικά θα ήθελα να δω συνεργασία Daenerys-Sparrows, για ένα καλύτερο αύριο. Αν το μοιραίο είναι να τους φάει όλους η νέκρα, so be it. Εγώ μαζί τους. Ας τελειώσουν όλα.

Τώρα το αν το White walker regime ταυτίζεται όντως με τέλός ή είναι ενδεχομένως μια ακόμα χειρότερη συνέχεια σε ένα σάπιο καθεστώς δε το ξέρω. Δεν είναι ότι τους συμπαθώ ιδιαίτερα για οποιονδήποτε λόγο, έτσι κι αλλιώς είναι οι πιο ασυνείδητοι απ' όλους μέχρι στιγμής. Αλλά είναι τουλάχιστον μια ειλικρινής, φυσική και απόλυτη ασυνειδισία (με τους αρχηγούς τους ακόμα δε ξέρουμε τι παίζει βέβαια). Τους εμπιστεύομαι περισσότερο από τους ανθρώπους πάντως.

 

Δεν μου αρέσει ο Σπουργίτης γιατί βάζει τσεκούρι εκεί που χρειάζεται νυστέρι. Προτιμώ την προσέγγιση των Απρόσωπων που χωρίς να διαφημίζουν την ηθική τους είναι πιο ηθικοί από όλους τους άλλους με εξαίρεση τους Περιπατητές.

Τους οποίους υποστηρίζω εν μέρει λόγω φαμποϊσμού αλλά κυρίως επειδή η δύναμη που τους δόθηκε στην ιστορία είναι τόσο μεγάλη που μόνο με ανατροπή™ μπορούν να ηττηθούν. Κανένας στρατός δεν έχει τα μέσα να τους αντιμετωπίσει και έχουν το πλεονέκτημα ότι θα πολεμάνε σε ευνοϊκό κλίμα. Όχι ότι οι εναπομείναντες άρχοντες ασχολούνται με το ζήτημα των απέθαντων, είναι απορροφημένοι στο μικρόκοσμο της πάλης για εξουσία.

Σωστός, τους είχα ψιλοξεχάσει τους απρόσωπους μιας και δεν κάνουν τόσο αισθητή την παρουσία τους.

Αυτοί πράγματι είναι καλύτεροι από τους Sparrows, αλλά δεν είναι το ίδιο ανθρώπινοι ωστε να ταυτιστεί κανείς πιο άμεσα και να αναγνωρίσει την πολιτική τους θέση. Εφόσον έχουν επαφές με υπερφυσικές δυνάμεις και όλο αυτό το υπεράνω ανατολίτικο στυλ σοφίας, μου είναι πιο δύσκολο να τους προσεγγίσω και να τους κρίνω για τη φιλοσοφία και τις πράξεις τους. Επίσης είναι πολύ πιο αποκομμένοι από τα γεγονότα του Westeros και δε φαίνονται να έχουν την ίδια διάθεση να τα επηρεάσουν άμεσα. Συμφωνώ μαζί τους πάντως, αλλά αυτοί ενδεχομένως με ξεπερνάνε περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη διέξοδο. Δε μου είναι τόσο δύσκολο να αποδεχθώ σαν ιδέα το θάνατο, το τέλος του εαυτού μου και του κόσμου των εαυτών. Είναι πολύ δυσκολότερο να παραμείνω ζωντανός σκοτώνοντας τον εαυτό μου και ό,τι συνδέεται με αυτόν. Παραμένει ηθικό και ανώτερο ως στάση πάντως, σίγουρα.


O6rrvsU.jpg


#212 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 08 August 2015 - 04:26

 

Εντάξει, με τη σύγκριση με Jim Jones το τερμάτισες πάντως. Που τα σκέφτεσαι αυτά ρε Μπινλάντεν; :P

 

 

 

Όχι δουλειά + όχι σχολή + όχι λεφτά για διακοπές + Αύγουστος = άπειρος χρόνος σκέψης για το οτιδήποτε σχετικό με το οτιδήποτε ώστε να συνδεθεί το οτιδήποτε με κάθε σχετικό οτιδήποτε.

 

 

 

Μα γιατί σου κάνει εντύπωση να υποστηρίζω Daenerys και Walkers ταυτόχρονα; Υπάρχουν σαφείς διαφορές, αλλά στηρίζονται σε ένα κοινό βασικό στοιχείο: Και οι δύο θέλουν να επιφέρουν στο Westeros μια κάθαρση, να αντικαταστήσουν το σάπιο παλαιό καθεστώς με μια νέα, αδιάφθορη τάξη πραγμάτων.

 

 

 

Και που το συμπέρανες ακριβώς αυτό για τους White Walkers; Η άσχετη η Daenerys θέλει να επιφέρει στο Westeros μια κάθαρση συνειδητή, γιατί είναι στόχος της να καταστρέψει ή/και να καθαρίσει το σύστημα. Δεν θέλει όμως να σκοτώσει τους πάντες. Οι White Walkers, από την άλλη, δεν δίνουν την παραμικτή δεκάρα για το αν θα υπάρξει κάθαρση στον κόσμο των ανθρώπων, είναι σχεδόν νιχιλιστικά πλάσματα που τους ενδιαφέρει απλώς να καταστρέφουν και να αναπτυχθούν ώστε να καταστρέψουν και άλλο (τουλάχιστον από όσα έχει δείξει η σειρά μέχρι στιγμής). Δεν θέλουν να φέρουν την κάθαρση στο Westeros, αλλά ολοκληρωτική καταστροφή. Κάθαρση =/= ολοκληρωτική καταστροφή. Όταν έχεις καταστρέψει τα πάντα δεν υπάρχει τίποτα ώστε να καθαρθεί.

 

 

 

Οι διαφορές τους είναι ότι η Daenerys είναι πιο αισιόδοξη και θέλει να διατηρήσει το ζωντανό ανθρώπινο είδος ως κυρίαρχο. Αυτό όμως είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί από μόνο του δεν μπορεί παρά να σημαίνει αδικία, πόνο, θάνατο και αντιπαραβαλλόμενους εγωισμούς. Δε λέω ότι θα είναι τα ίδια χάλια με το παλαιό καθεστώς, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι το ανθρώπινο είδος δε σώζεται, πόσο μάλλον όπως παρουσιάζεται στο GoT.

 

 

 

Αυτό είναι πολύ διαφορετικό από το ότι οι "White Walkers θα επιφέρουν την κάθαρση". To αν το ανθρώπινο είδος σώζεται ή όχι είναι άλλη ιστορία, οι White Walkers δεν έχουν συνειδητά την πρόθεση να το κάνουν αυτό, πάντως.

 

 

 

Τα συναισθήματα σου σε σχέση με τους White Walkers είναι φυσιολογικά αλλά τα θεωρώ συναισθηματισμούς και φανμποϊσμούς. No offense mate, αλλά η συμπάθεια μου προς τις συγκεκριμένες ομάδες δεν είναι μια συμπάθεια τύπου Eurovision, καμία σχέση. Δεν είναι η εξελιξη μιας φανταστικής ιστορίας που θέλω να δω ως fanboy. Είναι θέμα ηθικής και πολιτικής ιδεολογίας, και πίστεψε με, δεν είναι ζήτημα συναισθηματικής προτίμισης αυτό.

 

 

 

Κάτσε ρε Kamui, δεν μπορείς να λες αυτά που λέει φανμποισμούς και συναισθηματισμούς αλλά εσύ να απαντάς λίγο-πολύ "εγώ δεν είμαι φανμπόυ επειδή δεν έχει να κάνει με συναισθηματική προτίμησηςή επειδή μου αρέσει αλλά λόγω πολιτικής και ηθικής ιδεολογίας". ΝΑΙ, για εσένα είναι θέμα προτίμησης και σου αρέσει επειδή είναι θέμα πολιτικής και ηθικής ιδεολογίας. Είσαι fanboy πιθανόν για άλλους λόγους από ότι είναι ο Gunsmasha αλλά από την στιγμή που μιλάμε για ένα καλλιτεχνικό έργο φαντασίας εσύ, εγώ, ο Gunsmasha και οποιοσδήποτε άλλος παίρνει το μέρος φανταστικών χαρακτήρων αρκετά ώστε να τους υπερασπιζεται με επιχειρήματα στις τρεις και τις τέσσερις τα χαράματα, λίγο-πολύ fanboy θεωρείτε. :P Μην θεωρείς εσφαλμένα ότι η λέξη fanboy έχει αρχικώς την αρνητική χροιά που της έχει δοθεί σήμερα. Αυτό που θέλω να πω είναι να μην πέφτεις στην παγίδα των double standards, την στιγμή μάλιστα που ο Gunsmasha απλώς είπε (λιγάκι άκομψα ίσως) την λογική άποψή του θέτοντας μια εξίσου λογική απορία.

 

 

 

Κι εγώ σε αυτή τη ζωή έχω δεθεί σε ένα βαθμό με ανθρώπους, πράγματα, εικόνες, αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι το άμεσο τέλος αυτού του είδους είναι η μόνη σίγουρη λύση για τα προβλήματά του. Και το λέω αυτό νιώθοντας συναισθηματικά μπερδεμένος, ένα σφύξιμο μέσα μου. Αλλά δε θέλω να το παρουσιάζω σαν cop out από τις πραγματικές, εν ζωή προσπάθειες για επανάσταση και μεταρρύθμιση.

 

 

 

Εδώ τα μπερδεύεις λίγο, ειλικρινά. Μιλάς φαντάζομαι για τον πραγματικό κόσμο, και τον μπλέκεις σε μια συζήτηση για έναν φανταστικό κόσμο στον οποίο μια τύπισσα έχει τρία ιπτάμενα οργανικα φλογοβόλα, ένας στρατός από ζόμπι κατεβαίνει για να τους φάει όλους, ενώ η μαγεία είναι αληθινή. Μπορούμε να σύζητήσουμε άπειρα αν θες το θέμα της σωτηρίας του ανθρώπινου είδους για τον πραγματικό κόσμο, αλλά για τον κατασκευασμένο κόσμο ενός μυθιστορήματος και μιας σειράς νιώθω ότι το σκέφτεσε υπερβολικά πολύ.

 

 

 

Όλες οι προτιμήσεις μου έχουν ξεκάθαρη λογική σύνδεση πάντως. Η ουσία είναι η θέληση για κάθαρση. Προσωπικά θα ήθελα να δω συνεργασία Daenerys-Sparrows, για ένα καλύτερο αύριο. Αν το μοιραίο είναι να τους φάει όλους η νέκρα, so be it. Εγώ μαζί τους. Ας τελειώσουν όλα.

 

 

 

Οι White Walkers δεν συμβολίζουν την κάθαρση. Ένα delete button δεν είναι κάθαρση, εξήγησα γιατί.

 

 

Προσωπικά, είμαι με τον Gunsmasha στο θέμα των White Walkers, χωρίς να έχει να κάνει με ιδεολογίες ή με το τι θα κάνει ή δεν θα κάνει η Daenerys (που θεωρώ τον χειρότερα γραμμένο χαρακτήρα της σειράς) στο ανθρώπινο κατεστημένο της σειράς αλλά από συγγραφικής άποψης και μόνο. Θα είναι το υπέρτατο αντικλιμακτικό και ανούσιο φινάλε να τελειώσει μια ιστορία απλώς με την καταστροφή των πάντων, θα είναι λες και είδα οκτώ σεζόν στις οποίες προσπάθησα να δεθώ με τους χαρακτήρες, τα βάσανα και τις περιπέτειές τους, μόνο και μόνο για να μου δείξουν στο τέλος κάτι άγευστο και άοσμο από το οποίο δεν θα μπορεί να βγει κανένα απολύτως λογικό συμπέρασμα. Θα είναι μια μπαρούφα αντίστοιχη του φινάλε του Lost. Θέλω ένα φινάλε γκρίζο και αμφιλεγόμενο από το οποίο θα μπορέσει ο καθένας μας να βγάλει το δικό του συμπέρασμα. Θέλω ένα φινάλε "open to interpretation". Το να αποδειχθεί στο τέλος ότι όλα εξαρχής ήταν μάταια και πως ό,τι είδα ήταν απλώς μια τεράστια αντίστροφη μέτρηση μιας βόμβας που σκάει και που δεν μπορούσε ποτέ κανείς να σταματήσει, συγγνώμη αλλά δεν είναι κάτι τέτοιο. Ακόμα και αν αποφασίσουν σε ένα "ματαιότης ματαιοτήτων, τα πάντα ματαιότης" φινάλε, υπάρχουν πολύ πιο κομψοί και όμορφοι τρόποι για να το πραγματοποιήσουν.


Edited by Osama Bin Laden, 08 August 2015 - 11:58.


#213 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 08 August 2015 - 10:31

 

Ειλικρινώς, είμαι fanboy της Denearys με την έννοια ότι προτειμώ την ίδια, το τι αντιπροσωπεύει και πως το έχει πετύχει μέχρι εδώ. Σε καμιά περίπτωση δεν θα είμαι ο τύπος που θα υπερασπίσει την κάθε ανόητη επιλογή της μέχρι θανάτου ή κηρύττω σε όλους της λατρεία προς το πρόσωπο της. Οπότε, ναι, είμαι fanboy με την θετική του έννοια, σε καμιά περίπτωση όπως έχει καταλήξει στις μέρες μας.

 

Αυτό για να ξεκαθαρίσω πως η άποψη μου δεν είναι αντικειμενική. Όμως και πάλι. Η απέχθεια μου προς το υποκείμενο τέλος περί Περπατητών δεν έχει καμία σχέση με τις προτιμήσεις μου. Δεν με νοιάζει αν η Σέρσευ μαζέψει στρατό, τους νικήσει όλους και οι Λάννιστερς κυριαρχήσουν για 400 χρόνια. Επίσης, κανένα θέμα αν οι πλεκτάνες του Μικροδάχτυλου τον οδηγήσουν ως και το στέμμα ή αν ο Ράμσευ καταλήξει στο τέλος να είναι ο ένας και μοναδικός βασιλιάς επειδή έτσι (αυτό θα ήταν αφασία πάντως)! Θα ήμουν δυσαρεστημένος ίσως αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα είχα πρόβλημα.

Αλλά τώρα, σοβαρά, να πεθάνουν όλοι? ΛοΛ! Είμαι επίσης φαν της ''ματαιότητας'' στην λογοτεχνία που λέει ο Οσάμα, όχι έτσι όμως. Όχι έτσι, όταν το έργο το κάθε άλλο παρά αυτό σου έχει προμυνήσει. Θα είναι ακριβώς όπως το Lost μετά τις 2-3 πρώτες σεζόν. Νόμιζα πως θα δω κάτι άλλο όταν το ξεκίνησα.

 

Τέλος πάντων. Επειδή αυτά που λέμε παραμένουν υποθέσεις και ο Μάρτιν να γελάει μπροστά στον υπολογιστή του ενώ γράφει την ιστορία εγώ δεν θα το συνεχίσω. Δεν υπάρχει ανώτερη ηθική στους Λευκούς. Αν ήταν άνθρωποι θα ήταν αντίστοιχοι των Χιτλερικών που ξεπάστρεφαν πληθυσμούς εθνών για να ''καθαρίσει το τοπίο''. Επειδή είναι τέρατα τους συγχωρείτε να είναι απάνθρωποι αλλά όχι και να μας εκμηδενίσουν από πάνω επειδή εμφανίστηκαν σε δύο σκηνές μέσα στις πέντε σεζόν. Αυτό δεν είναι κάθαρση.

 

Οι Απρόσωποι από την άλλη, με την ιδεολογία και την προσέγγιση τους μπορούν να χαρακτηριστούν ως οργάνωση με ανώτερη φιλοσοφία και ηθικές σκέψεις, με τους θανάτους που έρχονται από το χέρι τους (με εξαίρεση κάποιες περιπτώσεις καθώς μην ξεχνάμε είναι δολοφόνοι οι άνθρωποι) να οδηγούν στην κάθαρση/εξιλέωση μιας κατάστασης.

 

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#214 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 10 August 2015 - 00:58

Όχι δουλειά + όχι σχολή + όχι λεφτά για διακοπές + Αύγουστος = άπειρος χρόνος σκέψης για το οτιδήποτε σχετικό με το οτιδήποτε ώστε να συνδεθεί το οτιδήποτε με κάθε σχετικό οτιδήποτε.

 

Youtube Video

 

 

Και που το συμπέρανες ακριβώς αυτό για τους White Walkers; Η άσχετη η Daenerys θέλει να επιφέρει στο Westeros μια κάθαρση συνειδητή, γιατί είναι στόχος της να καταστρέψει ή/και να καθαρίσει το σύστημα. Δεν θέλει όμως να σκοτώσει τους πάντες. Οι White Walkers, από την άλλη, δεν δίνουν την παραμικτή δεκάρα για το αν θα υπάρξει κάθαρση στον κόσμο των ανθρώπων, είναι σχεδόν νιχιλιστικά πλάσματα που τους ενδιαφέρει απλώς να καταστρέφουν και να αναπτυχθούν ώστε να καταστρέψουν και άλλο (τουλάχιστον από όσα έχει δείξει η σειρά μέχρι στιγμής). Δεν θέλουν να φέρουν την κάθαρση στο Westeros, αλλά ολοκληρωτική καταστροφή. Κάθαρση =/= ολοκληρωτική καταστροφή. Όταν έχεις καταστρέψει τα πάντα δεν υπάρχει τίποτα ώστε να καθαρθεί.

 


 

Αυτό είναι πολύ διαφορετικό από το ότι οι "White Walkers θα επιφέρουν την κάθαρση". To αν το ανθρώπινο είδος σώζεται ή όχι είναι άλλη ιστορία, οι White Walkers δεν έχουν συνειδητά την πρόθεση να το κάνουν αυτό, πάντως.

 

 

 

Μα ακριβώς επειδή θεωρώ ότι το ανθρώπινο είδος δε σώζεται κάνω αυτή την ταύτιση. Η καταστροφή της ανθρωπότητας είναι κάθαρση του κόσμου από το ανθρώπινο στοιχείο, τη ρίζα του προβλήματος. Οι white walkers δε ξέρω αν θα καταστρέψουν τα πάντα ή αν θα λειτουργήσουν ως διαφορετικές μορφές ζωής, ή αν θα φτιάξουν το έδαφος για τη δημιουργία μιας νέας μορφής ζωής ή νέας ανθρωπότητας. Θα δείξει. Το θέμα είναι ότι λαμβάνω την κάθαρση ως κάτι που αφορά μια πραγματικότητα πέρα από την ανθρωπότητα, της οποίας η ανθρωπότητα είναι το πιο βρώμικο στοιχείο, γι' αυτό και δεν προϋποθέτει την επιβίωσή της για να παραμένει κάθαρση.

 

 

 

Κάτσε ρε Kamui, δεν μπορείς να λες αυτά που λέει φανμποισμούς και συναισθηματισμούς αλλά εσύ να απαντάς λίγο-πολύ "εγώ δεν είμαι φανμπόυ επειδή δεν έχει να κάνει με συναισθηματική προτίμησηςή επειδή μου αρέσει αλλά λόγω πολιτικής και ηθικής ιδεολογίας". ΝΑΙ, για εσένα είναι θέμα προτίμησης και σου αρέσει επειδή είναι θέμα πολιτικής και ηθικής ιδεολογίας. Είσαι fanboy πιθανόν για άλλους λόγους από ότι είναι ο Gunsmasha αλλά από την στιγμή που μιλάμε για ένα καλλιτεχνικό έργο φαντασίας εσύ, εγώ, ο Gunsmasha και οποιοσδήποτε άλλος παίρνει το μέρος φανταστικών χαρακτήρων αρκετά ώστε να τους υπερασπιζεται με επιχειρήματα στις τρεις και τις τέσσερις τα χαράματα, λίγο-πολύ fanboy θεωρείτε. :P Μην θεωρείς εσφαλμένα ότι η λέξη fanboy έχει αρχικώς την αρνητική χροιά που της έχει δοθεί σήμερα. Αυτό που θέλω να πω είναι να μην πέφτεις στην παγίδα των double standards, την στιγμή μάλιστα που ο Gunsmasha απλώς είπε (λιγάκι άκομψα ίσως) την λογική άποψή του θέτοντας μια εξίσου λογική απορία.

 

 

Δε μου φάνηκε το ίδιο λογική, αυτό είναι το θέμα. Έχει διαφορά να προσπαθεί κανείς να ελέγξει τη ροή μιας ιστορίας με βάση το πώς θα τον ψυχαγωγήσει περισσότερο ή το πώς θα δικαιώσει την υπόλοιπη πορεία της από το να προσπαθεί κανείς να την αντιμετωπίσει ως μια πραγματικότητα που μπορεί να ερμηνευτεί με τα ίδια φιλοσοφικά κριτήρια με αυτή στην οποία ζούμε. Αυτό το πιστεύω γενικά και προσπαθώ να το αποδείξω, εγώ μπορεί να αποτυγχάνω αλλά θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός αισθητικών κριτηρίων.

 

 

Εδώ τα μπερδεύεις λίγο, ειλικρινά. Μιλάς φαντάζομαι για τον πραγματικό κόσμο, και τον μπλέκεις σε μια συζήτηση για έναν φανταστικό κόσμο στον οποίο μια τύπισσα έχει τρία ιπτάμενα οργανικα φλογοβόλα, ένας στρατός από ζόμπι κατεβαίνει για να τους φάει όλους, ενώ η μαγεία είναι αληθινή. Μπορούμε να σύζητήσουμε άπειρα αν θες το θέμα της σωτηρίας του ανθρώπινου είδους για τον πραγματικό κόσμο, αλλά για τον κατασκευασμένο κόσμο ενός μυθιστορήματος και μιας σειράς νιώθω ότι το σκέφτεσε υπερβολικά πολύ.

 

 

Μα ο κατασκευασμένος κόσμος μιμείται σε μεγάλο βαθμό τον πραγματικό. Φιλοσοφικά, δε νομίζω ότι οι δράκοι, η μαγεία και οι White Walkers αλλάζουν ριζικά τη δομή του κόσμου του Westeros. Ακόμα και να μην υπήρχε σε αυτό το βαθμό μίμηση, εμείς αν θέλουμε να σκεφτούμε θα το κάνουμε με βάση αυτά που μπορούμε να σκεφτούμε στη δική μας ζωή, αλλιώς γίνεται τόσο ανοιχτό το θέμα που δεν υπάρχει και χώρος για κουβέντα.
 

 

Προσωπικά, είμαι με τον Gunsmasha στο θέμα των White Walkers, χωρίς να έχει να κάνει με ιδεολογίες ή με το τι θα κάνει ή δεν θα κάνει η Daenerys (που θεωρώ τον χειρότερα γραμμένο χαρακτήρα της σειράς) στο ανθρώπινο κατεστημένο της σειράς αλλά από συγγραφικής άποψης και μόνο. Θα είναι το υπέρτατο αντικλιμακτικό και ανούσιο φινάλε να τελειώσει μια ιστορία απλώς με την καταστροφή των πάντων, θα είναι λες και είδα οκτώ σεζόν στις οποίες προσπάθησα να δεθώ με τους χαρακτήρες, τα βάσανα και τις περιπέτειές τους, μόνο και μόνο για να μου δείξουν στο τέλος κάτι άγευστο και άοσμο από το οποίο δεν θα μπορεί να βγει κανένα απολύτως λογικό συμπέρασμα. Θα είναι μια μπαρούφα αντίστοιχη του φινάλε του Lost. Θέλω ένα φινάλε γκρίζο και αμφιλεγόμενο από το οποίο θα μπορέσει ο καθένας μας να βγάλει το δικό του συμπέρασμα. Θέλω ένα φινάλε "open to interpretation". Το να αποδειχθεί στο τέλος ότι όλα εξαρχής ήταν μάταια και πως ό,τι είδα ήταν απλώς μια τεράστια αντίστροφη μέτρηση μιας βόμβας που σκάει και που δεν μπορούσε ποτέ κανείς να σταματήσει, συγγνώμη αλλά δεν είναι κάτι τέτοιο. Ακόμα και αν αποφασίσουν σε ένα "ματαιότης ματαιοτήτων, τα πάντα ματαιότης" φινάλε, υπάρχουν πολύ πιο κομψοί και όμορφοι τρόποι για να το πραγματοποιήσουν.

 

 

Παραμένει μια πολύ λογική καταληξη όμως, και πολύ ουσιαστική κατά τη γνώμη μου. Γιατί όλοι μας μεγαλώνουμε νομίζοντας πως είμαστε το κέντρο του κόσμου, βιώνοντας πόνους χαρές και ένα σωρό πράγματα και μαθαίνοντας να φιλτράρουμε την πραγματικότητα με βάση τις δικές μας εντυπώσεις. Η πραγμάτικότητα όμως δε λειτουργεί με βάση τις δικές μας εντυπώσεις, η πραγματικότητα μπορεί να βρίσκεται σε πλήρη αντίφαση (όχι αντίθεση απαραίτητα) με αυτές, και να μην το έχουμε καταλάβει. Μάλιστα, να μην μπορούσαμε να το καταλάβουμε ποτέ. Κάποια στιγμή μπορεί και αυτός ο κόσμος να τελειώσει με τρόπο που οι επιστήμονες δεν κατάφεραν ποτέ να προβλέψουν και να μην υπάρχουμε καν εμείς για να δώσουμε interpretation στο γεγονός αυτό.

Για μένα, η αποδοχή των White Walkers ως πιθανή καταλυτική υπερδύναμη είναι συμβολίζει κατά κάποιο τρόπο τη συνειδητοποίηση του παράλογου, χωρίς την προοπτική μιας εξυγίανσης της ζωής, ίσως η μόνη σοβαρή προοπτική να είναι το τέλος της. Είναι εκεί που ο υπαρξιστής σκοτώνει το Σύσσιφο, τον πετάει από το βράχο μαζί με την κοτρώνα του και λέει "δεν έχει σημασία". Η ζωή έτσι κι αλλιώς για μας συνεχίζεται, ή μάλλον έτσι νομίζουμε μέχρι αποδείξεως του εναντίου, οπότε η κατάληξη μιας ιστορίας δεν είναι ένα απόλυτο τίποτα, γιατί μας οδηγεί σε μια συνειδητοποίηση, προσπαθεί τουλάχιστον. Εγώ δεν πιστεύω πώς μια τέτοια κατάληξη είναι η μόνη που μπορώ να δεχτώ, αλλά τη δέχομαι και την εκτιμώ ως εκδοχή της πραγματικότητας για λόγους που έχω εξηγήσει. Στην πραγματικότητα δε με ενδιαφέρει και τόσο. Με ενδιαφέρει κυρίως να η  κατάληξη να μην είναι παράλογη και ωραιοποιημένη. Οι White Walkers είναι κάτι άλλο, κάτι σαν εξιδανίκευση του παράλογου, πράγμα που δεν υπάρχει, που οδηγεί στη συνειδητοποίηση του α-λογου, του προβλήματος των ανθρώπων που δε βγαίνει ποτέ αρκετά προς τα έξω για να τους καταστρέψει, αλλά τους τρώει σιγά σιγά διαιωνίζοντας τη φρίκη. Οι White Walkers είναι η έκριξη αυτού του πυρινικού στοιχείου χωρίς τα υπόλοιπα μπιχλιμπίδια, η συνειδητοποιησή του.

 

 

 

Ειλικρινώς, είμαι fanboy της Denearys με την έννοια ότι προτειμώ την ίδια, το τι αντιπροσωπεύει και πως το έχει πετύχει μέχρι εδώ. Σε καμιά περίπτωση δεν θα είμαι ο τύπος που θα υπερασπίσει την κάθε ανόητη επιλογή της μέχρι θανάτου ή κηρύττω σε όλους της λατρεία προς το πρόσωπο της. Οπότε, ναι, είμαι fanboy με την θετική του έννοια, σε καμιά περίπτωση όπως έχει καταλήξει στις μέρες μας.

 

Αυτό για να ξεκαθαρίσω πως η άποψη μου δεν είναι αντικειμενική. Όμως και πάλι. Η απέχθεια μου προς το υποκείμενο τέλος περί Περπατητών δεν έχει καμία σχέση με τις προτιμήσεις μου. Δεν με νοιάζει αν η Σέρσευ μαζέψει στρατό, τους νικήσει όλους και οι Λάννιστερς κυριαρχήσουν για 400 χρόνια. Επίσης, κανένα θέμα αν οι πλεκτάνες του Μικροδάχτυλου τον οδηγήσουν ως και το στέμμα ή αν ο Ράμσευ καταλήξει στο τέλος να είναι ο ένας και μοναδικός βασιλιάς επειδή έτσι (αυτό θα ήταν αφασία πάντως)! Θα ήμουν δυσαρεστημένος ίσως αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα είχα πρόβλημα.

Αλλά τώρα, σοβαρά, να πεθάνουν όλοι? ΛοΛ! Είμαι επίσης φαν της ''ματαιότητας'' στην λογοτεχνία που λέει ο Οσάμα, όχι έτσι όμως. Όχι έτσι, όταν το έργο το κάθε άλλο παρά αυτό σου έχει προμυνήσει. Θα είναι ακριβώς όπως το Lost μετά τις 2-3 πρώτες σεζόν. Νόμιζα πως θα δω κάτι άλλο όταν το ξεκίνησα.

 

Τέλος πάντων. Επειδή αυτά που λέμε παραμένουν υποθέσεις και ο Μάρτιν να γελάει μπροστά στον υπολογιστή του ενώ γράφει την ιστορία εγώ δεν θα το συνεχίσω. Δεν υπάρχει ανώτερη ηθική στους Λευκούς. Αν ήταν άνθρωποι θα ήταν αντίστοιχοι των Χιτλερικών που ξεπάστρεφαν πληθυσμούς εθνών για να ''καθαρίσει το τοπίο''. Επειδή είναι τέρατα τους συγχωρείτε να είναι απάνθρωποι αλλά όχι και να μας εκμηδενίσουν από πάνω επειδή εμφανίστηκαν σε δύο σκηνές μέσα στις πέντε σεζόν. Αυτό δεν είναι κάθαρση.

 

Οι Απρόσωποι από την άλλη, με την ιδεολογία και την προσέγγιση τους μπορούν να χαρακτηριστούν ως οργάνωση με ανώτερη φιλοσοφία και ηθικές σκέψεις, με τους θανάτους που έρχονται από το χέρι τους (με εξαίρεση κάποιες περιπτώσεις καθώς μην ξεχνάμε είναι δολοφόνοι οι άνθρωποι) να οδηγούν στην κάθαρση/εξιλέωση μιας κατάστασης.

 

 

Το τέλος περί Περπατητών δεν έιναι υποκειμενικό όμως. Δεν είναι το ίδιο υποκειμενικό με τα υπόλοιπα. Είναι ο θάνατος της υποκειμενικότητας. Εκεί που τα ολοκληρωμένα αλλά μέτρια υποκείμενα σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Παραδίδονται στην πυρινική δύναμη του ασυνειδήτου, που δε χωράει σε υποκείμενα, τα ξεπερνάει όλα.

Συμφωνώ στο ότι είναι καλό να δεχόμαστε και καταλήξεις που δεν προτιμάμε, αλλά αυτή την πεισματική μη αποδοχή του συγκεκριμένου τέλους τη θεωρώ αδυναμία. Πιστεύω ότι οι σεναριογράφοι που παίρνουν τέτοιες αποφάσεις είναι τίμιοι και ειλικρινείς. Σεναριογράφοι που σε εξαπατούν με αυτό τον τρόπο δηλαδή. Ναι, και στη ζωή αλλιώς ξεκινάς και αλλού καταλήγεις. Είναι σαν τον έρωτα. Σε αφήνει να νομίζεις διάφορα μέχρι που βγαίνει το τέρας, και μετά τίποτα. Ένα κενό. Ο συγγραφέας που κατασκευάζει μια τέτοια πραγματικότητα με ρεαλιστικό και λογικό τρόπο είναι πολύ τίμιος κατά τη γνώμη μου. Γιατί σκοτώνει την πλαστικούρα της φαντασίωσης, ενός ερωτισμού με τις εικόνες των ανθρώπων που στην πραγματικότητα μάλλον σε κενό θα κατέληγε. Αλλά η ασφαλής απόσταση μιας ιστορίας διαιωνίζει ευκολότερα τις φαντασιώσεις. Ε εκεί έρχεται ο σεναριογράφος και σου λέει "όνειρο ήταν, πέρασε, ξύπνα τώρα". Δε χρειάζεται να σου αρέσει. Εγώ το θεωρώ τίμιο μέσα στην ατιμίά του.

 

Οι White Walkers δεν δίνουν πακέτα διακοπών ούτε συνταγές μαγειρικής και συμβουλές ανατροφής παιδιών ταυτόχρονα όμως. Οι White Walkers δε γυρνάνε από τα στρατόπεδα συγκέντρωσης στα ψηλοτάβανα σπίτια τους για να δουν τις χαρούμενες, αισιόδοξες οικογένειες τους και να παίξουν με τα όμορφα ξανθά παιδάκια τους. Οι White Walkers δεν είναι υποκριτές, ούτε καθαρίζουν μέρη του ίδιου τους του είδους για να πιστέψουν ότι είναι ανώτεροι. Οι White Walkers αφήνουν την ίδια τη φύση τους να τους κάνει αδιάβλητους απ' όσα σαπίζουν την ανθρώπινη κοινωνία, εκμεταλλεύονται αυτή τη δύναμη, μια δύναμη βέβαια, εν μέρει α-λογη, που να μη στηρίζεται σε κάτι που έκαναν για να την αποκτήσουν, και σπείρουν το θέλημα τους σε έναν κόσμο για τον οποίο δεν έχουν κανένα λόγο να νιώθουν συμπόνια. Οι White Walkers δεν είναι ναζί. Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απλοί βέβαια, έχουν κι αυτοί την ιεραρχία τους, και τον βασιλιά τους. Δε ξέρουμε ακόμα ούτε πώς ακριβώς φτιάχτηκαν ούτε γιατί, ούτε αν υπάρχει γιατί.


O6rrvsU.jpg


#215 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1,175 posts

Posted 25 August 2015 - 21:55

Παιδιά ξέρετε κανένα greek tracker για να κατεβάσω την σειρά με ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΟΥΣ υπότιτλους?

Ή έχετε κάποιο λίνκ?

Τονίζω ότι θέλω με ενσ. ελληνικούς υπότιτλους.


Posted Image

#216 Zane

Zane

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 06 September 2015 - 18:44

 Είδα τα 3 last eps μαζεμένα, ok είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές, για να πω την αλήθεια περίμενα πολύ χειρότερα. Εκτός βέβαια απ τις Sand Snakes, δεν περίμενα πιστή μεταφορά (κάτι που θα ήταν από εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατο anyway αφού το πλαίσιο της σειράς διαφέρει κατά πολύ απ τα βιβλία), αλλά πραγματικά ρε παιδί μου πιο καρικατούρες δεν μπορούσαν να τις κάνουν?

 

 

 

Eπίσης μια παρατήρηση, σχετικά από μια συζήτηση που είδα τώρα στα τελευταία ποστς  του θρεντ (με καθυστέρηση ενός μήνα but w/e). Οι white walkers μόνο από άποψη εμφάνισης και δυνάμεων διαφέρουν από τους ανθρώπους. Από άποψη ουσίας είναι το ίδιο, αφού έχουν το ίδιο ειδολογικό χαρακτηριστικό που δεν συναντάται στα ζώα: να θέτουν ως αντικείμενο της βούλησης και της συνείδησής τους την ίδια τους την δραστηριότητα, πράγμα που τους επιτρέπει να υπερβαίνουν την μερικότητα των συνθηκών που βρίσκονται και έτσι να αντιλαμβάνονται τον κόσμο ως γενικότητα και να θέτουν στόχους επί αυτού (στην περίπτωση τους στόχος είναι, τουλάχιστον φαινομενικά, να τους κάνουν όλους wights ή να τους σκοτώσουν) καθώς και συνειδητή χρησιμοποίηση μεθόδων για αυτούς τους στόχους (π.χ σχέσεις ανταλλαγής με Craster). Αυτοί που δεν είναι άνθρωποι είναι τα wights, δηλαδή τα ζόμπια που δημιουργούνται και ελέγχονται από τους white walkers

'Αμα οι white walkers νικήσουν και κάνουν όλους τους ανθρώπους ζόμπια, ουσιαστικά θα έχουμε λιγότερους ανθρώπους, όχι καταστροφή της ανθρωπότητας. Εκτός και αν μετά αυτοκτονήσουν ή μετατρέψουν και τους ίδιους σε ζόμπια. Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα έχουμε κάποιου είδους νέα ηθική αλλά την καταστροφή της αφού δεν νοείται ηθική έξω από την ανθρωπότητα. Ηθικότητα και κοινωνικότητα είναι συνυφασμένες και αλληλοεξαρτόμενες έννοιες, εφόσον κάθε ομάδα (με τον ευρύ ορισμό) είναι ουσιαστικά μια κοινότητα ανθρώπων με γενικά κοινές αξίες, συναισθήματα και πεποιθήσεις, παρά τις διάφορες εκφάνσεις τους. Αφηρημένες και πάντα ιστορικά καθορισμένες έννοιες όπως ηθική, δικαιοσύνη κτλ δεν υπάρχουν έξω από τις ανθρώπινες ομάδες.

Ι mean, μπορώ να καταλάβω κάποιος να θέλει να ψοφήσουν όλοι οι άνθρωποι στην σειρά, για τον οποιοδήποτε δικό του λόγο, αλλά, συνοψίζοντας, αυτό δεν συνεπάγεται ούτε κάθαρση ούτε τίποτα περισσότερο από α) νέα ή και ίδια κοινωνική οργάνωση (δεν έχουμε ακόμα κάποιο στοιχείο για το ποια θα είναι τα σχέδια των white walkers άμα πετύχουν τον στόχο τους) με λιγότερους ανθρώπους ή β) αφανισμό της ανθρωπότητας και μετά...τίποτα.

Βασικά οι white walkers είναι ένα ακόμα ανθρώπινο στρατόπεδο, όπως και οι νάνοι ή τα ξωτικά σε άλλες σειρές φαντασίας που μόνο επιφανειακά διαφέρουν απ τους ανθρώπους, για το οποίο όμως δεν έχουμε προς το παρόν κανένα στοιχείο για τα αίτια των πράξεών του ή για τους τελικούς σκοπούς του. Αφήνοντας απ έξω την άποψή μου για το πόσο επιφέρεις κάθαρση με το να τους σφάζεις όλους αδιακρίτως ή περί ματαιότητας ανθρώπινης ύπαρξης κτλ


Γεια σου και σένα Γιώργη Γουλάρα...Posted Image

#217 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 06 September 2015 - 19:06

Άρα πρέπει να είμαστε με τα ζόμπια και να ελπίζουμε σε απελευθέρωσή τους από τον ζυγό των white walkers. Zombies of westeros unite!


Edited by Gilmaru, 06 September 2015 - 19:07.


#218 Zane

Zane

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 06 September 2015 - 20:19

Με τα ζόμπια και τα wyverns. Οι δράκοι δεν μετράνε, διαφθάρθηκαν απ τους ανθρώπουςicon10.gif


Γεια σου και σένα Γιώργη Γουλάρα...Posted Image

#219 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 06 September 2015 - 20:49

Which reminds me, τεχνικώς, οι δράκοι του ASOIAF δεν είναι μεγάλα Wyverns;



#220 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 06 September 2015 - 20:57

Which reminds me, τεχνικώς, οι δράκοι του ASOIAF δεν είναι μεγάλα Wyverns;

 

Οι δράκοι του ASOIAF είναι δράκοι επειδή ο Martin είπε ότι είναι δράκοι. Δεν υπάρχει "τεχνικώς". :P



#221 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 06 September 2015 - 21:05

Wyverns, τα wyverns πάντα ήταν ποιο γαμάτα από τους δράκους.

 

Εξαιρείται ο άσπρος δράκος με τα μπλε μάτια.


qzMHWHd.png


#222 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 06 September 2015 - 21:46

Οι δράκοι του ASOIAF είναι δράκοι επειδή ο Martin είπε ότι είναι δράκοι. Δεν υπάρχει "τεχνικώς". :P

 

Wyverns είναι.



#223 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 06 September 2015 - 22:16

Wyverns είναι.

 

Όχι, δράκοι είναι.



#224 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 06 September 2015 - 22:19

Μεταλλαγμένες πεταλούδες είναι.



#225 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 06 September 2015 - 23:02

drogon.png

36edcda36ec4dced844d9ba67d72dbbc.jpg

 





Also tagged with one or more of these keywords: game of thrones, a song of ice and fire, spoilers, δράκοι βυζά και ζόμπια, ουπς αυτό ήταν spoiler