Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 2 Ψήφοι

Ping Pong The Animation

Tv Series Noitamina Masaaki Yuasa Matsumoto Taiyou Spring 2014 Slice of Life Drama

  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#16 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2014 - 23:14

Πωρώθηκα για τα καλά στον αγώνα. Λατρεία ο κινέζος πρωταθλητής και τα ελιτίστικα inner monologues του, ανυπομονώ να δω τις αλληλεπιδράσεις του με τον χαλαρό πρωταγωνιστή και το πως ο ένας θα επηρεάσει τον άλλο στις απόψεις και στην αντιμετώπιση τους για το άθλημα.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#17 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2014 - 23:44

Περίμενα κάτι καλό...Ήταν κάτι αισχρό κρίμα...



#18 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1.280 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Απρίλιος 2014 - 00:00

Τέλειο πρώτο επεισόδιο, το animation το περίμενα κάπως λιγότερο sloppy αλλά klein.
Ενδιαφέροντες χαρακτήρες και διαλόγοι/μονολόγοι, το match μεταξύ Peko και fabulous Weng ήταν πολύ ωραίο, γενικά θετικότατες εντυπώσεις.


tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#19 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Απρίλιος 2014 - 13:56

Ασυνήθιστο στυλ παρουσίασης, μου άρεσε παρ' όλα αυτά. Η επιλογή για την παρουσίαση των αγώνων κι αυτή πετυχημένη, να νιώθει ο θεατής τη σβελτάδα που απαιτεί το άθλημα. Χαρακτήρες που αντιπάθησα μέχρι τώρα είναι ο Κινέζος(τυπικό δείγμα του: "φταίνε πάντα οι άλλοι και ποτέ εγώ") και ο τριτοετής μαλλιάς που παρενοχλεί τους πρωτοετείς καταχρώμενος(καταχραζόμενος; ) την παλαιότητά του.

Οι Smile και Πεκο μπορεί να αποτελούν το αντίθετο του δυναμικού πρωταγωνιστικού διδύμου όμως φάνηκε ότι υπάρχει παρασκήνιο και προϊστορία που τους οδήγησαν σε αυτή τη περίεργη φιλία. Από τις λίγες φορές που όχι μόνο δεν θα με πείραζε η αναδρομή στο παρελθόν αλλά θα μου άρεσε αν και δεν την θεωρώ αναγκαία.

 

Ακόμα και αν μείνει στο παρόν όπου μας δείχνει

Spoiler:
έχει υλικό ικανό για μια και δυο και τρεις γεμάτες ιστορίες.

 

Στα θετικά και η χρήση κινέζικων αντί για μια ομογενοποιημένη πραγματικότητα όπου μιλάνε διαφορετικές γλώσσες, ο θεατής ακούει μόνο μια, και όλοι καταλαβαίνονται.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από 1451: 11 Απρίλιος 2014 - 13:59


#20 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 11 Απρίλιος 2014 - 14:35

Πέθανα λίγο απ'το eye candy. Οπτικά είναι πανέμορφο και μ'αρέσει πολύ το ότι δεν είναι σταθερές οι μορφές χωρίς να είναι προχειροφτιαγμένο ή παραμελημένο. Τα χρώματα, και ο συνδυασμός τους, καταπληκτικά επίσης, και γενικότερα ότι είχε να κάνει με τον οπτικό τομέα το λάτρεψα. 

Αξιαγάπητοι και οι χαρακτήρες επίσης, με τις ιδιαιτερότητες του ο καθένας. 

 

Αν συνεχίσει με αυτόν τον ρυθμό θα τα πάμε πολύ καλά :33



#21 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 11 Απρίλιος 2014 - 20:29

Υπέροχο το πρώτο επεισόδιο. Αυτά είναι. Τέλειο από κάθε άποψη και μου έφτιαξε και τη διάθεση.

 

Το πιο εντυπωσιακό είναι κατα τη γνώμη μου το πόσο ειρωνική, κυνική εως και μίζερη φαίνεται αρχικά η ατμόσφαιρα του σύμπαντος της σειράς, και πόσο σοβαρά παίρνει ταυτόχρονα τον εαυτό του ως έργο τέχνης. Όχι ότι θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα αν η σειρά ήταν όντως τα παραπάνω, αλλά έτσι ξεχωρίζει από το στυλ του "εναλακτικού" anime που προσπαθεί να δημιουργήσει μια μονομερη εντύπωση χιουμοριστικού σουρεαλισμού. Αυτό που βλέπω είναι ένα αποτέλεσμα ελεύθερης σκέψης και τεχνικής με χαρακτήρες που μοιάζουν έντονα συμβολικοί. Μια φιλοσοφική περιπλάνηση με πυρήνα την ανθρώπινη ματαιοδοξία.

 

Σαν χαρακτήρες μου άρεσαν περισσοτερο ο Captain με το πράσινο σορτς, οι Κινέζοι και ο Smile. Ο τελευταίος μοιάζει λίγο καρικατούρα αλλά πιστεύω πως δεν είναι, κρύβει εναν βαθύ ρομαντισμό και μια βαθειά γνώση του πράγματος.

 

Επίσης εξαιρετικός ο Κινέζος voice actor του Wenge. Στεντόρια φωνή πολεμιστή.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Kamui: 11 Απρίλιος 2014 - 20:41

O6rrvsU.jpg


#22 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 12 Απρίλιος 2014 - 10:16

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους περισσότερους πως το πρώτο επεισόδιο ήταν πολύ καλό. Πάνω κάτω όπως το περίμενα δηλαδή. Μου αρέσει ιδιαίτερα το weird animation που έχει, ξεφεύγει σίγουρα από τα συνηθισμένα. Από εκεί και πέρα είναι πολύ ενδιαφέροντες και οι δύο πρωταγωνιστές αν και τον smile τον βρήκα λίγο τραβηγμένο στις αντιδράσεις του. Το παρατσούκλι πάντως του πάει πολύ! :P

 

 

p.s. Εκεί που ο Πέκο ρίχνει το μπαλάκι από τα φάλτσα στα ουράνια και αλλάζει πάνελ δείχνοντας ένα αεροπλάνο να πετάει γέλασα πολύ! χαχα



#23 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Απρίλιος 2014 - 11:26

I WAS BORN IN THE LAND OF PING PONG
  :hahaha:

 

Θεός ο κινέζος

 

Γενικά ήταν αρκετά καλό, με ενδιαφέρον στυλ. To animation φαίνεται να χρησιμοποιεί rotoscoping αλλά είναι έτη φωτός μπροστά από το aku no hana

 

will keep on watching :congrats:



#24 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Απρίλιος 2014 - 15:07

LET'S LESSON!

 

Δεύτερος θεός χαρακτήρας ο koizumi-sensei, όσο πάει όλο και πιο πολύ μ' αρέσει αυτό το anime, ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

 

(τι έγινε, μόνος μου θα γράφω εδώ;)



#25 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Απρίλιος 2014 - 15:43

Spoiler: 2

 

Ο δάσκαλος ενοχλητικός, η σειρά είναι γεμάτη τέτοιους χαρακτήρες, το μόνο της ελάττωμα μέχρι τώρα.



#26 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 19 Απρίλιος 2014 - 01:38

Ο δάσκαλος και εμένα με εκνευρίζει. Εφόσον ο Tsukimoto θέλει να τον αφήσουν στην ησυχία του, τότε θα έπρεπε να το σεβαστεί και να τον αφήσει. Πέρα από αυτόν πάντως δεν υπάρχει κάποιος που να με ενοχλεί ιδιαίτερα. Ίσως ο Πέκο ώρες ώρες, αλλά και πάλι, δεν τον αντιπαθώ.

 

Spoiler:

 

Ωραίο και το δεύτερο πάντως.



#27 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Απρίλιος 2014 - 14:48

Και εμένα μου φαίνεται πολύ αδέξιος ο τρόπος που προσπαθεί ο Butterfly Joe να πείσει τον Mr. Tsukimoto.

Η live-action ταινία είχε τον θεό Takenaka Naoto και είναι το καλύτερο adaptation μέχρι τώρα.

Ένα ακόμα επεισόδιο και πάει για drop.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#28 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2014 - 13:20

Drop; Για μια από τις καλές σειρές της άνοιξης; Έχω το έργο κατεβασμένο και σκοπεύω να το δω αλλά είναι τόσο μεγάλη η διαφορά;

 

Έχω αρχίσει να συμπαθώ τον Πεκο, πέρα από την ενασχόλησή του με το πινγκ πονγκ, είναι ένας φιλόσοφος των γλυκών. Η ανάλυσή που κάνει είναι εμβριθής και η ματιά του στη πορεία της βιομηχανίας των γλυκών εμπεριστατωμένη.

 

Spoiler: 3

 

Επίσης μου φαίνεται ότι χρησιμοποιούν υπερβολικά συχνά τα panels και θα προτιμούσα κάτι διαφορετικό.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από 1451: 25 Απρίλιος 2014 - 13:23


#29 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2014 - 14:25

Drop; Για μια από τις καλές σειρές της άνοιξης; Έχω το έργο κατεβασμένο και σκοπεύω να το δω αλλά είναι τόσο μεγάλη η διαφορά;


Δυστυχώς είναι μεγάλη η διαφορά.
Στο anime, οι Peco, Koizumi, Tamura, Kazama και Sakuma είναι εντελώς άψυχοι και χωρίς προσωπικότητα σε σχέση με την ταινία. Ο Tsukimoto είναι εξίσου καλός με την ταινία.
Ακόμα και οι αλλαγές ψυχολογίας δεν γίνονται εμφανείς στο anime.
 

Spoiler: 3


Spoiler: 3

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#30 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάιος 2014 - 14:02

Spoiler: 5





Also tagged with one or more of these keywords: Tv Series, Noitamina, Masaaki Yuasa, Matsumoto Taiyou, Spring 2014, Slice of Life, Drama