Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 6 Ψήφοι

Haikyuu!!

comedy school life sports Spring 2014 shounen Production I.G

  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Σεπτέμβριος 2013 - 21:16


84082_original.jpg

 

hq1_zpsb68fe0cb.gif
 
Ο Hinata Shouyou, ένα μικρόσωμο νεαρό αγόρι, γοητεύεται από την παρουσία ενός μεγαλύτερου παιδιού στο γήπεδο καθώς παρακολουθούσε έναν αγώνα βόλεϊ στην τηλεόραση. Ο “μικρός γίγαντας”, όπως τον είχε αποκαλέσει ο εκφωνητής, μικρόσωμος και ο ίδιος, έμελλε να γίνει το είδωλο και έμπνευση του Hinata που αποφάσισε να γίνει μέλος της ομάδας βόλεϊ. Η τύχη όμως δεν του χαμογέλασε καθότι στο σχολείο του δεν διέθετε ομάδα βόλεϊ αγοριών. Εκείνος όμως δεν το βάζει κάτω, κάνει προπόνηση μαζί με τα κορίτσια και στη γειτονιά του και προσπαθεί να αναπληρώσει για την έλλειψη του ύψους του με δυνατά άλματα .Στο τέλος καταφέρνει να συγκεντρώσει μια μικρή ομάδα με τη βοήθεια φίλων του που ανήκαν σε άλλες αθλητικές ομάδες ώστε να πάρει μέρος στους επίσημους αγώνες.
 

 

haikyu1_zpsbb11cddf.jpg

 

Όπως ήταν φυσικό όμως, η πόρτα του πρωταθλήματος έκλεισε νωρίς, αφού στον πρώτο αγώνα βρέθηκαν αντιμέτωποι με μία από τις πιο δυνατές ομάδες και βίωσαν μια εξευτελιστική ήττα. Ο Hinata ορκίζεται στο συνομήλικο του, πυρήνα της απέναντι ομάδας και αρκετά δημοφιλή παίκτη, τον Kageyama, ότι θα επιστρέψει στο λύκειο ως μέλος μιας κανονικής ομάδας για να βρεθούνε αντιμέτωποι. Η μοίρα τους έφερε όντως και πάλι μαζί στο ίδιο γήπεδο, αλλά με τελείως διαφορετικό τρόπο απ' ότι υπολόγιζε αρχικά ο Hinata, κατέληξαν στο ίδιο σχολείο, το Karasuno, μέσα σε μια ομάδα με ελλείψεις και προβλήματα, την πρώην ομάδα του “Μικρού Γίγαντα” που δεν βρισκόταν πια στις δόξες της. Από εκεί αρχίζουν τα προβλήματα των δύο πρωταγωνιστών, αφού πρέπει να κερδίσουν τη θέση βασικών παικτών, να τα βρουν με τους υπόλοιπους συμπαίκτες και με τη βοήθεια του υπεύθυνου της ομάδας να αποκτήσουν κανονικό προπονητή.
 
Αποφεύγοντας τις υπερβολές στις ικανότητες και τις τεχνικές των χαρακτήρων, η ιστορία χτίζεται γύρω από την προσπάθειά τους να βελτιωθούν σαν παίκτες και σαν ομάδα και δίνεται αρκετός χρόνος σε όλο το καστ και στην ανάπτυξη των σχέσεων μεταξύ των συμπαικτών. Επίσης ξεφεύγει από το συνηθισμένο κλισέ της ομάδας χωρίς προπονητή και σιγά-σιγά χτίζει την εικόνα της σχολικής τους ζωής μιας πέρα από σκηνές έξω από την προπόνηση και την ομάδα κάνει εμφάνιση η ομάδα των κοριτσιών, μέλη άλλων ομάδων ακόμη και παίκτες της ερασιτεχνικής ομάδας της γειτονιάς τους.
 
hq2_zps1f3213a6.gif
 
Η σειρά από τα πρώτα της κιόλας βήματα δέχτηκε θερμή υποδοχή από τους Ιάπωνες αναγνώστες και τον τελευταίο χρόνο φιγουράρει αρκετές φορές μέσα στα πιο δημοφιλή manga. Αποτελεί την τέταρτη δουλειά του Furudate Haruichi στη Jump αφού πριν το Haikyuu είχε δημοσιεύσει 3 one-shots, το King Kid που κέρδισε το 14ο βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου στη Jump Treasure, το Playground που δημοσιεύτηκε στην Akamaru Jump και το Kiben Gakuha, Yotsuya Sensei no Kaidan. Το τελευταίο αργότερα πήρε δική του σειρά κάτω από τον τίτλο Kiben Gakuha, Yotsuya-senpai no Kaidan όμως έμελλε να κοπεί γρήγορα.
 

haikyuu2_zps26947b22.jpg

 
Με τη Production I.G που έχει παράδοση στη μεταφορά των αθλητικών σειρών της Shonen Jump τα τελευταία χρόνια πιστεύω ότι θα έχουμε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα και μια αξιόπιστη μεταφορά. Τη σκηνοθεσία θα αναλάβει ο Susumu Mitsunaka (Cuticle Detective Inaba) και τη μεταφορά του σεναρίου και τη σύνθεση της σειράς ο Taku Kishimoto (Usagi Drop, Gin no Saji). Τη μουσική επένδυση θα επιμεληθεί η εταιρία Rakuonsha ενώ η προσαρμογή του σχεδίου των χαρακτήρων έχει ανατεθεί στον Takahiro Chiba (Baccano, Durarara, Noein, Madoka Magica).
 

 

hqvc_zpsd1fe2d11.png


Ayumu Murase (Rui Ninomiya, Patrick Hoyle) ως Hinata Shoyo
Kaito Ishikawa (Ledo, Mitsuo Yanagisawa) ως Kageyama Tobio
Satoshi Hino (Akito Takagi, Sai [Naruto]) ως Daichi Sawamura
Irino Miyu (Saji Crossroad, Kitamura Ko) ως Sugawara Koushi
Hayashi Yuu (Smokey Brown) ως Tanaka Ryunosuke
Nibuhiko Okamoto (Niizuma Eiji, Accelerator) ως Nishinoya Yu
Yoshimasa Hosoya (Arata Wataya, Junpei Hyuga) ως Azumane Asahi
Kouki Uchiyama (Takigawa Yoshino, Banagher Links, Yuuta Asaba) ως Tsukishima Kei
Soma Saito (Tasuku Ryuenji) ως Yamaguchi Tadashi

 

Notes
 Επεισόδιο 9 Aoba Castle Love Song / Μετάφραση
hq4_01_zpscdf8ee50.png
hq4_02_zpsdf3f97a3.png       
hq4_03_zps9c70302f.png
hq4_04_zps8890e127.gif
hq4_05_zps96eb1e3b.png  
hq4_06_zps6ff5e1d0.png

haikyuu_zpsb0f71f80.gif


ySss0UF.jpg


#2 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Σεπτέμβριος 2013 - 21:49

Production I.G. + Haikyuu = Pure win. Δεν πιστεύω ότι η μεταφορά θα απογοητεύσει, οι μεταφορές που κάνει το studio είναι καλές οπότε δεν νομίζω ότι θα υπάρξουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στο manga και στο anime. Αναρωτιέμαι όμως μέχρι ποιο σημείο θα δείξει, πόσα επεισόδια είναι και τι cast θα επιλέξουν για τους χαρακτήρες. Ελπίζω στο τελευταίο να δούμε φωνές που να ταιριάζουν στους χαρακτήρες. Αν κρίνουμε από το vomic, απλά δεν θα ήθελα αυτή την φωνή στον Hinata και θα είμαι ευχαριστημένη.



#3 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Σεπτέμβριος 2013 - 21:55

YES!! \o.o/

The time has come..... :if: :if: :if: :if: :if: :if: :if: :if: :if: :if: :if:

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑ δν μπορω να το πιστεψω xD Η ειρωνεια οτι χθες το μελεταγαμε σημερα εβγαλε τν ανακοινωση ...!!!:Ρ

I'm so f@cking excited right now !!! ~~~~~~~~~ :ballumad: :joyful:

Fingers crossed για το cast να ειναι καλο!

Spring huh? Yosh! I'm ready!!!! xD

~αντικειμενικο ποστ ΟΥΤΕ ΚΑΝ~


74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#4 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 23 Σεπτέμβριος 2013 - 02:57

Από συζήτηση στο skype πριν 4 μέρες:

 

 

[19/9/2013 10:02:37 μμ] Kai: είναι και το Highkyuu μέσα. Μια μέρα θα πάρει ανιμε, το ξέρω
[19/9/2013 10:02:54 μμ] Kamui: 19/9/13
[19/9/2013 10:02:59 μμ] Kamui: η προφητεια θα εισακουστει
[19/9/2013 10:03:11 μμ] Kai: αμήν

 

 

Και σήμερα αυτό.

*υποκλίνεται και παραδίδει επίσημα το Nostradamus badge*

 

Θα το δω. Δε μπορώ να κάνω προβλέψεις για τη μεταφορά ενός manga που δεν έχω διαβάσει, αλλά φαντάζομαι ότι το sports στοιχείο μπορεί να αποδωθεί καλύτερα σε anime.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Kamui: 23 Σεπτέμβριος 2013 - 02:57

O6rrvsU.jpg


#5 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Σεπτέμβριος 2013 - 05:37

^ :hahaha: Ναι, αυτό τι σου λέει;

 

Οι αγώνες θα είναι πιο εντυπωσιακοί μιας και υπάρχει κίνηση, αλλά δυστυχώς αμφιβάλλω ότι θα αποδοθεί εντελώς η αισθητική του σχεδίου. Δε μας πειράζει όμως.

Τον Kenn δεν τον θέλουμε για Hinata, ήταν η μόνη αποτυχημένη επιλογή στο vomic.


ySss0UF.jpg


#6 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1.105 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 23 Σεπτέμβριος 2013 - 07:49

Μου άρεσαν αυτά που διάβασα στο πρώτο post και το σχέδιο μου φαίνεται ωραίο, so yeah, θα αρχίσω το manga για να το φτάσω στο on-going chapter πριν βγει το anime.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Napster: 23 Σεπτέμβριος 2013 - 07:49


#7 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Σεπτέμβριος 2013 - 08:01

Μου άρεσαν αυτά που διάβασα στο πρώτο post και το σχέδιο μου φαίνεται ωραίο, so yeah, θα αρχίσω το manga για να το φτάσω στο on-going chapter πριν βγει το anime.

 

Να το κάνεις, πιστεύω ότι θα σου αρέσει!!!!! Τα τελευταία κεφάλαια ήταν εξαιρετικά και μπαίνουμε και σε καλό κομμάτι τώρα :if:


ySss0UF.jpg


#8 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 23 Σεπτέμβριος 2013 - 09:17

μου φαινεται θα περιμενω το Anime. το manga δεν μου αρεσει ετσι πως παρουσιαζεται ο πρωταγωνιστης. με εκνευριζει..... τετοιο μοτιβο το εχω χιλιοδει....ασε που ετσι πως το καναν ειναι κουραστικο να το διαβαζεις.

πλεον προτιμω sports manga τυπου Ping Pong παρα αυτο.



#9 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Σεπτέμβριος 2013 - 10:05

μου φαινεται θα περιμενω το Anime. το manga δεν μου αρεσει ετσι πως παρουσιαζεται ο πρωταγωνιστης. με εκνευριζει..... τετοιο μοτιβο το εχω χιλιοδει....ασε που ετσι πως το καναν ειναι κουραστικο να το διαβαζεις.

πλεον προτιμω sports manga τυπου Ping Pong παρα αυτο.

Τι εννοείς με το έτσι όπως το καναν είναι κουραστικό να το διαβάζεις; Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
 

Νομίζω ότι το Ping Pong Club απευθύνεται σε μικρότερο κοινό, δεν αρέσει σε όλους το χιούμορ του και οι σκηνές που περιέχει.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Kamen Tantei Zura: 23 Σεπτέμβριος 2013 - 10:06


#10 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 23 Σεπτέμβριος 2013 - 15:31

Τι εννοείς με το έτσι όπως το καναν είναι κουραστικό να το διαβάζεις; Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
 

Νομίζω ότι το Ping Pong Club απευθύνεται σε μικρότερο κοινό, δεν αρέσει σε όλους το χιούμορ του και οι σκηνές που περιέχει.

 

ποιο Ping Pong Club; το manga Ping Pong εννοω!

διαβασε το και θα καταλαβεις. απλα ειναι για λιγο μεγαλυτερες ηλικιες.



#11 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Σεπτέμβριος 2013 - 20:15

Πλάκα μου κάνετε... Like really, really good news! :kyaaa:

 

Είχα προσπαθήσει να διαβάσω το manga αφού μου το πρότειναν με τα χίλια Kai, Zura και redqueen, αλλά η απόπειρα απέτυχε λόγω του κάπως περίεργου σχεδίου σε συνδυασμό με το sports genre, το οποίο βρίσκω λίγο δύσκολο να παρακολουθήσω σε manga... Φαινόταν όμως απ' τα πρώτα κεφάλαια ότι πρόκειται για κάτι ξεχωριστό και ενδιαφέρον. Τώρα που βγαίνει σε anime και μάλιστα από Production I.G? Χόι χόι χόι! :slash:  Επιτέλους θα μπορέσω να το εκτιμήσω όπως του πρέπει! Στην καλύτερη, θα ξαναπάρω σβάρνα τα γήπεδα του βόλλεϋ να ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου στο γυμνάσιο! :



#12 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Σεπτέμβριος 2013 - 20:41

Περίεργη η σύγκριση με το Ping Pong. Το ένα είναι Seinen/Psychological/Drama το άλλο Shonen/School/Comedy. Και μόνο από αυτό είναι φανερή η διαφορά τους και με μια ματιά στον δημιουργό του Ping Pong μπορείς να καταλάβεις και πόσο απέχει και το περιεχόμενο. Το θέμα είναι πόσο καλό είναι το καθένα γι' αυτό που είναι. Καταλαβαίνω να μην είναι συμπαθής ένας χαρακτήρας σε κάποιον, αλλά το υπόλοιπο σχόλιο μού φάνηκε κάπως αόριστο.

 

:terror2:  Μια χαρά είναι το σχέδιο του manga. Ντροπή και αίσχος σε όσους γράφετε αρνητικά σχόλια. DoB, σε βλέπω.


ySss0UF.jpg


#13 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Σεπτέμβριος 2013 - 22:45

 

 

:terror2:  Μια χαρά είναι το σχέδιο του manga. Ντροπή και αίσχος σε όσους γράφετε αρνητικά σχόλια. DoB, σε βλέπω.

 

:OMG3: She's watching me!

 

Μ-μα... μα...  Είναι λίγο περίεργοοοοο... Λίγο κάπως τα κεφάλια είναι... ιδιαίτερα... :emptyonexg1: Nα πω την αμαρτία μου όσες φορές και να τα δω αβγά θα μου θυμίσουν... Αλλά δεν πειράζει βρε! Εναλλακτικό character design here it comes!! :kill4u:



#14 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Σεπτέμβριος 2013 - 23:11

ποιο Ping Pong Club; το manga Ping Pong εννοω!

διαβασε το και θα καταλαβεις. απλα ειναι για λιγο μεγαλυτερες ηλικιες.

Συγγνώμη, πάνω στην βιασύνη μου δεν διάβασα σωστά. Και πάλι όμως δεν ειναι διαφορετικό το κοινό; Επίσης να τονίσω ότι δεν απάντησες στην ερώτησή μου. Δεν κάταλαβα τι εννοούσες σ' αυτό που έγραψες.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Kamen Tantei Zura: 23 Σεπτέμβριος 2013 - 23:12


#15 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 24 Σεπτέμβριος 2013 - 11:04

Συγγνώμη, πάνω στην βιασύνη μου δεν διάβασα σωστά. Και πάλι όμως δεν ειναι διαφορετικό το κοινό; Επίσης να τονίσω ότι δεν απάντησες στην ερώτησή μου. Δεν κάταλαβα τι εννοούσες σ' αυτό που έγραψες.

 

ελπιζω να μπηκατε στον κοπο να το διαβασατε και οχι απλα να παραπεμπετε πως ειναι αλλο genre. sports το ενα, sports και το αλλο με νεους πρωταγωνιστες. Μονο που εκει ειναι πολυ καλυτερη η αφηγηση. γιατι στα αθληματα παιζει ρολο τοσο η ψυχολογια οσο και το background των πρωταγωνιστων.

 

το σχεδιο του Manga ειναι απλα κουραστικο μιας και βαζουν μεσα παρα πολυ διαλογο για manga με αθληματα, ακομα και στους αγωνες.

απευθυνεται σε νεανικοτερο κοινο και δεν εχει να μου προσφερει τιποτα καινουργιο. καλυτερα να δω το Attack No 1





Also tagged with one or more of these keywords: comedy, school life, sports, Spring 2014, shounen, Production I.G