Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Gargantia on the Verdurous Planet (Suisei no Gargantia)

Gargantia Suisei no Gargantia spring 2013 mecha action Science Fiction

  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 18 April 2013 - 10:54

Gargantia of the Verdurous Planet
(Suisei no Gargantia)



Posted Image



By Production I.G.

Director: Kazuya Murata
Series Composition/Script Writer: Gen Urobuchi
Music: Taro Iwashiro
Character Design: Hanaharu Naruko

Genres: Action, Comedy, Drama, Science Fiction, Mecha

Υπόθεση: Κάπου στο αχανές διάστημα, κάποτε στο μακρινό μέλλον, κάπως η ανθρωπότητα έχει δημιουργήσει μια πελώρια αποικία που στεγάζει κοντά στις 470.000.000 ψυχές με το όνομα Avalon. Θεωρητικά μια ουτοπία που προσφέρει ιδανικές συνθήκες επιβίωσης στο ανθρώπινο γένος, το Avalon στη πραγματικότητα βρίσκεται σε συνεχή πόλεμο με μια φυλή, τους Hideauze που κλέβει τη θερμότητα και την ενέργεια από διάφορους αστέρες, φράζοντας έτσι το δρόμο για πηγές ενέργειας στην ανθρωπότητα. Ο Ledo/Red, ο 17χρονος πρωταγωνιστής, στρατιώτης του Avalon, κατά τη διάρκεια μιας μάχης, πέφτει μέσα σε μια Μαύρη Τρύπα η οποία τον μεταφέρει σε ένα πλανήτη που μοιάζει με τη δικιά μας Γη και προς μεγάλη έκπληξή του Ledo, είναι κατοικήσιμος με οξυγόνο. Καθώς ο Ledo προσπαθεί να καταλάβει πού βρίσκεται και πώς έφτασε ως εκεί, βρίσκει τον εαυτό του παγιδευμένο σε ένα άγνωστο κόσμο, αδύνατο να μιλήσει τη γλώσσα τους, ή να εγκλιματιστεί στον τρόπο ζωής τους.

Ο κύριος σκηνοθέτης Murata έχει δουλέψει σε πολλούς τίτλους, όπως το Dennou Coil, Code Geass και Planetes, καθώς και μία ταινία του FMA (The Sacred Star of Milos), αλλά το Gargantia είναι η πρώτη του δουλειά ως Original Concept creator. Ο Urobuchi δε χρειάζεται συστάσεις, αν και προσωπικά κοιτάω τη συμμετοχή του με μισό μάτι. But hey, I won't judge before I watch it all. Θα δείξει.

Από το πρώτο επεισόδιο, τα production values είναι υψηλά (και το βαρύ CG σταμάτησε με το που φύγαμε το το διάστημα, φίου) και αν μη τί άλλο, θα χαρούμε eyecandy. Οι seiyuu είναι μάλλον εκκολαπτόμενοι όσον αναφορά πρωταγωνιστικούς ρόλους, με τον Kaito Ishikawa και τη πιο έμπειρη Hisako Kanemoto στους πρωταγωνιστικούς.

Έχουν βγει δύο επεισόδια τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές και ήδη μου φαίνεται ότι έχουν να δουν πολλά τα μάτια μας. Τώρα, αν είναι καλά ή κακά, ποιός ξέρει. Το Avalon μόνο ουτοπία δεν είναι. Αγαπάμε Chamber όμως. :riiight:

ANN

[youtube]http://youtu.be/vGZokL-tAbM[/youtube]

Posted Image


#2 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 18 April 2013 - 10:58

επιτελους καποιος ανοιξε θεμα για το gargantia γιατι βαριομουν να το κανω εγω :P
γενικα δε παω καθολου τα anime με mecha (εκτος απο το robotech βεβαιως βεβαιως).
αλλα το gargantia εχει τοσο ενδιαφερον concept που με τραβηξε κατευθειαν.

#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 18 April 2013 - 12:13

Eναλλακτικά Waterworld the animation. xD

Spoiler: 1+2


#4 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 18 April 2013 - 17:27

Eναλλακτικά Waterworld the animation. xD


Θέλω ΤΟΣΟ να ξεχάσω ότι υπάρχει αυτή η ταινία... Iri, I hate you. T.T

Spoiler: 1+2


Spoiler:

Posted Image


#5 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 18 April 2013 - 18:10

Spoiler:


#6 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 18 April 2013 - 20:29

Spoiler:


Nαι εκει. XD Μπερδευτηκα.

#7 freak27

freak27

    Sparking

  • Members
  • 622 posts

Posted 18 April 2013 - 21:55

Για πειτε αξιζει? Εχω δει ολες τις epic Mecha σειρες, Gundam, Laggan κλπ κλπ
Posted Image

#8 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 19 April 2013 - 00:19

Για πειτε αξιζει? Εχω δει ολες τις epic Mecha σειρες, Gundam, Laggan κλπ κλπ


Είναι ακόμη νωρίς αλλά έχει προοπτικές.

#9 freak27

freak27

    Sparking

  • Members
  • 622 posts

Posted 20 April 2013 - 18:54

Eχω τοσο καιρο αν δω ανιμε της προκοπης. Με το Titan και αυτο κατι φαινεται οτι παει να γινει
Posted Image

#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 20 April 2013 - 19:57

Δεν ψαχνεις τα σωστα anime μαλλον. XD

Anw epic δεν το λες αλλα εχει φαση και ωραια pew pew. Αnd that's about it.

#11 freak27

freak27

    Sparking

  • Members
  • 622 posts

Posted 21 April 2013 - 22:16

Δεν ψαχνεις τα σωστα anime μαλλον. XD

Anw epic δεν το λες αλλα εχει φαση και ωραια pew pew. Αnd that's about it.


Και για πες εσυ που τα εχεις ψαξει! Τι προτεινεις γιατρε??
Posted Image

#12 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 22 April 2013 - 00:20

Ομολογώ ότι ξεκίνησα να βλέπω το πρώτο επεισόδιο χωρίς να έχω διαβάσει προσεκτικά το opening post της Tea-chan, δίχως μεν να έχω τίποτα τρελές προσδοκίες από το εν λόγω αγροτεμάχιο, αλλά εντούτις δίνοντας του μια fair chance να με εντυπωσιάσει. Δεν μπορώ να πω ότι το πέτυχε, αλλά OK, ίσως φταίει και το ότι με το πέρασμα των χρόνων έχω γίνει πολύ πιο "δυσκοίλιος" πάνω στο τι ανέχομαι και τι όχι σ' ένα mecha sci-fi anime. Για παράδειγμα, κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, όπου ανάμεσα σε τόνους καλοδουλεμένου animation και pew pew lazors το anime μας βομβαρδίζει μ' ένα κάρο tryhard "επιστημονικούς όρους" όπως "quantum energy levels" και δε συμμαζεύεται, my eyes were rolling so hard που κόντεψαν να βγουν από τις κόγχες τους. Maybe I'm getting too old for this shit, τι να πω.

Τα παράπονά μου βέβαια δεν παραμένουν εκεί. Οι κύριοι χαρακτήρες μέχρι στιγμής φαίνονται να είναι στερεότυπα on two legs. Έχουμε τον μεν πρωταγωνιστή ο οποίος είναι ο σχετικά ψύχραιμος λιγομίλητος kinda cool χαρακτήρας με τα κοντά ασημένια μαλλιά, έχουμε το δε borderline-loli genki girl με το απαραίτητο σκιουροειδές animal sidekick (why, απλά why), ε και φυσικά έχουμε και την τύπου oneesama κοπέλα με τα τεράστια βυζιά που ξέρει τα πάντα. Ναι, κάπου έχω ξαναδεί το καθένα από αυτά, multiple times even. Γίνομαι υπερβολικά σκληρός; Ίσως. Αλλά ναι, απαιτώ περισσότερη προσπάθεια και πρωτοτυπία για να ικανοποιηθώ.

Speaking of which, κι η ίδια η υπόθεση εδώ που τα λέμε δεν φαίνεται και τίποτα το τρομερά πρωτοποριακό και well thought-out μέχρι στιγμής, αλλά OK, mecha anime βλέπω, πρέπει να κατεβάσω λίγο τις απαιτήσεις μου, right? Actually, no.

Τεσπά, θα δω άλλο ένα ep or two, κι έπειτα θα αποφασίσω αν θα το droppάρω ή όχι (τα προγνωστικά μέχρι στιγμής λένε drop πάντως).

PS. Από την πρώτη στιγμή που είδα τους γυναικείους χαρακτήρες του anime, μία σκέψη άρχισε να τριβελίζει το μυαλό μου: "Είναι ιδέα μου, ή έχω δει παρόμοια πρόσωπα με πολύ λιγότερα ρούχα;". Τελικά δεν ήταν καθόλου ιδέα μου. Το character design αυτού του anime επιμελείται ο Hanaharu Naruko, τον οποίον έχω γνωρίσει (για την ακρίβεια, λατρέψει) από ουκ ολίγα hentai manga που έχει φιλοτεχνήσει στο παρελθόν. Πανάθεμά τον, ξέρει να σχεδιάζει γυναικεία κορμιά ο κερατάς. Ενδεχομένως αυτό εξηγεί και το τι με τράβηξε, subconsciously, στο να δοκιμάσω ένα επεισόδιο απ' αυτή τη βλακειούλα, απλά και μόνο από το promo art. Sometimes I really hate the way my mind works.

PPS. Η σκηνή στην οποία ο πρωταγωνιστής παίρνει το κορίτσι επ' ώμου και τρέχει είναι μακράν η πιο γελοία σε όλο το επεισόδιο, χειρότερη κι απ' όλους τους bullshit επιστημονικούς όρους. Watching that scene made me cringe so hard, που σχεδόν έπαθα κράμπα σε κάθε μυ του σώματός μου.

Still better than Aku No Hana though, so yeah.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#13 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 22 April 2013 - 01:03

Επιτέλους topic :P

Τίποτα πραγματικά σπουδαίο ή πρωτοποριακό αυτό το anime αλλά παραμένει γλυκούλι με τον τρόπο του. Όμορφο production, και ιδιαίτερα το art direction των backgrounds. Έχει μερικές ωραίες λεπτομεριούλες όπως το σκηνικό με τη γλώσσα και οι συζητήσεις με την Α.Ι. που το κάνουν αρκετά ευχάριστο anime! will definately keep watching.

#14 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 22 April 2013 - 13:50

Παιδια , λεω να το δω (ε τι ψυχη εχουν 3 επεισοδεια?) αλλα απλως για να ξερω απαντησται σε 3ης ερωτησουλες!
Εχει δραση?Και να μην εχει δεν με πειραζει αν εχει ενδιαφερον αλλα ενταξει
Και το πιο σημαντικο το ευχαριστιεσαι οταν το βλεπεις :P

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#15 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 22 April 2013 - 15:46

Παιδια , λεω να το δω (ε τι ψυχη εχουν 3 επεισοδεια?) αλλα απλως για να ξερω απαντησται σε 3ης ερωτησουλες!
Εχει δραση?Και να μην εχει δεν με πειραζει αν εχει ενδιαφερον αλλα ενταξει
Και το πιο σημαντικο το ευχαριστιεσαι οταν το βλεπεις :P


Εγώ θα σου απαντούσα ναι και στα 2, αλλά στο κάτω-κάτω 20 λεπτά είναι το ένα επεισόδιο. Δεν είναι και απόφαση ζωής να κάτσεις να δεις ένα.



Also tagged with one or more of these keywords: Gargantia, Suisei no Gargantia, spring 2013, mecha, action, Science Fiction