Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Koe no Katachi


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 elean

elean

    Keiko

  • Members
  • 56 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Σεπτέμβριος 2013 - 20:30

1208642_544157888967462_1254816557_n.jpg

 

 

Σε ένα δημοτικό σχολείο, οι μαθήτες υποδέχονται μια νεα μαθήτρια η οποία είναι κωφή. Όλα όμως, δεν είναι τόσο όμορφα όσο δείχουν.

 

Το  manga αυτό ξεκίνησε στις 7 Αυγούστου με στοιχεία Drama, Romance, School, Shounen.

Το συνιστώ σε όλους καθώς επίσης κι το One Shot που δεν γίνεται να σε αφήσω ασυγκίνητο.

 

Τα 2 πρώτα chapter μπορείτε να τα βρείτε εδώ:

https://www.dropbox.com/sh/vjwerlviukmajjj/6wiyzDhGtg

 

Εδώ το One Shot online:

http://www.batoto.net/read/_/158679/koe-no-katachi_by_futari-wa-pretty-anon

 

Και link για download:

http://prettyanonymo.us/index.php/koe-no-katachi-the-shape-of-voice/#more-3110


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από elean: 30 Σεπτέμβριος 2013 - 12:57


#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Σεπτέμβριος 2013 - 21:51

Πριν από καιρό είχα δει/διαβάσει το oneshot, περίεργη ιστορία με τη σχέση των χαρακτήρων να αντιστρέφεται κυριολεκτικά. Συμφωνώ με το γενικότερο μήνυμα, ότι πρέπει να σταματήσει το bullying δηλαδή, διαφωνώ με τον τρόπο μετάδοσης που επελέγη(υπερβολικά συναισθηματικός για τα γούστα μου).

 

Βλέποντας στο thread ότι ξεκίνησε καί manga, αναρωτιόμουν τί θα μπορούσαν να προσθέσουν σε μια ήδη πλήρη και ολοκληρωμένη ιστορία. Τελικά όντως υπήρχαν πράγματα. Όπως για παράδειγμα

Spoiler:

 

Δεν θα το χαρακτήριζα άσχημο manga, είναι μάλιστα μια καλή ιστορία για μπούληδες και όχι μόνο. Απλά με τόσο αντιπαθητικούς χαρακτήρες δεν θα άντεχα να διαβάσω ολόκληρο τόμο(αν φτάσει/έφτασε τόσο πολύ).


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από 1451: 29 Σεπτέμβριος 2013 - 21:52


#3 elean

elean

    Keiko

  • Members
  • 56 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Σεπτέμβριος 2013 - 13:02

Στο One Shot  η ιστορία φαίνεται όντως ολοκληρωμένη. Ωστόσο υπάρχουν πράγματα που θα ήθελα να μάθω, για αυτό θα συνεχίσω να διαβάζω το manga.

Spoiler:



#4 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Σεπτέμβριος 2013 - 13:28

Το oneshot με είχε συγκινήσει και εμένα πάρα πολύ. Τα παιδιά μπορεί να είναι πραγματικά σκληρά χωρίς να το καταλαβαίνουν και οι ρόλοι θύτη, θύματος συχνά ανατρέπονται εν ριπή οφθαλμού. Αν κάτι έδειξε πάρα πολύ έντονα το oneshot ήταν αυτό. Δεν καταλαβαίνουν εκείνη την στιγμή ότι κάνουν κάτι το τόσο κακό το οποίο έχει συνέπειες γιατί δεν μπορούν να μπούν στην θέση του άλλου ο οποίος δέχεται την κακοποίηση.

Την σειρά δεν την έχω ξεκινήσει ακόμη αλλά πραγματικά θέλω μόλις βρω λιγο χρόνο.



#5 elean

elean

    Keiko

  • Members
  • 56 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Οκτώβριος 2013 - 02:12

Chapter 3-5

https://www.dropbox.com/sh/vjwerlviukmajjj/6wiyzDhGtg

 

Chapter 6-8

http://prettyanonymo.us/

 

Η συνέχεια μετά το τέλος του One Shot σε αυτά τα chapters. Για μένα το manga γίνεται όλο κι καλύτερο ειδικά σε θέμα πλοκής αλλά κι παρουσίασης του κάθε χαρακτήρα.



#6 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Οκτώβριος 2013 - 12:59

Ω! δεν ήξερα ότι βγήκαν κι άλλα κεφάλαια ty! Είναι πολύ συγκινητικό όντως και μ'αρέσει που πρώτη φορά βλέπω πρωταγωνίστρια με ειδικές ανάγκες.


tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#7 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 28 Οκτώβριος 2013 - 19:04

ενδιαφερον ως τωρα. θα περιμενω κανα χρονο να το διαβασω, ωστε να σχηματισω καλυτερη αποψη.

 

Ω! δεν ήξερα ότι βγήκαν κι άλλα κεφάλαια ty! Είναι πολύ συγκινητικό όντως και μ'αρέσει που πρώτη φορά βλέπω πρωταγωνίστρια με ειδικές ανάγκες.

 

αυτο αξιζει αλλα ακομα κανεις δεν το σκαναρε στα Αγγλικα

 

http://en.wikipedia.org/wiki/With_the_Light



#8 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 12 Φεβρουάριος 2015 - 00:01

 Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό με έντονες και συναισθηματικές σκηνες.

Μετα όταν επικεντρώθηκε στο παρόν, πέσαν οι τόνοι κάνοντας το αλλο ενα καλό και δημοφιλές μανγκα αλλά όχι το αριστουργημα που ηλπιζα να διαβασω.

 

Μπορεί η πρωταγωνίστρια να φαίνεται ως η πιο ήσυχη της παρέας, όμως αποδείχτηκε πως ήταν αυτή που ήθελε να ουρλιάξει περισσότερο από όλους τελικά.

Δυνατό μανγκα που δείχνει πόσο σημαντικό είναι να μην μένουμε στο παρελθόν σα να μην αλλάζει τίποτα,  αλλά να μαθαίνουμε από αυτο

 

Ελπίζω η διασκευή σε ανιμε που ανακοινώθηκε να κάνει την αφήγηση ακόμα καλύτερη.

Προτιμώ σε ταινία λόγω καλύτερου ανιματιον, πράγμα αναγκαιο για καλύτερη εκφραστικότητα και χρήση νοηματικής γλώσσας.



#9 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Οκτώβριος 2015 - 18:28

http://www.animenewsnetwork.com/news/2015-10-11/kyoto-animation-to-produce-a-silent-voice-film-with-director-naoko-yamada/.94031


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#10 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 11 Οκτώβριος 2015 - 20:25

Κyoto Animation; Προβλέπω τη Shoko να την κάνουν σα τη Chitanda. Δε με χαλά καθόλου!



#11 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 21 Νοέμβριος 2016 - 03:36

Youtube Video


Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#12 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούνιος 2017 - 20:27

Διάβασα και τα εξήντα δυο chapter σε δυο μερες και εχω να πω οτι ήταν εξαιρετικό. Πολυ ωραίοι πρωταγωνιστες (ειδικά ο Ishida πολυ με αρεσε!), γέλιο σε σημεία που δεν περιμένεις και γενικα ένα πολυ ωραια μήνυμα.

Ο τρόπος που έγινε το storytelling ήταν πολυ καλός, αλλάζοντας πρωταγωνιστες πού και πού ώστε να γνωρίζουμε για τις σκέψεις όλων.

Το ηθικό δίδαγμα είχε να κανει με το bullying και το πως το αντιλαμβάνεται η καθε πλευρά. Όντας και εγω κωφος, σε πολυ νεαρή ηλικία έμαθα νοηματική (η οποία ειναι μια πολυ ωραια γλώσσα, για να ειμαι ειλικρινής) για να μπορώ να συνεννοούμαι με τους δικούς μου. Στα πέντε μου εκανα εγχείρηση και εμφυτευμα για να ακούω και πλέον ειμαι εξαίσια! Η διαφορα μας ειναι το γεγονός οτι εγω δεν ειχα την ίδια αντιμετώπιση στο σχολείο με την Nishimiya. Αντιθέτως, ολοι οι συμμαθητές μου με αντιμετώπισαν σαν ίσο τους και η ζωη μου μεχρι τωρα ειναι απλά οπως θα ήταν ενός κλασσικού εφήβου.

Το φιναλε λιγο με ξενέρωσε γιατί
Spoiler:

Γενικα, το ολο προτζεκτ ήταν καλα δομημένο και το αποτέλεσμα ήταν αξιοθαύμαστο. Θα προσπαθήσω στο μέλλον να πάρω τους τόμους απο το εξωτερικο, διότι αξίζει μια θέση στη βιβλιοθήκη μου.

Αν ξέρει καποιος, η ταινία αξίζει; Ειναι adaptation ή εχει άλλη τροπή, διαφορετικές σκηνές κλπ;

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#13 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούνιος 2017 - 20:43

Η ταινία είναι πανέμορφη οπτικά και φτιαγμένη με πολύ σεβασμό προσέχοντας τις κινήσεις κι έχοντες κάποιες εξαιρετικές ερμηνείες αλλά όχι τόσο καλή όσο θα μπορούσε. Έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν μέσα στα όρια του χρόνου που είχαν για να πουν μία ιστορία, κατάφεραν και κράτησαν τα πιο σημαντικά κομμάτια αλλά έκοψαν πράγματα και λεπτομέρειες που για εμένα έκαναν τη διαφορά όπως πράγματα που είχαν να κάνουν με τη μητέρα της Nishimiya και την ομάδα που είχαν τα παιδιά. Εκτιμώ δηλαδή την προσπάθεια αλλά δε με άγγιξε όσο το manga που το είχα διαβάσει μονορουφι ξενυχτωντας για να το τελειώσω και πιστεύω ότι θα του άξιζε μία σειρά για να αποδοθεί καλύτερα. Θέλω να ελπίζω ότι με τις εισπράξεις που έκανε το τελευταίο δεν είναι απίθανο.

Με λίγα λόγια δες την αλλά μην περιμενεις να έχει το ίδιο αντίκτυπο με το manga.

ySss0UF.jpg


#14 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούνιος 2017 - 22:45

Μάλιστα, χαίρομαι που ακούω οτι η ταινία τουλάχιστον σεβάστηκε την αρχική ιστορια :)

Μια σειρά θα ήταν επίσης πολυ καλή ιδέα, αρκεί να μην διαρκούσε μόνο πχ 12 επεισοδια. Οπως το βλεπω εγω στο μυαλό μου, θα χρειαζόταν τουλάχιστον 30 επεισοδια για να καλύψουν την πλήρη ιστορια του Μανγκα και να την αποδώσουν με τέτοιο τροπο ώστε να ειναι ισάξιο του. Δηλαδη, να προσέχουν να μην ειναι rushed.

Άσχετο, είπα και πριν για το γεγονός οτι το διάβασα σε δυο μερες. Ειναι απο τα λίγα Μανγκα που με εχουν απορροφήσει τόσο. Εχτές το βράδυ έκατσα μεχρι τις 3:30 τα χαράματα και διάβασα περίπου το μισο xDDD

Γενικα, η δουλειά της Yoshitoki ήταν εξαιρετική και πολυ χάρηκα που την διάβασα :)

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#15 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Ιούλιος 2017 - 15:28

Όχι, πραγματικά 30 επεισόδια θα ήταν υπερβολή. Η ταινία διαρκεί 2 ώρες και κάτι λεπτά, δηλαδή χοντρά-χοντρά 6 επεισόδια μιας σειράς και κατάφερε να καλύψει ήδη τα πιο σημαντικά κομμάτια. Θεωρώ ότι μία 13 σειρά θα μπορούσε να δώσει άνετα μια αξιοπρεπή μεταφορά χωρίς πολλές υπερβολές μιας και ήδη κάνανε πολύ καλή δουλειά στην ταινία στα κείμενα.

 

Ναι, για πρώτη της έργο και για την ηλικία της τα πήγε αρκετά καλά. Έχω διαβάσει καλά λόγια και για τη δεύτερη δουλειά της.


ySss0UF.jpg