Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 4 Ψήφοι

Aku no Hana | The Flowers of Evil

1x episodes School life shounen Spring 2013 Zexcs

  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#46 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Αύγουστος 2013 - 13:22

Γιατι πραγματικα φαινεται απο το πρωτο chapter η διαφορα αναμεσα στο ενα και στο αλλο. Εχω προσπαθήσει να το διαβασω δυο φορες και το παραταω με αηδια. :)

 



#47 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Αύγουστος 2013 - 13:26

μα αφου το παρατησες, πως λες οτι εχει διαφορετικη προσεγγιση;

παντως αν ετοιμαζεται και δευτερη σαιζον. ισως δω ολη τη σειρα οταν ολοκληρωθει και αυτη,

Spoiler:
.

 

 

Γιατί για να πω ότι "το παράτησα" προφανώς πρέπει να το έχω διαβάσει ή να έχω διαβάσει κομμάτια του, γιατί σου φαίνεται περίεργο;
Και ό,τι κεφάλαια διάβασα χειριζόντουσαν το θέμα με μια ανώριμη φετιχιστική ματιά τύπου ecchi-pervy που δεν είχε καμία σχέση με το anime και το ψυχογράφημα που κάνει στους χαρακτήρες του. Γι αυτό και το παράτησα χωρίς να το διαβάσω κανονικά γιατί είδα ότι έχει διαφορετική προσέγγιση.


Δημοσιευμένη  εικόνα


#48 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 23 Αύγουστος 2013 - 12:02

 

 

 

Γιατί για να πω ότι "το παράτησα" προφανώς πρέπει να το έχω διαβάσει ή να έχω διαβάσει κομμάτια του, γιατί σου φαίνεται περίεργο;
Και ό,τι κεφάλαια διάβασα χειριζόντουσαν το θέμα με μια ανώριμη φετιχιστική ματιά τύπου ecchi-pervy που δεν είχε καμία σχέση με το anime και το ψυχογράφημα που κάνει στους χαρακτήρες του. Γι αυτό και το παράτησα χωρίς να το διαβάσω κανονικά γιατί είδα ότι έχει διαφορετική προσέγγιση.

 

και τα δυο γενικα βασιζονται σε μια χαλια και ανουσια ιστορια, απλα το anime την παρουσιαζει με αργοτερο ρυθμο ενω το manga με πιο φρενηρη ρυθμο, συν το οτι εκει οι μαθητες ειναι μαθητες Γυμνασιου, ενω στο ανιμε μοιαζουν με Λυκειου.

 

το θεμα ομως δεν ειναι αν το ανιμε καλλιτεχνικα ειναι εξαισιο, το θεμα ειναι πως το σεναριο ειναι χαλια. δεν εχω και τοση ορεξη να ξαναδω τετοιο πραγμα δυο φορες. για αυτο χαραμιστηκε το ανιμε.

 

Να ηταν κατι σα το Ciguatera που εχει πολυ καλυτερα ψυχογραφηματα, να ελεγα ναι.  αλλα ο κοσμος δεν ζηταει τετοια πραγματα....



#49 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Αύγουστος 2013 - 12:11

και τα δυο γενικα βασιζονται σε μια χαλια και ανουσια ιστορια, απλα το anime την παρουσιαζει με αργοτερο ρυθμο ενω το manga με πιο φρενηρη ρυθμο, συν το οτι εκει οι μαθητες ειναι μαθητες Γυμνασιου, ενω στο ανιμε μοιαζουν με Λυκειου.

 

το θεμα ομως δεν ειναι αν το ανιμε καλλιτεχνικα ειναι εξαισιο, το θεμα ειναι πως το σεναριο ειναι χαλια. δεν εχω και τοση ορεξη να ξαναδω τετοιο πραγμα δυο φορες. για αυτο χαραμιστηκε το ανιμε.

 

 

Εξακολουθείς να μιλάς για το manga. Απ' 'ο,τι έχω διαβάσει από το manga πάντως δεν έχει διαφορά μόνο ο ρυθμός. Το θέμα αντιμετωπίζεται διαφορετικά και το σενάριο αλλάζει γιατί έχουμε rotoscoping οπότε μπορούμε να δούμε και τις μικροεκφράσεις των ηθοποιών που έχουν παραμείνει στο σχέδιο με αποτέλεσμα να μιλάμε για άλλο σενάριο. Επίσης η σκηνοθεσία και οι γωνίες λήψης σε αναγκάζουν να εστιάσεις αλλού και να καταλάβεις διαφορετικά πράγματα για κάθε χαρακτήρα. Το anime είναι καλλιτεχνικά εξαίσιο στο σύνολό του (σκηνοθεσία, σχέδιο, animation, μουσική, σενάριο, φωτογραφία, ηθοποιοί/voice actors), όχι γιατί είναι "αργό" ή "όμορφο". 

 

Εάν δε θες να δεις τη σειρά γιατί είσαι πεισμένος ότι δε θα σου αρέσει οκ -δεν προσπαθώ να σε πείσω-, αλλά ΔΕΝ μπορείς να την κρίνεις με βάση το manga. Είναι διαφορετικά πράγματα.


Δημοσιευμένη  εικόνα


#50 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1.807 Δημοσιεύσεις:
  • LocationOn the boundary of life and death

Καταχωρήθηκε 23 Αύγουστος 2013 - 14:43

Χωρίς να έχω διαβάσει το manga πολύ (το έριξα ματιά στα πρώτα chapters), είναι αλήθεια ότι ταιριάζει σαν ύφος περισσότερο το anime.

Αλλά όπως και να το κάνουμε η ιστορία έτσι όπως εξελίχθηκε ήταν από λίγο έως πολύ καφρίλα. Δεν υπάρχει εξήγηση γιατί συμπεριφέρονται έτσι οι πρωταγωνιστές μέσα σε μια ολόκληρη season, πέραν του να λένε γενικολογίες όπως δεν αντέχω άλλο, θέλω να σηκωθώ να φύγω, διαβάζω ποιήματα και κάπως αυτό συνδέεται με το νόημα της ζωής και τέτοια.

Η ίδια η συμπεριφορά τους δε είναι ακραία, ειδικά της Νακάμουρα και του Κάσουγκα. Στο μεγαλύτερο μέρος της σειράς δίνει την εντύπωση ότι υπάρχει υπερβολή μόνο και μόνο για να υπάρχει υπερβολή. Όταν έχεις υπερβολικές συμπεριφορές, θα πρέπει να υπάρχει και μια εξήγηση που πατάει κάπου πέραν του "είναι έφηβοι και έχουν ψυχολογικά". Βέβαια μπορείς να βάλεις την φαντασία σου να δουλέψει και να υποθέσεις, αλλά αυτό δεν δουλεύει πάντα.

Ως καφρίλα είχε την φάση του, αλλά όχι και να πούμε ότι είναι και αριστούργημα.
phmava.php

#51 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Αύγουστος 2013 - 20:23

Ως καφρίλα είχε την φάση του, αλλά όχι και να πούμε ότι είναι και αριστούργημα.

Θα έπρεπε να επιφυλάσσομαι γιατί δεν έχω δει τα 2 τελευταία επεισόδια, είναι αλήθεια, και δεν ξέρω τι θα πείτε εσείς, εγώ πάντως το λέω ότι είναι αριστούργημα :P

 

~Για τα υπόλοιπα περί υπερβολών και εφηβικών συμπεριφορών είχα ξανα-αναφερθεί εδώ, αν και η αλήθεια είναι ότι δεν σε καταλαβαίνω. Θέλω να πω ότι δε μου έδωσε την αίσθηση ότι μένει στο ότι "έφηβοι είναι", ούτε ότι οι συμπεριφορές τους δεν ταιριάζουν με τους χαρακτήρες τους. Εκτός αν η εξήγηση η οποία θεωρείς ότι λείπει είναι τύπου "τον βάραγαν μικρό και τώρα έχει απωθημένα". Για μένα είναι καλύτερο που δεν έχει κάτι τέτοιο γιατί το θεωρώ απλοϊκό και εντελώς μπακαλοδουλειά λες και μια ανθρώπινη ψυχοσύνθεση βασίζεται μόνο σε ένα περιστατικό. Γι αυτό και μου αρέσουν ιδιαίτερα οι χαρακτήρες και η δόμηση και παρουσίασή τους, γιατί καταλαβαίνεις γιατί πράττουν έτσι χωρίς να χρειάζεται να το αναγάγεις σε ένα "σκοτεινό παρελθόν". Δεν καταλαβαίνω γιατί το αποκαλείς καφρίλα αλλά καταλαβαίνω ότι μπορούν δύο άνθρωποι να απολαμβάνουν το ίδιο πράγμα για διαφορετικούς λόγους. 


Δημοσιευμένη  εικόνα


#52 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1.807 Δημοσιεύσεις:
  • LocationOn the boundary of life and death

Καταχωρήθηκε 24 Αύγουστος 2013 - 01:10

Θα έπρεπε να επιφυλάσσομαι γιατί δεν έχω δει τα 2 τελευταία επεισόδια, είναι αλήθεια, και δεν ξέρω τι θα πείτε εσείς, εγώ πάντως το λέω ότι είναι αριστούργημα :P
 
~Για τα υπόλοιπα περί υπερβολών και εφηβικών συμπεριφορών είχα ξανα-αναφερθεί εδώ, αν και η αλήθεια είναι ότι δεν σε καταλαβαίνω. Θέλω να πω ότι δε μου έδωσε την αίσθηση ότι μένει στο ότι "έφηβοι είναι", ούτε ότι οι συμπεριφορές τους δεν ταιριάζουν με τους χαρακτήρες τους. Εκτός αν η εξήγηση η οποία θεωρείς ότι λείπει είναι τύπου "τον βάραγαν μικρό και τώρα έχει απωθημένα". Για μένα είναι καλύτερο που δεν έχει κάτι τέτοιο γιατί το θεωρώ απλοϊκό και εντελώς μπακαλοδουλειά λες και μια ανθρώπινη ψυχοσύνθεση βασίζεται μόνο σε ένα περιστατικό. Γι αυτό και μου αρέσουν ιδιαίτερα οι χαρακτήρες και η δόμηση και παρουσίασή τους, γιατί καταλαβαίνεις γιατί πράττουν έτσι χωρίς να χρειάζεται να το αναγάγεις σε ένα "σκοτεινό παρελθόν". Δεν καταλαβαίνω γιατί το αποκαλείς καφρίλα αλλά καταλαβαίνω ότι μπορούν δύο άνθρωποι να απολαμβάνουν το ίδιο πράγμα για διαφορετικούς λόγους.


Βασικά δεν έχω πρόβλημα με τις υπερβολές αυτού καθαυτού, ίσα ίσα που συχνά μου αρέσουν (και ίσως είναι και ένας από τους λόγους που τελικά με τράβηξε η σειρά). Απλά ο τρόπος που παρουσιάστηκε η σειρά και οι χαρακτήρες από την μια ήθελα να την πάρω στα σοβαρά, αλλά από την άλλη ένα άλλο κομμάτι μου έλεγε, δεν γίνεται να το πάρεις στα σοβαρά αυτό το πράγμα. Φαντάζομαι στον καθένα φαίνεται διαφορετική η σειρά, αλλά εμένα μου φάνηκε ψυχωτική ! ¨Έχοντας δει και το τελευταίο επεισόδιο (που δεν θυμάμαι πλέον τι γίνεται ), δεν άντεξα τελικά, την έσβησα την σειρά :P

Τώρα για τους χαρακτήρες, δεν είπα να δείξουν ένα συγκεκριμένο περιστατικό στο παρελθόν απαραίτητα, αλλά τουλάχιστον θα μπορούσε να προβάλει τους προβληματισμούς των χαρακτήρων, τουλάχιστον του Κάσουγκα.
phmava.php

#53 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 24 Αύγουστος 2013 - 16:55

τελικα ειπα να δω τη σειρα και κρινοντας απο το τελευταιο επεισοδιο, μαλλον δεν παμε για δευτερο κυκλο. Χωρια που αν, υποθετικα παντα, ληψει η Νακαμουρα, το πραμα καταρρεει.

 

Oσον αφορα τη συγκριση anime-manga:

 

οντως το ανιμε καποια πραγματα τα παρουσιαζει με πολυ καλλιτεχνικο τροπο, εστω και αν το παραξυλωσε....6 λεπτα να περπατανε μαζι οι δυο τους σε αργο πλανο; Αγγελοπουλος το παιζει;

 

οι χαρακτηρες και η ψυχολογια  τους περνανε σε ενα νεο επιπεδο. Επισης καταλαβαινεις καλυτερα την μικρη επαρχιακη πολη που μενουν και τους κατοικους της.

 

Θα συνιστουσα να αποφυγετε να διαβασετε το manga πριν το ανιμε. Το ανιμε πετυχαινει αρκετα καλα να μεταφερει την ατμοσφαιρα του ψυχολογικου θριλερ. Εχασε μερος της ατμοσφαιρας του ετσι, αφου ηξερα τι θα συμβει.

 

Απο την αλλη ομως το manga πετυχαινει να ψυχολογησει τον Κασουγκα αρκετα καλυτερα. Στη σειρα αυτο το κατορθωνουν μονο απο το 10ο επεισοδιο και μετα. Γιατι στο Manga αναπτυσσει καλυτερα τους μονολογους του,  τις σκεψεις του και την κοσμοθεωρια του, κατι που δεν φαινεται και πολυ στη σειρα, ακομα και στο 7ο επεισοδιο οταν γινεται το...μπαχαλο. Μεχρι τοτε η σειρα πιο πολυ εστιαζει στις υστερικες αντιδρασεις του, παρα στον εσωτερικο του κοσμο

 

Απο την αλλη η Νακαμουρα αν και στη σειρα ειναι ο καλυτερος χαρακτηρας, στο manga ειναι πολυ πιο τρομακτικη. Ισως γιατι στη σειρα πηγαν να την κανουν πιο ανθρωπινη και φυσιολογικη απο οτι δειχνει.

 

Η Σαικο...ε..Σεικι απο την αλλη στη σειρα ειναι μια απαγοητευση, αν και παιρνει μπρος στο δευτερο μερος κυριως, οποτε δικαιολογειται.

 

Θα την συνιστουσα και εγω σε οποιον ενδιαφερεται να δει τη σειρα. Αν κανουν κατι αναλογο στο μελλον με ποιοτικοτερο rotoscoping και ενα καλυτερο σεναριο, τοτε θα μιλαμε για αριστουργημα. κριμα τωρα να βλεπεις σε μια σκηνη τους γονεις του παιδιου απελπισμενους και να μη φαινονται οι φατσες τους.....

 

Γενικα παντως μου δωσαν την εντυπωση, πως οποιοδηποτε χαλια manga να περνανε, παλι θα βγαζαν το ιδιο ποιοτικο αποτελεσμα. 



#54 Sukeban

Sukeban

    Starting...

  • Members
  • 13 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Σεπτέμβριος 2013 - 14:34

 Εγώ είμαι κολλημένη από το 2011 με τον συγκερκριμένο manga. Ούτε καν με το anime. Κάθε 10 του μήνα ξεροσταλιάζω στoν υπολογιστή και περιμένω να βγει καινούριο update. Δεν ξέρω γιατί όλοι το βλέπουν τόσο αρνητικά,πραγματικά. Είναι ότι πιο ρεαλιστικό,σε θέμα ψυχοσύνθεσης,έχω διαβάσει ποτέ. Από ότι έχω συμπεράνει πάντως,αυτή την ιστορία είτε τη μισείς,είτε τη λατρεύεις.



#55 eleospleon

eleospleon

    Anime Fan

  • Members
  • 169 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη (προς το παρόν)

Καταχωρήθηκε 22 Σεπτέμβριος 2013 - 15:31

Ούτε αριστούργημα μπορώ να το πω αλλα ούτε και σαβούρα, το μανγκα δεν το εχω διαβασει οποτε δεν μπορω να σχολιάσω για πως ειναι σε σχεση με το ανιμε, απο αυτα που λετε ολοι εδω ομως δεν πιστεύω να το τολμήσω.

 

Θα έλεγα οτι ηταν μια πολύ ιδιαίτερη σειρα, καθε φορα που το εβλεπα απο την μια με εκανε να νιώθω αβολη απο την αλλη με το που τελείωνε το επεισόδιο ήθελα να δω το επόμενο,

 

Spoiler:

 

Νομίζω θα έχει και 2η season πάντως, ετσι τουλάχιστον κατάλαβα απο το τελευταίο επεισόδιο.


ezgif-save.gif


#56 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Καταχωρήθηκε 15 Μάρτιος 2014 - 22:00

Γενικά συμφωνώ με Κέννυ, ο μόνος λόγος που το διάβασα  και είδα είναι η Nakamura και η επιθυμία να δώ την εξέλιξή της. Μπορεί να μην είναι αντικειμενικά ό,τι καλύτερο σαν έργο, but i'm a sucker for

Spoiler:
  like Hitomi_1.jpg so 10/10 for me. :D




Οι υπόλοιποι χαρακτήρες φρικτοί και μιαρά αδιάφοροι, αν πέθαιναν όλοι εν μία νυκτί (ναι και ο πρωταγωνιστής) ούτε που θα ανοιγόκλεινα τα μάτια μου. :)
 

"I demand ultimate loyalty. Those who served before were once loyal to another Champion, and for that, they must pay in blood."

-Hitomi


Αχ αν δεν ήταν shounen...


Spoiler:


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Shiro_Tamori: 15 Μάρτιος 2014 - 22:17

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#57 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Μάρτιος 2014 - 22:41

Εξηγησε μου γιατι ο πρωταγωνιστης δεν ειναι πολυ καλος και πειστικος χαρακτηρας. Στο ανιμε παντα, το αλλο δεν το εχω διαβασει.

 

Επισης το οτι ειναι shonen τι παει να πει ακριβως? Ενιωσες οτι δεν μπορεσε να πει την ιστορια του λογω...demographic?


Δημοσιευμένη  εικόνα


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#58 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Καταχωρήθηκε 16 Μάρτιος 2014 - 17:36

Πειστικός είναι, αλλα εγώ προσωπικά τον θεωρώ απάλευτο γιατί μισώ αυτή την τεράστια αναποφασιστικότητά του.

Αν το άνιμε δεν ήταν shounen το ζευγαράκι θα είχε ξεκινήσει να δολοφονεί κόσμο εδώ και καιρό (sociopath dominant, remember?). :)

Θα είχαμε κάτι σε στύλ http://en.wikipedia.org/wiki/Bonnie_and_Clyde, πράγμα που

Spoiler:


Άμα γίνεσαι corrupted, καντο σωστά :D

jpeg


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Shiro_Tamori: 16 Μάρτιος 2014 - 17:55

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#59 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Μάιος 2014 - 21:13

Για όποιν ενδιαφέρεται βγήκε το τελευταίο chapter του manga.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#60 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Καταχωρήθηκε 30 Μάιος 2014 - 02:08

Spoiler: manga&anime


Some facts about the manga & the anime...

Προσωπικά χάρηκα με το τέλος γιατί επιτέλους είδαμε
Spoiler: manga&anime

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από mono: 30 Μάιος 2014 - 12:35
spoiler tag description

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 




Also tagged with one or more of these keywords: 1x episodes, School life, shounen, Spring 2013, Zexcs