Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 5 Ψήφοι

Tokyo Ghoul

Ghoul Horror Psychological Seinen Supernatural 2014

  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#61 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Αύγουστος 2014 - 14:29

Δεν πιστευα οτι θα πειραζε τοσο πολυ επειδη δεν το τεκμηριώνω.

Μετά θα γράψω γιατί δεν την θεωρώ καλή σειρά έχοντας δει 2 επεισόδια.

Δεν διαφωνώ ότι γραφουμε σε ένα topic για να ανταλλάξουμε απόψεις απλά δεν ξέρω μου φαίνεται προφανές γιατί την θεωρώ κακή σειρά



#62 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1.280 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Αύγουστος 2014 - 14:30

Λίγα για τον fabulous tsukiyama, μακάρι να τον είχαμε σε κάθε επεισόδιο, πραγματικά ο Mamoru δίνει ρέστα.
Κατά τα άλλα εντάξει, πολύ κακό δε το θεωρώ αν εξαιρέσεις στο τελευταίο με τον Nishiki που προσπάθησαν να μας τον βγάλουν καλό ενώ κάτι επεισόδια πριν πρόσπαθησε να σκοτώσει τον Kaneki και να φάει τον φίλο του ξέρω γω lol.
Το akame ga kill το θεωρώ πολύ χειρότερο, με έχει νευριάσει όσο με νευριάσε το sao μέχρι τα επεισόδια στο μικρό σπίτι στο λιβάδι, αλλά οκ δε θα το πιάσω εδώ.
Ούτε το majority των χαρακτήρων το βρίσκω κακό, είναι απλά cliche, απλά οκ τα έχασε τελείως στην εκτέλεση.


tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#63 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1.226 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthena

Καταχωρήθηκε 06 Αύγουστος 2014 - 17:41

Έκατσα και το είδα και εγώ μέχρι το 5 ep.Βασικά το είδα νερό και μπορώ να πω πως η πλοκή έβγαζε ενδιαφέρον...ως εκεί.Μέτριο είμαι για εμένα.Έχει πλάκα αλλου, λίγο έντασή και splatter λίγο παραπέρα έχουμε έναν βλάκα mc(η σύγκρισή με τον Sinji πιο πίσω είναι πετυχημένη),δυο  tsundere(Τοκα και Nishio) ,έναν που δεν μιλάει(ο ασπρομάλης...Ren?), τον  overpower παππού boss,έναν fabulous pervert vilain(πλάκα που έχει ο gourmet) και δυο inspector που φαίνονται σπίρτα αλλά δεν έχουμε δει κάτι παραπάνω.Το animation έπεσε προς το πέμπτο επεισόδιο...κρίμα.Μουσικούλα ωραία.Κάποιος να κάνει το opening song  map στο OSU να πάμε Iri να παίξουμε :D.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από zennith666: 06 Αύγουστος 2014 - 17:41

Δημοσιευμένη  εικόνα


#64 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Αύγουστος 2014 - 19:20

Μέτρια σειρά αλλά άρτια εκτελεσμένη. Η ασυνήθιστη συμπεριφορά των χαρακτήρων δεν είναι περίεργη.

Spoiler:



#65 Emiya

Emiya

    Anime Fan

  • Members
  • 175 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Αύγουστος 2014 - 19:24

αυτοί οι επιθεωρητες πολύ τζαμπατζίδες... :P



#66 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Σεπτέμβριος 2014 - 20:37

Spoiler: 10



#67 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Σεπτέμβριος 2014 - 21:02

Spoiler: 10

Spoiler:


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Takayama Yuichi: 04 Σεπτέμβριος 2014 - 21:05


#68 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Σεπτέμβριος 2014 - 22:55

Δεν περίμενα να την τελειώσουν έτσι τη σεζόν.  :terror2: 
 
 

Spoiler:

Πότε να περιμένουμε 2η σεζόν; :kyaaa:


Δημοσιευμένη  εικόνα

#69 ice_hime

ice_hime

    and the livin's (not) easy

  • Moderators
  • 1.396 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Σεπτέμβριος 2014 - 15:39

Η δεύτερη σεζόν θα αρχίσει τον ιανουάριο.

#70 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Σεπτέμβριος 2014 - 18:40

Σίγουρα δεν πρόκειται για κάποιο αριστούργημα γραφής και πλοκής εντούτοις μου κέντρισε αρκετά το ενδιαφέρον για να ξαναπιάσω το manga (το οποίο πρόσφατα τελείωσε κιόλας στην Ιαπωνία) και να το προχωρήσω ώστε να δω αργότερα την season 2.  Aπό τα ευχάριστα hack and slash anime της season. Δεν υπήρχε κάποια ουσιαστική ιστορία μέχρι στιγμής αλλά μπήκε σε κάποια σειρά να έχουμε να περιμένουμε και είχε ενδιαφέροντα μεμοωνμένα σημεία. 

Χίλιες φορές καλύτερο από το anime adaptation του Deadman Wonderland οπότε κάτι είναι και αυτό.



#71 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 20 Σεπτέμβριος 2014 - 15:32

Εμένα με απογοήτευσε πάρα πολύ το anime πάντως. Όχι γιατί ήταν αποτυχία που δεν μπορούσε να καλυτερεύσει, αλλά γιατί είχε κάποιες στιγμές και μερικά στοιχεία τα οποία μπορούσαν, αν δινόταν βάρος εκεί, να το εκτοξεύσουν.

 

Πιο συγκεκριμένα, μου άρεσε πάρα πολύ το ότι ο Kaneki ήταν ο μόνος ανάμεσα σε δύο αντίθετους κόσμους, όπου η επιβίωση του ενός εξαρτάται από την εξόντωση του άλλου. Ούτε τα ghouls, ούτε οι άνθρωποι μπορούσαν να καταλάβουν πως και τα δύο αυτά είδη πάλευαν για να υπερασπιστούν τον εαυτό τους και να ζήσουν, και πως στην ουσία κανένα απ'τα δύο δεν έκανε κάποιο λάθος. Ακόμη και αν οι άνθρωποι μπορούσαν να επιβιώσουν χωρίς τα ghouls, αλλά όχι το αντίστροφο, δεν θεωρώ λάθος την επιμονή των ghouls για μια θέση στον κόσμο.

 

Εκτός των παραπάνω, υπήρχαν και άλλα στοιχεία γύρω γύρω από την μετατροπή ενός ανθρώπου σε ημι-ghoul, τα οποία θεώρησα ωραία, όπως π.χ. οι ζωές τους, που ενώ ήταν διαφορετικές δεν έπαυαν να έχουν πολλά κοινά που τους συνέδεαν και η σχέση του kaneki με τον φίλο του.

 

Παρ'όλα αυτά, η σειρά αποφάσισε να μην προσπαθήσει καν, και να επικεντρωθεί σε εντόσθια, βασανισμούς, αίματα, φανταχτερούς και βλαμμένους χαρακτήρες, catchy καταστάσεις, πρόχειρο γράψιμο και ψεύτικο ντοράμα. Ε αυτό δεν μου άρεσε καθόλου :P . Ενώ υπήρχαν τόσα ωραία πράγματα να επικεντρωθεί και να αναπτύξει, προσπάθησε με νύχια και με δόντια να γίνει όσο πιο εμπορική γίνεται. 

 

Αμφιβάλλω για το αν πρόκειται να είναι καλύτερη η δεύτερη σαιζόν. Πιο πιθανό μου φαίνεται να ξανακάνει τα ίδια και τα ίδια.



#72 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Σεπτέμβριος 2014 - 15:52

Συμφωνω και εγω με την Keito!Εγω δεν μπορω να πω οτι με απογοητευσε, ηταν απλως καλο τιποτα παραπανω!Με χαλασανε και εμενα ολα οσα εγραψες (ισως οχι τοσο τα εντοστια, ξεκοιλιασματα and such :P).
Προσωπηκα περιμενω να δω πως θα ειναι και η 2η season!


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#73 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 20 Σεπτέμβριος 2014 - 16:14

Δεν με πείραξαν τα εντόσθια ή οι βασανισμοί επειδή ήταν ματωμένα/αηδιαστικά or whatever, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Με πείραξε που εδώ και 12 επεισόδια βλέπαμε σχεδόν μόνο αυτό, και δινόταν τόση βάση στο να δείξουν κάτι shocking ή splatter που χανόταν η ουσία. Μπορούσαν να υπάρχουν χωρίς να παίρνουν μεγαλύτερο ρόλο απ'τους ίδιους τους πρωταγωνιστές (χώρια όλα τα υπόλοιπα).



#74 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1.740 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Σεπτέμβριος 2014 - 17:06

Καταλαβα τι εννοεις ;) Απλως λεω οτι, δεν με πειραξε και τοοοσο χαχαχα!Απο το τιποτα...Καλο ειναι και το splatter :P 
Οχι πως ετσι διορθωνε τα αρκετα προβληματα που ειχε το Tokyo Ghoul εννοειται!


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Itachi Akatsuki: 20 Σεπτέμβριος 2014 - 17:06

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#75 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Σεπτέμβριος 2014 - 19:45

Spoiler:

 

Για εμένα αυτό το anime γενικά κατέληξε να είναι ένα τεράστιο spoiler για το manga. Στην περίπτωση μας είναι και ιδιαίτερα άσχημο spoiler γιατί σε πολλά σημεία η σειρά βασίζεται στο shock factor, βλέπε σκηνές βασανιστηρίων. Ναι, όντως μπορεί κανείς να πάει να διαβάσει το manga αφού έχει δει το anime. Αλλά, κάποιες σκηνές δεν θα είναι τόσο δυνατές παρά την καλύτερη εκτέλεση τους γιατί τις έχεις ήδη δει στο anime.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Takayama Yuichi: 20 Σεπτέμβριος 2014 - 19:45




Also tagged with one or more of these keywords: Ghoul, Horror, Psychological, Seinen, Supernatural, 2014