Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Gekkan Shoujo Nozaki-kun | Monthly Girls' Nozaki

comedy slice of life izumi tsubaki summer 2014 romance school life Dagakobo Doga Kobo 4-koma Yonkoma

  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#46 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 06 October 2014 - 10:10

Καιρό είχα να απολαύσω ανάλαφρη σειρά και να βγάζει και γέλιο, σίγουρα ευχάριστη έκπληξη της season μακάρι να βγει και 2η.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#47 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 21 November 2014 - 23:03

Το τελείωσα αργοπορημένα γιατί βαριόμουν να το βλέπω καθώς έβγαινε, και από την αρχή απορούσα αρκετά με το άπειρο praising που έπεφτε στο θρεντ.

Σίγουρα δεν ήταν κακό, και γέλασα αρκετά σε κάποια σημεία, αλλά πέρα από αυτό δεν είχε υπήρχε κανένα φιλοσοφικό context ούτε πραγματικά original humor.

Ουσιαστικά όλη η σειρά ήταν ένας ειρωνικός ανασκευασμός από κλισέ της άνιμε κουλτούρας. Πετυχημένος κάποιες φορές, αδιάφορος σε άλλες. Προς το τέλος καθώς συνήθιζα τους χαρακτήρες θεωρώ ότι βελτιώθηκε πάντως, και γενικά μου άφησε μια καλή εντύπωση χωρίς να με κάνει να το αντιπαθήσω, απλά δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στις ανάγκες από τα πράγματα που θα ήθελα να δω σε anime την περίοδο που έβγαινε.

Ελπίζω να μη βγαίνει κάποιος ιδιαίτερα αρνητικός τόνος στο ποστ μου, γιατί γενικά μου άρεσε και οι χαρακτήρες του παρά τα κλισέ είχαν ιδιαιτερότητες.

Επίσης τα tanuki είναι το καλύτερο πράγμα στον κόσμο.


O6rrvsU.jpg


#48 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 22 November 2014 - 17:15

δεν είχε υπήρχε κανένα φιλοσοφικό context ούτε πραγματικά original humor.

Bitch please... Σε ποιά σειρά των τελευταίων 5-10 ετών έχει υπάρξει αυτός ο συνδιασμός;

 

γενικά μου άρεσε και οι χαρακτήρες του παρά τα κλισέ

  Ποιoς ο λόγος να κρίνεις τα cliché; Δεν ξέρω αν το πήρες πρέφα όσο το έβλεπες, υποθέτω πως όχι εφόσον γράφεις ότι γράφεις, αλλά το θέμα ήταν αυτό ακριβώς. Δηλαδή ότι οι χαρακτήρες ήταν υπερβολικά cliché. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κρίνεις ένα anime για αυτό που εσύ θέλεις να είναι. Οι σειρές πρέπει να κρίνονται με βάση αυτό που οι ίδιες προσπαθούν να είναι. Το Ao Haru Ride ήταν βλακεία γιατί μας το έπαιζε σοβαρό ενώ δεν με αυτά που έδειχνε δεν μπορούσε να είναι. Το Ookami Shoujo είναι σχετικά καλό γιατί ξέρει πολύ καλά τι είναι, stereotypical shoujo fantasy. Διεστραμμένη μεν, φαντασία δε.

#49 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 24 November 2014 - 01:36

 

Bitch please... Σε ποιά σειρά των τελευταίων 5-10 ετών έχει υπάρξει αυτός ο συνδιασμός;

 

  Ποιoς ο λόγος να κρίνεις τα cliché; Δεν ξέρω αν το πήρες πρέφα όσο το έβλεπες, υποθέτω πως όχι εφόσον γράφεις ότι γράφεις, αλλά το θέμα ήταν αυτό ακριβώς. Δηλαδή ότι οι χαρακτήρες ήταν υπερβολικά cliché. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κρίνεις ένα anime για αυτό που εσύ θέλεις να είναι. Οι σειρές πρέπει να κρίνονται με βάση αυτό που οι ίδιες προσπαθούν να είναι. Το Ao Haru Ride ήταν βλακεία γιατί μας το έπαιζε σοβαρό ενώ δεν με αυτά που έδειχνε δεν μπορούσε να είναι. Το Ookami Shoujo είναι σχετικά καλό γιατί ξέρει πολύ καλά τι είναι, stereotypical shoujo fantasy. Διεστραμμένη μεν, φαντασία δε.

 

Κατ' αρχήν καλησπέρα, τι κάνεις, καλά;

 

Κατα τ' άλλα δεν είπα ότι χρειάζεται απαραίτητα να υπάρχει ο συνδιασμός, το θέμα είναι ότι δεν πολυπήρχε τίποτα από τα δύο, τουλάχιστον όχι σε βαθμό που θα με ενθουσίαζε. Μπορεί να έχω δει πολύ λίγες σειρές και να μην έχω τα τέλεια παραδείγματα, αλλά δεν παύω να περιμένω κάτι με βάση τα δικά μου καλλιτεχνικά στάνταρντς για να μου αρέσει ιδιαίτερα ένα anime. Δεν το έκρινα με βάση αυτό, το θεωρώ σίγουρα decent σε σχέση με το τι κυκλοφορεί εκεί έξω, αλλά αν το κρίνω ανεξάρτητα από το είδος και το context του (που δεν πιστεύω ότι έχει σημασία σε σχέση με την ποιότητα ενός έργου, αλλιώς υποτιμάμε και υπερεκτιμάμε τα ίδια τα είδη/contexts) δεν πιστεύω ότι είχε να μου προσφέρει κάτι βαθύ και μόνιμο, ούτε να ανταποκριθεί στις πνευματικές μου ανησυχίες, οι οποίες δεν είναι δογματικές και συγκεκριμένες και δεν αποκλείουν τις κομμωδίες από τα ενδιαφέροντά τους.

Και όχι, δεν πιστεύω ότι οι χαρακτήρες ήταν υπερβολικά κλισέ. Οι χαρακτήρες ήταν original με τον τρόπο τους, αλλά δεν έπαυαν να είναι αναγκασμένοι να ασχολούνται με τα ίδια τα cliche, αλλιώς ήταν άψυχοι και καθόλου ανθρώπινοι. Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι η εσκεμμένη παρωδική αναπαραγωγή των κλισέ είναι μια πολυχρησιμοποιημένη και πολύ ασφαλής τακτική για να προξενίσει χιούμορ, και κάποιες φορές κουράζει. Η συγκεκριμένη σειρά μπορώ να πω ότι το πέτυχε, αλλά όχι αρκετά για να τη θαυμάσω όσο τα περισσότερα σχόλια που διάβασα στο θρεντ.

Το κύριο ίσως πρόβλημα θεωρώ ότι είναι το ότι αποκλείει με κάποιο τρόπο το κοινό που μπορεί να μη βλέπει συχνά άνιμε και να μη γνωρίζει περί των κλισέ. Για αυτό θεωρώ ότι δεν μπορεί να σταθεί ανεξάρτητα σαν έργο τέχνης και να στηριχτεί στον εαυτό του για να παραγάγει νόημα.


Edited by Kamui, 24 November 2014 - 03:03.

O6rrvsU.jpg


#50 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 24 November 2014 - 02:22

Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω με αυτά που βλέπω. 

 

΄Ο,τι και να θέλω να σου πω πάνω σε αυτό το θέμα, αν και δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο η αλήθεια είναι, δεν είναι του παρόντος thread.
Υπάρχει τρόπος να το συζητήσουμε, εάν το το θες βέβαια, αλλά αυτός ο τρόπος δεν είναι αυτό εδώ το thread. Εάν ενδιαφέρεσαι να συζητήσεις περαιτέρω μαζί μου εύκολα μπορείς να με βρεις.



#51 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 24 November 2014 - 03:00

Δε διαβάζουμε τα ίδια ποστ. (τώρα μπορείτε να ξέρετε και τι ψήφισα)

 

Εσύ πάντως ξεκίνησες το θέμα και άρχισες τις συγκρίσεις με άλλα anime, κι εγώ σου απάντησα ευθέως και καθαρά στα πλαίσια του συγκεκριμένου άνιμε, το οποίο μάλιστα είπα ότι μου αρέσει κιόλας, οπότε δεν καταλαβαίνω καν που διαφωνείς. Αν θες στείλε μου εσύ pm γιατί δεν υπάρχει τίποτα που να νιώθω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσω ή να σχολιάσω άμεσα.


O6rrvsU.jpg


#52 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 30 December 2014 - 22:07

Το αρχισα προχθες και σχεδον το τελειωσα!Μπορω ανετα να πω οτι μαρεσει παρα πολυ, αναλαφρη σειρα που εχει πολυ γελιο!!!Λιωνω με τον μαλακα τον Mikoshiba χαχαχαχαχαχα!


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#53 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 05 January 2015 - 12:08

Το τελειωσα σημερα, καθως δεν προλαβαινα να δω τα 2 τελευταια αυτες τις μερες!
Ξεπερασε τις προσδοκιες μου για να πω την αληθεια, περιμενα κατι που θα με κανει να βαρεθω πολυ γρηγορα.Αντιθετα ομως, το Gekkan Shoujo Nozaki-kun ειναι μια αναλαφρη σερια, με μπολικο γελιο και ωραιους χαρακτηρες!
Περιμενω και 2η season!
Υ.Γ.Χαχαχα, τρολοending!

Spoiler:


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om




Also tagged with one or more of these keywords: comedy, slice of life, izumi tsubaki, summer 2014, romance, school life, Dagakobo, Doga Kobo, 4-koma, Yonkoma