Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Captain America : The Winter Soldier

Murica Fuck Yeah

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 10 April 2014 - 13:01

jnpDWcp.jpg

 

 

Λοιπόν, θεωρώ ότι αυτό το τρελό palladin αγόρι δεν έχει την αγάπη που του αξίζει παρότι No. 1 στο box office για αυτό θα του κάνω ένα thread, να μην παραπονιέται ~το χρυσό μου~

 

 

~Υπόθεση~

 

Είναι λίγο δύσκολο να μιλήσω για την υπόθεση χωρίς spoilers οπότε θα μείνω στα πολύ πολύ βασικά. Ο Steve Rogers aka Captain America ~fuck yeah~ προσπαθεί να προσαρμοστεί στον 21ο αιώνα με τα νέα ήθη και έθιμα (βλ. internet) και βρίσκεται αντιμέτωπος με έναν παλιό εχθρό σε μια ταινία που δύσκολα ξεχωρίζεις τον εχθρό από φίλο. Οι επιπτώσεις θα είναι κατακλυσμικές, θα έλεγα, με το τοπίο στο σύμπαν των avengers να αλλάζει ολοσχερώς.  Μαζί του η Black Widow, η οποία ευτυχώς δεν ήταν απλά διακοσμητική αν και δεν μπορέσαμε να αποφύγουμε τα γνωστά ζουμ σε επίμαχα μέρη του σώματος ενώ ο Captain όντας το σεμνότυφο αγόρι που όλοι ξέρουμε έδειξε πολύ λιγότερα από τον Thor που ευκαιρία έψαχνε να ξεβρακωθεί. Επίσης το αγόρι μας ψάχνει κοπέλα για σοβαρή σχέση αλλά δυσκολεύεται και πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο. Τα υπόλοιπα να πάτε στο σινεμά να τα δείτε, δεν κάνω spoilers εγώ, δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος, άλλωστε.

 

 

Youtube Video

 

 

 

~Εντυπώσεις~

 

Ομολογώ ότι η πρώτη ταινία δεν με ξετρέλανε αν και πέρασε ευχάριστα το δίωρο (στο σπίτι, όταν την κατέβασα :P) Τη δεύτερη ταινία πήγα να τη δω σε μια απόφαση της στιγμής και για τον πιο χαζό-μπερδεμένο λόγο. Όσοι παρακολουθούν ακόμα το Marvel's agents of S.H.E.I.L.D. (κανείς?) θα νιώσουν τον πόνο μου. Ανακάλυψα λοιπόν χθες ότι το νέο επεισόδιο της σειράς ήταν τίγκα στα spoilers για την ταινία, καθώς όπως προείπα αλλάζουν άρδην τα πράγματα όπως τα ξέραμε στην ΑΣΠΙΔΑ (lol), επομένως βρέθηκα αντιμέτωπη με δύο επιλογές. Ή να πάω να δω την ταινία ή να σταματήσω την σειρά. Παρότι φλέρταρα αρκετά με το δεύτερο τελικά διάλεξα το πρώτο και δεν το μετάνιωσα διόλου. Η ταινία είχε όλα όσα περιμένει κανείς από μια ταινία Marvel. Αστείες ατάκες, Stan Lee cameo, καταιγιστική δράση, ξύλο, άπειρες καταστροφές, ωραίους "κακούς", ξύλο, ανατροπές, διαπλοκή και ξύλο.

 

Ειχε τρύπες το σενάριο? Καλά να μαστε να πέφτουμε μέσα. Μπορείς να προβλέψεις σχεδόν τα πάντα στο πρώτο μισάωρο? Άνετα, τυφλα να χει ο Τειρεσίας. ΌΜΩΣ η ταινία παρέμενε πορωτική και δικαίως κατεμέ χαρακτηρίζεται ως η δεύτερη καλύτερη ταινία του franchise μετά το avengers. When in Rome, do as the Romans do, και ο Captain απαλλαγμένος πλέον από το ρόλο του στρατιώτη την εποχή του Β΄Παγκοσμίου Πολέμου, παραμένει μεν στρατιώτης αλλά σε μια άλλη εποχή με νέες απαιτήσεις μετατρέποντας το χαρακτήρα σε έναν από τους πιο ενδιαφέροντες αυτή τη στιγμή στο σύμπαν της Marvel. Θα είναι για πάντα το "καλό παιδί" αλλά μαλάκας δεν ειναι ~pardon my french~ XD

 

Μέχρι και μηνύματα έχει η ταινία σχετικά με την ελεύθερη βούληση, την καταστρατήγηση των ατομικών δικαιωμάτων στο όνομα της ασφάλειας και τις σύγχρονες πολεμικές μεθόδους. Βέβαια, δεν θα δούμε εδώ τίποτα που να θυμίζει τον σκοτεινό κόσμο του Nolan. Είναι μια ταινία Marvel for better or for worse.

 

Μη χάσετε τη σκηνή στο ενδιάμεσο των τίτλων τέλους γιατί είναι εξαιρετική. Πραγματικά με έπιασε απογοήτευση με το πόσος κόσμος σηκώθηκε και έφυγε :(

 

 

 


xbJ3b2w.jpeg


#2 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 April 2014 - 13:33

Ψσσστ.... Hail Hydra

 

 

Άξιζε το thread, η ταινία είναι μια ευχάριστη έκπληξη. Σε μια σεζόν που έχει ακόμα μπροστά X-Men, Spiderman και Guardians δεν περίμενα πως το Captain America θα έβαζε τον πήχη τόσο ψηλά. Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω την ταινία ως δεύτερη καλύτερη μου μετά το avengers -I'm a Thor fanboy, you see και το δεύτερο μου άρεσε πολύ- αλλά σίγουρα είναι από τις καλύτερες της Marvel. Είναι πολύ καλύτερη από όσο περιμένεις πριν πας να την δεις, τάξεις ανώτερη από την πρώτη και πολύ κομβική για όλο το cinematic universe της Marvel (σε αντίθεση με το Thor 2 ας πούμε). Αξίζει το ποπ-κορν.

 

 

 


Μη χάσετε τη σκηνή στο ενδιάμεσο των τίτλων τέλους γιατί είναι εξαιρετική. Πραγματικά με έπιασε απογοήτευση με το πόσος κόσμος σηκώθηκε και έφυγε :(

 

 

Εγώ που είπα σε μια άγνωστη άγνωστη παρέα πως έχει δύο σκηνές σε μέσο και τέλος των credits και περιμέναμε μόνοι μας πέντε άτομα εγώ με την αγωνία να έχει πράγματι και να μην γίνω ρεζίλι και έτοιμη την ατάκα "ωραίο soundtrack όμως ε"; Δηλαδή σε πόσες ταινίες ακόμα πρέπει να το κάνει αυτό η Marvel για να μην φεύγουν;

 

Επόμενη στάση: GotG (Spidey βασικά αλλά αυτός είναι εκτός universe).



#3 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 10 April 2014 - 13:36

ΤΙ?! ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ? ΦΑΚ ΓΙΟΥ ΜΑΡΒΕΛ!


xbJ3b2w.jpeg


#4 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 10 April 2014 - 13:57

ΤΙ?! ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ? ΦΑΚ ΓΙΟΥ ΜΑΡΒΕΛ!

Φυσικά και ειχε και στο τέλος. Τόσα χρόνια δεν το εμαθες?

 

 

 


Επόμενη στάση: GotG (Spidey βασικά αλλά αυτός είναι εκτός universe).

 Γιατι ειναι εκτος Universe? Εγω περιμένω να τον χώσουν σε κανα avengers 2(ή 3). Τον καινουριο γιατί το παιδοβουβαλο το παλιο , δεν...


Edited by BoredForLife, 10 April 2014 - 14:00.

v4kFmx.png


#5 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 April 2014 - 14:02

 

 

 Γιατι ειναι εκτος Universe? Εγω περιμένω να τον χώσουν σε κανα avengers 2(ή 3). Τον καινουριο γιατί το παιδοβουβαλο το παλιο , δεν...

 

Εκτός cinematic universe, όχι στα κόμικ φυσικά. Τα δικαιώματα του τα έχει η Sony αν δεν κάνω λάθος, όπως και των X-Men η FOX.



#6 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 10 April 2014 - 14:04

Εκτός cinematic universe, όχι στα κόμικ φυσικά. Τα δικαιώματα του τα έχει η Sony αν δεν κάνω λάθος, όπως και των X-Men η FOX.

*sigh* αυτό με τα Universe 2312312 κτλπ δεν τα μπορω >.> Των αβεντζερς τα δικαιωματα ποιοι τα εχουν?


v4kFmx.png


#7 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 April 2014 - 14:07

Των αβεντζερς τα δικαιωματα ποιοι τα εχουν?

 

H ιδια η κινηματογραφική Marvel την οποία ποια κατέχει η Disney, (διορθώστε με αν κάνω λάθος please) όπως και όσων χαρακτήρων δεν έχουν πάρει δικαιώματα άλλες εταιρίες.



#8 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 10 April 2014 - 14:09

Ρε συ ήξερα για μια σκηνή και όχι για δύο. Και μάλιστα σκέφτηκα ότι τη βάλανε στη μέση ακριβώς γιατί έφευγε ο κόσμος. Και βλακεία μου γιατί όπως είπα πήγα τελείως σε μια απόφαση της στιγμής και δεν είχα τσεκάρει ούτε σχόλια, ούτε trailer ούτε τίποτα. Oh well θα το δω στο youtube κάποια στιγμή, αν και έμαθα περί τίνος πρόκειται.


xbJ3b2w.jpeg


#9 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 10 April 2014 - 14:15

 Oh well θα το δω στο youtube κάποια στιγμή, αν και έμαθα περί τίνος πρόκειται.

Γι'αυτο ειναι ανουσιο το ολο after-credit-scene. Υπάρχει το ιντερνετ και εφόσον δεν πετάγεται παραθυράκι "Steam achievement unlocked" που την ειδες στο σινεμά , δεν υπάρχει κανενας λόγος να καθήσεις :/


v4kFmx.png


#10 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 April 2014 - 14:18

Γι'αυτο ειναι ανουσιο το ολο after-credit-scene. Υπάρχει το ιντερνετ και εφόσον δεν πετάγεται παραθυράκι "Steam achievement unlocked" που την ειδες στο σινεμά , δεν υπάρχει κανενας λόγος να καθήσεις :/

 

Said no "TRUE" fan ever. Υπάρχει μια άγρια χαρά στο να κάθεσαι και να βλέπεις την σκηνή σχεδόν μόνος σου όταν οι άλλοι έχουν φύγει. Know that.



#11 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 10 April 2014 - 14:32

Αφού πάω που πάω σινεμά γιατί να μην την δω? Με αυτή τη λογική να δω και την υπόλοιπη ταινία σπίτι μου :P Τέσπα, είδα τη μεσαία που είναι και η πιο juicy οπότε παρηγοριέμαι.  Δεν είναι θέμα true, τουλάχιστον για μένα. Άλλωστε ποιός είναι ο true? Εγώ ας πούμε απολαμβάνω τρελά τις ταινίες αλλά δεν έχω ιδέα από τα κόμιξ και δεν νομίζω να αποκτήσω, πέρα από τυχαίες πληροφορίες όπως την ιστορια των χαρακτήρων που εμφανίστηκαν στην πρώτη post credit σκηνή.


xbJ3b2w.jpeg


#12 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 10 April 2014 - 16:25


 

 Μπορείς να προβλέψεις σχεδόν τα πάντα στο πρώτο μισάωρο? Άνετα, τυφλα να χει ο Τειρεσίας.

 

  :frozen: :frozen: :frozen: :frozen: :frozen: :frozen: :frozen: :frozen: :frozen: :frozen: :frozen:

Θα κάνω έντιτ σε 2,3 μέρες που θα δω την ταινία.Don't delete me >__<


sc5bab.jpg


#13 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 10 April 2014 - 16:49

Πραγματικά, πραγματικά όμως, ήταν εντελώς και παντελώς ακούσιο :nanana:


xbJ3b2w.jpeg


#14 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 10 April 2014 - 16:53

What you did was bad and you should feel bad.


v4kFmx.png


#15 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 10 April 2014 - 18:58

Δυστυχώς, δε κάθισα να δω τις επιπλέον σκηνές, γιατί έφευγε το τελευταίο λεωφορείο για πατρικό. Πάντως, μια χαρά έμαθα τί έγινε, bless the internets.

 

Η δεύτερη καλύτερη ατομική ταινία της Marvel, μετά το πρώτο Iron Man, IMO. Τους Avengers τους βάζω στις ομαδικές, οπότε δε μετράει. Φοβερή δράση και επιτέλους, ο Steve όπως πρέπει να είναι στον 21ο αιώνα: φάρος ηθικής, αλλά όχι βλακείας. Φτφτφτφτφτ, να μη ματιάσω το γράψιμο. FUCK YEAH, Black Widow being awesome, FUCK YEAH, Falcon being damn good, FUCK YEAH Nick Fury. Η ταινία με τον πιο ασπριδερό πρωταγωνιστή είχε το πιο πλούσιο cast σε PoC και female characters (Maria was also <3).

 

 

Α, ετοιμάζουν ταινία Black Widow, btw.

 

Last but not least, ΧΑΙΡΟΜΑΙ που το μήνυμα του Winter Soldier ήταν αντίθετο με αυτό του Dark Knight.


Posted Image