Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

BIERLAND: Η Ρώμη Δεν Κάηκε Σε Μια Μέρα


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 Tightwad

Tightwad

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 25 November 2013 - 20:07

Καλησπέρα παιδιά, το παρακάτω είναι ένα κομικοπρότζεκτ με το οποίο ασχολούμαι εδώ και μερικούς μήνες. Περιγράφει τις τελευταίες στιγμές μιας φανταστικής αυτοκρατορίας του 20ου αιώνα, μέσα απ'τα μάτια του "τελευταίου" ουσάρου της Ευρώπης. Ελπίζω να σας αρέσει, είναι η πρώτη μου προσπάθεια σε κόμικ. Αν οι εικόνες και τα headers είναι too much, ευχαρίστως να τα βγάλω.
 

OWOkJW1.png


Η "Bierland" ακολουθεί τις τελευταίες μέρες μια φανταστικής αυτοκρατορίας βορειοανατολικά της Αδριατικής, μέσα απ'τα μάτια του "τελευταίου" ουσάρου της Ευρώπης μέσα απ'το πρίσμα των αρχών του 20ου αιώνα και του Α' ΠΠ.


ΚΕΦΑΛΑΙΑ / CHAPTERS

ΕΛΛΗΝΙΚΑ Miniflag_gr.png (Μετάφραση)

 
tpg0Wmh.png
ESDJt1Y.png1ο, 2ο Κεφάλαιο και Codex. 58 Σελίδες. PDF χωρίς κατέβασμα. CBR.
tpg0Wmh.png
 
WGa8xyQ.png1o Κεφάλαιο. 8 Σελίδες. PDF χωρίς κατέβασμα. PDF Download.
tpg0Wmh.png
 
FPP0ZAT.png2ο Κεφάλαιο. 43 Σελίδες. PDF χωρίς κατέβασμα. CBR. 
tpg0Wmh.png
 
xiDbQU4.pngΜίνι-εγκυκλοπαίδεια. 7 Σελίδες. PDF χωρίς κατέβασμα. PDF Download.
tpg0Wmh.png
 
 
 
 
 

ENGLISH Miniflag_the_United_Kingdom.png (Original)

4iB1SjE.pngObnXtiT.png











#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 November 2013 - 20:41

Έχετε βαλθεί να με ξεκάνετε όλοι με το ISUU. xD

Καλή συνέχεια εύχομαι το τσεκάρω as we speak. :)



#3 Tightwad

Tightwad

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 25 November 2013 - 21:29

Σε ευχαριστώ πολύ Iristella, αναμένω σχόλια! :)



#4 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 26 November 2013 - 03:29

Ενδιαφέρον φαίνεται και τα σκίτσα έχουν τη φάση τους. Σκηνοθετικά δεν με πείθει, θα μπορούσες να παίζεις με αρκετά μεγαλύτερη γκάμα στα panels, διαφορετικές γονείες ενοώντας, να μην είναι όλα τόσο στατικά. Αν κιαυτό έρχεται με το καιρό και την εξάσκηση... επίσης οι χαρακτήρες δείχνουν σα  να είναι "αποκομένοι" απ'τα backgrounds. Χρωματικά γιατί τους κρατάς στην ίδια όχρα ακόμα κιόταν τους έχουμε σε νύχτα που είναι όλα μπλέ γύρο? είναι στοχευμένο αυτό?  Η υπόθεση ενδιαφέρον μου φάνηκε στο πρώτο κεφάλαιο, αν και είναι πολύ αρχή για να πω κάτι...θα τσεκάρω και το 2ρο άυριο και αναμένω για επόμενα. Σαν ιδέα μ'αρέσει πάντος. Καλή συνέχεια.

 

 


Edited by GhostPrince, 26 November 2013 - 03:29.

フカフカ

#5 Tightwad

Tightwad

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 26 November 2013 - 11:02

Καλημέρα, GhostPrince, ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου.

 

Προσωπική μου άποψη από πειραματισμό που έχω κάνει ως τώρα είναι ότι είναι καλό να υπάρχει μια χρωματική διαφοροποίηση φόντου-χαρακτήρα. Εκτός βέβαια αν εννοείς ότι αν το φόντο είναι γαλάζιο, οι χαρακτήρες να είναι μπλε αντί για κίτρινοι, με το οποίο έχω δουλέψει περισσότερο στο 2ο Κεφάλαιο. Επίσης επειδή δεν γνωρίζω από χρώμα, επέλεξα να κάνω διχρωμία μπλέ-κίτρινου, χρώματα που ταιριάζουν.

 

Γενικά είναι σημαντικό να παρατηρηθεί ότι επειδή είναι πολύ μεγάλο πρότζεκτ, διαφορετικές σκηνές έγιναν σε διαφορετικό χρονικό σημείο, και η ικανότητα μου ήταν σε διαφορετικό επίπεδο. Να φανταστείς που σε μια φάση, έχω κάποιες σελίδες πιο πριν να χιονίζει, και μετά τους χαρακτήρες να κάνουν χειρωνακτική εργασία και λέω "Πω, πω, πρέπει να λιώνουν, εγώ προσωπικά θα δούλευα μόνο με φανελάκι", επειδή την στιγμή που το σχεδίαζα ήταν Αύγουστος, χωρίς κλιματισμό! Ευτυχώς το πρόσεξα και το διόρθωσα. 

 

Η σκηνοθεσία είναι σίγουρα φτωχή, αλλά πιστεύω ότι καθώς προχωράει το 2ο Κεφάλαιο αυξάνεται σε ποιότητα. 



#6 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 26 November 2013 - 12:33

Θα το κοιταξω και εγω, διοτι μου κινησες την περιεργεια. Φαινεται παντως ενδιαφερον.



#7 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 26 November 2013 - 14:44

Απολαυστικό και πολύ ενδιαφέρουσα η γενική ιδέα. Για κάποιον που ξέρει γερμανικά είναι εύκολες και οι αναφορές, ακόμα κι όταν δεν θέλω να τις θυμάμαι (Onkel Dagobert? Ηört sich immer schrecklich an!!!) Περιμένω να δω πως θα εξελιχτεί με τον ΑΠΠ.

 

Ως πρώην κάτοικος Μονάχου, ένα πράγμα θέλω. Χαιρετισμό μόνο με Grüß Gott!



#8 Tightwad

Tightwad

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 26 November 2013 - 15:17

@John Grabs

 

Eλπίζω να σου αρέσει!

 

@OdyMonaxos

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δυστυχώς τα Γερμανικά μου έχουν χειροτερέψει αρκετά λόγω της αχρησίας. Ελπίζω το κομμάτι με την Heidi να μεταφράστηκε σωστά. :P



#9 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 26 November 2013 - 15:56

Steck das Pferd in deinem Arsch!!! Όχι teckte :P Κι εγώ τα έχω παρατήσει λίγο, όπου να 'ναι θα τα ξαναπιάσω όμως για το Großes. Αν ετοιμάζεις το επόμενο κεφάλαιο, ό,τι δεν είσαι σίγουρος, ρώτα με!



#10 Tightwad

Tightwad

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 26 November 2013 - 16:13

Χμμ... όλοι οι γερμανικοί όροι του Γ' Κεφαλαίου είναι πολιτικοί ή στρατιωτικοί και τους έχω ψάξει ήδη. Πάντως αν θυμηθώ κάτι θα σε ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά!

 

Ακολουθούν κομμάτια από κομμένο υλικό του Β' Κεφαλαίου:

Spoiler:

Edited by Tightwad, 26 November 2013 - 16:15.


#11 Tightwad

Tightwad

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 27 November 2013 - 14:17

Mια γεύση από Γ' Κεφάλαιο, διότι επιβάλλεται. 

 

Attached File  edtPRcM.jpg   167.09KB   0 downloads



#12 Tightwad

Tightwad

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 24 December 2013 - 01:49

Ένα Χριστουγεννιάτικο δωράκι από εμένα.

 

Περιέχει διάφορα σημαιάκια, λάβαρα και λοιπά καλούδια που θα συνοδεύσουν το Γ' Κεφάλαιο:

Attached File  IMAG.png   712.19KB   0 downloads



#13 Tightwad

Tightwad

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 23 February 2014 - 17:02

Preview του Γ' κεφαλαίου:

Attached File  p3s4col.png   537.03KB   0 downloads