Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Stella Jogakuin Koutouka C3-bu

Tv series Summer 2013 Military Girls with guns High Schoo 1x episodes

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 27 July 2013 - 01:06

mD8aBx0.jpg

Stella Women`s Academy

High School Class C3

ステラ女学院

高等科C3部

 

 

Η GAINAX σε συνεργασία με τον δημοφιλή κατασκευαστή όπλων airsoft Tokyo Marui μας φέρνουν ένα ασυνήθιστο slice of life anime.

H Yamato Yura είναι ένα συνηθισμένο ντροπαλό κορίτσι με πολύ ζωντανή φαντασία. Το όνειρό της έγινε πραγματικότητα όταν μπήκε στην Stella Women's Academy, ένα φημισμένο ιδιωτικό Λύκειο Θηλέων.

Αυτό που δεν περίμενε όμως ήταν το γεγονός ότι η συγκάτοικός της, Kashima Sonora, είναι πρόεδρος του Airsoft club του σχολείου.

 

 

Makino Yui (Welcome to the NHK) as Yamato Yura

Sawashiro Miyuki (Bakemonogatari, Kokoro Connect, Hunter x Hunter) as Kashima Sonora

Kayano Ai (Hyouka, Sakurasou no Pet na Kanojo, Girls und Panzer) as Hatsuse Karila

Saitou Chiwa (PaniPoni Dash!, Bakemonogatari) as Mutsu Honoka

Yonezawa Madoka (K-On!, Another) as Hinata Yachiyo
Nishizaki Rima as Kirishima Rento

 

Youtube Video

 

 

Fansub groups: Vivid, Horriblesubs


Edited by Erebos, 04 July 2014 - 08:46.

Posted Image
Posted Image

#2 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 27 July 2013 - 01:15

Nice thread.Το χρειαζόμασταν. Χαριτωμένο το stella.Το βλέπω άνετα μέχρι στιγμής.


Posted Image


#3 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 27 July 2013 - 01:46

Το καλύτερο της σαιζόν πιστεύω αν και οκ υπάρχει ανταγωνισμός.

Το τελευταίο επεισόδιο μπερδευτικό, δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούν να κάνουν αλλά έχω πίστη

 

Γελάω που ο Έρεβος δε συμπεριέλαβε τους Commie στη λίστα των γκρουψ


HnH5aB0.jpg


#4 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 27 July 2013 - 01:50

Το καλύτερο της σαιζόν πιστεύω αν και οκ υπάρχει ανταγωνισμός.

Το τελευταίο επεισόδιο μπερδευτικό, δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούν να κάνουν αλλά έχω πίστη

 

Γελάω που ο Έρεβος δε συμπεριέλαβε τους Commie στη λίστα των γκρουψ

Tbh όλοι το άργησαν αυτήν την εβδομάδα εκτός των Commie.Οι anime-koi το έβγαζαν πρώτοι πρώτοι...άλλα παρατήρησα προβλήματα με το site  τους τελευταία.


Posted Image


#5 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 27 July 2013 - 02:00

Το καλύτερο της σαιζόν πιστεύω αν και οκ υπάρχει ανταγωνισμός.
Το τελευταίο επεισόδιο μπερδευτικό, δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούν να κάνουν αλλά έχω πίστη


Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το 4ο ep.
Ξεφεύγει από τα πλαίσια του συνηθισμένου slice of life χρησιμοποιώντας τα "οράματα" της Yura. Ειδικά στην σκηνή που η Rento (άπειρο γέλιο η συγκεκριμένη btw) γυρνάει και βρίσκει την Yura στο ναό, everything screams GAINAX.

Διαβάζω στα internetz ότι πολλοί creepy otaku που διαβάζουν το manga εξοργίστηκαν που χαμήλωσαν τους yuri τόνους στο anime. Προσωπικά, προτιμώ το anime όπως είναι.
 

Γελάω που ο Έρεβος δε συμπεριέλαβε τους Commie στη λίστα των γκρουψ


Δεν ξανασχολούμαι με δ'αύτους. Πλέον τους έχω στο ίδιο επίπεδο με τους fa[gg]ots.

Edited by Erebos, 27 July 2013 - 02:01.

Posted Image
Posted Image

#6 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 27 July 2013 - 12:13

απορω παντως που οι αντιπαλοι φορανε προστατευτικα στο θωρακα, ενω αυτες οχι. Η τα φορανε απο μεσα και περνανε τη σχολικη στολη απο πανω;

 

επισης να βλεπω να στοχευουν με ημι-αυτοματο λες και ειναι sniper!

 

σχετικα με το manga,

Spoiler:

 

απλα στο manga εξηγουν με περισσοτερες λεπτομερειες τα οπλα της καθε μιας. εδω αυτο γινεται αργοτερα. και η εισαγωγη ειναι τελειως διαφορετικη. ευτυχως δεν φαινεται και manga της προκοπης, οποτε η τηλεοπτικη διασκευη ειναι πολυ ανωτερη.

 

δεν ειναι gunslinger girl αλλα βλεπεται ευχαριστα



#7 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 28 July 2013 - 01:09

απορω παντως που οι αντιπαλοι φορανε προστατευτικα στο θωρακα, ενω αυτες οχι. Η τα φορανε απο μεσα και περνανε τη σχολικη στολη απο πανω;


Μόνο eye protection είναι υποχρεωτικό.
 

επισης να βλεπω να στοχευουν με ημι-αυτοματο λες και ειναι sniper!


Αν έχεις παίξει airsoft, θα ξέρεις ότι πάνω από 50 μέτρα είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο (αναλόγως το όπλο) να πετύχεις τόσο μικρό στόχο, ακόμα και αν υπολογίζεις συνειδητά το hop-up, τον άνεμο κλπ.
Αλλά ο εγκέφαλος είναι ικανός για απίθανα πράγματα στο υποσυνείδητο επίπεδο, και αυτό είναι αυτό που ήθελαν να δείξουν πιστεύω.
Posted Image
Posted Image

#8 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 September 2013 - 13:59

καθως προχωρησε η σειρα τα πραγματα πηραν δραματικη τροπη. δεν περιμενα τετοια εξελιξη σε οτι αφορα την πρωταγωνιστρια.

τελικα ειναι η πιο hardcore απο ολους. δυστηχως με το να εστιαζουν σε αυτη οι υπολοιποι χαρακτηρες εκμηδενιζονται, ακομα και η Rin.

λαθος σειρα βρηκαν για τετοια πλοκη μου φαινεται και σε τοσο μεγαλη αλλαγη.

 

κριμα παντως να μην αφιερωνουν χρονο εξηγοντας τα μοντελα των οπλων που χρησιμοποιουν.



#9 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 06 September 2013 - 21:54

καθως προχωρησε η σειρα τα πραγματα πηραν δραματικη τροπη. δεν περιμενα τετοια εξελιξη σε οτι αφορα την πρωταγωνιστρια.
τελικα ειναι η πιο hardcore απο ολους. δυστηχως με το να εστιαζουν σε αυτη οι υπολοιποι χαρακτηρες εκμηδενιζονται, ακομα και η Rin.
λαθος σειρα βρηκαν για τετοια πλοκη μου φαινεται και σε τοσο μεγαλη αλλαγη.
 
κριμα παντως να μην αφιερωνουν χρονο εξηγοντας τα μοντελα των οπλων που χρησιμοποιουν.


Εμένα μου άρεσε το char development της Yura και είναι πολύ συχνό φαινόμενο σε παίχτες που είναι προσαρμόσιμοι και βελτιώνονται απότομα σε ομαδικά competitive παιχνίδια. Το είχα παρατηρήσει και στον εαυτό μου να συμβαίνει αρκετές φορές, τόσο σε αθλήματα όσο και σε online παιχνίδια.

Οι υπόλοιποι χαρακτήρες (εκτός της Rin) δεν είχαν και πολλά περιθώρια για να αναπτυχθούν περαιτέρω IMO.

Όσο για τα όπλα, εφόσον είναι airsoft και όχι πραγματικά όπλα, δεν υπάρχει νόημα να πετάνε info έτσι στα καλά καθούμενα όπως στο Upotte. Και δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν με πόσα feet/sec ρίχνει το κάθε όπλο ή πόσα BBs παίρνει ο κάθε γεμιστήρας ή αν το τάδε όπλο παίρνει CO2 ή Green gas.

Τα όπλα που χρησιμοποιούν μέχρι τώρα είναι πολύ εύκολα αναγνωρίσιμα (Glock 17, Glock 26, Desert Eagle .50, Scorpion, P90, M4, M16, L96, G36K, M60, MP5K κλπ.). Για περισσότερες πληροφορίες, δες στο imfd


Edited by Erebos, 06 September 2013 - 21:58.

Posted Image
Posted Image

#10 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 07 September 2013 - 08:00

ok ευχαριστω.

τα οπλα ειναι αναγνωρισιμα σε σενα αλλα οχι στους υπολοιπους.

στο manga παντως τα παρουσιαζουν λεπτομερως.



#11 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 09 September 2013 - 22:02

Πολύ ωραία σειρά, τα επεισόδια φεύγουν νεράκι, μου αρέσει ιδιαίτερα η τροπή που έχει πάρει τώρα η υπόθεση :)

Αν και θα ήθελα να εστιάσουν περισσότερο και στους άλλους χαρακτήρες... κυρίως στη Sonora και την Karila. Στην ουσία δεν έχουμε μάθει τίποτα γι 'αυτές....

Γνωρίζει κανείς αν θα υπάρξει και 2η σεζόν;

 

Εκτός από upotte, έχετε να προτείνετε καμιά παρόμοια σειρά;


Posted Image

#12 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 09 September 2013 - 22:17

 

Εκτός από upotte, έχετε να προτείνετε καμιά παρόμοια σειρά;

Girls und Panzer

Jormungand

Black Lagoon


Posted Image
Posted Image

#13 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 09 September 2013 - 22:29

 

Ευχαριστώ!

Το πρώτο δεν έχω δει από αυτά. 


Posted Image

#14 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 21 September 2013 - 02:15

Πολύ μάπα τα τελευταία 2 επεισόδια (11-12)..  :yawn2:


Posted Image
Posted Image

#15 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 21 September 2013 - 19:57

Πολύ μάπα τα τελευταία 2 επεισόδια (11-12)..  :yawn2:

 

Απλά δεν θέλησαν να το σοβαρέψουν καθόλου... Για να δούμε και στο τελευταίο επεισόδιο πως θα το τελειώσουν.


Posted Image



Also tagged with one or more of these keywords: Tv series, Summer 2013, Military, Girls with guns, High Schoo, 1x episodes