Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 2 Ψήφοι

Sidonia No Kishi | Knights Of Sidonia

Spring 2014 Tsutomu Nihei Action Seinen Sci-fi Adventure Fantasy Polygon Pictures 1x episodes

  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Μάρτιος 2014 - 01:58

Sidonia No Kishi | Knights Of Sidonia

シドニアの騎士

 

ZAQ1qrM.jpg

Πρόκειται για μία από τις πολυαναμενόμενες παραγωγές της άνοιξης από το Studio Polygon Pictures. ;Eχει περάσει πάρα πολύς καιρός από τότε που είδαμε μεταφορά σε anime έργου του Tsutomu Nihei αν μετράμε δηλαδή τα shorts του Blame! τα οποία είχαν προβληθεί στο διαδίκτυο το 2003. Aυτήν την φορά θα έχουμε την ευκαιρία να απολαύσουμε έναν από τους πιο πρόσφατους τίτλους σε δώδεκα επεισόδια. Την σκηνοθεσία έχει αναλάβει ο Shizuno Koubun δείγματα της δουλειάς του οποίου έχουμε δει στις ταινίες του Detective Conan και στα OVAS του Mahou Sensei Negima. Βοηθός του ο Ηiroyuki Seshita. O Murai Sadayuki έχει αναλάβει τον τομέα του σεναρίου και ο Yuki Moriyama έχει αναλάβει την μεταφορά των χαρακτήρων από το manga στην μικρή οθόνη.

Bfa8zsm.png


Η ιστορία μας μεταφέρει σε ένα post apocalyptic περιβάλλον όπου η γη έχει καταστραφεί από την εισβολή εξωγήινων οντοτήτων που ονομάζονται Gauna. Σε μία απόπειρα σωτηρίας η ανθρωπότητα προσπαθεί να ξεφύγει στο διάστημα τα πλάσματα όμως συνεχίζουν να την καταδιώκουν. Καθώς η ανθρωπότητα αναπτύσσεται βιολογικά και τεχνολογικά προσπαθεί να απωθήσει τα Gauna με ρομπότ τα οποία ονομάζονται Morito ( Guardian). Στο επίκεντρο της υπόθεσης βρίσκεται ο νεαρός Nagate Tanikaze ο οποίος εκπαιδεύεται ως πιλότος στο διαστημόπλοιο Sidonia και προσπαθεί να προστατέψει τους επιβάτες από τις επιθέσεις των Gauna.

 

Youtube Video

 

Youtube Video

 

To anime θα σηματοδοτήσει την 30ή επέτειο της Polygon Pictures, ενός Studio το οποίο έχει συμμετάσχει σε τίτλους όπως το Star Wars: The Clone Wars και Τron Uprising. Aπό τα PVs περιμένουμε καταιγιστική δράση και animation το οποίο βασίζεται κυρίως στα CGI. Tο manga είναι ακόμη ongoing, έχοντας φτάσει αισίως στους 12 τόμους. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα δούμε κάποια ολοκληρωμένη ιστορία αλλά μπορούμε να ελπίζουμε ότι θα έχει ένα ομαλό κλείσιμο η σειρά και δεν χρησιμεύσει αποκλειστικά και μόνο σαν προώθηση του manga. Speaking of which από το λίγο που έχω διαβάσει ο Nihei φαινόταν να παίρνει μία πιο βατή προσέγγιση αλλά έχοντας διαβάσει τις προηγούμενες δουλειές του περιμένω μία OMGWTFBBQ τροπή κατά την διάρκεια της σειράς. Οπότε μπορεί να φαίνεται σαν ένα καθόλα κλασσικό και ατμοσφαιρικό space battle ενάντια σε εξωγήινους αλλά δεν αποκλείεται η λογική να πηδήξει κάποια στιγμή από το παράθυρο.

Παράλληλα έχουν ανακοινωθεί και τα μέλη του Cast

 

  • Ryota Ohsaka as Nagate Tanikaze
  • Aya Suzaki as Shizuka Hoshijiro
  • Aki Toyosaki as Izana Shinatose
  • Takahiro Sakurai as Norio Kunato
  • Hisako Kanemoto as Yuhata Midorikawa
  • Eri Kitamura as Honoka Series
  • Sayaka Ohara as Captain Kobayashi
  • Tomohiro Tsuboi as Ichirō Seii
  • Takehito Koyasu as Ochiai
  • Satomi Arai as Lala Hiyama
  • Atsuko Tanaka as Samari Ittan
  • Nanako Mori as Eiko Yamano
  • Takako Honda as Sasaki
  • Kousuke Toriumi as Tsuruuchi
  • Ayane Sakura as Mozuku Kunato
  • Osamu Saka as Shinsuke Tanba


SHhlvCO.png

Αnidb | ANN | Official Site


 

 



#2 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Μάρτιος 2014 - 20:22

Με ξενίζει λίγο το CG στους χαρακτήρες αλλά θα το συνηθίσω, που θα πάει. Φαίνεται αρκετά ευαίσθητο από το preview του as well.
Dat architecture, σεξ για τα μάτια <3


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#3 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Καταχωρήθηκε 09 Μάρτιος 2014 - 00:46

Youtube Video


χμμ


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Shiro_Tamori: 09 Μάρτιος 2014 - 01:06

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#4 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Απρίλιος 2014 - 13:10

To cg κομμάτι ειναι όντως κομματάκι εχμ περίεργο και γενικά ο οπτικός τομέας ξενίζει ελαφρώς αλλά είναι watchable. λΕχει και καποια όμορφα στιγμιοτυπα. Το μόνο που φοβάμαι είναι ότι το συγκεκριμένο στυλάκι θα γεράσει πολύ άσχημα σε μικρό χρονικό διάστημα.

Από την άλλη το story είναι αρκετά τυπικό so far. Γέλασα δυνατά με το αρκούδι. Είναι το ίδιο που υπήρχε στο Biomega ή κάνω λάθος; Θα μπορούσε να είναι καλύτερο αλλά δεν θα το αφήσω προς το παρόν. Αν μη τι άλλο η κατάληξη ήταν αρκετά αγχωτική και δημιουργεί προσδοκία για το επόμενο.



#5 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Απρίλιος 2014 - 13:41

Το πρώτο επεισόδιο μου άφησε την αίσθηση του ανολοκλήρωτου επειδή είναι ασύνδετες οι σκηνές. Ένιωθα σα να πήραν σελίδες από τα πρώτα τεύχη και να τις χρωμάτισαν και μετά τις έβαλαν σε τυχαία σειρά τη μία μετά την άλλη.

Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να πιστωθεί σε σκηνοθετική αποτυχία ή κάτι άλλο, αλλά πότε πήγε να κλέψει ρύζι και πότε έγινε ένθερμος προστάτης του διαστημόπλοιου ούτε που το κατάλαβα. Δεν μεταδόθηκε αυτή η μετάπτωση ούτε στο ελάχιστο.

 

Οι σκηνές όπου ελέγχουν τα ρομποτ μου άρεσαν, με τους σχηματισμούς που κάνουν και (ελπίζω) τις μάχες που θα ακολουθήσουν. Από ότι φαίνεται βέβαια θα έχουν μόνο ακόντια και έτσι θα βλέπουμε μεσαιωνικές μάχες στο διάστημα, κάτι σαν το break blade με τα golems του.



#6 jimop24

jimop24

    Vigilant of The United Mankind

  • Members
  • 250 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Απρίλιος 2014 - 15:05

Δεν ηταν άσχημο το πρωτο, βεβαια προσπαθω να συνηθισω κι εγω το cgi αλλα ολα μια ιδεα ειναι. Μην εχοντας πιασει το μανγκα στα χερια μου δεν εχω γνωμη περι του αν το ακολουθησε ή οχι. Παντως ναι, οι σκηνες σε καποια σημεια ειναι ασυνδετες χωρις ομως να σου προκαλει δυσφορια. Είμαι περιεργος περι του 3ου γενους, δηλαδη πως εξελισσονται οι οργανισμοι κλπ, αλλα θα μου πεις mecha ήρθες να δεις οχι να κανεις βιολογια, φτανει και περισσευει του σχολειου /oh the pain. Επισης, θα θελα ενα λογο που ειναι ετσι η sidonia. Μου θυμησε infected αγγουρι. Ε, κατα τα αλλα δεν εχω παραπονο, τελειωσε εκει που επρεπε να τελειωσει για να δωσει αγωνια, θα φανει στα επομενα το αν θα το αναπτυξει σωστα σε θεμα μαχων και πολεμικης στρατηγικης. I dare to hope...


8w32.jpg


#7 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 12 Απρίλιος 2014 - 16:33


Το πρώτο επεισόδιο μου άφησε την αίσθηση του ανολοκλήρωτου επειδή είναι ασύνδετες οι σκηνές. Ένιωθα σα να πήραν σελίδες από τα πρώτα τεύχη και να τις χρωμάτισαν και μετά τις έβαλαν σε τυχαία σειρά τη μία μετά την άλλη.

Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να πιστωθεί σε σκηνοθετική αποτυχία ή κάτι άλλο, αλλά πότε πήγε να κλέψει ρύζι και πότε έγινε ένθερμος προστάτης του διαστημόπλοιου ούτε που το κατάλαβα. Δεν μεταδόθηκε αυτή η μετάπτωση ούτε στο ελάχιστο.

Το manga είναι εξίσου απότομο στην εισαγωγή. Είναι θέμα του ίδιου του mangaka παρά της παραγωγής.

 

Ουσιαστικά θα πάρει λίγο χρόνο για να γίνει κατανοητή η ιστορία και να αποκτήσει συνοχή. Στο manga αυτό συμβαίνει στο τέταρτο τόμο, οπότε έχουμε τουλάχιστον 5-6 επεισόδια ακόμη για να φτάσουμε αυτό το σημείο.

 

Θα πρότεινα όμως να μην το παρατήσετε. Έχει αρκετό ενδιαφέρον και μερικά όμορφα twist, για τα οποία βέβαια δίνονται μερικά έμμεσα hints στο πρώτο επεισόδιο.

 

Το CGI δικαιολογείται εν μέρη, γιατί στο manga το character design μπερδεύει αρκετά -σε κάποια σημεία δεν καταλάβαινα ποιος είναι ο χαρακτήρας που έβλεπα. Βέβαια συνολικά λειτουργεί αρνητικά και θα προτιμούσα το όποιο 3D στοιχείο να είχε μείνει αποκλειστικά στα -υπέροχα- περιβάλλοντα, αλλά τι να κάνεις, νομίζω είναι δευτερεύον το ζήτημα.

Επισης, θα θελα ενα λογο που ειναι ετσι η sidonia. Μου θυμησε infected αγγουρι.

Υπάρχει, αλλά μην περιμένεις κάτι τρομερό.

 

Spoiler:

 

Προσωπικά πάντως, το σχήμα μου θυμίζει λίγο το διαστημόπλοιο στο Aline (τη πρώτη ταινία).


Δημοσιευμένη  εικόνα

#8 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Απρίλιος 2014 - 23:32

LOVE IT.

Οι σπαστές κινήσεις των μοντέλων, το frame rate και λοιπά τεχνικά θέματα που αφορούν το animation με χάλασαν, αλλά κλάιν. Κατάφερε να μου κρατήσει το ενδιαφέρον με την παρουσίαση της Sidonias και έχω περιέργεια να δω που θα το πάει στη συνέχεια. Τα backgrounds fap material για αρχιτέκτονες, Ι approve :3

Οι ασύνδετες σκηνές και η μη-μετάδοση της μετάβασης του πρωταγωνιστή από ξεγραμμένο άστεγο σε ιππότη της ανθρωπότητας δεν με ενόχλησαν ιδιαίτερα (πέρα από το γεγονός ότι πάλευα λίγο να μείνω up to date σε όλες τις αλλαγές που λάμβαναν χώρο), κατά κάποιο τρόπο μου άφηναν μια απόμακρη αίσθηση και μια εσωστρέφεια, πράγματα που μου άρεσαν για τα δεδομένα της σειράς.

Υπάρχει κάποιος λόγος που το κάρφωμα του ρομπότ της νεοσύλλεκτης από τον τεράστιο πλοκαμοφώρο εξωγήινο έμοιαζε με sex assault?


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#9 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 17 Απρίλιος 2014 - 14:27

Γέλασα λίγο με τα μοντέλα που μοιάζανε λίγο με ξεχαρβαλωμένες μαριονέτες, αλλά το στυλ του ανιμεισιον γενικά μου αρέσει σαν ιδέα, ακόμα κι αν υπάρχουν τεράστια περιθώρια βελτίωσης.

 

Το υπόλοιπο επεισόδιο μου φάνηκε ωραίο, αλλά λόγω του ότι ήταν λίγο σκόρπιο, δεν με τράβηξε. Ίσως όταν βγουν κι άλλα επεισόδια, να δέσει καλύτερα και να κάνει ένα πιο συμπαθητικό αποτέλεσμα.



#10 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Απρίλιος 2014 - 12:51

Βλέπεις κάτι τέτοιες σειρές και συνειδητοποιείς πως κανένας δεν μπορεί να αγνοήσει το NGE. Μας σημάδεψε συλλογικά όλους μας ο Anno.

 

Γενικά ψιλοαδιάφορο μου πέρασε το πρώτο επεισόδιο. Δεν με ενδιέφερε καν να καταλάβω τι συνέβαινε, πέρα από τα κρίπι σπασμένα δάχτυλα που δεν μπορούσα να τα κοιτάω και τα υπέροχα γιγάντια εξωγήινα τέρατα με πλοκάμια που δεν μπορούσα να σταματήσω να τα κοιτάω -γιατί ΚΘΟΥΛΟΥ- δε μου κίνησε κάτι την προσοχή.

 

Θα το συνεχίσω για έναν λόγο και μόνο όμως, γιατί GENDER FLUIDITY FUCK YEAH.

 

Ελπίζω σε περισσότερους εξωγήινους.


Δημοσιευμένη  εικόνα


#11 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Απρίλιος 2014 - 13:41

Τουλάχιστον το captain earth το ντρόπαρα στο 2ο επεισόδιο :P



#12 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Απρίλιος 2014 - 15:30

Eγώ το συνεχίζω πανω κατω για τον ιδιο λογο τον οποιο ανεφερε η Anelis. Έχει επι μέρους κάποιες ωραίες ιδέες και στοιχεία το setting του παρουσιάζει ενδιαφέρον και η δράση είναι ωραία αλλά κατά τα άλλα δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής. Δεν θυμάμαι κιόλας κατά ποσο είναι πιστό στο manga ή όχι οπότε μαλλον θα χρειαστεί μετά το τέλος της σειράς να ανατρέξω και εκεί.

 



#13 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Απρίλιος 2014 - 00:25

This journey is full of dangers- Take this! It may come in handy:

link

Spoiler:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Six Winged Angel: 26 Απρίλιος 2014 - 00:26


#14 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2.136 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Απρίλιος 2014 - 01:32

Το παρακολουθώ πάντα με το χειριστήριο του PS2 στο χέρι περιμένοντας να τελειώσει το βιντεάκι και να αρχίσει η πίστα.


LfNX0dh.png


#15 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 26 Απρίλιος 2014 - 16:19

^ The awkward moment when you know you can't play!


フカフカ



Also tagged with one or more of these keywords: Spring 2014, Tsutomu Nihei, Action, Seinen, Sci-fi, Adventure, Fantasy, Polygon Pictures, 1x episodes