Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 3 Ψήφοι

Gatchaman Crowds

gatchaman 2013 anime

  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 14 Ιούλιος 2013 - 03:29

Δημοσιευμένη  εικόνα




Type: TV

Episodes: 12

Genres: Adventure, sci-fi.

Premiere date: July 13, 2013

Studio: Tatsunoko Productions


Το Gatchaman crowds [ガッチャマン クラウズ], επιτέλους ξεκινάει, πιστέυω πολοί απο μας το περιμέναμε πως και πως, περισσότερο λόγο παιδικών αναμήσεων (παλιότερη σειρά του 74). Tελικά το καινούριο βγήκε να είναι πολύ διαφορετικό απο το παλιό αλλα παρόλα αυτα προσωπικά με εντυπωσίασε, πολύ δυνατό επεισόδιο, ενδιαφέρον χαρακτήρες, και πολύ καλό animation. Αν συνεχιστεί έτσι ίσως να έχουμε την ευκαιρία να δούμε κάτι ισάξιο του mawaru, του Hyouka ή του Tiger x bunny που χαμε σε παλαιότερες season. Αναμένω εχώντας υψηλές προσδωκίες για το συγκεκριμένο.

(and I fell in love with Hajime) XD



plot / story: Η Ιστορία μας διαδραματίζεται στην Ιαπωνικά, αρχές του καλοκαιριού του 2015. 180.000 άνθρωποι ζούν στην Tachikawa, τη δεύτερη μητρόπολη της περιοχής του Τόκιο.

Ανάμεσά τους βρήσκονται οι ακατονόμαστοι "gatchaman" - πολεμιστές οι οποίοι χρησηποιούν ειδικές στολές δωσμένες απο "το σημειοματάριο".


Ένα συμβούλιο καλεί μια ομάδα ανθρώπων με ειδικές δυνάμεις για να προστατεύσουν τη Γη από εξωγήινους εγκληματίες. Τα τελευταία χρόνια, έχει αναθέσει σε αυτή την ομάδα (τους Gatchaman) να αναζητήσουν την μυστηριώδη οντότητα που είναι γνωστή ως "χάος."


Το staff:



Director: Kenji Nakamura
Series Composition: Toshiya Ono
Script: Toshiya Ono
Music: Taku Iwasaki
Original Character Design: Kinoko
Art Director:
Takashi Kurahashi
Yumi Hosaka
Chief Animation Director: Yûichi Takahashi
Animation Character Design: Yûichi Takahashi
Sound Director: Yukio Nagasaki
Producers:
Ai Morikawa
Atsushi Kirimoto
Kiyoshi Yahashi
Manabu Tamura
Toshio Nakatani


και το cast:




Daisuke Namikawa as Jō Hibiki
Maaya Uchida as Hajime Ichinose
Ryota Ohsaka as Sugune Tachibana

Aya Hirano as Paiman
Ayumu Murase as Rui Ninomiya
Daisuke Hosomi as O.D
Katsuji Mori as J.J. Robinson
Kotori Koiwai as Utsu-tsu
Mamoru Miyano as Berg Katze
Sakura Tange as President X



ANN - official website - MAL


フカフカ

#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Ιούλιος 2013 - 08:07

Πράγματι ένα πολύ ωραίο πρώτο επεισόδιο αν και δεν θα το συνέκρινα με hyouka και πιγκουίνους όχι επειδή δεν είναι καλό αλλά επειδή είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό. Συμφωνώ βέβαια για τις ομοιότητες με tiger αλλά και madoka θα ήθελα να προσθέσω.

Spoiler: 1

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από 1451: 14 Ιούλιος 2013 - 08:15


#3 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1.348 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΑθήνα

Καταχωρήθηκε 15 Ιούλιος 2013 - 00:16

Τιτανουπερμεγιστοτεράστιο πρώτο επεισόδιο.Παντού χρώματα (σε σημείο που σίγουρα θα ενοχλήσει κάποιους, όχι όμως εμένα) soundtrack που στο 5λεπτο άφησε πίσω του όλη τη σεζόν, η Hajime είναι η καλύτερη πρώτη εντύπωση που μου έκανε γυναικείος χαρακτήρας ποτέ (φυσικά serious drama characters excluded), σουρεαλιστικοί εχθροί, cgi που όχι μόνο δεν ενοχλεί αλλά είναι φανταστικό (damn δεν πιστεύω ότι το λέω αυτό) και είπα πόσο πανέμορφο ήταν;

Δεν είχα δει ποτέ την παλιά σειρά, δεν έχω ιδέα τι εστί gatchaman, αλλά το πρώτο επεισόδιο του crowds το λάτρεψα.

#4 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Ιούλιος 2013 - 23:30

Καλές εντυπώσεις μου άφησε το πρώτο επεισόδιο. Λίγο πιο random απ' ότι περίμενα
αλλά συνέβαλε θετικά- art direction και γενικά οπτικά φοβερό αν εξαιρέσουμε τα
designs των στολών που μου φάνηκαν το ίδιο κακά με το tiger kai bunny αλλά όπως και εκεί, μικρό το κακό.

Πλοκή ήταν αναπάντεχα straightforward και πρωταγωνίστρια τρελοκομείο σκέτο ήταν δύο πράγματα που σίγουρα μου έμειναν :P
Γενικά παρότι δεν ήταν αυτό που περίμενα κατάφερε και με κέρδισε, following~


moenekοmimiμεbikini

#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2013 - 21:49

To Gatchaman ειναι μια σειρα η οποια ειχε προβληθει και στην Ελλαδα απο την ΕΡΤ αν θυμαμαι καλα. Απο τις πρωτες μου anime αγαπες παρεα με το Tekkaman Blade του ιδιου δημιουργου. Μετα τα remake των Tekkaman Blade και Casshern το Gatchaman ηταν αυτονοητο για μενα οτι θα ακολουθουσε. Και οταν βλεπω στην σκηνοθεσια τον Nakamura Kenji απο τα χερακια του οποίου ειχαμε δει προσφατα και το Tsuritama δεν μπορω να μην το θεωρω match made in heavens.

Σε γενικές γραμμες συμφωνω με τον 1451 στα σχολια επι του επεισοδιου. Πολυ χρωμα και χαρουμενος τονος παντου αλλα παραλληλα καποια απο τα inuendos ειναι πολυ disturbing.

Spoiler:


Εχω ελπιδες για την σειρα και περιμενω με αγωνια το επομενο επεισοδιο.

#6 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2013 - 23:23

H σκηνη που της εμφανιζεται ο JJ μου εφερε στο μυαλο child molestation για καποιο λογο. Δεν μπορω να προσδιορισω γιατι αλλα ενω υποτίθεται οτι ηταν πολυ ομορφη και φανταχτερη ενιωσα μια απιστευτη αηδια. I really hope it's just me.


Οι σκηνές με rape υπονοούμενα τέτοιου είδους φαίνεται πως είναι αρκετά trendy τελευταία :P ..δεν είσαι η μόνη lol

#7 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2013 - 23:44

Από τα πιο συμπαθητικά της σεζόν, ανυπομονώ για το δεύτερο επεισόδιο.

Spoiler:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Vagelio: 16 Ιούλιος 2013 - 23:45

Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#8 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούλιος 2013 - 10:00

Spoiler: 2



#9 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Αύγουστος 2013 - 17:04

To ειχα αφησει στο πρωτο επεισοδιο λογω ελλειψης χρονου και διαθεσης. Το ξαναπιασα χτες και τα υπόλοιπα εφυγαν κυριολεκτικά μονορουφι. Μεχρι στιγμης το βρισκω απιστευτα διασκεδαστικό για αρχη. Ο μουσικος τομεας του ειναι επισης απιστευτος οπως και η αισθητικη του. Αλλα αυτά νομιζω τα εχω ξαναπει οποτε δεν θα επεκταθω.

Σαν υποθεση τωρα έχει τα ups και τα downs του με τα τελευταία μεχρι στιγμης να μην βαραινουν τοσο στην συνειδηση μου. Δεν εγγυομαι οτι θα συμβει το ιδιο και στο μελλον ομως καθως παιζει με αρκετα δυσκολες εννοιες κάτω απο το fun επιπεδο.

Spoiler:


Περιμενω για το επόμενο. :3



#10 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Αύγουστος 2013 - 09:06

Η Hajime μου θυμίζει εκείνους τους γούτσου γονείς που χαμηλώνουν και στέκονται στα γόνατα για να ανακοινώσουν/εξηγήσουν κάτι στα εξάχρονα παιδάκια τους, με χαμόγελο και εκείνο το φιλικό ύφος που είναι σαν να σου λέει "μπορεί να έκανες ζημιά, αλλά δεν πειράζει, ξέρω ότι δεν το ήθελες/θα το φτιάξουμε". Πλήρης αποδοχή, δεν κάνει διακρίσεις σε κανέναν :3

7ο

Spoiler:


Επί τι ευκαιρία, βγήκαν δείγματα από το soundtrack.

GATCHA~MAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAN~~~!
Youtube Video

 


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#11 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Αύγουστος 2013 - 02:47

To Ost αυτης της σειρας ειναι απιστευτο πραγματικα. I m in love.

Τωρα στα του επεισοδιου.

Spoiler:



#12 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Αύγουστος 2013 - 19:34

Έφτασα πρόσφατα το Μπουγάτσαμαν up to date, μιας και έτυχε να το έχω αφημένο για λίγο καιρό.

 

FABULOUS.

 

Παρότι από την αρχή ήταν αρκετά ευχάριστο, η αλήθεια ήταν πως είχα κάποια παραπονάκια όσων αφορά κυρίως το storytelling και μερικά στοιχεία του art direction (backgrounds).

Κούνια που με κούναγε. Από περίπου το 4ο επεισόδιο και μετά το anime άρχισε να ανεβαίνει αισθητά σε πολλά επίπεδα, και ιδιαίτερα από πλευράς ενδιαφέροντος-

 

Θεωρώ πως απλά άργησε να πάρει μπρος, κυρίως λόγω της αλλόκοτης "στα μούτρα χωρίς εξήγηση" προσέγγισης της εξιστόρησης που κατ εμέ δεν ήταν τόσο πετυχημένη όσο ας πούμε στο Mawaru Penguindrum.Παρόλα αυτά η αναμονή άξιζε και μάλιστα με το παραπάνω.

 

Spoiler:

Needs more love.

 

 



#13 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2013 - 00:42

Τν ειχα αφησει στο 2 λεγοντας οτι θα το ξαναπιασω ,ΕΥΤΥΧΩΣ γτ το καταπολαυσα που τα δα μαζεμενα !!!
It's so fabulous <3 <3 I need MOAR! Η μουσικη ειναι απιστευτη , ο κακος ειναι το πιο καραφαμπιολους εξωγηινο πραγμα ΕΒΕΡ κι ο Miyano Mamoru πιστευω τν κανει πολυ καλα κι το καστ αρκετα συμπαθητικο . Fav. char o OD <3 απλα τν αγαπω ,ειναι τοσο καλουλης κι για snuggles

Spoiler:
.He is soooo sweeeeeeet !!!! Mε τρελαινει η εμφανηση του :3

~gatcha~


74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#14 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Σεπτέμβριος 2013 - 22:21

Aν και πολλοί ενοχλήθηκαν με μερικά ερωτήματα που έμειναν αναπάντητα στο 12ο επεισόδιο, το βρήκα αρκετά ικανοποιητικό. Θα μου λείψει :<

Spoiler:



 


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Οκτώβριος 2013 - 09:28

Tελικα εχουμε δευτερη season στην σειρα.

Ελπιζω να κλείσει τα κενα και τις απορίες που αφησε η πρώτη. Μακάρι δε να είναι και πιο ισορροπημένη σε πολλά πράγματα γιατί έτσι όπως έκλεισε ήταν πάρα πολύ βιαστικά. Ελπίζω αυτήν την φορά να μην περάσουμε δεκα επεισόδια βλέποντας την Hajime να κάνει origami και μετά να θυμηθούν ότι υπάρχει και ένα plot.

Χαίρομαι παντως με τα νέα καθώς παρά τα προβλήματά της δεν ήταν αντιπαθητική.





Also tagged with one or more of these keywords: gatchaman, 2013, anime