Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Μουσικά Όργανα


  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#16 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Νοέμβριος 2006 - 14:31

κιθαρίστες υπάρχουν πολλοί θεός μόνο ένας Jimi Hedrix

Υπήρχε... :bye2:

#17 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Νοέμβριος 2006 - 17:06

Παιζω πιανο 11 χρονια και δεινω του χρονου για διπλωμα (αρμονια εχω κανει 3 χρονια υποχρεωτικου και ειδικου,τωρα ειμαι στον 3ο χρονο και ολες τις λοιπες σπουδες )
不 林 カ 山
Δημοσιευμένη  εικόνα

#18 Dr.ApE

Dr.ApE

    SufferGenius

  • Members
  • 119 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Νοέμβριος 2006 - 15:10

εδω και δυο μηνες παω κλασικη κιθαρα, αλλα σκοπος μου ειναι να μαθω ηλεκτικη κιθαρα γιατι μου αρεσει παρα πολυ!:kakashithumbup:
τα πηγαινω λιγο χαλια :cry: αλλα θα μαθω συντομα!

#19 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Νοέμβριος 2006 - 17:32

Ειμαι στον τεταρτο χρονο κλασσικης κιθαρας...παταω βεβαια και κατι monstrous riffs με την ηλεκτρικη μου:P

#20 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Νοέμβριος 2006 - 16:27

Ξέρει κανείς τι διαφορά έχουν τα Jazz Bass με τα Precision Bass?

#21 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Δεκέμβριος 2006 - 18:02

Precision Bass®
In 1951 Fender® Guitars began producing the Precision Bass®. The Precision bass, also known as a ‘P-bass’, slowly started replacing the use of string bass in recording studios and live performances. It was easier to record, amplify and transport. Soon, other guitar manufacturers began making their own electric basses. Many of which were Precision bass copies.
You can recognize a Precision bass by its split pickup design and body shape.

Jazz Bass®
The next model Fender bass released was the Jazz Bass®. Compared to the Precision bass it has a different body shape, the neck is shaped differently and it has a different pickup design. The J-bass, as it is often called, has two single-coil pickups and a different sound altogether.
Since these instruments started the electric bass revolution, many basses are described as P-style or J-style, or Jazz bass clones, etc.

Αυτα βρηκα,ελπιζω να βοηθησα:)

#22 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Δεκέμβριος 2006 - 19:56

Και μια άλλη ερώτηση:
Την Boss ME-50B την έχει δοκιμάσει κανείς? Αξίζει τα λεφτά της?

#23 Purgator

Purgator

    Daiguren Hyourinmaru

  • Members
  • 61 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Δεκέμβριος 2006 - 22:18

Παιζω πιανο 11 χρονια και δεινω του χρονου για διπλωμα (αρμονια εχω κανει 3 χρονια υποχρεωτικου και ειδικου,τωρα ειμαι στον 3ο χρονο και ολες τις λοιπες σπουδες )


και εγω επαιζα 3-4 χρονια αλλα αχει αλλα 2 που το παρατισα και ηληκρινα το
μετανιονω πικρα τωρα :bye2: :bye2: :bye2:

Τωρα παλευω λιγω με την κιθαρα με διχνει που κ που ο Igor



Y.Γ. καλο παιδι ο igor kαι αδερφος επισεις :P
Δημοσιευμένη  εικόνα

#24 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 27 Ιούλιος 2007 - 01:32

Κλασσική κιθάρα εδώ και 9 χρόνια (σύντομα και με πτυχίο). Παίζω επίσης ακουστική και ηλεκτρική κιθάρα αλλά δεν μπορώ να συνηθίσω την πένα με τίποτα (νύχια FTW). Επίσης στην ηλεκτρική δεν έχω μάθει να κάνω mute ενώ παίζω, με αποτέλεσμα να ακούγεται μια βαβούρα. Αλλά που θα πάει, θα το μάθω κι αυτό. :)

Θα ήθελα όμως να μάθω και σαξόφωνο...

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#25 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 27 Ιούλιος 2007 - 01:59


Επίσης πρέπει να τονίσω οτι πλέον κάνουνε και την μουσική μόδα και αυτό καταστρέφει το "ξεχωριστό" που έχει κάποιος underground καλλιτέχνης απο έναν ψαγμένο σκυλά.... :hehe:


κιθαρίστε υπάρχουν πολλοί θεός μόνο ένας Jimi Hedrix


1.Πέστα ανθρωπέ μου!!!Ειδικά εδώ στην ελλάδα το πράγμα είναι πολύ κιτς και δεν αντέχετε έτσι όπως αντιμετοπίζουμε τη μουσική.

2.Θεός ο Hendrix....όμως ο Gilmour του ρίχνει τη σκόνη του με το κιλό....

Spoiler:


Προσπάθησα να μάθω κιθάρα,αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν:Πρώτον:Να σπαταλήσω 200 ευρώ από το πορτοφόλι του πατέρα μου.Δεύτερον:Να σπαταλήσω άλλα 80 ευρώ το μήνα σε μαθήματα κιθάρας για 1 χρόνο.Τρίτον:Να σπαταλήσω αυτόν τον 1 χρόνο κάνοντας θόρυβο και ενοχλόντας τους πάντες γύρω μου.Τέταρτον:Να την ψωνίσω για λίγο και να ονειρεύομαι ότι θα γίνω μέγας κιθαρίστας που θα με προσκυνάει όλο το σύμπαν και ότι το συγκροτημά μου θα γίνει πασίγνωστο.Αλλά μου πέρασε γρήγορα...:hahaha::wooi2:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#26 AkiraSato

AkiraSato

    Anime Amateur

  • Members
  • 67 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιούλιος 2007 - 03:38

Επαιζα παλιοτερα ηλεκτρικη αλλα την εχω παρατησει εδω και ενα χρονο.Μπορει να αρχισω μαθηματα ομως φετος.
Gyarikku Hou

#27 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιούλιος 2007 - 11:12

Έχω και εγώ κλασική και ηλεκτρική. Έλεγα οτι θα γίνω speed demon αλλά τελικά κουλαμάρα φορ λάιφ...

#28 Psycho

Psycho

    #1 FMA fan

  • Members
  • 116 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Ιούλιος 2007 - 18:59

I play the guitar, not too well if I say so myself. I fell in love with a certain guitar though and I can't wait to get good enough to justify the need to buy it.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#29 Anakin

Anakin

    Anime Fan

  • Members
  • 196 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούλιος 2007 - 12:07

εχω 1 κλασσικη και απεκτησα κ 1 ηλεκτρικη προσφατα.απο οκτωβρη θα γραφτω ηλεκτρικη

#30 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούλιος 2007 - 16:25

Πολύ σωστό σε βρίσκω φιλαράκο μου :kakashithumbup:
Αν και η καλύτερη αρχή για να μάθει κάποιος ηλεκτρική κιθάρα είναι το blues...
Οι τεχνικές εξαρτώνται απο τα γούστα του καθενός. Πάντως το καλύτερο που έχει να κάνει ένας κιθαρίστας είναι να χωρίσει την φάση Soloing & Rythm και να ασχοληθεί παράλληλα κ με τα 2 επειδή είναι καλό να ξέρουμε όλες τις πλευρές τις κιθάρας και όχι μόνο τα 3 πρώτα τάστα!!!
2) Αναφέρομαι πάλι στις τεχνικές κυρίως..
basic legatos είναι κυρίως το hammer on-pull of όπως είπες αλλα ανεξατήτως χτυπήματος της πένας και ταχύτητας (πάντα μεσα στον ρυθμό βέβαια)...

arpeggios Ξέχασες βέβαια και μια ακόμη καταπληκτική τεχνική που χρισημοποιούνε πολοί μεγάλοι π.χ. Malmsteen.. H οποία είναι κυρίως αναλυση συγχορδιών χορδή-χορδή με picking ή χωρίς και σε οποιαδήποτε γενικά κλίμακα. Σ'αυτή τη τεχνική πρέπει να προσέχεις το muting σου γιατί καθώς κατεβαίνεις την ταστιέρα δεν πρέπει να ακούγονται προηγούμενες νότες!!!
Κάποιοι το καταφέρνουν γρηγορότερα και κάποιοι πολύ σιγά...

Το main object κυρίως είναι η μελέτη αργό ρυθμό και χωρις παραμόρφωση στον ενισχυτή....
Αυτά...



όσον αφορά τα μπλουζ θα έλεγα οτι δεν είναι και τοσο εύκολα π.χ. βλέπε Stevie ray Vaughn.... πρόσεξε το αυτό........ ;)


Thanks man! Χαιρομαι που συμφωνουμε σε αρκετα πραματα^^

Αν και σχετικα με Arpeggios...δεν μπορω να πω πως με τρελαινουν τοσο οσο παλια τωρα...κι γιαυτο φταινε ολοι οι κιθαριστες που εχουν παρει την τεχνικη και την πιπιλανε λες και δεν υπαρχει τπτ αλλο να παιξεις πανω στο οργανο!!!:burningbe3: Ελεος πια μαυτο! Εξαλλου για να βγαλεις arpeggio πρεπει να μαθεις καποιες πιο βασικες τεχνικες αρα γιαυτο δεν την ανεφερα...

Stevie Ray....hmmm....Ok, change of heart! Its not so easy if its like that:erk: Although on some parts it reminded me of...fusion?!:oo: