Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πρόβλημα με tv/pc monitor


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 09 November 2013 - 10:46

Πρόσφατα αγόρασα ένα pc και αντί να πάρω οθόνη πήρα μια τηλεόραση και τη χρησιμοποιώ ως οθόνη.

 

Στην αρχή ήταν όλα κομπλέ. Χθες και ενώ το pc ήταν κλειστό και η τηλεόραση έπαιζε κανονικά (ως tv) , ξεσύνδεσα το vga που δίνει σήμα από το pc και αμεσως σταμάτησε να παίζει και η τηλεόραση. Δεν έπιανε σήμα ούτε στα ψηφιακά ούτε στα αναλογικά. Το ίδιο συμβαίνει κι αν βγάλω το pc από την πριζα (όχι αν κλείσω το τροφοδοτικό αλλά αν το βγάλω τελείως από την πρίζα).

 

Την έκλεισα και την ξανάνοιξα, έβγαλα τα πάντα (πολύπριζα, ups, κλπ κλπ) από την πρίζα και άφησα μόνο την tv αλλά πάλι δεν πιάνει σήμα. Την δοκίμασα σε άλλο δωμάτιο αλλά πάλι δεν πιάνει.

 

Είναι κανονική τηλεόραση, δεν έχω ούτε tv tuner ούτε τίποτα τέτοιο.

 

Καμιά ιδέα γιατί το κάνει αυτό;



#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 09 November 2013 - 11:39

Λογικά θα υπάρχει επιλογή για το τί θέλεις να εμφανίζει. Για παράδειγμα να εμφανίζει το vga, το hdmi, το scart ή τον τηλεοπτικό δέκτη. Και για κάποιο λόγο όταν αφαίρεσες το vga δεν πέρασε αυτόματα στα κανάλια. Δοκίμασε χειροκίνητα να το κάνεις να περάσει από vga σε τηλεόραση.



#3 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 09 November 2013 - 11:52

Εντάξει είπαμε, δε θα έκανα τέτοιο fail :P

 

Υπάρχει επιλογή για το τι θέλω να εμφανίζω και δεν αλλάζει αυτόματα. Αλλά το έχω σωστά ρυθμισμένο. Να σου δώσω να καταλάβεις, έχω το pc (είτε ανοιχτό είτε κλειστό) συνδεδεμένο με το vga στην τηλεόραση και την έχω ρυθμισμένη στον τηλεοπτικό δέκτη και βλέπω τηλεόραση κανονικά. Αν βγάλω το vga χάνεται το σήμα της τηλεόρασης παρόλο που το έχω γυρισμένο  στον τηλεοπτικό δέκτη.



#4 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 09 November 2013 - 13:48

Κάνα ευχέλαιο έκανες; :P
 
Αλλά seriously αν λες ότι αν κλείσεις το τροφοδοτικό παίζει (υποθέτω από ένα κουμπί του τροφοδοτικού) αλλά άμα βγάλεις την πρίζα δεν παίζει, αυτό είναι τελείως κουφό! Τι να υποθέσει κανείς, ότι έχει να κάνει με την γείωση;  Αλλά λίγο δύσκολο να φταίει αυτό.
 
Το δοκίμασες να το συνδέσεις σε κάνα άλλο pc (η ακόμα καλύτερα laptop) με vga, αν υπάρχει; Αν και υποθέτω αυτό δεν θα βοηθούσε τόσο στο να καταλάβεις πως να λύσεις το πρόβλημα.
phmava.php

#5 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 09 November 2013 - 14:34

Και εγώ μόνο τη γείωση σκέφτηκα.

Το ακόμα καλύτερο είναι οτιι πήγα να την κάνω reset. Χωρίς το vga βρήκε μόνο ένα αναλογικό κι αυτό με χάλια σήμα. Μόνο ένα.
Τώρα ξανακάνω αλλά με το vga αυτή τη φορά.

Το να τη συνδέσω σε αλλοο pc δε νομίζω να βοηθήσει κάπου.

#6 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 27 December 2013 - 17:00

Εσεις που ειστε τσακαλια, για λυστε μου μια απορια σας παρακαλω.

Εχω οθονη που υποστηριζει HDMI, εχω και καρτα γραφικων που υποστηριζει HDMI, τα συνδεσα με το καλωδιο. Πρεπει να εχω ΚΑΙ το DVI καλωδιο ΚΑΙ το HDMI, συνδεδεμενα? Αν ναι, αφου τα συνδεσω πρεπει να κανω κατι περαιτερω? Η ετσι απλα συνδεθηκε το HDMI?

 

(Το ξερω οτι το topic, δημιουργηθηκε γι αλλο προβλημα αλλα ειναι λιγο σχετικο και δεν ηθελα να κανω καινουργιο topic για το τιποτα :) )


Edited by didimakia, 27 December 2013 - 17:01.


2bbd14fc.jpg


#7 luffy1908

luffy1908

    Starting...

  • Members
  • 285 posts

Posted 27 December 2013 - 17:24

Εσεις που ειστε τσακαλια, για λυστε μου μια απορια σας παρακαλω.

Εχω οθονη που υποστηριζει HDMI, εχω και καρτα γραφικων που υποστηριζει HDMI, τα συνδεσα με το καλωδιο. Πρεπει να εχω ΚΑΙ το DVI καλωδιο ΚΑΙ το HDMI, συνδεδεμενα? Αν ναι, αφου τα συνδεσω πρεπει να κανω κατι περαιτερω? Η ετσι απλα συνδεθηκε το HDMI?

 

(Το ξερω οτι το topic, δημιουργηθηκε γι αλλο προβλημα αλλα ειναι λιγο σχετικο και δεν ηθελα να κανω καινουργιο topic για το τιποτα :) )

Με οτι καλωδιο και να το συνδεσεις ειναι το ιδιο πραγμα.Ειτε το συνδεσεις με HDMI η DVI  δεν εχει καμια διαφορα αφου και τα 2 υποστηριζουν 1080p και χρειαζεται μονο ενα απο αυτα.Επισης στο αναγνωριζει αυτοματα και δεν θελει κατι αλλο να κανεις.Προσωπικη αποψη ειναι οτι καλυτερα να εχεις ελευθερη τη θυρα HDMI γιατι βγαζουν εξοδους HDMI τα laptop και τα tablet και μπορει καποια στιγμη να θες να τα συνδεσεις(αν εχεις) με την οθονη.



#8 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 27 December 2013 - 20:46

Εσεις που ειστε τσακαλια, για λυστε μου μια απορια σας παρακαλω.

Εχω οθονη που υποστηριζει HDMI, εχω και καρτα γραφικων που υποστηριζει HDMI, τα συνδεσα με το καλωδιο. Πρεπει να εχω ΚΑΙ το DVI καλωδιο ΚΑΙ το HDMI, συνδεδεμενα? Αν ναι, αφου τα συνδεσω πρεπει να κανω κατι περαιτερω? Η ετσι απλα συνδεθηκε το HDMI?

 

(Το ξερω οτι το topic, δημιουργηθηκε γι αλλο προβλημα αλλα ειναι λιγο σχετικο και δεν ηθελα να κανω καινουργιο topic για το τιποτα :) )

H μονη διαφορά είναι ότι το HDMI  μεταφέρει και ήχο(για τηλεοράσεις με ηχεία etc.).Κάνεις την ρύθμιση μέσω του driver συνήθως.Τίποτα άλλο αξιοσημείωτο.Ίδιο σήμα(Τα dual link DVI όμως).Κατα την γνώμη μου βαλε το HDMi,αν θυμαμαι έχει καλύτερη ποιότητα ως καλώδιο.


Posted Image


#9 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 28 December 2013 - 11:10

Τα εχω και τα δυο επανω. Ετσι κι αλλιως ουτε κατι αλλο προκειτε να συνδεσω, ουτε Dual monitor θα χρησιμοποιησω :P

Κομπλε παντως η οθονη, εχει τρομερες γωνιες θεασης και χρωματα. Ενα πραγμα ομως μ'ενοχλει. Οταν πηγαινω το ποντικι στην δεξια μερια της οθονης(Μονο στην δεξια), δεν σταμαει το ποντικι να προχωραει, ενω εχει βγει εξω απ τα ορια. Το καταλαβαινω γιατι οση ωρα το προχοραω περα απ την οθονη, τοση ωρα θα κανει να ξαναγυρισει. Πως μπορω να το αλλαξω αυτο?



2bbd14fc.jpg


#10 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 28 December 2013 - 17:24

πρώτον. βγάλε το Dvi
από πάνω και άσε μόνιτορ hdmi.μπορεί να στην πιάνει για δύο οθόνες και να μπερδεύει. Μετά από αυτό ρύθμισε την ανάλυση στην μέγιστη της οθόνη και Ελενξε τς όρια της οθόνης. Άμα εχειauto config κάνε αυτό.

Posted Image


#11 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 28 December 2013 - 19:37

Οντως αναγνωριζε δυο οθονες, το εβγαλα και τωρα ειναι σε HDMI Mode. Το προβλημα με το ποντικι λυθηκε, ομως αν βαλω Full αναλυση (1920χ1080) υπαρχει κενο γυρω γυρω. Auto adjust και γενικοτερο Adjust κανει μονο σε Dvi mode :S

Στο 1680x1050, γεμιζει ολη η οθονη.

Τι γινεται τωρα? :P



2bbd14fc.jpg


#12 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 30 December 2013 - 03:19

Οντως αναγνωριζε δυο οθονες, το εβγαλα και τωρα ειναι σε HDMI Mode. Το προβλημα με το ποντικι λυθηκε, ομως αν βαλω Full αναλυση (1920χ1080) υπαρχει κενο γυρω γυρω. Auto adjust και γενικοτερο Adjust κανει μονο σε Dvi mode :S

Στο 1680x1050, γεμιζει ολη η οθονη.

Τι γινεται τωρα? :P

Η HDTV σου, όπως σχεδόν όλες, έχει λάθος overscan, γι' αυτό σου βγάζει μαύρο γύρω-γύρω.

Αν έχεις Nvidia κάρτα γραφικών από το Nvidia Control Panel, αν έχεις AMD από το Catalyst Control Center, ρυθμίζεις το Overscan.


Posted Image
Posted Image

#13 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 30 December 2013 - 12:47

I love you all, thanks :)



2bbd14fc.jpg


#14 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 15 March 2022 - 22:39

Αγόρασα καλώδιο HDMI για να συνδέσω τηλεόραση και λαπτοπ και αρκετά συχνά διαπιστώνω οτι ο ήχος με την εικόνα δεν είναι σε συγχρονισμό ή κάποιες φορές θολώνει η οθόνη. Ο συγχρονισμός δεν επανέρχεται αν δεν κλείσω και ξανανοίξω το Νέτφλιξ.
Μα τι να φταίει? Η αργή σύνδεση ή κάτι φταίει με το καλώδιο?
Τόσο απλή ερώτηση.

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#15 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 March 2022 - 15:12

Καμιά φωτογραφία που να φαίνεται το πρόβλημα παίζει;


rsrGbGx.gif