Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 4 votes

Yowamushi Pedal

shounen sports comedy

  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#76 eleospleon

eleospleon

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη (προς το παρόν)

Posted 17 June 2014 - 09:28

Spoiler:

 

Spoiler:


ezgif-save.gif


#77 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 23 June 2014 - 23:49

Επεισόδιο 37: ΟΚ, σ'αυτό το επεισόδιο ΒΑΡΕΘΗΚΑ. Το τραβάνε απ' τα μαλλιά για ν'αφήσουν cliffhanger και να δούμε το 2ο κύκλο??? Νομίζω ότι μόλις φτάσαμε στο όριο. Enough is enough. Άλλο ένα ρημάδι επεισόδιο έχει μείνει γι' αυτή τη σεζόν, έλεος πια.

 

Δε μπαίνω στη διαδικασία ν'ανοίξω spoiler tag, δεν έχω κάτι άλλο να πω αυτή τη φορά.



#78 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 24 June 2014 - 14:02

Σίγουρα θα μπορούσαν να κόψουν κομμάτια και να προχωρήσουν στο ψητό. Παρ' όλα αυτά δεν βαρέθηκα.

Spoiler:



#79 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 25 June 2014 - 00:22

Spoiler: 37

 

Άντε να τελειώνει η σεζόν και το dropάρω. Δεν αντέχω άλλο.


Posted Image
Posted Image

#80 eleospleon

eleospleon

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη (προς το παρόν)

Posted 25 June 2014 - 23:47

Σε όλο το επεισόδιο ένα πράγμα σκεφτόμουν μόνο, σταματήστε να μιλάτε και προχωράτε, τα ίδια και τα ίδια έλεγαν συνεχεία...

 

Αφού έχει μείνει μόνο ένα επεισόδιο για αυτή τη σεζόν σημαίνει οτι την τελευταία μέρα θα την δούμε στην επόμενη σεζόν? δεν το τραβάνε λίγο υπερβολικά? και παίζει και ολόκληρη σεζόν να μας δείχνουν εκείνη την τελευταία μέρα, λίγο απογοητεύτηκα, περίμενα πιο γρήγορους ρυθμούς.


ezgif-save.gif


#81 Snape

Snape

    The Brazilian

  • Members
  • 64 posts
  • LocationΣτην Ταράτσα

Posted 26 June 2014 - 18:59

Έχοντας δει το άνιμε Over Drive περίμενα πως θα δω κάτι εξισου καλό αρχίζοντας το Yowamushi Pedal αλλά τελικά δεν συνέβει αυτό.
Το τραβάνε υπερβολικά από τα μαλλιά και οι χαρακτήρες πέρα του main μου φάνηκαν αδιάφοροι εως εκνευριστικοί.
Για την 2η σεζόν δεν ψήνομαι ιδιαίτερα, θα την έβλεπα μόνο σε περίπτωση που δεν θα ξεπερνούσε τα 12 επεισόδια.

#82 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 01 July 2014 - 16:43

Επεισόδιο 38: Ευτυχώς δεν είχε τα μαύρα χάλια του 37... Βασικά αυτό.

Τώρα, όσον αφορά όλη αυτή τη σεζόν. Θα μπορούσαν οι συντελεστές να μη τραβήξουν τη δεύτερη μέρα του Inter-High (αλλά και κάποιες άλλες φάσεις) από τα μαλλιά. Αυτό είναι το βασικό μου παράπονο. Από κει και πέρα, δε μ' ενόχλησε κάτι τόσο πολύ ώστε να χρειάζεται ειδική μνεία στο summing-up.

Το πιο πιθανό είναι ότι θα παρακολουθήσω και την επόμενη σεζόν. Ελπίζω μόνο σε λιγότερες φάσεις που να τις τραβάνε από δω κι από κει για να φαγωθεί χρόνος.


Edited by LuluChan92, 01 July 2014 - 16:44.


#83 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 14 October 2014 - 19:18

Επαναφέρω το νήμα όπως

Spoiler: s01

 

Spoiler: s02e02



#84 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 14 October 2014 - 20:44

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#85 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 28 October 2014 - 10:21

Spoiler: s02e04


Edited by 1451, 28 October 2014 - 10:24.


#86 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 27 April 2015 - 16:36

Βλέποντας το S02Ε20 δεν μπορω παρα να σχολιασω

Spoiler:

Posted Image

#87 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 04 August 2015 - 19:43

Πάει καιρός από τότε που έβλεπα τα περισσότερα επεισόδια αλλά μιας και το τελείωσα τώρα ας σχολιάσω.

Σε γενικές γραμμές συμπάθησα τη σειρά. Παρά τις ατελείωτες αισιόδοξες παπαρολογίες δεν έπαυα να συγκινούμαι και να ανατριχιάζω σε διάφορα στιγμιότυπα. Τα στερεότυπα υπήρχαν και ήταν αισθητά, αλλά δεν ήταν χυδαία. Αυτό μου άρεσε. Υπήρχαν καρικατουρίστικοι χαρακτήρες και συμπεριφορές, αλλά η κατάσταση δεν οδηγούσε σε χυδαιολογία και ξεφτιλισμό ορισμένων σταμπαρισμένων χαρακτήρων, όλοι μπορούσαν να διατηρήσουν κάπως την αξία τους χωρίς να γίνεται ο ένας μονίμως comic relief για την ανάδειξη του coolness των άλλων.

Περισσότερο συμπάθησα Makishima και Μidosuji. Ο πρώτος λόγω της εναλλακτικότητας του και της θέλησης του να κάνει τα πράγματα με το δικό του τρόπο (ο οποίος δυστυχώς έρχεται λίγο σε ρόλο κομπάρσου λόγω του επίσης climber πρωταγωνιστή). Ο δεύτερος παρουσιάστηκε πράγματι πιο τερατώδης απ' ότι χρειαζόταν, πιστεύω πώς η προσωπικότητα του ήταν από τις πιο συνεπείς και κατανοητές εκεί μέσα.

Σε γενικές γραμμές η δράση ήταν έντονη και όχι ιδιαίτερα προβλέψιμη, αλλά νομίζω πώς το τελευταίο κομμάτι άρχισε κάπου να χάνεται στη δεύτερη σεζόν κυρίως. Σταδιακά άρχισα να κουράζομαι και να δυσκολεύομαι να ακολουθήσω τα γεγονότα γιατί άρχισα να χάνω το μέτρο σε σχέση με τις αντοχές καθενός από τους riders και τη σημασία κάθε κόντρας που συνέβαινε. Μου δημιουργήθηκε σταδιακά η αίσθηση ότι οι χαρακτήρες έμοιαζαν κουρασμένοι ή λιγότερο κουρασμένοι απ' ότι θα ΄πρεπε όποτε απλώς το αποφάσιζε ο σεναριογράφος. Πιστεύω πχ ότι δεν αναδείχθηκε αρκετά ο αρχηγός των Χακόνε και ότι ο Imaizumi και ο onoda άντεξαν παραπάνω από το φυσιολογικό στην τελευταία κούρσα. Γενικά το θέμα του καταπόσο η ψυχολογία καθορίζει τα πάντα στον αθλητισμό ξέφυγε αρκετά από το ρεαλισμό. Προφανώς η σειρά δεν προσπαθούσε καν να είναι ρεαλιστική εξαρχής, αλλά σε άφηνε κάπου ανάμεσα στο να αφεθείς βλέποντας Dragonball και στο να προσπαθείς να νιώσεις τις προσπάθειες των χαρακτήρων ως ανθρώπους. Θέλω να πω ότι άρχισα σε στιγμές να χάνω την τελευταία αίσθηση που είναι πολύ σημαντική για ένα sports anime.

Επίσης με χάλασε κάπως το τέλος.

Spoiler: end

Γενικά πέρασα καλά αλλά δε ξέρω αν έχω διάθεση για ενδεχόμενη συνέχεια. Έχω την αίσθηση ότι η σειρά έκανε τον κύκλο της.


Edited by Kamui, 04 August 2015 - 19:51.

O6rrvsU.jpg


#88 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 07 August 2015 - 17:34

Τα ενδιαφέροντα του Onoda εξελίχθηκαν σε meme με την πάροδο των επεισοδίων. Και όπως συμβαίνει με αυτά, έτσι και με το να ακούω το ίδιο τραγούδι για εικοστή φορά υποτίθεται για να γελάσω απλά μειδιούσα. Το ίδιο γινόταν κάθε φορά που έδειχναν πόσο εκτός πραγματικότητας ήταν η μητέρα του(ανατριχιαστικό που μετά από τόσα επεισόδια δεν έμαθα το όνομά της).

 

Αν και δεν υιοθετεί η σειρά μια επικριτική στάση απέναντι σε αυτήν την ενασχόληση, δεν θα την κατέτασσα χαμηλότερα επειδή για παράδειγμα δεν είναι σαν το Watamote.


Edited by 1451, 07 August 2015 - 17:35.


#89 don_wei

don_wei

    mr.Deltoid

  • Members
  • 10 posts

Posted 05 October 2015 - 17:27

Οι δημιουργοι της σειρας γνωριζαν πολυ καλα τα μυστικα της ποδηλασιας δρομου.Σαν αθλητης ποδηλασιας μπορω να το επιβεβαιωσω.

Βεβαια πολλα στοιχεια ηταν τοσο υπερβολικα που απλα γελουσα.

 

Αγαπημενος χαρακτηρας Midousuji με διαφορα!

 

Ξερεις κανεις που μπορω να βρω την ομονυμη ταινια που βγηκε στις 31/8;;



#90 devnull

devnull

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 25 December 2015 - 01:48

Εγώ θα το διασκέδαζα παραπάνω αν ασχολούνταν με MTB που είναι πιο φιγουρατζίδικο, αλλά δεν με χάλασε το feel good στιλ, ακόμα και μέσα στην υπερβολή του.

Σίγουρα θα δω την τρίτη σεζόν που ανακοινώθηκε.

 

Όσο για την ταινία, περιέργως δεν φαίνεται να έχει κυκλοφορήσει πουθενά εκτός Ιαπωνίας.

 

Ξερεις κανεις που μπορω να βρω την ομονυμη ταινια που βγηκε στις 31/8;;





Also tagged with one or more of these keywords: shounen, sports, comedy