Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Kyoukai no Kanata | Beyond the Boundary

KyoAni Kyoto Animation fantasy school Thriller

  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#31 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 October 2013 - 19:03

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#32 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 18 October 2013 - 19:11

Spoiler:

Spoiler:


Edited by zennith666, 18 October 2013 - 19:11.

Posted Image


#33 Hana Suzuki

Hana Suzuki

    Bookworm Chick

  • Members
  • 66 posts

Posted 23 October 2013 - 21:43

Ο Hiromi είναι απλά επικός και badass και είναι για snuggly stuff :3

Η Mirai με εκνευρίζει, ακόμη.

Θέλω να δω πού το πάνε μετά τις εξελίξεις του 3ου επεισοδίου...


33djz2f.jpg


#34 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 23 October 2013 - 22:01

Spoiler: 4


Edited by 1451, 23 October 2013 - 22:02.


#35 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 31 October 2013 - 20:13

Cute girls doing cute things αυτό το επεισόδιο με την σειρά να μη ξέρω που θέλει να το πάει. Εκεί που είχαμε την μεταμόρφωση της πρωταγωνίστρια σε πιο δυναμική και σκληρή στις αποστολές της, ο δημιουργός συνεχίζει να μας την παρουσιάζει σε άλλες σκηνές σαν kawai moe heroine ενώ τα φετίχ και pervertness των male chars είναι εδώ για να μείνουν και αναλλοίωτα traits όπως μας υπενθυμίζει συνέχεια η σειρά.

Πάντως μου άρεσε πολύ το πως ήρθαν κοντά η Mirai με τον ξανθό φίλο μας καθώς το ότι είναι και οι 2 τους τέρατα ( με τον δικό του τρόπο ο καθένας ) είναι αρκετά πιο ειλικρινής και πειστικός λόγος για να καταλάβει ο ένας τον άλλον από το είμαστε καλοί 'άνθρωποι' κατά βάθος παρά τα αρνητικά μας που πήγε να περάσει στην αρχή.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#36 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 31 October 2013 - 21:45

Πολύ αδέξιοι οι διάλογοι στο 5ο ep., ειδικά μεταξύ Mirai-Mitsuki, και όχι με την καλή έννοια.

Όπως είπα και πριν, η KyoAni προσπαθεί ντε και καλά να το κάνει moe και τότε παύει να είναι.

 

Θεός ο Hiroomi που δεν χάνει ευκαιρία να χώσει τα χέρια του στις μασχάλες του Akihito.  :hihi2:


Posted Image
Posted Image

#37 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 07 November 2013 - 16:07

Spoiler: 6


Posted Image
Posted Image

#38 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 07 November 2013 - 20:42

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#39 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 29 November 2013 - 01:55

Spoiler: 9


Posted Image
Posted Image

#40 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 29 November 2013 - 02:10

Εδώ συμφωνώ όσο δεν πάει... Απογοήτευση η πλοκή και η εξέλιξη, οι χαρακτήρες έχουν εξελιχθεί σε 9 επεισόδια όσο εγώ σε 2 λεπτά τουαλέτα και δεν έχει δοθεί ένα hint! Κάτι ρε αδερφέ να έχω να λέω πως μπορεί να δώ στα επόμενα επεισόδια!

Moe x Meganemoe = Kyoukai no kanata

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#41 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 06 December 2013 - 05:45

Το 10 δεν μου.φάνηκε κακό, κάθε άλλο μάλιστα σεναριακά το καλύτερο μέχρι στιγμής και μόνο του (χωρίς να μετράμε τα μέτρια προηγούμενα) πολύ δυνατό για την σειρά.

Spoiler:

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#42 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 06 December 2013 - 12:17

Θα προτιμούσα να χωρίζανε το επεισόδιο σε 3.

 

Spoiler: 10


Posted Image
Posted Image

#43 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 19 December 2013 - 11:03

Finito η σειρά με το συνολικό αποτέλεσμα να είναι κάτω από αυτό που ανέμενα.

Για άλλη μια φορά η KyoAni παρουσίασε ένα show με τρανταχτό budget που φάνηκε σε πολλά σημεία. Η πανέμορφη κινητικά χορογραφία, οι σκηνές δράσης κυρίως της Mirai, αν και συμφωνώ με Έρεβο πως ο σκηνοθέτης ήταν μετριότατος αν όχι κακός σε αυτόν τον τομέα, και τέλος το αποστομωτικό σχέδιο και τα εφέ στα σκηνικά. Μεγάλα συν όλα τους.

Από την άλλη βέβαια είχαμε πολλά. Το σε εκνευριστικό βαθμό moe στοιχείο και τα συνεχόμενα otaku και pervert αστείο μου φάνηκαν πολύ κόντρα στον αρχικό χαρακτήρα της σειράς που είχα είσπραξη. Όταν διάβασα την περίληψη του περίμενα να δώ κάτι τουλάχιστονπιο mature αν όχι twisted. Τώρα θα μου πείτε γιατί να προσδοκώ αυτό από την KyoAni όταν ξέρεις την φιλοσοφία της. Και όμως το spirit warrior από καταραμένη φυλή με την ικανότητα να ελέγχει το αίμα μου έκανε gory enough.
Δεν περίμενα να δώ splatter fest για να μην παρεξηγηθώ, αλλά όταν τελικά ένιωθα ανά σημεία ότι έβλεπα Oreimo τότε κάτι τρέχει.
Ολοκληρώνοντας τις γενικές εντυπώσεις, το πιο αδύναμο κομμάτι θεωρώ το char development και την αποτυχημένη προσπάθεια να ενώσει πολλές ιστορίες σε λίγα επεισόδια όπου ο όποιος διαθέσιμος χρόνος καταναλώθηκε σε fanservice.

Στα του τέλους τώρα.
Spoiler:

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#44 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 19 December 2013 - 17:42

Το τελος της σειρας ηταν αρκετα αθλιο ωστε να με κανει να ερθω να ποσταρω.

 

Spoiler: 12



#45 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 30 January 2014 - 10:30

Έχω να δω τέτοιο trainwreck από την Kyoani από το Munto. Για καλή της τύχη βέβαια δεν έγινε το ίδιο εκνευριστικό και διατήρησε ένα στοιχειώδες ενδιαφέρον αλλά ας μην γελιόμαστε. Από άποψη πλοκής τουλάχιστον δεν την πάλευε με τίποτα. Αυτό το οποίο με ενόχλησε σε πρώτη φάση είναι ότι προσπάθησαν να χώσουν λίγο από όλα μέσα σε 12 επεισόδια με τον πιό ατσούμπαλο δυνατό τρόπο. Και supernatural μυστήριο, και δράμα και κωμωδία και boys love subtext που παράλληλα ειναι και imouto complex (αν και ο Hiroomi ήταν απλά fabulous σε καθε του εμφανιση) και cute girls, και shoujo ai subjext και πάει λέγοντας και κλαίγοντας. Και δεν ήταν μόνο το ότι ήταν ένας αχταρμάς από pandering με περισσότερες τρύπες από ελβετικό τυρί ένιωθε τόσο disjointed που κατά καιρούς ένιωθα ότι έβλεπα τρία shows. Αν είχαν αποφασίσει να το κάνουν πιο ανάλαφρο και κόβανε τα σημαντικά dramatic plot points σε φάση cursed revenge etc Θα ήταν ωραίο. Αν είχαν αποφασίσει να αναπτύξουν καλύτερα την δραματική πλοκή και δεν έχαναν χρόνο με τον γιγαντίο σπόρο που τους έχυνε ομαδικά για παράδειγμα (seriously το συγκεκριμένο επεισόδιο έφτανε τα όρια του surreal) και ήταν πιο δεμένο θα ήταν επίσης πολύ καλύτερο. Αλλά όχι έπρεπε να τα κάνουν όλα μαζι. Και να χωσουν και τα Pokemons μεσα.

Είχε κάποιες καλές ιδέες, ήταν όμορφο σε αρκετά σημεία και εντυπωσιακό, κάποια αστεία περιστατικά που κάπως δεν σε άφηναν να βαρεθείς και να το μισήσεις παρά το γεγονός ότι είναι στην καλύτερη μέτριο. Και αυτά. Ντάξει το τέλος δεν το συζητώ. Ότι του φανεί του λωλοστεφανή. Για μια στιγμή πήγε λίγο να το σώσει αλλά μετά του άλλαξε τα φώτα.  Κρίμα γιατί δεν το περίμενα τέτοια φόλα.





Also tagged with one or more of these keywords: KyoAni, Kyoto Animation, fantasy, school, Thriller