Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Μουσικά Όργανα


  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#31 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούλιος 2007 - 16:51

Εγώ έχω 3 κιθάρες:
Την ibanez ps10II την 7χορδη bcrich warlock και την ταπεινή, αλλά πλήρως μοντιφαρισμένη squier51

1 μπάσο το fender p bass

και τον σεπτέμβρη πάω για συνθ. Ή για το nord modular ή για το korg m3 ή για το access virus ti.

#32 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούλιος 2007 - 16:55

Και μια άλλη ερώτηση:
Την Boss ME-50B την έχει δοκιμάσει κανείς? Αξίζει τα λεφτά της?


Καλή είναι, αλλά δοκίμασε και κάποια από τις vox tonelab και φυσικά κάποιο podxt

#33 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούλιος 2007 - 17:03

Τώρα πάει...Έχω το Boss GT6B...

#34 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 29 Ιούλιος 2007 - 17:07

Μιας και βλέπω πολλούς κιθαρίστες τον ένα πίσω από τον άλλο σ' αυτό το thread, ας αρπάξω την ευκαιρία να σας δείξω κάτι, με αφορμή το παρακάτω σχόλιο:

[...] Αν και σχετικα με Arpeggios...δεν μπορω να πω πως με τρελαινουν τοσο οσο παλια τωρα...κι γιαυτο φταινε ολοι οι κιθαριστες που εχουν παρει την τεχνικη και την πιπιλανε λες και δεν υπαρχει τπτ αλλο να παιξεις πανω στο οργανο!!!:burningbe3: Ελεος πια μαυτο! [...]

Βλέπω δεν είμαι ο μόνος που βαρέθηκε να ακούει τα ίδια και τα ίδια... And now, for something completely different...
Antoine Dufour

Το νέο μου είδωλο... και με μία τεχνική που σπάνια ακούς. Απλά διδάσκει... :respect:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#35 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούλιος 2007 - 18:01

Kenny υποκλίνομαι ταπεινά, γ@μ@τ0 βιντεάκι. Super μελωδία, super τεχνική

Είχε πολλή slap guitar μέσα έτσι??

http://www.chopsfromhell.com/mishoe1_ex1.rm

Not as any good as yours but almost made me drop guitar.:hahaha:
Af if the pick is not hard enough by itself to master:erk:

#36 WolverineX

WolverineX

    return....

  • Members
  • 0 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Αύγουστος 2007 - 13:56

Hey!

Υπάρχει κάποιος στο forum που ξέρει να παίζει καλή κιθάρα(κατα προτίμηση ακουστική).Προσωπικά ξέρω να παίζω κλασσική(δηλ παίζω 2 μήνες τώρα)αλλά anyway...Βρήκα ένα βιβλίο με μουσική από τους oasis και δυσκολεύομαι λίγο στο wonderwall(το οποίο παίζεται βέβαια με ακουστική΄).Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να το παίξω με την κλασσική γιατί δυσκολεύομαι σε ένα τμήμα...

Όποιος ξέρει να παίζει και θέλει να με βοηθήσει να του στείλω με πμ το τμήμα που λέω και να μου πει...Thnx guyz...
"Things change. People change. You. Me. Everyone o' us..... everyday of our lives. The day ya stop changin' --is the day ya die."

WolverineX

#37 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Αύγουστος 2007 - 14:09

Παίζω ηλεκτρική περίπου 5 χρόνια τώρα, κάτι ξέρω και από κλασική/ακουστική. Έχω μια κλασική της μητέρας μου στο σπίτι και 2 ηλεκτρικές και παίζω με όλες τακτικά εδώ και 5 χρόνια (έκανα και 3 χρόνια μάθημα σε ωδείο κιθάρα και θεωρία -και πιάνο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Το wonderwall σίγουρα παίζεται με οποιαδήποτε κιθάρα, είτε κλασική είτε ακουστική είτε ηλεκτρική clean (ίσως και distorted σε κάποια σημεία δε θα το χάλαγε 8) )

Πάντως λογικό να δυσκολεύεσαι, 2 μήνες παίζεις μόνο... Αμφιβάλλω πως δυσκολεύεσαι "σε ένα τμήμα" μόνο, γενικά οι περισσότεροι που δεν κατέχουν το perfect pitch από τη γέννησή τους σαν ταλέντο θέλουν αρκετά χρόνια για να στρώσουν στο ρυθμό χωρίς μετρονόμο.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#38 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Αύγουστος 2007 - 12:51

Επαιζα πιανο για 7 χρονια αλλα λογω Λυκειου το σταματησα...μετα αργησα να το ξαναπιασω....που θα παει...με τις αρχες αυτης "πανεπιστημιακης" χρονιας θα το ξαναρχισω...
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Δημοσιευμένη  εικόνα

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#39 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Σεπτέμβριος 2007 - 05:58

Επαιζα πιανο για 7 χρονια αλλα λογω Λυκειου το σταματησα...μετα αργησα να το ξαναπιασω....που θα παει...με τις αρχες αυτης "πανεπιστημιακης" χρονιας θα το ξαναρχισω...


Άλλη μια απόδειξη του ότι η τρίτη λυκείου σκοτώνει τη μουσική.

P.S. Δεν κοίταξα το νήμα (βαριέμαι) αλλά έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ μερικά "περίεργα" πάνω στον τύπο που παίζει το Canon του Pachelbel στην ηλεκτρική κιθάρα με δική του διασκευή (ο μουσικός όρος είναι arrangement) του κομματιού:

YouTube - guitar

...ότι δήθεν το βίντεο το έφτιαξε μετά από 8 μήνες από όταν πρωτοάγγιξε κιθάρα. Ελπίζω να μην το έχει πιστέψει κανείς από όσους το άκουσαν.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#40 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2.291 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Σεπτέμβριος 2007 - 13:50

γιατι;

ξέρεις κάτι παραπάνω ή απλά το στηρίζεις ότι είναι αδύνατον να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο σε 8 μήνες;

#41 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Σεπτέμβριος 2007 - 03:34

γιατι;

ξέρεις κάτι παραπάνω ή απλά το στηρίζεις ότι είναι αδύνατον να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο σε 8 μήνες;


Είναι αδύνατον να παίζεις αυτά τα πράγματα με τόση άνεση σε 8 μήνες. Απλά τα πράγματα.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#42 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Σεπτέμβριος 2007 - 02:39

Προσπαθω και εγω ετσι με μια κιθαρα (παρακαλω προσοχη jackson μωβ ακριλε 5μαγνητες εν ολιγοις ο ερωτας μου ο αγιατρευτος η κοπελα μου δεν θα με προδωση)
και εχω πορωθει για αυτο καλο ολους μας εδω να καταπιαστουν με ενα οργανο μετραει!

Και πουστε συμφωνω με τον denisuki~ εχει δικαιο ρε μαν μηπως ξερεις το ονομα του κοματιου γιατι μερταει ασχημα!
Δημοσιευμένη  εικόνα
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#43 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Σεπτέμβριος 2007 - 13:00

Πάντως αυτή η έκδοση του Canon Rock δεν είναι τόσο δύσκολη πια. Σε σύγκριση με άλλες όπως αυτή τουλάχιστον. Απίστευτο μου ακούγεται σε 8 μήνες αλλά σε 2-3 χρόνια μαθαίνεται. Νομίζω.

#44 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Σεπτέμβριος 2007 - 17:49

Πάντως αυτή η έκδοση του Canon Rock δεν είναι τόσο δύσκολη πια. Σε σύγκριση με άλλες όπως αυτή τουλάχιστον. Απίστευτο μου ακούγεται σε 8 μήνες αλλά σε 2-3 χρόνια μαθαίνεται. Νομίζω.


Για να έχει τόση άνεση και να το εκτελεί τέλεια μπροστά σε κάμερα με τη μια πιστεύω πως 2-3 χρόνια δε φτάνουν. Για να το βγάλεις απλά ναι σίγουρα 3 χρόνια αλλά να παίζεις πολύ, όχι χαλαρή κιθάρα. Όντως είναι από τις "εύκολες" εκτελέσεις αυτή αλλά είναι πολύ πιο ωραία από του Malmsteen π.χ. imo, και είμαι και μεγάλος του fan.

Το τραγούδι είναι κλασικό του Pachelbel και λέγεται Canon και όπως είπε και ο προλαλήσαντας υπάρχουν πολλές πολλές πολλές διασκευές, όπως για παράδειγμα το Tumbling Down (Komm, susser Tod) που ακούγεται στο τέλος(?) του End of Evangelion (ή Death and Rebirth, δε θυμάμαι να πω την αλήθεια, κάπου στο anime πάντως :Ρ), αλλά και μια πιο προφανής διασκευή είναι στο OP του Death and Rebirth (Kanon D-dur, από το prelude του Pachelbel's Canon):

YouTube - Komm, susser Tod
YouTube - Canon D-Dur - Evangelion
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#45 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Σεπτέμβριος 2007 - 18:13

Και να προσθέσω ότι αν ασχολήσε όλη μέρα αποκλειστικά με ένα κομμάτι, θα το βγάλεις σε 2 χρονια χαλαρά.

Έπαιζα κλασσική 1 χρόνο (σε ωδείο) και εδώ και 6 μήνες περίπου ξεκίνησα μπάσο
Τώρα όσο για το canon προτιμώ αυτό:

Youtube Video


Ίσως να είναι ποιο εύκολο τεχνικά, αλλα μ ακούγεται ΠΟΛΥ καλύτερο:wooi2:
Όταν κάτι είναι δυσκολότερο δν σημαίνει ότι είναι και καλύτερο.