Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Barakamon

comedy shounen shonen slice of life summer 2014 Kinema Citrus

  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#16 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 20 July 2014 - 19:40

Tρίτο επεισόδιο και fujoshi in denial. Aπλά πέθανα από τα γέλια.

Μα δεν ήταν fujoshi in denial, αυτό ακριβώς σατιρίζει. Ο κόσμος αμέσως βάζει την ταμπέλα fujoshi σε οποιαδήποτε έχει διαβάσει 1 yaoi manga.

Σαν να λες ότι όλοι οι άντρες που έχουν διαβάσει ένα loli manga είναι lolicon in denial.

 

 

Παίρνω πίσω ότι είπα για την Naru. Άπειρο respect στην 9χρονη Hara Suzuko. mmmm Mandom


Posted Image
Posted Image

#17 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 20 July 2014 - 20:05

To να διαβάζεις ένα yaoi manga όχι, το να θες να διαβάσεις και άλλα όμως και το να βλέπεις pairings παντού είναι άλλο τελείως θέμα. Όπως και αν αρχίσει κάποιος να φαντάζεται διάφορα με παιδακ- you know what let's not go there.

To αστείο και το τραγικό με την Τamako είναι ότι όχι μόνο στο θέμα των yaoi αλλά και στο θέμα της ενασχόλησής της με τα manga γενικότερα έχει τρομερό φόβο για το τι θα πει το περιβάλλον της. Δεν μιλάει σε κανέναν σχεδόν για την ενασχόλησή της και κρύβεται πίσω από το προσωπείο της ενασχόλησής της με την λογοτεχνία για να αισθανθεί καλύτερα. Εξού και ο πανικός της όταν επανηλλειμένα φαντάζεται διάφορα σε εντελώς άσχετες φάσεις.

Το yaoi το χαρακτηρίζει θησαυρό της και το κρατά καλά φυλαγμένο. Δεν είναι ότι δεν θέλει να διαβάσει και άλλα απλά φοβάται αυτό που η ίδια αντιλαμβάνεται ως κοινωνικό στίγμα.



#18 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 20 July 2014 - 20:46

Tρίτο επεισόδιο και fujoshi in denial. Aπλά πέθανα από τα γέλια.
 

tumblr_n90meokNIo1rcz077o2_500.png

tumblr_n90meokNIo1rcz077o1_500.png

 

If it happens twice, it's not a coincidence!!!!!!!!

 

I kid, I kid...

 

 

 

 

Λοιπόν, είχα δει τα 2 πρώτα επεισόδια μερικές μέρες πριν και είπα ότι θα γράψω εδώ, αλλά τελικά δε το έκανα. Με την ευκαιρία του 3ου, το κάνω. I loooooooove this series. :blingeye2: Είναι γλυκήτατο, ανάλαφρο, περνάει όμορφα η ώρα και εγώ περνώ καλά, it's chamomile for the soul. :drink:

 

Η μικρή είναι λατρεία, ευτυχία, sugar, spice and everything nice. :awww: H seiyuu της δίνει ρέστα με τη προφορά της, με τη πολύ γλυκειά της αρμηνεία, και το ταλέντο της. Φτφτφτφτ, να μη τη ματιάσω.

 

I am sensei, sensei is me. Βλέπω τις επιλογές του, τη μανία του για δουλειά, το πόσο δύσκολο του ήταν να χαλαρώσει και λέω "να'μαι στην οθόνη!" Αν και η ζωή στο χωριό παραείναι όμορφη στη σειρά ( πού είναι τα κακέντρεχα κουτσομπολιά, ωέο; ), με κάνει να εύχομαι να ήταν και το πατρικό μου έτσι. 

 

Οπωσδήποτε συνεχίζω και ίσως να πιάσω και το manga. Erm... there is a manga.... right? :wth:

 

 

Μα δεν ήταν fujoshi in denial, αυτό ακριβώς σατιρίζει. Ο κόσμος αμέσως βάζει την ταμπέλα fujoshi σε οποιαδήποτε έχει διαβάσει 1 yaoi manga.

Σαν να λες ότι όλοι οι άντρες που έχουν διαβάσει ένα loli manga είναι lolicon in denial.

Oh my sweet, summer child... μόνο παρωδία δεν είναι αυτό. Αυτό που είδες είναι το χρονικό. Η ιστορία. Ο τρόπος και η γέννηση μιας fujoshi. Ναι, έτσι αρχίζει.

 

Αυτό με τα loli ασχολίαστο...


Posted Image


#19 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 20 July 2014 - 20:56


Oh my sweet, summer child... μόνο παρωδία δεν είναι αυτό. Αυτό που είδες είναι το χρονικό. Η ιστορία. Ο τρόπος και η γέννηση μιας fujoshi. Ναι, έτσι αρχίζει.

 

Αυτό με τα loli ασχολίαστο...

IKR? Eκεί που έδειχνε την πρώτη φορά που το διάβασε ήταν σαν να έβλεπα εμένα την πρώτη φορά που διάβασα κάθε είδος +18 manga. 

Οnce is an incidence twιce is a coincidence third time  is a pattern.

Ναι υπάρχει manga αλλα πραγματικά συνέχισέ το μετά το τέλος της σειράς.

ΥΓ> Το sparkly ξερατό ασχολίαστο.



#20 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 20 July 2014 - 21:49

Καλά η αλήθεια λέει ότι στο τρίτο επεισοδιο η Fujoshi γάμισε.Ειδικά η σκηνή με το πρώτο yaoi της όλα τα λεφτά.


Posted Image


#21 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 21 July 2014 - 01:38

Το άρχισα κι εγώ μετά από ψηστίρι

 

τα περί "καλύτερου της season" μου φαίνονται υπερβολές, αλλά σίγουρα είναι καλό (ακόμα 1ο επ είμαι)

 

μ' αρέσει που ο πρωταγωνιστής είναι μπαμπόγερος σαν και του λόγου μου :P


Edited by Six Winged Angel, 21 July 2014 - 01:38.


#22 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 22 August 2014 - 22:11

Μόλις χθες ξεκίνησα, μετά από φιλική συμβουλή, κι έφτασα μέχρι το 7 (ό,τι έχει βγει μέχρι τώρα, δηλαδή) ΣΥΝ τα Mijikamon extras!
 
Τρομερά αξιαγάπητο!!! Κάτι σαν το anime του Usagi Drop ίσως (που σταμάτησε εκεί που έπρεπε κατ' εμέ, σε αντίθεση με το manga :hot: ), αλλά με λιγότερο δραματικό στοιχείο και περισσότερες comic relief καταστάσεις! Από τ' αγαπημένα της σεζόν, πολύ πιθανόν να 'χει και την πρώτη θέση στη δική μου λίστα~


Edited by LuluChan92, 22 August 2014 - 22:11.


#23 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 07 September 2014 - 21:31

O Hiroshi και ο Kanda θα είχαν λαμπρό μέλλον σαν αρθρογράφοι στο "Παιδί και νέοι γονείς" και λοιπά περιοδικά της ίδιας κατηγορίας :hahaha:

Spoiler:


Πολύ ωραίο το ένατο επεισόδιο. Τα inspiration issues είναι καταστροφή σκέτη και εκτιμώ που τα βλέπουμε τόσο δραματικά μέσα από το POV του Sensei.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#24 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 07 September 2014 - 23:22

Αυτή η σειρά με έχει σώσει απίστευτα. Είχα πολύ καιρό να νιώσω ανυπομονησία για το επόμενο επεισόδιο.

Spoiler: ep. 09



#25 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 28 September 2014 - 19:35

Μια ακόμα πανέμορφη σειρά φτάνει στο τέλος της Τ___Τ

Spoiler:


Πιθανότατα να μην υπάρξει δεύτερη σεζόν αν και εύχομαι να βγει. Τουλάχιστον η yen press έχει αγοράσει τα δικαιώματα του manga, οπότε κάποια στιγμή στο μέλλον θα μπορέσω να το συνεχίσω.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#26 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 28 September 2014 - 19:50

Εγώ τη γούσταρα τη μάνα, ειδικά στο τελευταίο με έκανε και γέλασα αρκετά πολύ κιουτ

 

Σίγουρα το

 

καλύτερο της season

HnH5aB0.jpg


#27 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 28 September 2014 - 21:25

Εν τω μεταξύ, παρόλο που συμφωνώ ότι η σειρά έχει πολύ αισιόδοξο κλίμα, δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί έβλεπα πολύ συχνά να μιλάνε για την εξιδανίκευση της επαρχίας. Απ' όταν άρχισε η σειρά και η έλλειψη γιατρών αναφέρθηκε και ό,τι πρέπει να πηγαίνεις στην πόλη για τα βασικά και ότι τα πιο μεγάλα παιδιά πήγαιναν σε κοντινό χωριό για σχολείο αλλά και ότι άτομα στην ηλικία του Hiroshi δεν έβλεπαν προοπτικές στο χωριό. Μικρές αναφορές στα προβλήματα υπήρχαν διάχυτες μέσα στη σειρά, αλλά εκτός του ότι ήταν φανερό από την αρχή ότι σκοπός της ήταν να επικεντρωθεί περισσότερο στην ωρίμανση του Handa, τόσο ο Handa όσο και τα άτομα που τον περιτριγύριζαν δεν ξεπερνούσαν τα 23 χρόνια ηλικιακά επομένως ήταν φυσιολογικό να τους απασχολεί το παιχνίδι, το σχολείο και το μέλλον τους περισσότερο από τα προβλήματα του χωριού. Ακόμα και οι μεγαλύτεροι κάτοικοι που εμφανίστηκαν μου φαινόταν λογικό να μην κάθονται να μιζεριάζουν για τη ζωή τους στο χωριό μπροστά στο Handa όχι μόνο επειδή είναι παράλογο να το κάνεις με το καλημέρα αλλά και επειδή ο Handa που ήταν και ο πρωταγωνιστής της σειράς λίγα θα καταλάβαινε, οπότε μου φάνηκε ότι ήταν λογικά τα πλαίσια της αισιοδοξίας. Βλέπω τέτοια σχόλια και θυμάμαι καλοκαίρια στο χωριό που στη γειτονιά εκεί ψήνανε πίτες και μοιράζανε παντού και τα μεγαλύτερα γεγονότα που βλέπαμε σαν παιδιά ήταν το άπλωμα του τραχανά και οι εκδρομές σε μοναστήρια και στο δάσος και αναρωτιέμαι αν οι υπόλοιποι ζούσαν καταστάσεις Shiki και τους φαίνεται τόσο υπερβολικό. 


ySss0UF.jpg


#28 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 28 September 2014 - 22:33

Θέλω να πάω διακοπές στο χωριό σου Kai :<. Μακάρι όλοι οι άνθρωποι στα χωριά από τα οποία κατάγομαι να ήταν σαν τους συχωριανούς του Handa.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#29 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 29 September 2014 - 02:41

Άλλη μια σειρά έφτασε στο τέλος της και ειλικρινά δε θέλω να συνεχιστεί... Όχι ΑΚΟΜΑ, τουλάχιστον! Μπορεί να ήταν λίγο εξιδανικευμένο μπλα μπλα μπλα αλλά ήταν μια γλυκιά κι ευχάριστη νότα που πολύ τη χρειαζόμουν έχει γ**ηθεί ο Δίας αυτές τις μέρες τι να σας λέω ~

 

... δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο. Οι προλαλήσαντες μ' έχουν λίγο-πολύ καλύψει. ΑΓΑΠΑΜΕ BARAKAMON!!!  :congrats:



#30 devnull

devnull

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 29 December 2015 - 19:59

Κι έρχομαι κι εγώ ένα χρόνο μετά να πω ότι το Barakamon ήταν ένα ευχάριστο διήμερο διάλειμμα από την -για να είμαστε εντελώς ειλικρινείς- μιζέρια και βαρεμάρα που νιώθω τώρα στο χωριό.
 

Spoiler-tag για κάθε ενδεχόμενο

 

Spoiler:

 

Α, και κάτι άλλο

 

Spoiler:





Also tagged with one or more of these keywords: comedy, shounen, shonen, slice of life, summer 2014, Kinema Citrus