Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 2 Ψήφοι

Ping Pong The Animation

Tv Series Noitamina Masaaki Yuasa Matsumoto Taiyou Spring 2014 Slice of Life Drama

  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιανουάριος 2014 - 11:18

Ping Pong
ピンポン


 chk_captcha.jpg

 

 

Δεν νομίζω ότι ο Masaaki Yuasa χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις. Έχοντας υλοποιήσει σειρές όπως το Kaiba, Kemonozume και Tatami Galaxy και με τελευταίο του έργο το crowd funded Κick Heart έχει κάτι από παραπάνω αφήσει το στίγμα του στον χώρο των anime. Aυτήν την άνοιξη επανέρχεται δυναμικά στο Noitamina Block μεταφέροντας το manga Ping Pong του επίσης γνωστού στον χώρο των manga Matsumoto Taiyou ( No.5, Tekkon Kinkreet,Takemitsu Zamurai, Sunny). Το animation της σειράς θα αναλάβει το Studio Tatsunoko Productions και το background direction o Kevin Eymeric ο οποίος συνεργαστηκε με τον Yuasa στο Kick Heart. To Ping Pong είναι ένα έργο 5 τόμων το οποίο δημοσιεύτηκε αρχικά στο Weekly Big Comics Spirits της Shogakugan κατά την περίοδο 1996-1997. Με βάση αυτό έχει γυριστεί και μία Live Action ταινία με τους Arata και Yosuke Kubozuka στους πρωταγωνιστικούς ρόλους.



Η υπόθεση όπως φαίνεται έχει ως κεντρικό theme το Ping poing. Νομίζω όλοι ξέρουμε το άθλημα, το έχουμε παρακολουθήσει ίσως κάποιοι από εμάς να έχουν παίξει κιόλας. Σίγουρα όμως όχι όπως θα παρουσιαστεί στις οθόνες μας. Η ιστορία μας ασχολείται με δύο παιδικούς φίλους τoν Smile - έναν ήπιων τόνων χαρακτήρα ο οποίος παίζει για να περάσει την ώρα του - και τον Peco έναν χαρισματικό εξωστρεφή και παθιασμένο χαρακτήρα ο οποίος δεν μπορεί να αποδεχτεί την ήττα. Οι δυο τους είναι από τα πιο ταλαντούχα μέλη του συλλόγου ping pong στο Λύκειό τους. Παρόλαυτά η μετριοπαθής προσωπικότητα του Smile τον εμποδίζει να νικήσει ενάντια στον Peco. O υπεύθυνος του συλλόγου δίνει ιδιαίτερη προσοχή στο ταλέντο του Smile και τον βοηθά να αλλάξει την στάση του απέναντι στο άθλημα. Πώς θα επηρεάσει ο ανταγωνιστικός χώρος των αθλημάτων την φιλία δύο τόσο διαφορετικών ατόμων. Και τι θα συμβει στην περίπτωση που καταλήξουν ως αντίπαλοι σε κάτι άλλο πέρα από τα ανεπίσημα φιλικά παιχνίδια;

Youtube Video


Περισσότερες πληροφορίες θα προσθέσω καθώς θα περνάει ο καιρός αλλά νομίζω οι περισσότεροι έχουμε πουληθει με το που ακούσαμε Masaaki Yuasa και Matsumoto Taiyou. Δεν υπάρχει λόγος να το αρνούμαστε είναι συνταγή επιτυχίας από τα pits. H ανοιξιάτικη season έγινε ξαφνικά απείρως πιο ενδιαφέρουσα.

ΑΝΝ| Anidb | Official Page

 

pingpong-yuasa.jpg



#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιανουάριος 2014 - 12:22

Έριξα μια σύντομη ματιά στο manga. Στην αρχή μου φάνηκε περίεργος ο τρόπος που είναι ζωγραφισμένα τα πρόσωπα από τον Ματσουμοτο. Στη πορεία όμως άρχισε να μου αρέσει αυτή η διαφορετικότητα. Ελπίζω να διατηρήσουν αυτό το στοιχείο στη σειρά.



#3 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιανουάριος 2014 - 12:24

Να 'ναι καλά οι ολυμπιακοί αγώνες, εκεί που έβλεπες τρία sports anime τη χρονιά, τώρα βλέπεις τρία τη σεζόν.


ySss0UF.jpg


#4 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιανουάριος 2014 - 13:16

Δηλαδή για κανά καλό dystopia πρέπει να αρχισω να προσεύχομαι για alien invasion?



#5 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιανουάριος 2014 - 13:54

alien-priest.jpg

 

Με λίγη πίστη, όλα θα γίνουν.


ySss0UF.jpg


#6 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Ιανουάριος 2014 - 19:27

Επιτέλους Masaaki. Περίμενα πώς και πώς το επόμενό του project. Ελπίζω να είναι καλύτερο από το πράμα που ονόμασε kick heart. Μου έλειψε.


Δημοσιευμένη  εικόνα


#7 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 17 Ιανουάριος 2014 - 19:44

Επιτέλους indeed. Thanks for the headups. Ούτε είχα πάρει πρέφα. Can't wait.

 

Μια χαρά ήταν το kick-heart. Απλά ήταν μικρό. Πού να χορτάσουμε με τόσο μικρή δόση Masaaki;

 

Μαζί με τα jojo και μουσίσι, πρώτη φορά σεζόν εδώ και καιρό δηλαδή που θα αξιωθώ να δω τόσους πολλούς τίτλους (3). :)


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Radagast: 17 Ιανουάριος 2014 - 19:49

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#8 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 17 Ιανουάριος 2014 - 19:53

θα προτιμουσα κατι πιο πρωτοτυπο απο τη διασκευη ενος manga, αλλα προκειμενου να διασκευαστει manga, αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη.

 

και οντως, αυτο το manga ταιριαζει με την ιδιοσυγκρασια του!



#9 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Φεβρουάριος 2014 - 21:51

Youtube Video



#10 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2014 - 14:11

Τι γίνετε, πότε βγαίνει το πρώτο επεισόδιο? :hmmm: Εν αναμονή, έχω βγάλει την παλιά butterfly και την γυαλίζω :P



#11 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2014 - 16:22

Πρώτο επεισόδιο στις 11/4



#12 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2014 - 19:05

Bγήκε λίγο νωρίτερα από ότι το περιμέναμε. Πρώτο επεισόδιο από HorribleSubs.



#13 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2014 - 20:04

Για να δούμε τι λέει και αυτό



#14 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2014 - 22:38

Ψιλοαναμενόμενο το 1ο επεισόδιο. Χλιαροί οι χαρακτήρες. Μου άρεσε περισσότερο το casting του live-action, ειδικά οι Peco, coach και Tamura ήταν άπαιχτοι στην ταινία.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2014 - 23:03

Από την άλλη εμένα το πρώτο επεισόδιο μου έκανε πολύ καλή εντυπωση.  Η δυναμική ανάμεσα σε Smile και Peco έχει ενδιαφέρον όπως και η διαφορά ανάμεσα στις ιδιοσυγκρασίες τους. Μου προξενεί περιέργεια για το πώς κατέληξε έτσι και πόσο διαφορετικά βλέπει ο καθένας το άθλημα.

 





Also tagged with one or more of these keywords: Tv Series, Noitamina, Masaaki Yuasa, Matsumoto Taiyou, Spring 2014, Slice of Life, Drama