Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 2 Ψήφοι

Gekkan Shoujo Nozaki-kun | Monthly Girls' Nozaki

comedy slice of life izumi tsubaki summer 2014 romance school life Dagakobo Doga Kobo 4-koma Yonkoma

  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#16 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Ιούλιος 2014 - 18:55

Το 2ο ήταν πολύ καλύτερο από το 1ο το οποίο δεν με είχε κάνει να γελάσω όσο το μάνγκα, καλύτερος συγχρονισμός στα αστεία και η σκηνή με τη Seo στον διάδρομο ήταν ανώτερη στο anime. Αυτό που με ευχαριστεί ιδιαίτερα είναι οι ηθοποιοί μέχρι τώρα, πέρα από τη θεά Sawashiro που κάνει τέλεια τη Seo ακόμα και η Ozawa Ari που είναι καινούρια είναι πολύ καλή σαν Chiyο.

 

Best pair coming up next

 

ptk_zps97d3bbb5.jpg


ySss0UF.jpg


#17 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1.889 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Ιούλιος 2014 - 19:56

Το χιούμορ άντα χρειάζεται τον καλό συγχρονισμό! Πάντως, ακριβώς επειδή δε διάβασα το manga, εγώ στο πρώτο γέλασα πολύ. Δηλαδή, πολύ. Η Chiyo είναι τόσο whatever. Επίσης μου αρέσει που ο Νοζάκι βρίσκει όλο τους πιο αντι-ήρωες/αντι-στερεότυπα αλλά τους μετατρέπει σε στερεότυπα αριστοτεχνικά. Duuuuude~! xD


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#18 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1.226 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthena

Καταχωρήθηκε 15 Ιούλιος 2014 - 06:39

Ακόμα ένα προστέθηκε στην λίστα μου ασυζητητά  όταν τελείωσα και το δεύτερο.Είναι πολύ καλό ,λάτρεψα τους πάντες Chiyo best(not) confessions ever,Nozaki ποιός dense και από τούβλο.MIkorin άπαιχτος και η Seo τραγικά αστεία.Γέλασα αρκετά ιδίως στο δεύτερο.Αυτός ο Mikorin είναι ο  ορισμος του notice me...kouhai! To γέλιο στην σκηνή που προσπαθεί να της τραβίξει την προσοχή.

Definitely watch more.


Δημοσιευμένη  εικόνα


#19 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιούλιος 2014 - 22:50

Πέρα από το πετυχημένο timing, λατρεύω το humor της σειράς επειδή βασίζεται σε interactions μεταξύ χαρακτήρων οι οποίοι πέρα του ότι είναι αξιολάτρευτοι, τρολλς, ή αξιολάτρευτα τρολλς, ειρωνεύονται τα anime και τα manga tropes που συναντιούνται στα στερεοτυπικά ρομάντζα.

Η Seo είναι έρωτας <3


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#20 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1.889 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούλιος 2014 - 13:15

ΟΗ ΜΥ GOD. Τους λάτρεψα. Απλώς τους λάτρεψα. Ήταν υπέροχοι. Δεν...δεν ξέρω, απλώς δείτε το. Κόσμε, δες το! Είναι βάλσαμο για μια κακή μέρα, είναι ένα pick me up για μια κουραστική μέρα ή μια υπέροχη εμπειρία για να κάνεις απλώς καλύτερη τη μέρα σου γενικώς. Δεν ξέρω τι να πω, το χιούμορ του τα σπάει και οι χαρακτήρες του είναι ένας κι ένας, τόσο δασκεδαστικοί που απλώς περιμένω κάθε βδομάδα καινούργιο επεισόδιο.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Fallen_Mpougatsa: 21 Ιούλιος 2014 - 14:27

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#21 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1.226 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthena

Καταχωρήθηκε 21 Ιούλιος 2014 - 14:11

Η Prince ήταν άπαιχτη. Επίσης κάνει και ωραίο ζευγάρι με τον Drama club Prez.


Δημοσιευμένη  εικόνα


#22 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Αύγουστος 2014 - 18:01

Νοzaki playing dating sims, λατρεμένο επεισόδιο. Thumbs up για το manga που προέκυψε από την κατάληξη του game, thumbs up για τον forever alone Mikorin και το ειδικό training από τους άλλους δυο, thumbs up για την σάτιρα των στερεότυπων, thumbs up για τα πάντα. Αγαπάω του χαρακτήρες και το γέλιο που βγάζει του μεταξύ τους interaction και παίζει να είναι η μόνη σειρά της καλοκαιρινής σεζόν μαζί με το barakamon στην οποία να μην αντιπαθώ τίποτα και κανέναν.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#23 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2014 - 19:40

Στο 7ο επεισόδιο πλέον κι έχω γονατίσει από τα γέλια!!! ΚΛΑΙΩ ΛΕΜΕ!!!  :hihi2:

 

Οι χαρακτήρες είναι ένας-κι-ένας, ο Nozaki δεν έχει το θεό του, η Chiyo να τραβάει τα μαλλιά της με τον ψυχάκια που έμπλεξε... Όλα τα λεφτά!!!

 

Έχω λατρέψει τη Seo (γιατί γ**άει και δέρνει) :hahaha: κι ΑΓΑΠΩ τον Mikorin (καλύτερη πρωταγωνίστρια shoujo manga EVER)!!! Ειδικά στα 6 κι 7 κόντεψα να μείνω στον τόπο!!!



#24 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Αύγουστος 2014 - 01:08

You're so cute when you try to sound brave, my bambino. My bambino. Ba-mbi-no.


Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει bambino αλλα πραγματικά σε αυτήν τη σκηνή πέθανα στα γέλια. Η πλακα είναι ότι μόλις ξεκίνησα να μιλάει ο Mikorin ήμουνα σίγουρος ότι θα απαντήσει ανάλογα η Kashima. Ακόμα και που το ήξερα όμως απλά έλιωσα στα γέλια.

Επίσης γέλασα πολύ με το όλο θέμα με τα backgrounds και το πως ο Nozaki έπαιζε "γύρω" από αυτά. Όταν έδειξε το πρώτο manga "Boyfriend in the Dark" (God damn lols) σκέφτηκα με τι μια το Bleach. Τελικά είναι tensai σαν τον Nozaki ο Κύβο.

Επίσης η μετριοφροσύνη της Kashima <3


Δημοσιευμένη  εικόνα

#25 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1.280 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Αύγουστος 2014 - 02:14

Spoiler: this is beautiful


Δε ξέρω τι άλλο να πω, καλύτερη κωμωδία της season να τη δείτε.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Jorg: 25 Αύγουστος 2014 - 02:15

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#26 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1.226 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthena

Καταχωρήθηκε 26 Αύγουστος 2014 - 02:59

You're so cute when you try to sound brave, my bambino. My bambino. Ba-mbi-no.
Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει bambino αλλα πραγματικά σε αυτήν τη σκηνή πέθανα στα γέλια. Η πλακα είναι ότι μόλις ξεκίνησα να μιλάει ο Mikorin ήμουνα σίγουρος ότι θα απαντήσει ανάλογα η Kashima. Ακόμα και που το ήξερα όμως απλά έλιωσα στα γέλια.
 

Bambino/bambina Αν θυμάμαι καλά στα ΙΤΑΛΙΚΑ  είναι το μικρό αγόρι/κοριτσι άκα paidi.Για να δεις ότι ακόμα και αυτό συμπληρωνε άψογα την σκηνή!

Εγώ δεν έχω να πώ κάτι.Shipparο Hori-Kashima από το προηγούμενο post μου.Το γέλιο δεν σταματάει.

Αχ κακομοίρα Chiyo με αυτόν που αγάπησες.

Spoiler:


Δημοσιευμένη  εικόνα


#27 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Αύγουστος 2014 - 10:14

Συμπαθητικό ανιμάκι με μερικούς ενδιαφέροντες χαρακτήρες και αστείες φάσεις. Το βρίσκω κομματάκι female-viewer-oriented όμως, τουλάχιστον αρκετά για να μη με βρίσκει τόσο.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Six Winged Angel: 26 Αύγουστος 2014 - 10:17


#28 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1.889 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Αύγουστος 2014 - 15:57

Νομίζω πως απλώς καταλαβαίνεις το χιούμορ του, απλώς δε σε τρελαίνει, εντάξει. Δεν είναι έγκλημα, αλλά δεν το βρίσκω τόσο female oriented.

 

Also, Hori-senpai x Kashima-kun new OTP. Αν και πριν από το συγκεκριμένο επεισόδιο τους υπεραγαπούσα μαζί, αυτό το επεισόδιο έδειξε τον δρόμο σε ΟΛΟΥΣ. Ω θεέ μου, ο Μινώταυρος Kashima με πέθανε. Γέλασα πάρα πολύ αυτήν τη βδομάδα. Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει, αλλά θέλω κι άλλη σεζόν. Τους αξίζει.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#29 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Αύγουστος 2014 - 17:46

Θεε μου, πόσο σπασμένο ήταν σε επίπεδα fabulousness το ζευγάρι Μikorin X Kashima! Ξερνούσα γκλίττερ και μόνο στην σκέψη, αλλά τώρα που το είδα (έστω και για ένα λεπτό) μπορώ να πεθάνω ύσυχη και να πάω σε έναν παράδεισο με ουράνια τόξα, τριαντάφυλλα και sparkles.
Tην Kashima βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να την shippάρω με άλλους χαρακτήρες από την σειρά, είναι πάααααρα πολύ overwhelming σαν παρουσία. Ίσως να την πάλευε η Seo που είναι και αυτή έντονη παρουσία.

Μου άρεσε αρκετά που έθιξαν το θέμα των backgrounds και το πως πολλοί καλλιτέχνες που έχουν δυσκολίες καταφεύγουν σε μικρές απατεωνιές αντί να το επιλύσουν με τον δύσκολο τρόπο. Όχι μόνο θυμήθηκα τις ωραίες εποχές που είχα αναλάβει να σχεδιάσω τους χώρους στο fanzine, αλλά κατάφερα να εκτιμήσω και την τεχνική πλευρά του Hori-sempai καθώς και την τιμιότητα του. Thumbs up.

Στο επόμενο επεισόδιο έχει grumpy editor Ken και έξτρα πρίγκιπα, καλό θα είναι :wooi2:

Αs for the female-oriented thing, δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο, τουλάχιστον σε σύγκριση με τα υπόλοιπα shoujo που έχουν βγει αυτήν την σεζόν. Plus καταφέρνει να μην γίνεται προσβλητικό γιατί ειρωνεύεται τα κλισέδια αντί να τα γλύφει όπως κάνουν άλλες σειρές (ναι ao haru ride, εσένα λέω). Μπορούν να προσθέσουν γνώμες πάνω σε αυτά και τα υπόλοιπα παιδιά που το βλέπουν για να έχουμε μεγαλύτερο δείγμα. Τα υπόλοιπα αγόρια πάντως φαίνεται να το χαίρονται αρκετά γενικά, δεν έχω δει καμιά αγανάκτηση που να αφορά το target audience.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#30 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Αύγουστος 2014 - 18:01

Αs for the female-oriented thing, δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο, τουλάχιστον σε σύγκριση με τα υπόλοιπα shoujo που έχουν βγει αυτήν την σεζόν. Plus καταφέρνει να μην γίνεται προσβλητικό γιατί ειρωνεύεται τα κλισέδια αντί να τα γλύφει όπως κάνουν άλλες σειρές (ναι ao haru ride, εσένα λέω). Μπορούν να προσθέσουν γνώμες πάνω σε αυτά και τα υπόλοιπα παιδιά που το βλέπουν για να έχουμε μεγαλύτερο δείγμα. Τα υπόλοιπα αγόρια πάντως φαίνεται να το χαίρονται αρκετά γενικά, δεν έχω δει καμιά αγανάκτηση που να αφορά το target audience.

 

Το μόνο σημείο που βρήκα λίγο κουραστικό ήταν το harassment που έφτανε τα όρια του bullying της Kashima προς τον Hiro.

Αν οι ρόλοι ήταν αντεστραμμένοι, είμαι σίγουρος δεν θα το βρίσκατε καθόλου αστείο.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα



Also tagged with one or more of these keywords: comedy, slice of life, izumi tsubaki, summer 2014, romance, school life, Dagakobo, Doga Kobo, 4-koma, Yonkoma