Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 2 Ψήφοι

High School Exchange στην Ιαπωνία

high school japan

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Shin-Chan

Shin-Chan

    Starting...

  • Members
  • 20 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2013 - 18:34

Γεια σας παιδιά,
Είμαι 16 χρoνον, μένω στην Γερμανία και σε 12 μήνες θα πάω για έναν χρόνο στην Ιαπωνία στο σχολειo. Αυτό το πρόγραμμα λέγεται High School Exchange και υπάρχουν πολλές οργανώσεις που στέλνουν παίδα στο εξωτερικό για έναν χρόνο. Πηγαίνουν παρα πολλά παίδα ανάμεσα στα 14- 18 και έρχονται από όλη την γη στην Γερμανία.
Έχω παρατηρήσει ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτό το πρόγραμμα το οποίο με εξέπληξε πολύ γιατί είναι παρα πολλές οι χώρες που μπορείς να πας.
Eδώ μια λίστα με τις χώρες:


Νότια και Ανατολική Ευρώπη:
Αζερμπαϊτζάν, τη Βουλγαρία, την Εσθονία, τη Λετονία, τη Λιθουανία, Μολδαβία, Πολωνία, Ρουμανία, Ρωσία, Σερβία, Σλοβακία, Τσεχία, Τουρκία, Ουγγαρία, Σλοβενία​​, Βοσνία, Κροατία

Βόρεια και Δυτική Ευρώπη:
Βέλγιο, Δανία, Φινλανδία, Γαλλία, Ιταλία, Ολλανδία, Νορβηγία, Σουηδία, Ελβετία, Ιρλανδία, Ηνωμένο Βασίλειο, Μάλτα, Ισλανδία, Γροιλανδία, Νήσοι Φερόες, Ισπανία, Πορτογαλία

Ασία:
Κίνα, Ινδία, Ινδονησία, Ιαπωνία, Νότια Κορέα, Ταϊλάνδη, Μαλαισία, Ινδονησία, Χονγκ Κονγκ, Φιλιππίνες, Μογγολία

Λατινική Αμερική:
Αργεντινή, Βραζιλία, Χιλή, Κόστα Ρίκα, Εκουαδόρ, Μεξικό, Ουρουγουάη, Δομινικανή Δημοκρατία, Βενεζουέλα, τον Παναμά, την Ονδούρα, Γουατεμάλα, Κολομβία, Περού, Βολιβία, Παραγουάη

Αφρική:
Γκάνα, τη Νότια Αφρική, την Αίγυπτο, την Τυνησία, Τανζανία

Βόρεια Αμερική και την Ωκεανία:
Αυστραλία, Καναδάς, Νέα Ζηλανδία, ΗΠΑ

Η πιο δημοφιλής χώρες είναιη η Αμερική, Καναδάς, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία και Ισπανία

Στο βιογραφικό πρέπει να βάλεις τουλάχιστον δυο χώρες με προτεριότητα.
Εγώ έβαλα 1. Ιαπωνία και 2. Νότια Κορέα, όμως είμαι σίγουρος ότι θα με επιλέξουνε για την Ιαπωνία, γιατί έχουνε αρκετές θέσεις.


Σε μερικούς μήνες θα αρχινίσω ένα blog στα γερμανικά και στα ελληνικά, μπορεί και vlog στο youtube. Κάθε Exchange Student έχει και ένα Blog.
Στο youtube θα βρείτε και αρκετά vlog.

Blog στα αγγλικά:
http://haleyb102.blogspot.jp/
http://exchangeyear-japan.blogspot.de/


Youtube Vlog:
http://www.youtube.com/user/Orangetummy
http://www.youtube.com/user/katrandom
http://www.youtube.com/user/GaijinGakusei?feature=watch


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Shin-Chan: 02 Αύγουστος 2013 - 03:49

518884DD8A4172BF37D855DAC74E734D.jpg

 

One year in Japan- \(^.^)/  Blog: www.ohayougozaimasujapan.tumblr.com


#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2013 - 20:14

Καλη τυχη και καλα να περασεις. Η εμπειρια από μονη της ειναι κατι το ξεχωριστο, ελπιζω ομως παραλληλα και να σε βοηθησει στις σπουδες σου αλλα και να περασεις τέλεια.

Μακαρι να μπορεις να ανανεώνεις το blog σου τακτικα. :)

#3 jiohnis

jiohnis

    watashi wa ....

  • Members
  • 639 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2013 - 20:14

Ναι καλά , το Comenius έχουμε εδώ και πολύ μας είναι !!! :P
Πέρα από την πλάκα , είναι τρομερό το προγραμματάκι !
Εσύ που θα πας Ιαπωνία θα μένεις με κάποια οικογένεια ή θα σας έχουν όλους τους μαθητές σε κανένα ξενοδοχείο ?

we_wont_forget_by_manga_wolf-d4hh3hj.png

Set by Mangawolf
My Animelist | My Mangalist

 


#4 Shin-Chan

Shin-Chan

    Starting...

  • Members
  • 20 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2013 - 21:30

Σε μια οικογένεια θα ζω και άμα έχω προβλήματα με την οικογένεια, μπορώ να αλλάξω οποτε θέλω. Ευχάριστο iristella. Θα προσπαθήσω όμως από ότι έμαθα δεν θα έχεις πολύ ώρα για blog γιατί το ιαπωνικό σχολειό είναι πολύ σκληρό. Θα γράφω όμως τολάχιστον μια φορα τον μηνα.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Shin-Chan: 10 Απρίλιος 2013 - 21:35

518884DD8A4172BF37D855DAC74E734D.jpg

 

One year in Japan- \(^.^)/  Blog: www.ohayougozaimasujapan.tumblr.com


#5 Shin-Chan

Shin-Chan

    Starting...

  • Members
  • 20 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Αύγουστος 2013 - 02:17

みなさん、こんにちは!

Ήθελα να σας πω ότι με πήρανε για την Ιαπωνία. Χαίρομαι πολύ παρόλο που θα προτιμούσα την Korea όμως η γονείς μου...
φεύγω 17. μαρτίου για Ιαπωνία όμως δεν ξέρω ακόμα που θα ζω... θα μάθω τον Ιανουάριο η τον Φεβρουάριο.
Τον Οκτώβριο όμως θα πάω δυο εβδομάδες στο Tokyo ως πρεσβής της νεολαίας με εννέα αλλα παιδιά. Είναο όλα πληρωμένα και οργανωμένα από το γερμανικό κράτος και την εταιρία BOSCH και είμαι παρα πολύ χαρούμενος που με δίνουν αυτήν την ευκαιρία μονο γιατί είμαι Έλληνας που ζει στην Γερμανία.
Αυτά από εμενα ^^
さようなら

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Shin-Chan: 14 Σεπτέμβριος 2013 - 16:24

518884DD8A4172BF37D855DAC74E734D.jpg

 

One year in Japan- \(^.^)/  Blog: www.ohayougozaimasujapan.tumblr.com


#6 jiohnis

jiohnis

    watashi wa ....

  • Members
  • 639 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Αύγουστος 2013 - 02:31

Μπόμπα !!!

Ντάξει δεν το συζητώ , θα ζήσεις το όνειρό μου να πάω Ιαπωνία μαθητής με πανέμορφες γιαπωνέζες συμμαθήτριες ( pervert mode ON  :nbleed: ) !!!

Στην αρχή λογικά θα είναι κάπως δύσκολα , οι Ιάπωνες δεν φημίζονται ότι είναι έξω-ψυχή λαός οπότε υπομονή και κράτα τα προσχήματα  !!! 

Αλλά τελικά εσύ θα μας πεις τι ισχύει και τι όχι !

Καλά να περάσεις και καλό ταξίδι !  :riiight:


we_wont_forget_by_manga_wolf-d4hh3hj.png

Set by Mangawolf
My Animelist | My Mangalist

 


#7 Shin-Chan

Shin-Chan

    Starting...

  • Members
  • 20 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Μάρτιος 2014 - 23:04

Γεια σας παιδιά! Έμεινα μόνο μια εβδομάδα, μέχρι να αρχίσω το το ταξίδι μου στο Τόκυο! Είχα πάει τον Οκτώβριο για δύο εβδομάδες και ερωτεύτηκα με την πόλη και το σχολείο η !! παρόλο που είμαι λίγο θλιμμένος που θα αφήσω τους φίλους μου και την οικογενια πίσω μου, χαίρομαι πολύ για την θαυμάσια εμπηρία που θα κάνω ^.^
Εδώ είναι το Βλογ μου: www.ohayougozaimasujapan.tumblr.com
Βασικά ανεβάζω πιο πολύ φωτογραφίες και είναι στα γερμανικά, όμως οπιος ενδιαφέρετε ^^
Αν πάτε μερικές σελίδες πίσω θα δείτε μερικές φωτογραφίες από το ταξίδι μου στο Τόκυο που είχα κάνει τον Οκτώβριο 
 
Jaa ne~ 
 

518884DD8A4172BF37D855DAC74E734D.jpg

 

One year in Japan- \(^.^)/  Blog: www.ohayougozaimasujapan.tumblr.com




Also tagged with one or more of these keywords: high school, japan