Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Kyoukai no Kanata | Beyond the Boundary

KyoAni Kyoto Animation fantasy school Thriller

  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#16 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 02 October 2013 - 22:42

Spoiler:



#17 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 03 October 2013 - 00:05

Θετική εικόνα στο συνολό του το πρώτο επεισόδιο.Τέλεια ποιότιτα εικόνας,χρωμάτων και animation,πολύ όμορφη ηχητική υπόκρουση.Πλοκή ενδιαφέρον και χαρακτήρες για αρχή συμπαθητικοί.

Spoiler:


Edited by zennith666, 03 October 2013 - 00:08.

Posted Image


#18 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 04 October 2013 - 16:15

Τα είπατε όλα, νομίζω.

 

Απολαυστικό animation, καλό pacing και σκηνοθεσία, αλλά κανένας από τους χαρακτήρες δεν μου είναι likable μέχρι τώρα. KyoAni is trying too hard to be moe, μου φαίνεται, και δεν κολλάει με το θέμα της σειράς.


Posted Image
Posted Image

#19 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 04 October 2013 - 16:29

Πές τα ρε Έρεβε. 'Εχουν μια καλή ιστορία, μερικές πάντα cool ιδιότητες (immmortality-blood manipulation) και τα θάβουν κάτω από την παράδοση που έχουν κάνει στο moe στοιχείο. Μου φαίνεται πολύ promising αλλά... αυτά τα κοντίνα στην γλυκήτατη πρωταγονίστρια μας που με κάνουν να θυμάμαι το άλλο το χαζό από το K-on... με πιάνουν ρίγοι. Ακόμα και τα yoummus είναι kawai!xD!

 

Πάντως να μην τo κακολογό μου άρεσε, εξαιρετικά σκηνικά και animation (το top της fall season σε standard συνθήκες, δηλαδή χωρίς την τρέλα που πουλά το kill la kill) και πολύ promising και στο να σοβαρέψει. Το μόνο που θέλω να αλλάξει κάπως, είναι να αποκτήσουν δική τους προσωπικότητα οι χαρακτήρες καθώς στο πρώτο ep φάνηκε σαν να τους μάζεψαν από διάφορα anime και τους έβαλαν εδώ μετά από ένα βερνίκι moe. 


Edited by TheGunsmasha, 04 October 2013 - 16:30.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#20 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 04 October 2013 - 16:30

Αν ο χαρακτήρας δεν ήταν γραμμένος έτσι από την αρχή, ίσως μπορούσαμε να πούμε το παραπάνω. Νομίζω ότι μετά πό τόσα χρόνια στον χώρο και μιας και οι συντελεστές της είσναι σταθεροί, όποιος βλέπει σειρές της KyoAni πάνω κάτω ξέρει τι να περιμένει, ειδικά από το animation, για να προσπαθήσει πολύ σκληρά για το οτιδήποτε πλέον.


ySss0UF.jpg


#21 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 04 October 2013 - 21:06

Spoiler: 1
 

 

Έχει ακόμα χρόνο να διορθώσει τα στραβοπατήματα του πρώτου, και δεν θέλω να βγάλω ακόμα πολλά συμπεράσματα, αλλά μου 'ρθε εντελώς διαφορετικό από αυτό που περίμενα, και όχι με πολύ θετικό τρόπο.



#22 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 04 October 2013 - 21:42

Dokuro-chan Kyoani edition το πρώτο επεισόδιο :P
 

Τα είπατε όλα, νομίζω.
 
Απολαυστικό animation, καλό pacing και σκηνοθεσία, αλλά κανένας από τους χαρακτήρες δεν μου είναι likable μέχρι τώρα. KyoAni is trying too hard to be moe, μου φαίνεται, και δεν κολλάει με το θέμα της σειράς.

 
Ακριβώς. Οι χαρακτήρες είναι αδιάφοροι και το setting πολύ ανάλαφρο. Το ότι είχε φανταστικά/μυθολογικά στοιχεία δεν βοήθησε και τόσο.Τέλος πάντων, once again, καλή διασκέδαση σε όσους το δουν!
phmava.php

#23 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 05 October 2013 - 13:53

*but hey at least it doesnt have the fanservice free had right?* :P

 

Mixed feelings και από εμενα. Δεν είναι ότι το αντιπάθησα ακριβώς. Απλά πώς να το πω... Νιώθω ότι σε σχέση με άλλες δουλειές του Studio ήταν σχετικά ωχρό ξεκίνημα. Μπορεί να περίμενα και εγώ πάρα πολλά δεν ξέρω...

 

Το μόνο το οποίο με ξένισε out right ήταν η αρχή που με το exposition αργότερα ψιλοξέχασα και το γιατί με ενόχλησε. Κάποιες σκηνές όντως ήταν υπερβολικές (όπως πχ η σκηνή με την παρακολούθηση και το ντουλάπι με τις σφουγγαρίστρες αλλα ως εκεί. Πάντως τα επόμενα επεισόδια τα περιμένω γιατί έχει το μυστήριό του, έχει τα αστειάκια του και οι χαρακτήρες αν και δεν έκαναν το μπάμ σε κάνουν να θες να δεις και άλλα γι αυτούς.

Spoiler:



#24 Hana Suzuki

Hana Suzuki

    Bookworm Chick

  • Members
  • 66 posts

Posted 06 October 2013 - 14:55

Eμένα δε μου φάνηκε τόσο άσχημο. Όπως είπαν και οι υπόλοιποι ωραίο animation.

Μου αρέσει αρκετά ο main και ανυπομονώ να δω τον τυπά με το κασκόλ από το opening, μου φαίνεται πολύ badass :3

Η Mirai δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Ούτε η Nase, η φίλη του main. Μπορεί να εξελιχθούν όμως, who knows.

Ωραίο plot πάντως. 


33djz2f.jpg


#25 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 09 October 2013 - 21:31

Spoiler: 2



#26 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 11 October 2013 - 15:11

Spoiler: 2

 

Spoiler:


Posted Image


#27 Hana Suzuki

Hana Suzuki

    Bookworm Chick

  • Members
  • 66 posts

Posted 14 October 2013 - 19:16

Spoiler: 2

 

Spoiler:

 

 

Spoiler:


33djz2f.jpg


#28 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 17 October 2013 - 19:26

Μιας και υπήρχε διάσταση απόψεων για το budget του Kill la Kill, να και ένα show που το χρήμα ρέει άφθονο και κάθε σκηνή είτε action, είτε background είτε οτιδήποτε σε κάνει να κολλάς στην οθόνη. Με το τρίτο επεισόδιο εγώ πείστηκα πως θα το βλέπω για το animation και μόνο τουλάχιστον εφόσον δηλαδή δεν δείξει κάτι καλύτερο σεναριακά.

Στις σκηνές μάχης πάντως η Mirai είναι όντως εξαιρετική ( μιας και λέγαμε αν το ατσουμπαλο της μεταφέρεται και εκεί) και αν δεν ήταν η αδυναμία της στο να σκοτώσει, θα ήταν από τους τελευταίους που θα ήθελες να σε κυνηγήσουν. Μετά βέβαια ς βλέπεις την φατσούλα της και ακούς το: 'This is annoying' και λές KyoAni!

Αυτό που τα 2 παλικάρια δεν έχουν κανένα πρόβλημα να πουν τα βίτσια και τα φετίχ τους δεν ξέρω πως να το εκλάβω ακόμα. Από την μια φαίνονται βλάκες αλλά από την άλλη είναι ένας αθάνατος και ένας δαίμονας, θα περίμενε κανείς να είναι σταρχιδιστές για το τι εικόνα βγάζουν περισσότερο από τον οποιοδήποτε. Κάπως πρέπει να περάσει και η ώρα (αιωνιότητα) εξάλλου.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#29 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 18 October 2013 - 18:11

Για budget δεν ξέρω αλλά αυτό που δεν λείπει είναι το διακριτικό φανσερβις. Τα φετιχ γυαλιών, τί φετίχ μικρότερης αδερφής, προσπαθούν να πιάσουν μια ευρεία γκάμα κοινού.

Για χάρη μια καλής υπόθεσης θα μπορούσα να το παραβλέψω(δηλαδή να μην είναι κάθε επεισόδιο για κυνήγι ποκεμον που όταν τα παραδίδουν μπορούν να φάνε μακαρονάδα)

Spoiler: 3


Edited by iristella, 18 October 2013 - 18:32.
spoiler fixed


#30 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 18 October 2013 - 18:40

Nτάξει δεν ξέρω κατά πόσο το λες "διακριτικό" το fanservice. Imo τόσο οι σκηνές του Hiroomi όσο και της Μitsuki με ξένισαν κάπως όχι επειδή είχαν ένα άλφα υποννοούμενο το οποίο θα μπορούσε να υπάρχει σε μία συζήτηση μεταξύ φίλων αλλά επειδή ήταν κάπως crude για τα δεδομένα του Studio.

 

Πέρα από αυτό την σειρά την διασκεδάζω μέχρι στιγμής. Φαίνεται η κεντρική υπόθεση να ξετυλίγεται σιγά σιγά οπότε είναι πιο ενδιαφέρον από το gotta catch em all τριπάκι. Το ότι είναι πανέμορφη βοηθάει αρκετά.

Spoiler: 3





Also tagged with one or more of these keywords: KyoAni, Kyoto Animation, fantasy, school, Thriller